Literatura numizmatyczna - do pobrania

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Literatura numizmatyczna - do pobrania

Postprzez malgorzata.starzyk » 13 Kwi 2015 14:23

Ciekawe linki , na pewno poczytam.
malgorzata.starzyk

Postprzez bbladek » 05 Maj 2015 11:43

Jak chcecie legalnie poczytać to zapraszam tą stronę:
http://publikacje.m4n.pl/
Awatar użytkownika
bbladek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez torontokuba » 29 Maj 2015 01:34

bbladek napisał:Jak chcecie legalnie poczytać to zapraszam tą stronę...

Moje linki też wszystkie dostępne legalnie...

Screen shot 2015-05-28 at 7.30.51 PM.png

https://www.davidlawrence.com/books/

Jak nie poczytać, to przynajmniej zerknąć na zdjęcia...

Image
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Bluefish » 09 Paź 2015 03:00

Temat widzę od dawna nie zmieniany. To ja dorzucę coś od siebie. Co prawda pliki wystawiam też za symboliczną złotówkę na alledrogo ale dla forumowiczów dam za darmo. No chyba że komuś się przyda/spodoba i będzie mnie chciał wesprzeć, to nie odmówię. Pliki do pobrania pod adresem:

http://chomikuj.pl/bluefish1/Numizmatyka
Awatar użytkownika
Bluefish

Miejscowość: Opole

Postprzez julk1 » 09 Paź 2015 20:49

Wszedłem do powyższego linku, ale tam tylko jeden miał 0,8 MB, a reszta od 2,5 do 11.
I komunikat:"Pobranie pliku o rozmiarze powyżej 1 MB (5,02 MB) wymaga opłacenia kosztów transferu z serwerów Chomikuj.pl." Cena SMS 4 zł.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez Bluefish » 09 Paź 2015 21:41

No fakt, zapomniałem o tym. Na razie ustawiłem darmowy transfer 500 MB z mojego limitu. Drugie wyjście to założyć konto i wtedy jest chyba 50 MB transferu gratis i co jakiś czas się dodaje. A jakby i to było mało to można napisać do mnie na PW i wyślę na maila :)
Awatar użytkownika
Bluefish

Postprzez Vader » 09 Paź 2015 22:05

'moneta magnetyczna'? :) Brzmi, jakby była jakaś zaczarowana. Napisz po prostu że z żelaza powlekanego mosiądzem.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez Mad_Tiger » 09 Paź 2015 22:30

Aktualnej wersji nie ściągałem ale w zeszłorocznej jest zapis: "stal platerowana mosiądzem" (lepiej brzmi i zgodniej z NBP jest powlekana) a napisanie dodatkowo o jej magnetyczności to jak dla mnie dodatkowy "+".

Poza tym w innych katalogach również jest stosowany taki zapis w szczególności jak monety mają identyczne wizerunki i zmienia się ich stop np. Niemcy RFN 1968 2 fenigi brąz (niemagnetyczny) oraz stal powlekana miedzią (magnetyczna), Bułgaria 2000 magnetyczna i nie :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Bluefish » 09 Paź 2015 23:28

Vader - zapis 'moneta magnetyczna' dodałem celowo, w mojej korespondencji nieraz przewijały się już pytania o to jak rozpoznać na przykład monety o których wspomniał Mad_Tiger. Wiem że w tym przypadku raczej nie będzie z tym trudności ze względu na różne awersy, ale może znajdzie się początkujący który o tym nie wie. Dodatkowy zapis nic złego nie wprowadza a jeśli może pomóc choć jednej osobie to myślę że warto go zostawić (takie rozróżnienie jest moim zdaniem najbardziej logiczne). Poza tym, nie z żelaza a ze stali bo to różnica (nie gniewaj się, ale jestem perfekcjonistą ;).

Mad_Tiger - zasadniczo to platerowanie i powlekanie to synonimy, więc różnica jest subiektywna. Tym bardziej że nie wiadomo właściwie w jaki sposób to monety są pokrywane/platerowane mosiądzem. Ja obstawiam galwanizację gotowych krążków lub nawet gotowych monet, bo gdyby powlekana była blacha na krążki to rant byłby 'czysty' (stalowy). Póki nie mam żadnych informacji na ten temat to raczej pozostawię 'platerowana' bo uważam to wyrażenie za poprawne. No chyba że znajdzie się więcej osób które uznają że jednak powinno być tak jak to podaje NBP (pokrywana).
Awatar użytkownika
Bluefish

Postprzez syltys » 09 Paź 2015 23:49

Kilka ciekawych publikacji znalazłem dla siebie dzięki wielkie :)
Awatar użytkownika
syltys

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 09:10

Bluefish napisał:... zasadniczo to platerowanie i powlekanie to synonimy, więc różnica jest subiektywna.

Dla mnie, "powlekanie" oznacza proces menniczy przed biciem krążka, a "platerowanie" oznacza proces końcowy czy dodatkowy na wybitym krążku. Różnica jest taka, że powlekanie raczej nie odpryskuje z czasem, a platerowanie odpryskuje dość często. Za dużo jest monet czy raczej złomu platerowanego poza mennicą, żeby używać tego określenia do monet menniczych, powlekanych czy pokrywanych.

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Bluefish » 10 Paź 2015 10:28

No dobra, przekonałeś mnie. W najnowszej wersji będzie zmienione. A jak już jesteśmy w tym temacie to mam do wszystkich pytanie odnośnie dwóch monet. Chodzi mi o monety 100 złotych Centrum zdrowia Matki Polki 1985' i 10000 złotych 1991 ‘200 rocznica Konstytucji 3 maja’. Czy one są z żelazo-niklu czy z żelaza powlekanego niklem ? Bo różne źródła podają różnie.

PS. Nie wiem czy już o tym tu pisałem ale błędy zdarzają się wszystkim, najważniejsze żeby je poprawiać jak już je znajdziemy. Jak ktoś nie wierzy to podam przykład. Praktycznie wszystkie polskie katalogi powtarzają od wielu lat dwa błędy. Prawie wszystkie przy monetach 2 zł 2000 '2000 lat' i 2 zł 2003 'Wielka orkiestra świątecznej pomocy’ podają wagę 8,15 grama, podczas gdy mają one odpowiednio 8,31 i 7,74 grama (jedynie u Fischera i Kosińskiego jest prawidłowo podana waga monety z 2000, z 2003 u wszystkich jest błąd). Próbowałem zainteresować tym autorów, ale ciężko było z kontaktem. Nie wiem czy już jest poprawione, bo najnowsze katalogi mam z lat 2010-2012. Jak toś ma najnowsze to proszę o info czy poprawiono.
Awatar użytkownika
Bluefish

Postprzez Mad_Tiger » 10 Paź 2015 11:42

torontokuba napisał:
Bluefish napisał:... zasadniczo to platerowanie i powlekanie to synonimy, więc różnica jest subiektywna.

Dla mnie, "powlekanie" oznacza proces menniczy przed biciem krążka, a "platerowanie" oznacza proces końcowy czy dodatkowy na wybitym krążku. Różnica jest taka, że powlekanie raczej nie odpryskuje z czasem, a platerowanie odpryskuje dość często. Za dużo jest monet czy raczej złomu platerowanego poza mennicą, żeby używać tego określenia do monet menniczych, powlekanych czy pokrywanych.

Pisząc o powlekaniu to właśnie miałem na myśli :)

Konstytucja -> M.P. 1991 nr 15 poz. 101 Zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 5 kwietnia 1991 r. w sprawie ustalenia wzorów, stopu, próby i wagi monet nominalnej wartości 10.000 zł i 200.000 zł. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19910150101
FeNi - ja to rozumiem jako żelazo nikiel

Szpital -> M.P. 1985 nr 20 poz. 158 Zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 10 lipca 1985 r. w sprawie ustalenia wzorów, stopu, próby i wagi monet nominalnej wartości 100 złotych i 500 złotych. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19850200158
Fe/Ni -> żelazo nikiel

O powlekaniu raczej byłby stosowny zapis i poza tym po częściowym wytarciu czy też uszkodzeniu rantu itp itd moneta by po prostu rdzewiała.

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Bluefish » 10 Paź 2015 12:32

No i sprawa wyjaśniona. Wszystkie w/w błędy poprawione. Nowe wersje już na wrzucie.
Awatar użytkownika
Bluefish

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 16:10

Mad_Tiger napisał:Pisząc o powlekaniu to właśnie miałem na myśli :)

Z przyjemnością wyręczyłem. :D

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez torontokuba » 18 Paź 2015 14:19

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez nowicjusz19 » 11 Gru 2015 23:59

PIENIĄDZ POLSKI DAWNIEJ I DZIŚ RUDOLF MĘKICKI 1934 LWÓW
pieniadz polski.djvu1.pdf
(14.38 MiB) Ściągnięto 198 razy

pieniadz polski2.djvu.pdf
(12.49 MiB) Ściągnięto 147 razy
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez Mad_Tiger » 29 Gru 2015 00:40

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez nowicjusz19 » 30 Mar 2016 22:48

http://www.katalogmonet.pl/Monety-polskie/Najdro%C5%BCsze-Polskie-Numizmaty-kompednium-wiedzy-tom-I

Najdroższe Polskie Numizmaty - kompendium wiedzy

Najdrozsze_Polskie_Numizmaty_2016a.pdf
(56.23 MiB) Ściągnięto 200 razy

Umieściłem plik na serwerze forum. wordlord

wordlord Bardzo dziękuję!!!!!
Ostatnio edytowany przez nowicjusz19, 04 Kwi 2016 11:26, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez julk1 » 30 Mar 2016 23:25

Pomarzyć dobra rzecz...
Awatar użytkownika
julk1

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość