nalot na monecie złotej

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: nalot na monecie złotej

Postprzez meszuzel » 04 Lut 2014 14:01

To tzw czerwona rdza. Jest to reakcja na tlenki żelaza zawarte w złocie.
Pojawić to się mogło w kapslu i slabie, więc holder raczej się w tym nie przyczynił szczególnie. Wiem, że usuwają to jakoś i to chyba przy pomocy płynów do złota Leuchtturma. Ale czy zejdzie i jakie będą efekty po nie mam pojęcia.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez tonej » 04 Lut 2014 14:44

Po pierwsze zależy od tego jakiej próby złota jest moneta.

tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez meszuzel » 04 Lut 2014 14:58

nawet na czystym złocie to sie pojawi. Osobiście widziałem to na złotej monecie 50 zł.

Ale tak jak pisze tonej, próba złota może mieć tutaj znaczenie. Dobrze byłoby gdybyś zamieścił fotkę tej monety.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez torontokuba » 04 Lut 2014 15:18

Plama na 3 mm dość spora. Wolałbym najpierw zobaczyś fotkę, ale tak, rdza to możliwość nawet na czystym złocie. Po polerowaniu stempla, pyłek który niechcący zostaje na stemplu wbija się w krążek razem z wizerunkiem monety. Potem, ten pyłek ze stempla rdzewieje na powierzchni monety.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości