Lupa numizmatyczna

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Lupa numizmatyczna

Postprzez GRAbieżca » 29 Mar 2016 20:29

Patrze na lupy i takie mam spostrzeżenie :? . Duża średnica lupy = niewielkie powiększenie (przeważnie 2x-3x) . Mała średnica szkła = możliwe duże powiększenie ( 10x i nawet 20x)
Dochodzę do wniosku , iż z jakiegoś powodu chyba nie da się zrobić lupy np. 90mm średnicy o powiększeniu np. 7x
Co prawda sprawdzałem tylko katalog Leuchtturm , bo jeszcze na inne renomowanych firmy się nie natknąłem .
Powiedzenie "Co tanie, to drogie" / "tylko bogatych stać na tanie rzeczy" coraz częściej mnie przekonuje :D
PS. jeżeli znacie jakieś inne firmy godne sprawdzenia , to podajcie proszę . Mam ostatnio alergie na "chińskie okazje"
GRAbieżca

Miejscowość: woj.małopolskie

Postprzez Vader » 29 Mar 2016 21:14

Ta zależność wynika z prostych praw optyki, które powodują że lupę dającą duże przybliżenie przy dużej średnicy jest zrobić trudno i byłaby ona niepraktyczna (wymagana jest duża krzywizna soczewki). Jeśli chodzi o moje subiektywne zdanie w te sprawie, to ja preferuję lupy duże - lepiej ogląda mi się monetę mając duży obraz w lupie nawet z mniejszym przybliżeniem niż niewielkie fragmenty z dużym. Poza tym, mając dużą soczewkę możesz niego nagiąć jej parametry oglądając monetę z większej odległości lub po prostu dokładając pod spód drugą dużą lupę (i wtedy masz domowej roboty mikroskop).
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 10:57

GRAbieżca napisał: trafiłem na zestaw lup LOOK
346665.jpg

Generalnie ostatnimi czasy Leuchtturm bardzo obniżył loty i jego produkty są niższej jakości niż kiedyś (nie piszę o lupach, ale generalnie.

Co do foty z trzema lupami: pierwszą jak najbardziej polecam, przy czym poszukaj modelu który ma ledoe podświetlenie a do tego w dużą soczewkę ma zatopioną mniejszą, o większym powiększeniu. Jest to bardzo wygodne.

Trzecia z wymienionych lup też jest godna polecenia, zakładam że to taka o znacznym (co najmniej x10) powiekszeniu i też ma podświetlenie.

Środkową jak najbardziej odradzam. Ta konstrukcja jest denerwująca.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Vader » 30 Mar 2016 13:15

Dziś sprzęty Leuchtturm to chińska jakość w niemieckiej cenie.
Dlatego polecam chińskie wyroby w chińskich cenach: http://allegro.pl/reczna-lupa-90-mm-dre ... 82221.html

Dodatkowo, jeśli potrzebna większe przybliżenie, to lupa jubilerska na oko. Te mini lupki, nawet z podświetleniem, są do niczego. Dla bardziej ambitnych mikroskop stereoskopowy.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Miejscowość: Warszawa

Postprzez piotr7 » 05 Lut 2017 17:06

Trochę odświeżę; potrzebuje lupę do odczytywania detali na monetach. Na allegro są od x3 do x60.
Jaka powinna mieć optymalne powiększenie do takich celów?
P.
Mój profil na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid50848
piotr7

Miejscowość: Mazowieckie

Postprzez joxer » 05 Lut 2017 17:27

najlepiej udaj się do pobliskiego sklepu numizmatycznego i sam sprawdź jakie powiększenie / lupa będzie ci odpowiadać, a na pewno będziesz zadowolony :) a potem ewentualnie będziesz mógł sobie w sieci taniej kupić :)

osobiście najpierw kupiłem chińską lupę z powiększeniem x10 (coś takiego jak vader poleca) i byłem nie zadowolony :( potem udałem się do sklepu numizmatycznego i kupiłem produkt polecony przez "fachowca", który spełnia moje oczekiwania, czyli Leuchtturm LU 30 o powiększeniu 20 krotnym :) różnica jest jak między niebem, a ziemią :)

jak chcesz kupić lupę z większym powiększeniem, to podświetlenie led to konieczność :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez piotr7 » 05 Lut 2017 23:42

Dzięki, chodziło mi właśnie o takie praktyczne informacje.
Ktoś jeszcze?
P.
Mój profil na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid50848
piotr7

Miejscowość: Mazowieckie

Postprzez mmz » 06 Lut 2017 09:20

5x z PZO (PRL) - do zgrubnego oglądania, ma większe pole widzenia
30x z ChRL - do szczegółowej analizy konkretnych fragmentów
Załączniki
IMG_20170206_081635.jpg
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez banknoty123 » 09 Sie 2017 21:37

Możecie polecić lupę do banknotów? Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/lupa-x-3-x-10-mikrosk ... 43818.html" target="_blank Fajnie, że jest lampka UV, ale obawiam się, że to taki pic na wodę i myślę, czy nie lepiej kupić dodatkowo osobną lampkę.

Jakiś pomysł na przeglądanie banknotów? Palcują mi się koszulki w klaserze, szczególnie czarne przekładki z Leuchtturma. Może bawełniane rękawiczki będą najlepsze?
banknoty123

Postprzez platinum » 10 Sie 2017 10:03

lampki uv w takich prostych, czaami nawet tandetnych lupach są ok. Robilem kiedyś szkolenie z weryfikacji banknotów i dokumentów, kupiłem najtańsze lupy by słuchacze sami sobie mogli pooglądać banknot, sprawdzić bialym światłem znak wodny i elementy świecące w UV i świetnie się spisały.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Poprzednia

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości