Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez platinum » 05 Gru 2016 23:22

Przechowywanie brakteatów. Co proponujecie?
Tradycyjnie holder, czy też, ze względu na delikatność (blaszkowatość) tych monet, często poszczerbione, pokruszone brzegi, pękniecia lepiej coś takiego na wszelki wypadek pakować do kapsla?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 05 Gru 2016 23:31

paletka bez żadnych dodatków
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez meszuzel » 06 Gru 2016 09:55

Paleta, to chyba najlepsze rozwiązanie, ale mnie osobiście drażniłoby to, że monety nie leżą centralnie w tych zagłębieniach, dlatego rozpatrywałbym holder.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Vader » 06 Gru 2016 17:13

Ja preferuję quadrum, ale a) drogo wychodzi; b) zajmują dużo miejsca; c) nie nadają się do cienkich blaszek
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez meszuzel » 06 Gru 2016 20:31

Może coś takiego. Otwór ma wymiar 23x23, więc nie drażniłoby niewielkie i niecentralne przemieszczenie. Jedyna trudność, może być przy próbie wyjęcia monety.
Załączniki
9656edb54f3880fbca082d49f5d9.jpg

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez nondat » 10 Sty 2017 14:21

Mam takie pytanie, czy wkładał może już ktoś monetę powiedzmy o rozmiarze 29,5mm do kapsla quadrum 30mm? Czy ta moneta będzie się tam znacząco ruszać? w co szczerze wątpię, ale jestem ciekaw waszych opinii
nondat

Postprzez Vader » 10 Sty 2017 21:12

Przy dużych monetach nie ma to już większego znaczenia. Możesz dla pewności taką monetę nawet do 29mm, nie będzie problemów żadnych i będzie ładnie pasować.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez kinns_pablo » 10 Sty 2017 21:53

Zmojego doświadczenia z kapslami quadrum na monety 29,5mm zdecydowanie rekomenduję rozmiar wycięcia 29 mm. Jak wsadzałem do 30 mm to jednak - moim zdaniem - miała zbyt duży luz i "stukała" przy poruszeniu kapslem.
kinns_pablo

Postprzez patyna » 12 Sty 2017 15:49

Mam pytanko.A czy holdery nie spłaszczają najwyższych partji monet ?A z paletek wyciąga sie poprzez podwadzenie monety wykałaczka,paluszkami za rancik i jest twoja .
patyna

Postprzez julk1 » 12 Sty 2017 23:31

patyna napisał:Mam pytanko.A czy holdery nie spłaszczają najwyższych partji monet ?

Co to znaczy? Myślisz, że folijka z holdera, może mechanicznie oddziaływa na metalową monetę?
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez patyna » 12 Sty 2017 23:52

Zadałem to pytanie dlatego że nabyłem kilka monet w starych holderach lub wyciągane ze starych albumów i zauważylem ze najwyższe punkty monet np.twarze sa spłaszczone a nie wytarte(srebro jest dość miekkie).Wydaje mi się że wpłynął na to ciężar/nacisk monet ,które odziaływują na siebie w albumach.Może sam holder nie ma aż takiego znaczenia ,choć folia dotyka monet.Ale holdery w albumie to już inna sprawa.Co o tym sądzicie ?
patyna

Postprzez meszuzel » 13 Sty 2017 13:03

Zero szans na powodzenie.
Ja u siebie mam klasery wypełnione prawie na max a nawet więcej, bo oryginalnie jest 10 stron a ja mam po 12-13 i nie ma żadnego odkształcenia nawet na tym, który leży na dnie.
Srebro to miękki metal, fakt, ale żeby doszło do odkształcenia, to pewnie potrzeba kilkuset kilo.
Jak pokryjesz zniszczenie klasera w 100% to stanę na nim. Jestem pewien że się nic nie stanie monetom.

Moje klasery mają przekładki, więc to dodatkowa ochrona, ale nawet w takim, gdzie nie ma przekładek, to pod wpływem własnego ciężaru nic się nie stanie monetom.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez patyna » 13 Sty 2017 13:40

Możliwe.Piszę tylko to co zauważyłem.Najbardziej to widać na Hiszpańskich 5 pesetach z 1876 r ,które nabyłem w starym holderze(podrzuce foto jak wróci żona,bo ma lepszy tel.)zgnieciony jest cały polczek Alfonsa xll.Folia z holdera była praktycznie przyklejona do niego.Ale mam również monety ze starego klasera (sam przechowuje stare obiegówki w klaserze ,bo od nich zaczynałem zbieranie monet) i np.na Belgijskich 5 frankach z 1868 widac że brew Leopolda ll też jest spłaszczona.Nie wiem jak były przechowywane te klasery ,może na leżąco.Poprostu dzielę się swoimi spostrzeżeniami.Pozdrawiam

A jeśli chodzi o klasery na monety to polecam duñskie .Trzymam w nich wszystkie monety nie srebrne.Wstawie później fotke.A sreberka przechowuje na paletkach o różnych rozmiarach kratek,aby dopasować wielkość monet .Leżą sobie spokojnie i oddychają całą" piersią".Co pewien czas je przekręcając aby równo pokrywały sie patynką.

A jeszcze taka refleksja .Meszuzel jak na nim staniesz to się pewno nic nie stanie ale postój na nich no nie wiem z 5 może 10 lat to nigdy nic nie wiadomo.:)

Posty połączyłem, proszę korzystać z opcji EDYCJA - meszuzel
patyna

Postprzez meszuzel » 13 Sty 2017 15:20

Wiadomo, że nie będę stał na nich 5 lat. :) Poza tym, żaden klaser nie jest obciążony takim ciężarem, nawet dziesiąta częścią tego ciężaru. Moje monety też leżą, a na nich 3 klasery.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez patyna » 13 Sty 2017 18:27

He he.Po prostu mnie zaciekawiło to odciśnięcie.Oczywiście była mowa o srebrniakach.A co do Duńskich albumów to wkładasz monetę w pasek z przegródkami i wsuwasz w kieszonkę co zapobiega wypadnięciu monet.
Załączniki
20170113_164439.jpg
20170113_165016.jpg
patyna

Postprzez Mad_Tiger » 13 Sty 2017 20:56

Ona jest wytarta obiegiem a nie spłaszczona ...

Jaśniejsza jest w "wyższych" miejscach bo przylegała folia albumu a w niższych z dostępem powietrza pojawiła się patyna ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez patyna » 13 Sty 2017 21:08

Wiem jak wyglądają wytarcia,a to jest płaskie ,mam kilka takich tylko w mniejszym stopniu niektóre elementy są spłaszczone.Ciężko jest zrobić fotke aby to dobrze pokazać.Na tym Belgu to lepiej widać bo brew nie jest wytarta tylko spłaszczona aż weszła na oko,gdyby sie starła to by jej nie było.Ja się nie chce z nikim kłucić tylko podzielić swoimi spostrzeżeniami.Pozdrawiam. Edit.Monety wytarte mają obłe krztałty a te spłaszczone są jak przy linijce i mają kant z tego co zauważyłem.
patyna

Postprzez meszuzel » 14 Sty 2017 14:01

To złudzenie optyczne.
Moneta nie jest mennicza i swoje w obiegu wycierpiała. Będąc w holerze i przygnieciona pod warstwą innych monet, spowodowało to, że na wyższych partiach monety czyli policzek, brew częściowo na głowie itd. holder się przykleił co spowodowało, że w tym miejscu nie pojawiła się patyna. Nie mogła bo powstało hermetyczne połączenie pomiędzy monetą a holderem. Natomiast w niższych partiach, gdzie folia z holdera się nie przykleiła do monety pojawiła się patyna. Te kanty o których wspominasz, to złudzenie optyczne.
Jeśli masz jakąś monetę, która ma identyczne objawy a wartość dla Ciebie ma ona znikomą, to wrzuć ją na 2-3 min do kwasku cytrynowego. Patyna zejdzie i zniknie złudzenie optyczne.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Nichten » 14 Sty 2017 18:05

Mam takie pytanie, czy istnieje możliwość zakupu samych "wkładów" do palet firmy Leuchtturm? Jeden wkład MB cabs 31 mam uszkodzony i wolałbym tylko go kupić niż całą paletę... Czy ktoś się gdzieś spotkał z taką opcją?
Nichten

Postprzez patyna » 14 Sty 2017 22:39

Ok to wniosek się nasuwa taki że holder jest bezpieczny jeśli chodzi o odciski na monecie,ale źle patynują w nim monety bo nie po całości.Tak ? I wracając jeszcze do Hiszpana to napewno był zdarty obiegiem nim go zapakowali w folie,ale później musiał leżeć pod czymś ciężkim no nie wiem np.szafą,komodą(mój znajomy pracuje przy przeprowadzkach i znajduje monety w dziwnych miejscach)i ciężar dokonał reszty bo naprawde jest spłaszczony a z folją był zintegrowany.Czyli sprawa wyjaśniona :) I właśnie po to powinny być takie fora aby rozwiewać wątpliwości poprzez rozmowe :) Ps.Do cytryny nic nie wkładam ale z wieczorka herbatka z cytrynką w chłodny wieczór i owszem ;) Pozdrawiam
patyna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości