Przechowywanie monet.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Przechowywanie monet.

Postprzez walus90 » 31 Gru 2015 12:45

cały czas trzymałem w pudełkach ale w czasie świąt trochę porządków w monetach robiłem i prawie wszystko poukładałem na paletach, zostawiłem tylko moneto soczewkę i malarza. z malarzami jest problem bo na początku wydawali w tych pudełkach zielonych, później chyba jedna była w dopasowanym kapslu (bez zielonego) w blistrze i ta "lata" na palecie od bodajże klip, teraz było to samo ale w pudełku i postanowiłem zostawić ją w tym pudełku a do poprzedniej może wypatrzę jakieś pudełko pogradingowe.
Puste pudełka do kartonika i głęboko do szafy ;)
a wy jak poradziliście sobie z serią malarzy?
walus90

Miejscowość: Poznań

Postprzez Gaszpar74 » 31 Gru 2015 12:51

no to w takim razie bede mial zajecia w ten wekend zrobie porzadki tez i poukladam wszystko w kasetach

jeszcze jedno pytanie czy oddzielacie jakos monety rocznikowo w aksetach itp czy idziecie jednym ciagiem jak sa wydawane przez nbp

bo jak robic porzadek to raz a porzadnie
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Mad_Tiger » 31 Gru 2015 13:22

walus90 napisał:a wy jak poradziliście sobie z serią malarzy?

Ja ich nie mam (nie zbieram) ale mój znajomy poprzekładał wszystkich jak leci do quadrumów (po części za moją radą bo też nie wiedział co zrobić :P) + paletka na quadrumy :) jest zadowolony :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez lolo » 31 Gru 2015 13:28

platinum napisał:Mam pytanie które być może już padło:

jak przechowujecie mnie błyskotliwe niż lustraznki, za to kilkusetletnie monety: trojaki, grosze, a nawet denary?

Kapsle? Holdery? luzem? a może jeszcze inaczej? Interesują mnie nie tylko rozwiązania, ale też ich wady/zalety w kontekście historycznych, nadgryzionych przez ząb czasu monet :-).

Każdy z wymienionych sposobów jest dobry. Zależy od celu :) ja luzem na paletach, bo nie przeszkadza mi patynowanie, a lubię mieć łatwy dostęp do zbioru. Holdery są ok, aczkolwiek zastosowałem je tylko do PRL-u, bo tych monet nie muszę oglądać dokładnie pod lupą ani jakoś specjalnie się nimi zajmować. Kapsli kilka mam - są praktyczne do monet z wżerami grynszpanu (o ile są szczelne) bo hamują odrobinę ten proces :) Wady wszystkich rozwiązań są chyba tylko zależne od gustu i ilości miejsca. :) Dobre są też kopertki (sporo osób je stosuje bo można też zamieścić na nich jakiś opis tego co w środku - ale ja wolę po prostu robić karty zbioru :) )
http://moja-numizmatyka.blogspot.com --> zachęcam do dyskusji ;)
lolo

Postprzez Gaszpar74 » 31 Gru 2015 13:33

a serie SSA tez wprzekaldal?
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Postprzez platinum » 31 Gru 2015 14:27

walus90 napisał:a wy jak poradziliście sobie z serią malarzy?

Zagadnienie dotyczy nie tylko malarzy. Zmieniono także pudełka dla innych klip (bodajże zeszłorocznego kwadratu z Historią Polskiej Muzyki Rozrywkowej).
Podobnie jest z Piłsudskim i będzei z kolejnymi monetami serii 100 lecie odzyskania przez polskę niepodległości

Rozwiązania są z grubsza dwa:
- przekładamy monety do innych pudełek, najbardziej sensowne tu się wydaje przekładanie do takich samych pudełek jak kiedyś wszelkiej maści klipy/nieokrągłe monety były pakowane przez NBP. Pudełka mają rozmiar mniej więcej 66x66 (a przynajmniej idealnie pasują w otwory o takich rozmairach w kasetach Leuchtturma).
Na allegro i w sklepach numizmatycznych takie pudełka są do kupienia, z różnymi wkladkami zielonego passe-partout. Pamiętam, że nawet kiedyś kupiłem takie pudełko kupiłem z passe-partou dla monety o kształcei wachlarza (Expo 2005 - Aichi, Japonia). Zaleta: wszystko mamy jednakowo poukładane, w tych kapslach moenty wyglądały bardzo ładnie.
- układamy w kasecie z otworami 66x66 oryginalne kapsle. Próbujemy dopasować kilka kapsli w jedną przegródkę (mnie się to udało). Jak się nie uda to musimy zaakceptować luzy.
Ja jestem zwolennikiem teog rozwiązania. Skoro monety kupuję w NBP i mam kapsle w dobrym stanie to wolę zachować oryginały. Starszym monetom zamieniałem kapsle na nowe.

Trzeci wariant to pewnie przekładanie w jakies zunifikowane pudełka typu quadrum. Mnie tu odstrasza cena i pracochłonność. Nie znam tego systemu, ale wydaje mi się, że bez ręcznego wycinania skalpelem kładek nie obedzie się.

Zaleta przechowywanie moent na kasecie jest niebagatelna. Takich 10 zł mieści się tam chyba 30. Oglądanie tego gdy jest popakowane w pudełkach to jakiś koszmar. Tym bardziej, że możę 20 zl jest nie zawiele, ale 10 zł podenominacyjnych jest chyba ponad 100 szt.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez platinum » 31 Gru 2015 14:33

Gaszpar74 napisał:a serie SSA tez wprzekaldal?

W co ? W quadrumy raczej się nie da (ale ja się nie znam). Do kaset jak najbardziej. Takei grube, duże sreberka wyglądają rewelacyjnie.
Sęk w tym, że kasetę na SSA musisz sobie sam zmajstrować, albo zaprzyjazniony sprzedawca, za odpowiednią kwote skompletuje Ci ją.
1) Leuchturm nie robi wkładek o tak dużej średnicy,
2) Do tego monety są wysokie - potrzebna jest wysoka kaseta.

Ja zrobiłem tak, że do wysokie kasety Leuchturrma włożyłem wkładki Lindnera o średnicy 45 mm. Wkładka ta ma 18 otworów, więc masymalnie można teraz zapełnić połowe. Jeszcez na kilka lat starczy, do końca serii, o ile uda siędozbierać, trzeba będzei dokupić drugą, na pozostałe 6 monet.
Być możę są gotowe kasety Lindnera z takimi wkładkami, ale ja nie chciałem eksperymentować z nowym systeme.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Gaszpar74 » 31 Gru 2015 14:43

platinum dzieki za pomoc

milo posluchac kogos kto ma juz jakies doswiadczenie

ma jeszcze pytanie czy monety typu hrywna tez przekladales do kasety
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Postprzez platinum » 31 Gru 2015 15:41

Gaszpar74 napisał:ma jeszcze pytanie czy monety typu hrywna tez przekladales do kasety

Ogólnie to nie zbieram Hrywien, chyba że Ci chodzi o zestaw 10zł+10 Hry Euro 2012 :-).
Tak przełożyłem, ale w wysoką kasetę z przegródkami (3x3). Oczywiście leży sobie tam kapsel ze sporym luzem, ale nic mądrzejszego nie wymyśliłem.
W innych przegródkach leża oba kangury oraz stosunki dyplomatyczne polsko-tureckie, bo zdajsie te monety mają większa średnicę a do tego jeszcze większe kapsle. Któraś z tych parek nie mieściła mi się w otwory na 40 mm monety typu "Łazienki Królewskie".

Ta kaseta nazywa się w nomenklaturze Leuchtturma "Kaseta MB XL 9USK" albo "MBXL 9".
Znajdziesz obrazki jak to wygląda na allegro. Alternatywnie może byc jeszcze: MB VARIO albo MB XL 6 (chyba najlpesza w sensie prezencji, ale najmniej mieści).

I jeszcze taka uwaga: KAsety mają tez taka zaletę, że dodatkowo izolują monety od kurzu/powietrza. Palety czegoś takiego nie mają. Ponadto można jest umieścić w aluminiowym kuferku i łatwo przenieśc cały taki komplet: z piwnicy/strychu do mieszkania, z pokoju do pokoju. Tutaj niektóre zwykłe palety mają podobnie: Leuchtturm ma jakies palety i walizeczkę aluminiową do nich. Taka szafka/walizka/kuferek to kolejna bariera chroniąca przed odziaływaniem powietrza, światła, wilgoci.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Redcclise » 02 Sty 2016 12:31

Panowie i Panie,
jak przechowujecie 2 euro okolicznościowe? :)
Redcclise

Miejscowość: Chrzanów

Postprzez wordlord » 02 Sty 2016 18:59

Ja swoje zresztą jak praktycznie wszystko trzymam w holdrach i albumach.
Nie każdemy się to jednak podoba i alternatywą nad która zresztą sam się zastanawiałem są kapsle Lechtturma rozmiar 26 plus palety. Minusem jest to, że te kapsle wyglądają trochę jak szpulka, dzięki czemu łatwo się otwierają, ale mi się to nie podoba pod względem estetyki.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Redcclise » 28 Lut 2016 14:35

Mam do Was pytanie: swego czasu były karty na monety na 12,20,35 okienek z dosyć twardego tworzywa, wytrzymałe i nie ulegające zgięciom czy pofałdowaniu i właśnie takich szukam, może ktoś wie jakiej są firmy? Bo mam też te drugie od MM-Schulz bodajże i nie spełniają one moim wymagań, gdyż wyginaja sie pod wpływem ciezaru monet..
Redcclise

Postprzez Redcclise » 28 Lut 2016 14:38

tu są te, które mam i niezbyt mi odpowiadaja..

http://www.midi-m.com.pl/zdjecia/20100330145505.jpg

Szukam tych drugich i gdyby ktoś wiedział jakiekolwiek informacje to proszę o info :)
Redcclise

Postprzez Mad_Tiger » 28 Lut 2016 14:42

może te masz na myśli?
Image
te z dwoma dziurkami są sztywniejsze, producent: Fischer

są tak sztywne, że potrafią się połamać :P

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Redcclise » 28 Lut 2016 14:48

Nie, pomiedzy tymi kartami co pisałem wyżej różnią się twardością oraz tym, że ten czarny pasek z boku jest bardziej chropowaty, a nie gładki :)
Redcclise

Postprzez Mad_Tiger » 28 Lut 2016 14:49

W Fiszerze ten czarny pasek to taka wsadzona tekturka :D inne nie przychodzą mi do głowy.

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez meszuzel » 28 Lut 2016 14:51

To, że karty sie wyginają lub pękają bo jest tak twarde tworzywo wynika tylko z tego, że segregatory stoją i jestem pewien, że nie ma takich które ten ciężar wytrzymają. Zawsze po jakimś czasie zostaną odkształcone. Dlatego alternatywa, to żeby klasery leżały, tak mam u siebie. Albo jako to kilka lat temu ktoś próbował zrobić a niestety nie informował czy wyszło. Chodzi o podkładki pod karty.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Redcclise » 28 Lut 2016 15:07

U mnie wszystko leży, a mimo to dalej tak jest.. może podkładki coś pomogą ;) mimo to szukam dalej :) Pod koniec przyszłego tygodnia podrzuce zdjęcia, bo mam ich kilka sztuk ;)
Redcclise

Postprzez meszuzel » 28 Lut 2016 15:17

Ale te podkładki dotyczyły klaserów które stały, ale jak u Ciebie leżą i mimo to są uszkodzone to sam nie wiem z jakiego powodu.
Może faktycznie fotki coś pomoga.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Redcclise » 28 Lut 2016 19:26

Te o których mówię nie mają przekładek, wrzuce fotki o które karty mi chodzi ;)
Redcclise

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości