Holdery wykonane z Mylaru - opinie

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Holdery wykonane z Mylaru - opinie

Postprzez kretu » 31 Gru 2015 17:44

Witam wszystkich,

mam następujący problem. Chcę przełożyć swoją kolekcję monet do porządniejszych opakowań. Zdecydowałem się na holdery. Zajmują mniej miejsca niż kapsle, są tańsze i można je włożyć do albumu/klasera.
Szukałem informacji odnośnie jakości poszczególnych producentów ale widzę że zdania są podzielone zarówno jeśli chodzi o producentów jak i wybór między holderami klejonymi oraz zszywanymi. Czytając m.in. to forum znalazłem wiele informacji mówiących o tym, że monety przechowywane w holderach zmieniają kolor albo wchodzą w reakcję z klejem albo z plastikowym okienkiem. Nie chciałbym zaszkodzić swoim monetom ani przekładać ich co kilka lat do nowych holderów, dlatego też zgłębiłem trochę temat na zagranicznych forach. Zagraniczni (chyba głównie amerykańskie) producenci holderów używają jakiegoś specjalnego rodzaju plastiku o nazwie Mylar który ma być wyjątkowo obojętny chemicznie i nie wchodzić w reakcję z monetami. Tutaj podaje linki do przykładowych produktów tego typu:

http://www.air-tites.com/Cardboard_2x2_ ... oVCMFlbzIU" target="_blank" target="_blank
https://www.whitman.com/store/Inventory ... lar-Cent-1" target="_blank" target="_blank

Osobiście byłbym skłonny kupić holdery wykonane z tego tworzywa - wiele osób na kilku forach polecało właśnie ten sposób przechowywania monet. Nie wiem tylko, czy rzeczywiście te holdery są lepsze od ich europejskich odpowiedników. Problemem jest również ich dostępność w Polsce - naszukałem się i nie znalazłem żadnego sklepu w Polsce i tylko kilku sprzedawców w Europie je oferujących.
Chciałbym się poradzić osób bardziej zorientowanych czy uważacie że holdery te będą lepsze od tych dostępnych na polskim rynku ? Czy holdery producentów takich jak Lindner, Hartberger lub Leuchtturm są wykonane z tego tworzywa ? Nie mogłem znaleźć informacji na ten temat.

Z góry dzięki za odpowiedź i wszystkie dobrego w Nowym Roku !!!
kretu

Re: Holdery wykonane z Mylaru - opinie

Postprzez Mad_Tiger » 31 Gru 2015 19:50

kretu napisał: Czy holdery producentów takich jak Lindner, Hartberger lub Leuchtturm są wykonane z tego tworzywa ?

Używam Leuchtturma i u mnie wszystko OK.
Hartberger jest bardziej krystaliczny (folia, przynajmniej ja mam takie odczucie).
Lindnera nie używałem ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez julk1 » 31 Gru 2015 23:37

A ten mylar to nie jest zastrzeżona nazwa Duponta na poliester? Z tego się robi np. plastikowe butelki, koszulki na dokumenty czy woreczki foliowe. Dla holderów używa się odpowiedniego polisteru/mylara. Mogę się mylić, ale w holderach jest ta sama folia, nieznacznie może sie różniąca się, ale jest to samo. I Europie i USA.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez wordlord » 02 Sty 2016 01:56

Z tego co zrozumiałem z informacji wyszperanych w sieci Mylar ( Melinex i Hostaphan) to nazwa handlowa "zorientowanego dwuosiowa Poli(tereftalan etylenu)" Czyli BoPET, który mocniej przetworzoną wersją Poli(tereftalan etylenu) czyli PET (i tego ostatniego używa się na butelki itp).
Z polskich stron znalazłem tylko to opisujące co to BoPET http://www.krakchemia.pl/676,folia-bopet" target="_blank
a tu mniej więcej to co napisałem na górze ale po angielsku:
http://chemistry.about.com/od/polymers/ ... -Mylar.htm" target="_blank

Napisałem do największych europejskcih producentów z zapytaniem jakiej folii używają zobaczymy co (czy) odpiszą.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez wordlord » 28 Sty 2016 01:34

Dostałem odpowiedź od Hartbegra z tego co zrumieniałem ze specyfikacji to ich folia nie jest zrobiona z Mylaru

Link ze specyfikacją do pobrania.

https://mega.nz/#!Hx1xWDzI!ClnGqt8c75Ew ... bDo13K0fCE
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez torontokuba » 31 Mar 2016 11:19

kretu napisał:Zagraniczni (chyba głównie amerykańskie) producenci holderów używają jakiegoś specjalnego rodzaju plastiku o nazwie Mylar który ma być wyjątkowo obojętny chemicznie i nie wchodzić w reakcję z monetami.

Temat godny poruszania. Dobrze że istnieje na forum.

kretu napisał:Osobiście byłbym skłonny kupić holdery wykonane z tego tworzywa - wiele osób na kilku forach polecało właśnie ten sposób przechowywania monet. Nie wiem tylko, czy rzeczywiście te holdery są lepsze od ich europejskich odpowiedników. Problemem jest również ich dostępność w Polsce - naszukałem się i nie znalazłem żadnego sklepu w Polsce i tylko kilku sprzedawców w Europie je oferujących.
Chciałbym się poradzić osób bardziej zorientowanych czy uważacie że holdery te będą lepsze od tych dostępnych na polskim rynku ?

Tak, powinny być lepsze, bo bardziej obojętne chemicznie.

Zauważyłem, że holdery z Europy to często jakiś tam siwy plastik na okienko (w porównaniu z tym Mylar-em czy BoPET-em). Dodatkowo, holdery często bywają samoprzylepne. Czyli, najczęściej nieznana nam chemia w plastiku i w kleju, otacza monetki w tych holderach. :|

Sam wyciągam monetki które do mnie docierają w samoprzylepnych holderach z terenów Europy i podmieniam na te amerykańskie Mylar-owe, bez żadnego kleju.

Tu ciekawy link...
meszuzel napisał:Tylko holder trzeba co kilka lat wymienić.

meszuzel napisał:Mi nic bo w holderach nie mam monet. Ale producenci zalecają wymianę co kilka lat.

http://monety.pl/viewtopic.php?f=14&t=20158
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez meszuzel » 31 Mar 2016 11:28

Trochę sie zmieniło. :)
Teraz w holderach mam kilkaset monet z różnych stopów. Nadal krąży po necie informacja, że producent zaleca ich wymianę co kilka lat. Ja nie znalazłem potwierdzonej przez producenta takiej informacji.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 24 Paź 2016 21:14

meszuzel napisał:Nadal krąży po necie informacja, że producent zaleca ich wymianę co kilka lat.

Nie wyobrażam sobie regularnego, co kilka lat, wymieniania holderów. Z założenia holder stosowany jest równiez przy masowych zbiorach jako tanie opakowanie monety, np dla masowych monet, w tym obiegowych. Wymiana kilkuset folderów to nie tyle ich koszt, co czas niezbędny na przepakowanie monety, i na nowo opisanie holderów.

Ja jednak chciałem zapytać o coś innego - holdery o jakiej najmniejszej średnicy można kupić? Do tej pory stosowałem Leuchtturma i holdery o najmniejszej średnicy jakie kupowałem to było 17,5 mm. Brakuje mi 15 mm. Czy ktoś się stpotkał z tak małym (albo jeszcze mniejszymi?) holderami? Czy możecie coś polecić albo doradzić?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 24 Paź 2016 21:32

platinum napisał: Brakuje mi 15 mm. Czy ktoś się stpotkał z tak małym (albo jeszcze mniejszymi?) holderami? Czy możecie coś polecić albo doradzić?

15 mm ma (a na pewno miał) Hartberger (czy jak to się pisze ;) ) jakość dobra ale kolorystycznie odstaje od Lauchtturma - wyróżnia się swoją białością ;)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez meszuzel » 25 Paź 2016 10:12

platinum napisał:
meszuzel napisał:Nadal krąży po necie informacja, że producent zaleca ich wymianę co kilka lat.

Nie wyobrażam sobie regularnego, co kilka lat, wymieniania holderów.

Ja też nie, dlatego co jakiś czas zaglądam do monet obserwując czy nie dzieje się coś niepokojącego.
Co do holderów to leuchttrum ma najmniejszy rozmiar 17,5mm ale hartberger ma 15 mm. Problem w tym, że mocno różnią się bielą te dwa holdery. Z tego co pamietam to hartberger był trudniejszy przy odklejaniu tego papierka.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 25 Paź 2016 15:41

meszuzel napisał:mocno różnią się bielą te dwa holdery.

Dużo bieli to źle, bo to oznacza, że był wykorzytywany chlor (chyba tak się wybiela). To podobnie jak z bawełną (np rękawiczkami) do numizmatyki - powinny być szare, niewybielane.
Moje holdery-Leuchturrmy są mocno niebiałe. Niedawno przyklejałem karteczki z opisami i mocno było widać kontrast bieli kartki a4 czy też karteczek z klejem przytwierdzonych do holderu.

Z tego co pamietam to hartberger był trudniejszy przy odklejaniu tego papierka.

Co do trudności, to mocno się zdziwiłem, jakie trudności sprawia wyjęcie monety z holderu (np cele przełożęnia do innego - o bardziej odpowiadającej średnicy, albo mającego nowy, poprawny opis).

Sądziłem, że skoro zapakowanie monety w holder jest tak proste, to wyjęcie również takie będzie. Nic bardziej mylnego. Leuchtturmy tak się sklejają, że nie sposób ich rozdzielić. Można poobrywać poszczególne warsty a i tak na końcu pozostanie okienko z tekturką dookoła. Wtedy najlepiej posłużyć się delikatnie skalpelem, ostym nożykiem albo nożyczkami. Przy cienkich blaszkach, delikatnych, bo kruchych i popękanych monetach trzeba uważać.

Skoro klej tak trzyma to chyba dobrze - bo to może oznaczać, że dostęp powietrza do metalu jest mocno ograniczony. I paradoksalnie holdery mogą zapewnić monecie lepszą ochronę niż jakiś syntetyczny kapsel (ochronę na czynniki chemiczne), bo ochronę mechaniczną kapsel zawsze da lepszą. Natomiast w neutralność chemiczną kapsli nie wierze. Być może przez 20 lat sporo się zmieniło, ale jak się weźmie taki kapsel do monety z PRL czy III RP przedenominacyjnej czy z drugiej połowy lat 90 to widać, że jednak zmiany na kapslu zaszły (żółkną, matowieją), a wieć jakoś oddziałują na swoją zawartość.

Idealne by byłe (z punktu widzenia neutralności) kapsle .. szklane. Tylko co ze szczelnością? Może takie małe weki by się sprawdziły (gumka pomiędzy gurną a dolną częścią kapsla szklanego robiąca za uszczelkę).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez julk1 » 25 Paź 2016 19:23

Na allegro najmniejsze szklane kapsle na monety mają po 200 ml :P
http://archiwum.allegro.pl/oferta/wyprz ... 88196.html
Awatar użytkownika
julk1

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość