LITERATURA NUMIZMATYCZNA

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Martin_Tychy » 20 Paź 2010 13:22

Adrians napisał:Czy ktoś może wyrazić jakąś opinie na temat nowego katalogu Pana Chałupskiego? Zamierzam się zaopatrzyć w jakiś katalog dot. polskich monet tamtego okresu. Warto?

Mam nadzieję, że dzisiaj do mnie dojdzie przesyłka, to napiszę co i jak.
"Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Miejscowość: Tychy

Postprzez Adrians » 20 Paź 2010 13:27

W takim razie czekam na recenzję :)
Pozdrawiam :)
Adrian
Awatar użytkownika
Adrians

Miejscowość: Rybnik

Postprzez Rydzu023 » 20 Paź 2010 15:19

Adrians napisał:W takim razie czekam na recenzję :)

Ja również czekam na przesyłkę z katalogiem, jak dojdzie to się wypowiem. Patrząc jednak na dwie poprzednie części katalogu, to można się spodziewać, że to będzie bardzo dobra pozycja, bo tamte takie były.
Rydzu023

Miejscowość: Białystok

Postprzez omgvip » 20 Paź 2010 17:24

bobolo... mam pytanie czy te książki jak i "Tysiąc lat monety polskiej" można wypożyczać w bibliotece ?
LUDZIE.....Ludzie!!.... Oszalałem.... Trojaka złotem nazwać śmiałem !

Image

Www.trojakii.blogspot.com Serdecznie zapraszam :)
Awatar użytkownika
omgvip

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Martin_Tychy » 20 Paź 2010 19:58

omgvip napisał:bobolo... mam pytanie czy te książki jak i "Tysiąc lat monety polskiej" można wypożyczać w bibliotece ?

Na pewno można, tylko czy znajdziesz w swojej bibliotece ?
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Postprzez Rydzu023 » 20 Paź 2010 20:22

A jaki polecacie katalog po okresie SAP do 1916 r.? Jest taki katalog?
Rydzu023

Postprzez Adrians » 21 Paź 2010 21:52

I co, możecie już koledzy cokolwiek napisać o III tomie Chałupskiego?
Adrian
Awatar użytkownika
Adrians

Postprzez Rydzu023 » 21 Paź 2010 22:12

Ja niestety jeszcze czekam.
Rydzu023

Postprzez Martin_Tychy » 22 Paź 2010 15:13

Adrians napisał:I co, możecie już koledzy cokolwiek napisać o III tomie Chałupskiego?

Ja wczoraj dostałem, na razie tylko przeglądnąłem i mogę powiedzieć, że informacji jest bardzo dużo, wiele odmian, których wcześniej nie znałem itp.
J. W. Goethe

Pozdrawiam Marcin ;)
Awatar użytkownika
Martin_Tychy

Postprzez maciekp » 01 Gru 2010 23:28

To ja może chciałbym coś napisać o bardzo interesującej pozycji, którą niedawno ukończyłem - książce "Zbierajmy pieniądze" Andrzeja Banacha. Autor był głównie znawcą sztuki, pisał m.in. o Nikiforze Krynickim. Ale monetami i banknotami również się zajmował, wiele uwagi poświęcając ich stronie estetycznej. Oprócz książki, o której wspominam, napisał m.in. "Kobiety na monetach", którą również mam zamiar przeczytać - i obejrzeć, bo są w niej zamieszczone piękne ilustracje.

Co do samej książki "Zbierajmy pieniądze" - już okładka, z obrazem przedstawiającym Kopernika trzymającego trojaka Zygmunta Starego, jest bardzo udanym pomysłem. W środku sporo teorii i naprawdę szeroka perspektywa, obejmująca zarówno starożytność, jak i historię dolara czy rubla. Jest rozdział o prawie Greshama, jest o patynie i jej (dużej) wartości, epizodzie Europy z brakteatami, losach grosza... Są interesująco przedstawione ścieżki rozwoju różnych rodzajów monety (skąd się wzięły talary, w jaki sposób są z nimi powiązane dolary i ruble itp.), jest nawet wprowadzenie do wiedzy o banknotach. Polecam!

Może jeszcze krótki fragment, oddający klimat książki:

Między ludźmi zbierającymi stare srebrne przedmioty istnieją więc spory wokół patyny. W numizmatyce ich nie ma. Wszyscy się zgadzają, że stare monety powinny wyglądać tak, jak przedmioty z tego czasu pochodzące, a nie jak nowe. Dlatego w amerykańskich podręcznikach nunizmatycznych znajduje się na początku wskazówka, może zbyt kategoryczna, niemniej słuszna. "Never clean money" - "nigdy nie czyść monet". Jest to obecnie aksjomat, którego się nie uzsadnia. Warto jednak zastanowić się nad udowodnieniem jego słuszności. Moneta jest, jak wiadomo, wytworem użytecznym. Pieniądze wybija się nie po to, żeby były ładne albo wywoływały estetyczny wstrząs, lecz w tym celu, aby były dobrym pośrednikiem w wymianie. (s. 97)
maciekp

Postprzez Numidia » 29 Mar 2011 13:40

Wydana została tegoroczna edycja katalogu monet euro Gerharda Schona. Podaję informację dla zainteresowanych tematem euro. Na allegro jeszcze nie ma, ale na stronie wydawnictwa już dostępny.
Numidia

Postprzez Saichan » 18 Lip 2011 19:08

Czy mógłby ktoś coś więcej powiedzieć o książce H.Cywińskiego "Dziesięć wieków pieniądza polskiego" ? Czy jest to dobra książka dla początkującego, jej wady, zalety itp. Dzięki 8)
EDIT: oraz to samo o książce Vademecum kolekcjonera monet i banknotów polskich. Która jest lepsza?
Awatar użytkownika
Saichan

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez wordlord » 19 Lip 2011 10:38

Saichan napisał:Czy mógłby ktoś coś więcej powiedzieć o książce H.Cywińskiego "Dziesięć wieków pieniądza polskiego" ? Czy jest to dobra książka dla początkującego, jej wady, zalety itp. Dzięki 8)
EDIT: oraz to samo o książce Vademecum kolekcjonera monet i banknotów polskich. Która jest lepsza?

To co pisałem stronę wcześniej to za mało?

"Dziesięć wieków pieniądza polskiego" świetnie się uzupełnia z "Tysiącem lat monety polskiej". Ta pierwsza oprócz mowy o monetach przedstawia nam rys historyczny danego okresu, druga natomiast jest bardziej nastawiona na monety i okraszona zdjęciami ciekawych egzemplarzy.
Tylko na Twoim miejscu odwróciłbym kolejność, gdyż dzięki temu lepiej będziesz widział jak wygląda moneta o której czytasz w "10 wiekach pieniądza polskiego",a choć format mniejszy to wydaje mi że ilość tekstu do przeczytania jest dość podobna Wink

"Vademecum kolekcjonera monet i banknotów polskich" natomiast to moim zdaniem takie starsze wydanie "Numizmatyki bez tajemnic", tylko pisane z nastawieniem ściśle kolekcjonerskim i szersze tematycznie.

Nie da się stwierdzić, która lepsza, bo obie podchodzą do tematu od zupełnie innej strony.

10 wieków pieniądza polskiego przedstawia nam historię pieniędzy i wszystkiego co z nimi związane w Polsce i terenach z nią związanych.

Vademecum kolekcjonera monet i banknotów polskich zawiera skrót tej historii, a ponadto zawiera wiele przydatnych informacji odnośnie kolekcjonowania, czyszczenia i przechowywania monet.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

po pierwsze literatura, po drugie literatura.

Postprzez alikkk » 29 Lip 2011 00:14

Zajmuję się monetami od ładnych kilku lat, jak zaczynałem nie było łatwo ale się wciągnałem ale mialem dobrego nauczyciela który mi zawsze mówił że jak czegoś nie wiem to trzeba kupić literaturę. I tak robiłem. Jaki jest efekt? nie robi się poważnych błędów wynikających z niewiedzy. to podstawa bez względu na to co zbierasz i czy zaczynasz czy juz zajmujesz sie tym od lata. po pierwsze literatura.
numizmatyka
alikkk

Postprzez Adrians » 16 Paź 2011 21:45

Ostatnio zdałem sobie sprawę z faktu, że jeszcze nie miałem w rękach katalogu Parchimowicza. Chodzi konkretnie o katalog monet polskich od 1916. Czym się on różni w porównaniu do Fischera? Aaa i czym jest ów notatnik dodawany gratis do nowych katalogów? To po prostu zwykły zeszycik w ładnej okładce ;) ?
Adrian
Awatar użytkownika
Adrians

Postprzez wordlord » 18 Paź 2011 13:49

Adrians napisał:Ostatnio zdałem sobie sprawę z faktu, że jeszcze nie miałem w rękach katalogu Parchimowicza. Chodzi konkretnie o katalog monet polskich od 1916. Czym się on różni w porównaniu do Fischera? Aaa i czym jest ów notatnik dodawany gratis do nowych katalogów? To po prostu zwykły zeszycik w ładnej okładce ;) ?

Czym się różni?

Przede wszystkim wielkością :P

Tak na poważnie to w katalogu Parchimowicza monety ułożone są chronologicznie. Tzn wszystkie monety z danej epoki (obiegowe, kolekcjonerskie, próbne), u Fishera najpierw są wszystkie obiegówki potem kolekcjonerskie, a następnie próby itd.
Moim subiektywnym zdaniem Parchimowicz ma też nieznacznie mniej błędów, choć oba posiadają spora ich ilość...
Kolejną różnicą może być to, że u "P" jest trochę więcej miejsca na własne notatki obok ilustracji monet.
Co do notatnika to jest dokładnie tak jak podejrzewasz ;)

Podsumowując oba katalogi podobne, różnice kosmetyczne, wszystko zależy od tego jaki układ monet wolisz.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez Adrians » 18 Paź 2011 15:19

Dzięki za odpowiedź. Zamierzałem na tegorocznych targach kupić Fischera ale jakoś tak się zakręciłem, że najzwyczajniej zapomniałem o tym. Wycena mnie zbytnio nie interesuje, bo doskonale wiemy jak z nia jest. Posiadam kilkuletniego "F" i chciałem mieć coś nowszego stąd rozważania, który katalog kupić, w zasadzie czy w ogóle kupować :)
Adrian
Awatar użytkownika
Adrians

Postprzez Numidia » 18 Paź 2011 22:07

Fischer zawiera więcej pozycji i to głównie za nim przemawia. Jeżeli chodzi o ceny to nie wiem które są bliższe prawdy, ale na pewno na allegro sprawdzić je nie jest żadnym problemem. Błędy są w obu katalogach, chociaż w Fischerze jest ich chyba więcej.

Podsumowując polecam Fischera, chociaż nie jest idealnie opracowany, przydaje się jako narzędzie do szybkiego sprawdzenia parametrów monety.
Numidia

Postprzez wordlord » 19 Paź 2011 13:38

Numidia napisał:Fischer zawiera więcej pozycji i to głównie za nim przemawia. Jeżeli chodzi o ceny to nie wiem które są bliższe prawdy, ale na pewno na allegro sprawdzić je nie jest żadnym problemem. Błędy są w obu katalogach, chociaż w Fischerze jest ich chyba więcej.

Podsumowując polecam Fischera, chociaż nie jest idealnie opracowany, przydaje się jako narzędzie do szybkiego sprawdzenia parametrów monety.

Chodzi Ci pewnie o ten bałagan na końcu obejmujący monety SAP, okres zaborów etc. ? Faktycznie to jest jakiś plus, ale ja wolę korzystać z Parchimowicza datowanego na rok 2000, jakiś większy ład i skład to tam ma ;) A i tak służy jedynie jako podręczna "szybkosprawdzajka", wiec w 100 % poprawne, a tym bardziej aktualne cenowo być nie musi :)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

MONETY 3-KRAJCAROWE Z MENNIC ŚLĄSKICH

Postprzez wrocek1 » 27 Gru 2011 20:37

Witam serdecznie i polecam nowy swój - współautorski katalog
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4604.0.html

Pozdrawiam
Darek