Grynszpan? Sposoby usunięcia

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Grynszpan? Sposoby usunięcia

Postprzez kajas666 » 28 Mar 2016 22:24

Anax napisał:Czasami chodzi o satysfakcję z uratowania jakiegoś ogryzka. Kupić monetę w idealnym stanie, to najprostsze, nie sądzisz?. A nie zawsze w życiu chodzi o pieniądze, przynajmniej dla mnie.
Miłego dnia.
kajas666

Postprzez torontokuba » 28 Mar 2016 22:31

W takim razie, satysfakcji wam nie odmawiam, ale jednak, przy swojej opinii pozostanę.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez torontokuba » 28 Mar 2016 23:31

torontokuba napisał:... branie przykładu z eksperymentów już wykonanych przez innych...

kajas666 napisał:Jak tak siedzisz w temacie to wez przedstaw wyniki.

Przepraszam, przeoczyłem prośbę. Dobre linki ze zdjęciami, dla hobby z wykopkami...

http://www.metaldetectingworld.com/cleaning_preservation_coin.shtml

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez meszuzel » 29 Mar 2016 18:48

Trochę pytań a reszta to personalne przytyki, ale zostawię to :) Ci co będą szukać jakichś informacji też będą mieli chwilę radości. :)

Ja osobiście bawiłem się z różnymi metodami czyszczenia / konserwacji monet dla własnych celów. Trochę żałuję, że nie zrobiłem fotek, bo pamięć ludzka ulotna. Moim celem w tej zabawie było to aby zobaczyć jak dana metoda wpływa na monetę, by móc przed zakupem odróżnić tę czyszczoną od naturalnego obiegu.
Jak przypuszczam kolega kajas666 brnie w tym kierunku. Więc z własnego doświadczenia powiem tylko tyle. Takiego grynszpanu na 100% nie usuniesz kwasem cytrynowym. To już jest konkretna skorupa i tego nie ruszy. Kwas cytrynowy usuwa naloty grynszpanu, ale jeśli to jest cieniuteńka warstwa i po takim zabiegu nie ma tego zielonego paskudztwa, ale w zależności od tego jak mocno grynszpan wgryzł się w monetę będą różne ślady po takiej operacji. Nie korzystałem z kwasu mrówkowego, ale to może się okazać bariera nie do przeskoczenia z tego samego powodu jak dla kwasu cytrynowego. Podobno takie skorupy usuwa się tylko żywym ogniem. Ale to byś musiał chyba poczytać na którymś z forów poszukiwaczy. Myślę, że skuteczna może być również elektroliza, ale jesli nigdy się w to nie bawiłeś to bym odradzał, ewentualnie bardzo ostrożnie to robił. Po elektrolizie (w zależności od prądu, czasu) moneta może stać się porowata.
Myślę, że z domowych środków chemicznych nie masz takiego, który by to usunął.

Jest jeszcze metoda mechaniczna. Konkretnie to bierzesz wykałaczkę i próbujesz podważyć, może się czasem oderwać taka huba :)
Jak coś potrenujesz podziel się wynikami.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez torontokuba » 29 Mar 2016 18:52

meszuzel napisał:Trochę pytań a reszta to personalne przytyki, ale zostawię to :) Ci co będą szukać jakichś informacji też będą mieli chwilę radości. :)

Tak mało troski o moje delikatne uczucia? :wink: :lol:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez meszuzel » 29 Mar 2016 18:54

Dasz radę, jesteś już duży :lol:
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez avgrexpo » 18 Lis 2016 23:54

kajas666 napisał:Mam kilka monet pokrytych tym nalotem, przeznaczyłem je na straty ;-) chciałbym pozbierać pomysły/metody jak z tym walczyć :twisted: jeśli ktoś coś próbował to pisać przetestuje i dodam zdjęcia przed i po. Niestety do labolatorium nie mam dostępu ale postaram sie przetestować wszystko.
Pierwsza moneta,duże wżery + rdzawe plamy

I jak się zakończył temat z tym czyszczeniem ?
avgrexpo

Poprzednia

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości