Jak czyścić monety?

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Jak czyścić monety?

Postprzez Gaszpar74 » 22 Sty 2016 11:44

ja to wszystko rozumie ale jezeli ma sie monety malo wartosciowe oprocz tych ktore sie zbiera w stanach powiedzialbym menniczych to chyba nie zaszkodzi sprobowac wyczyscic taka monete o malej wartosci "numizmatycznej"

traktuje to jako ciekawosc niz chec zrobie nia na tym biznesu czy kolekcjonowaniu takowych monet - bo posiadam juz takowe w swoim zbiorze

stad tez moje pytanie co czym itp
Awatar użytkownika
Gaszpar74

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez meszuzel » 22 Sty 2016 14:22

Jeśli już masz taki pomysł, to proponuję Ci następujące rozwiązanie.
Sfotografuj monety, które będziesz poddawał procesom czyszczenia. Najlepiej byłoby gdyby każda fotka odnosiła się do jednej monety, a nie grupowa.
Zanotuj sobie jakim środkiem przeprowadziłeś czyszczenie, czy moneta była płukana wodą po wszystkim czy nie, jeśli do czyszczenia użyłeś kilku środków również to opisz, no i oczywiście na koniec zrób fotkę po czyszczeniu.

Coś takiego będzie dobra szkołą dla Ciebie, bo pomoże Ci to w zwróceniu uwagi na monety, które mogły być poddane procesowi czyszczenia. To bedzie również ciekawa wiedza dla nas. Ale jeśli to zrobisz byle jak, bez dokumentacji nawet dla własnej potrzeby, to będzie to nic nie warty eksperyment ze stratą czasu.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez wordlord » 24 Sty 2016 21:09

Gaszpar74 napisał:czym dobrze wyczyscic monety z takowych stopów

- brąz
- aluminium
- miedzionikiel
- mosiadz
-mosiadz manganowy

dziekuje

Najlepiej byłoby w ogóle nie czyścić, dlatego u nas nie znajdziesz takiego poradnika/artykułu. Nie mniej jednak jeśli sam chcesz się przekonać, że to nic dobrego to przejrzyj tę stronę. W miarę dobrze jest to tam opisane, a i metody są najmniej destrukcyjne (mimo wszystko nadal nie polecam).
http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez lary79 » 22 Lut 2016 01:18

Polacy to po prostu czyściochy , od małego wmawiają nam,że "mydło wszystko umyje" no i jeszcze " szczotka pasta kubek ciepła woda" więc jak tu nie czyścić;-) :-D
Pozdrawiam
lary79

Postprzez Mad_Tiger » 19 Mar 2016 20:44

Ciekawe czy zadziała na srebrne monety ;)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez nowicjusz19 » 19 Mar 2016 20:47

szczotka druciana
Awatar użytkownika
nowicjusz19

Postprzez torontokuba » 20 Mar 2016 06:07

lary79 napisał:Polacy to po prostu czyściochy , od małego wmawiają nam,że "mydło wszystko umyje" no i jeszcze " szczotka pasta kubek ciepła woda" więc jak tu nie czyścić;-) :-D

A na czyszczenie wewnętrzne, tylko czystą. :lol:
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez moratar » 23 Wrz 2016 16:32

Generalnie srebro "brudzi" się na kilka sposobów:
1) Patyna - siarczan srebra
2) Wytarcie srebra, widać miedź
3) Tlenek srebra (np po cieczy chromowej, tzw cieczy srebrowej - siarczan chromu z 15%? kwasem azotowym)
4) Brudki zewnętrzne np farba, długopis, klej, ziemia itp
5) Borax
6) Zasady neutralizujące kwasy po nie wypłukaniu zostawiają mleczne kropi (sole srebra) widoczne po roku lub dłużej.

Gumka od ołówka usuwa: 1,3,4,6
Kwasy usuwają: 2,4,5 -> moga powodować 3
Kwas siarkowy: 2 (usuwa miedź)
Soda i aluminium usuwa 1
Płyny do czyszczenia (np argentum 2 są na bazie kwasu solnego) usuwają trochę: 1,5,6
Aceton: 3
Woda amoniakalna: powinna usuwać 6 (nie usuwa - sprawdzone), tlenków też nie usuwa, Więc nie wiem jak się używa wody amoniakalnej.

Wszystko na bazie kwasów trzeba neutralizować zasadą np sodą oczyszczoną, a jak nie dokładnie wypłuczemy, osuszymy to po roku mamy białe plamki czyli nr 6
moratar

Miejscowość: warszawa

Postprzez buchen » 24 Wrz 2016 09:34

Witam
czasy i zwyczaje sie zmieniaja
Załączniki
Scan_20160924.jpg
buchen

Postprzez moratar » 24 Wrz 2016 12:49

W kwasie siarkowym są kąpane już w mennicy i potem neutralizowane zasadą, a jak źle je wypłuczą to mamy białe plamki - bardzo częste jest to na filharmonikach. Tubę miałem nieotwieraną z mennicy po otwarciu po roku 90% monet miała białe plamki - nie patynę.
Więc na pewno świeżo kupione bulionówki warto wymyć w wodzie destylowanej.
moratar

Postprzez meszuzel » 24 Wrz 2016 12:55

moratar napisał:Generalnie srebro "brudzi" się na kilka sposobów:
1) Patyna - siarczan srebra
2) Wytarcie srebra, widać miedź
3) Tlenek srebra (np po cieczy chromowej, tzw cieczy srebrowej - siarczan chromu z 15%? kwasem azotowym)
4) Brudki zewnętrzne np farba, długopis, klej, ziemia itp
5) Borax
6) Zasady neutralizujące kwasy po nie wypłukaniu zostawiają mleczne kropi (sole srebra) widoczne po roku lub dłużej.

Gumka od ołówka usuwa: 1,3,4,6
Kwasy usuwają: 2,4,5 -> moga powodować 3
Kwas siarkowy: 2 (usuwa miedź)
Soda i aluminium usuwa 1
Płyny do czyszczenia (np argentum 2 są na bazie kwasu solnego) usuwają trochę: 1,5,6
Aceton: 3
Woda amoniakalna: powinna usuwać 6 (nie usuwa - sprawdzone), tlenków też nie usuwa, Więc nie wiem jak się używa wody amoniakalnej.

Wszystko na bazie kwasów trzeba neutralizować zasadą np sodą oczyszczoną, a jak nie dokładnie wypłuczemy, osuszymy to po roku mamy białe plamki czyli nr 6

Monet się nie czyści.
Każdy amator, który myśli że poprawi stan swoich monet to na 1000% gwarantuję, że po takich zabiegach zniszczy nieodwracalnie monety.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Troy » 24 Wrz 2016 21:11

moratar napisał:Generalnie srebro "brudzi" się na kilka sposobów:
...

Dzięki za to info. Moje dziecko zaczęło w tym roku naukę w technikum chemicznym, za 2 lata aktywnie będę mu "pomagał" w odrabianiu lekcji z laborki, gdzie przedmiotem badań będą okrągłe kawałki srebra.

Co do pkt 6, może wilków z serii wildlife nie potraktuję gumką, ale zwykłe liście sprawdzę jak to działa (są jakiś różne typy gumy?).
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez Mechanick » 25 Wrz 2016 20:26

Kiedyś już wrzucałem, ale może nowi użytkownicy nie znają:
Jak komuś patyna przeszkadza to jest niezły środek: https://www.youtube.com/watch?v=nImpZ9qbK6k
Na bulionowe białe wżery (milkspoty) nie działa, ale stary naturalny nalot usuwa sprawnie.
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Alexis de Tocqueville
"Prawda to prawda, nawet jeśli nikt w nią nie wierzy. Kłamstwo to kłamstwo, nawet jeśli wszyscy w nie wierzą."
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez moratar » 26 Wrz 2016 00:20

Gumka pentela daje radę. ale chyba dowolna może być.

Patyna jest w miarę ok, ale tlenki po przegrzaniu metalu , lub mleczne plamki - dla mnie taka moneta jest nie do zaakceptowania nawet jako bulionówka.
moratar

Postprzez Linda84 » 23 Maj 2017 23:22

Witam,
czy monety obiegowe z okresu PRL można również czyścić kwaskiem cytrynowym?
Linda84

Postprzez Mad_Tiger » 23 Maj 2017 23:25

A po co?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez julk1 » 24 Maj 2017 00:15

Linda84 napisał:Witam,

Weź jaka bezwartościową monetę z tego okresu i wypróbuj. Sam się przekonaj.
Jak byś chciał sprzedać potem czyszczoną monetę, to żaden prawdziwy kolekcjoner takiej nie kupi. Czyszczenie bowiem równa się niszczenie.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez meszuzel » 24 Maj 2017 09:38

Linda84 napisał:Witam,

Monet sie nie czyści, można je co najwyżej poddawać procesom konserwatorskim, ale nie przy pomocy kwasu cytrynowego :)
Ale odpowiadając na Twoje pytanie. Kwas cytrynowy "pomoże" przy monetach srebrnych i miedzioniklach ale należy uważać aby nie trzymać zbyt długo, pozostałe metale jak aluminium, brąz, mosiądz przyniesie tylko większe straty, monety zrobią się różowe :)

Co chcesz usunąć z tych monet że pytasz? Może nie warto ruszać. Pamiętaj, to co napisał julk1 monety czyszczone nie są w kręgu zainteresowań kolekcjonerów.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez Linda84 » 24 Maj 2017 11:19

Są po prostu przybrudzone, na kilku jest patyna, ale dam sobie spokój z tym "czyszczeniem" skoro mogę bardziej zaszkodzić niż pomóc
Linda84

Postprzez meszuzel » 24 Maj 2017 11:44

Zabrudzenia możesz usunąć wodą z mydłem, takie oczyszczenie nie powinno zaszkodzić monetom, pamiętaj tylko aby monet nie szorować, po takim procesie dokładnie wypłukaj w wodzie.
Patyna jest czymś naturalnym na monecie i wielu kolekcjonerów chętniej kupi monety z patyną niż te bez patyny.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości