Jak czyścić monety?

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Jak czyścić monety?

Postprzez Historyk82 » 19 Lut 2015 16:58

Myślę, że już wiele razy wyraziłeś swoją niechęć co do tematu czyszczenia monet. Może dasz już spokój i pozwolisz, że inni zainteresowani tematem, będą się udzielać! A Ty możesz w tym czasie zająć się innymi, swoimi sprawami? Skoro Ty żyjesz, to pozwól też żyć innym :wink: I nie wnikaj w ich sprawy, zainteresowania, potrzeby...
Historyk82

Postprzez torontokuba » 19 Lut 2015 19:14

Historyk82 napisał:Nie wiem, co Wy, wszyscy widzicie w tym złego, że czyści się monety...

Samo podejście do monet, gdzie na pierwszym miejscu oceniasz czy trzeba czyścić, czy nie, ocena według Ciebie, jest rażące. Jak dziecku, tłumaczyć Ci co w tym złego, nikt chyba nie będzie. Czyść sobie dalej. Tak jak pisałem, czekam na zdjęcia przed i po, w Twoim temacie.
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez Historyk82 » 19 Lut 2015 19:43

A kto ma to ocenić..? Grono specjalistów? Jakich i w jakim celu..? Może lepiej byłoby Was się pytać, tu na forum, czy mogę, albo nie, chodzi o jakieś dowartościowanie własnego ego... Skoro, moneta jest moja, albo znajomy chce ją wyczyścić, to jest nasza sprawa i my podejmujemy decyzję! Jeśli uznajemy, że nie warto, to nie czyścimy i tyla :wink:
Historyk82

Postprzez torontokuba » 19 Lut 2015 20:25

Historyk82 napisał:Może lepiej byłoby Was się pytać, tu na forum, czy mogę, albo nie, chodzi o jakieś dowartościowanie własnego ego...

Już Ci pozwoliłem, nie musisz pytać. :lol:

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Triplex » 21 Lut 2015 01:18

Osobiście nic złego nie widzę w czyszczeniu monet jeśli tego wymagają. Jeśli moneta jest w dobrym stanie i ma tylko patynę na sobie to ok ale jak jest pokryta zielonym nalotem i często takim, że nie wystaje spod niego rysunek monety a tylko zarysy które wskazują, że coś tam jest to czyszczę. Mało inwazyjnie głównie to na zasadzie reakcji chemicznych, czasem pomagam prądem. Zbieranie starych miedziaków się z tym wiąże. Wolę kupić coś za grosze a później się z tym bawić niż wydawać nie wiadomo ile na cudne okazy...może mam złe podejście. Gorsze jest chyba sztuczne patynowanie monet a potem sprzedawanie ich z opisami typu szufladowa/gabinetowa patyna albo tęczowa...lub szorowanie monet tak że zdziera się metal a później sprzedaje z opisem typu: moneta z obiegu :|
Image
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Vlaardingen

Postprzez torontokuba » 27 Lut 2015 02:29

Jazon napisał:...a ten problem dotyczy calej europy wschodniej.

Akurat trafiłem na ciekawostkę z Litwy, nie dość, że czyszczona, to jeszcze koloryzowana, ebay 390917584652 ... :lol:

$_57-2.JPG

$_57-1.JPG

$_57.JPG

Jeżeli się komuś kolorowa nie podoba, na pewno mogą usunąć, ebay 390963938308... :lol:

$_57-3.JPG

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez wtk » 27 Kwi 2015 23:10

Siemka!
Wpadła mi w łapki fajna monetka :) ale ktoś się nią chyba źle zajął. :(
To brązowe to chyba miedź, która wylazła po złym czyszczeniu?

20150427_230002.jpg

20150427_230019.jpg

Da się jakoś z tym uporać?

P.s. Sorki za słabe foto. :/
Monety to hobby, pasja a nie inwestycja!!!

http://pl.ucoin.net/ ---> wtk
Awatar użytkownika
wtk

Miejscowość: okolice Wrocławia

Postprzez bbladek » 06 Maj 2015 19:35

Moim zdaniem to miedziany fals platerowany cienkim srebrem/niklem - już teraz nic z tym raczej nie zrobisz chyba, że znowu dasz do platerowania :)
Awatar użytkownika
bbladek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 10:47

Jak zwykle, "pinkne" czyszczenie. Sprzedawca ma kilka sztuk IIRP do sprzedania i chyba każda wypolerowana według polskiej tradycji. Ja się już boję klikać na te aukcje IIRP, bo same przykrości mi to klikanie przynosi. Ceny albo z kosmosu, albo monety tak zrypane, że nawet jako podstawkę pod nogę od stołu wstyd użyć. :oops:

s-l1600.jpg

s-l1600-1.jpg

http://www.ebay.com/itm/Circulated-1936-Poland-10-Zlotych-Silver-Foreign-Coin-Free-S-H-/361400927572?hash=item54252c8554

s-l1600-2.jpg

s-l1600-3.jpg

http://www.ebay.com/itm/Circulated-1932-Poland-10-Zlotych-Silver-Foreign-Coin-Free-S-H-/361404658201?hash=item5425657219

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez bbladek » 10 Paź 2015 11:12

Piłsudskiemu aż z tego wszystkiego lecą krwawe łzy :)
Awatar użytkownika
bbladek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Morgon » 10 Paź 2015 14:39

Kuba, ten gość ma też masę wyczyszczonych srebrnych dolarów i półdolarówek. Opisane oczywiście jako "uncirculated". Trzeba dokładnie oglądać zdjęcia jak się u niego kupuje. Za oceanem też czyszczą monety, choć może na mniejszą skalę.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 15:32

Ten gość to dealer, on bez dyskryminacji przyjmuje i sprzedaje ile się da. Nie znaczy to, że towar zawsze był jego i nie wyklucza to tego, że jakiś Polak w Stanach miał też srebrne dolary, półdolarówki. :idea: Widziałem inne monety u niego, takie których nikt nie czyścił, ale nie IIRP.
Ostatnio edytowany przez torontokuba 10 Paź 2015 15:53, edytowano w sumie 2 razy

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Morgon » 10 Paź 2015 15:51

torontokuba napisał:Nie znaczy to, że towar zawsze był jego i nie wyklucza to tego, że jakiś Polak w Stanach miał też srebrne dolary, półdolarówki.

:-D Bez przesady. Nie wszystkie szorowańce to zasługa Polaków. Wszędzie ludziska szorują srebro, żeby się błyszczało. W Stanach maja utrudnione zadanie, bo dużo monet jest w slabach :) Może mimo wszystko jest tez nieco większa świadomość, by monet nie czyścić. Ale jednak czyszczone dolarki to widok dość powszechny.

Gość ma rzeczywiście różne monety nieczyszczone też. Wiadomo że sam nie siedzi i nie szoruje tych monet, bo przerób ma ogromny. Ale jak ma na sprzedaż szorowańca to bez żenady pisze "uncirculated". A w niektórych typach monet czyszczonych ma sporo. Np dolary Peace u niego są przeważnie wyszczotkowane.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 15:54

Wiem, ale tendencja istnieje.

Na 355282 transakcji, ma jednego negatywa dotyczącego tego, że moneta nie była w stanie UNC. Przy takich ostrych i wyraźnych zdjęciach, on nie musi już tłumaczyć że coś było czyszczone, bo przecież to widać.

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Morgon » 10 Paź 2015 15:58

torontokuba napisał:Wiem, ale tendencja istnieje.

Na 355282 transakcji, ma jednego negatywa dotyczącego tego, że moneta nie była w stanie UNC. Przy takich ostrych i wyraźnych zdjęciach, on nie musi już tłumaczyć że coś było czyszczone, bo przecież to widać.

Kuba, ja generalnie nie mam pretensji do tego sprzedawcy, bo na fotkach widać wyraźnie, która moneta jest czyszczona. Sam kupiłem coś u niego i byłem zadowolony. Piszę o nim przy okazji, bo ma masę nieslabowanych monet USA i widać na jego przykładzie, że nie jest tak różowo za oceanem jeśli chodzi o czyszczenie monet.
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 16:01

Co ja Ci mogę powiedzieć, Polacy w Stanach już od 1608r. :wink: :lol:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez Jazon » 10 Paź 2015 21:42

Morgon nie przemowisz Kubie, on jest strasznie antypolski. Wszystko co zle to Polacy i nie chodzi mi tu tylko o monety.
Jazon

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 22:01

Nie opowiadaj, nalewki i czekoladki mamy wspaniałe. :lol:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez torontokuba » 10 Paź 2015 23:05

Morgon napisał:Ale jak ma na sprzedaż szorowańca to bez żenady pisze "uncirculated". A w niektórych typach monet czyszczonych ma sporo. Np dolary Peace u niego są przeważnie wyszczotkowane.

Może dlatego, że UNC Details/Detale dalej przedstawia monetę określoną jako UNC, która była czyszczona.

The coin is in raw uncertified condition and is a very nice coin. Please look at the scan and grade the coin for yourself as this is the actual coin you will receive. I do not attach a grade to the coin as grading is very subjective. I will leave that up to you to grade the coin based on the high resolution scan.

Przy takich obrotach, najwyraźniej gość nie ma czasu na polerowanie każdej sztuki, nie bierze też pod uwagę czyszczenia i ocenia stan detali na szybko. Skany/zdjęcia przedstawiają monetkę na odpowiednim poziomie. Zwroty akceptuje nawet jeżeli po prostu nie jesteś z monety zadowolony.

All of our coins are guaranteed to be 100% authentic and we offer full refunds on all our items if you do not like the coin once you receive it as long as it is returned unopened in the clear 2X2 mylar holder that we will ship it in.

Jakby nie było, kolejne wyczyszczone monety IIRP.

Może przedstawcie mi źródła i aukcje, regularnie, monet IIRP które nie są w slabach, nie są czyszczone i mają jakąś naturalną patynę. Tym sposobem zabraknie mi argumentów, będę miał zajęcie, każdy wygrywa. :idea:

Awatar użytkownika
torontokuba

Postprzez torontokuba » 11 Paź 2015 14:25

Awatar użytkownika
torontokuba

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości