Jak czyścić monety?

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Jak czyścić monety?

Postprzez julk1 » 24 Maj 2017 12:30

Jeżeli moneta jest brudna to możesz ją umyć opuszkami palców przy użyciu mydła, najlepiej bez detergentów (Biały jeleń), a następnie dobrze wypłucz. Nie "myj" monety przy użyciu np. pasty do zębów. To spowoduje, że moneta będzie zniszczona bezpowrotnie.
I jeszcze jedna uwaga: od kilku miesięcy trzymam brudną monetę aluminiowa w oliwce. Niestety na brud na tym metalu oliwka nie działa. Moneta jest w takim samym stanie. Ale chce ten bezinwazyjny eksperyment pociągnąć jeszcze kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez meszuzel » 24 Maj 2017 12:51

Oliwka jest dobra na stałe twarde zabrudzenie, po to aby rozmiękczyć je i dopiero usunąć np. przy pomocy mydła czy delikatnie usuwając wykałaczką. Brudu raczej nie rozpuści, ale gdyby coś to pisz, chętnie poczytam o wnioskach z eksperymentu.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez mbajorek » 24 Maj 2017 17:15

Linda84 napisał:Witam,
czy monety obiegowe z okresu PRL można również czyścić kwaskiem cytrynowym?

Ja obiegowe monety PRL czyściłem Limpinox'em. Dokładnie to zanurzałem monetę na krótką chwilę w płynie i delikatnie potrząsałem.
Mosiężne i miedzionikle wychodziły rewelacyjnie (zwłaszcza jak nie były wytarte), natomiast aluminiowe się niszczyły (stały się matowe).
Jedynie co, to po kąpieli w limpinoxie należy dokładnie monetę wypłukać w wodzie.

Nie wiem natomiast jaki jest długofalowy efekt takiego mycia.

Dla testów wziąłem kilka monet w stanie menniczym (obiegowe IIIRP) i część wymyłem, a część nie. Całość poszła w kapsle.
Jak na razie po 4 miesiącach nie ma różnicy.
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez joxer » 24 Maj 2017 18:22

a co myślicie o tym, ktoś może testował:
Image

kupiłem środek do srebra na próbę, by moje mapki i inne srebrne monety obiegowe lśniły czystością :) wg instrukcji nie jest zalecany do brudnych monet, ale wole najpierw przetasować to, niż od razu wydawać 100-200 zł na myjkę ultradźwiękową :)

może ktoś ma jakieś doświadczenie z takimi myjkami :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez joxer » 25 Maj 2017 22:03

jak by kogoś to interesowało, podzielę się moimi wrażeniami z czyszczenia mapek, papieży oraz olimpiad środkiem z posta powyżej :)

mówiąc krótko, działa bardzo dobrze, patyna praktyczna samo schodzi i zostają jedynie większe ogniska brudu :) ale brud schodzi po delikatnym przetarciu patyczkiem do czyszczenia uszów (z drobnymi wyjątkami, ale tutaj nie chciałem już przesadzać z czyszczeniem) :) po takowym zabiegu monety odzyskują połysk i praktycznie wyglądają jak nowe (z większej odległości wyglądają jak lustrzanki) :) gołym okiem nie zauważyłem żadnych mikrorysek, ale też specjalnie się nie przyglądałem, bo ich blask mnie oślepiał :)

stan wizualny wszystkich czyszczony monet się poprawił, nie udało mi się doczyścić tylko jednej monety, ale i ta odzyskała połysk :)

jak by ktoś chciał mogę wrzucić zdjęcia monet po takim zabiegu
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez julk1 » 25 Maj 2017 23:10

Najlepiej by było, jakbyś wrzucił zdjęcie przed i po "zabiegu".
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez joxer » 26 Maj 2017 00:05

jutro po pracy wrzucę zdjęcia po zabiegu, przed zabiegiem nie mam, ale mogę dać dla porównania z monetami, które wcześniej wrzuciłem do holderów (bo były w najlepszych stanach) i nic z nimi nie było robione, ale wydaje mi się że i tak różnica powinna być widoczna (no chyba, że mój aparat w smartphonie nie podoła) :)

jak by co mam jeszcze monety z piłsudskim i faszyzmem, ale one nie mają patyny i są stosunkowo czyste, ale jak by co to mogę wrzucić do preparatu dla porównania :)

jak wpadną mi jakieś brudne to zrobię pełną dokumentację zabiegu :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez joxer » 26 Maj 2017 16:39

zgodnie z obietnicą przesyłam zdjęcia:

przykładowa moneta, która nie była poddawana zabiegowi, wyróżniające się w mojej kolekcji pod względem czystości:
nie myta 1.jpg
nie myta 2.jpg

monety które były poddawane procesowi wyglądały gorzej od dwóch poniższych przykładów (zdjęcia z internetu) :

pod względem patyny jedna z moneta była rdzawo ruda i plamiasta, wyglądała jak by była zerdzewiała
przykład 1.jpg

pod względem brudu niektóre miały brudną czarną otoczkę, a rant był dosłownie czarny
przykład 2.jpg

zdjęcia dwóch wybranych monet po zabiegu:

moneta 1:
myta 11.jpg
myta 12.jpg

moneta 2:
myta 21.jpg
myta 22.jpg
myta 23.jpg

z moich uwag, jeżeli moneta nie była pokryta brudem, to wystarczyło zanurzyć ja w preparacie i odczekać kilka minut (według instrukcji 3-5 min, a przy bardzo delikatnej patynie 1 min), a potem ją opłukać i po takiej kąpieli moneta odzyskiwała swój połysk

w przypadku mocnego czarnego brudu, trza było użyć patyczków do uszów i z reguły schodził, ale w jednym przypadku nie dało rady (a procesu nie chciałem powtarzać wielokrotnie, jak będziecie chcieli to wrzucę wam zdjęcie tej monety), a w niektórych przypadkach pozostały czarne kropki brudu (ponownie, nie chciałem przesadzić)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez julk1 » 26 Maj 2017 17:55

Czy te monety z patyną miałeś od nowości? Zdjęcie jest zbyt małe, aby stwierdzić czy to patyna czy brud, ale rzeczywiście było to cos brzydkiego.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez joxer » 26 Maj 2017 18:21

te dwa małe przykładowe zdjęcia to z internetu (pozostałe zdjęcia są moich monet), z monet które czyściłem kilka miało drobną patynę, a jedna jak wspomniałem powyżej wyglądała jak zerdzewiała (niestety nie mam zdjęć) i po kąpieli po patynie praktycznie śladu nie zostało, tylko chyba tą która wyglądała jak zerdzewiała to przetarłem patyczkiem do uszu (wszystkie monety prezentują się mniej więcej tak ja te ze zdjęć monet po kąpieli)

monety które czyściłem, zakupiłem wszystkie w tym roku

zresztą co do usuwania patyny na monetach które się jej nabawiły przez niewłaściwe ich przechowywanie to hallack zrobił filmik, testował chyba ten sam środek, tylko w starszym opakowaniu:
https://www.youtube.com/watch?v=wPF_HmZrHyI&t=446s

na chwilę obecną nie mam monet z patyną do czyszczenia, więc nie zademonstruje efektu przed i po (mam jedynie lustrzanki ze złota patyną z okresu prl-u, ale ich nie będę czyścił bo są w stanie menniczym)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez meszuzel » 26 Maj 2017 18:52

Ten film to instrukcja na to jak nie zajmować się monetami.
Pierwsza sprawa, facet wie, że monety przechowuje w złych warunkach (chodzi o szafkę o której wspomina w filmie). Szafka jest ze sklejki i klejona, więc chemia wokół monet bardzo niekorzystnie wpływa na ich stan. Po drugie, gdyby ten płyn usuwał to co na monecie się pojawiło bez pocierania, no to może nikt by tego nie wyłapał, zakładając, że nie powstała reakcja chemiczna po słabo wypłukanym płynie. Ale nawet takie delikatnie jak to ujął mizianie, pozostawia na monecie mikrorysy i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Taka moneta sklasyfikowana będzie jako czyszczona a wartość kolekcjonerska znacznie niższa.

Co powinien zrobić?
Wywalić ten płyn a patyczki zanieść do łazienki :) Kolejnym etapem jest wywalenie tej szafki i zastąpienie jej drewnem nie żywicznym, dębowe też się nie nadaje. Zmiana szafki pozwoli na to, aby monety nie wchodziły w niekorzystne reakcje z klejami, farbami, żywicą.
Błędne koło. Czyści monety, bo szafka do kitu.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez joxer » 26 Maj 2017 20:03

co do chemii, to środek zawiera kwas fosforowy i alkohole tłuszczowe, a ten filmik to tylko do zademonstrowania skuteczności środka, bo drobną patynę usuwa po samy zanurzeniu, co nie zmienia faktu, że nie powinno się czyścić monet :) ale lepiej tak, niż pastą i szczoteczką do zębów

nawet instrukcja o tym wspomina:
This cleaning bath removes oxidation from tarnished silver coins. This bath should only be used to clean coins, which are oxidized or tarnished. Cleaning coins, which are just dirty but not tarnished, is not recommended. The bath can be used to clean a number of coins at once. Make sure that the coins do not touch each other. It is not suitable for coins made of gold or other metals. Place the coins into the basket and lower into the bath. Coins with low levels of oxidation will be clean after 1 minute, whereas more oxidized coins take 3 to 5 minutes. For extreme tarnishing (e.g. on coins which have been buried), coins can be left for up to 10 minutes, however this requires constant supervision and the coins should be removed as soon as the oxidation has been removed. Hard deposits can be gently removed with a soft brush (toothbrush with natural bristles) and green rust with a sponge; after removal dip briefly in the bath again. After cleaning, take out the basket with the coins and rinse under running water. Then gently pat the coins dry with a soft cloth – do not rub. Remove liquid after use. The bath contains acids, which may attack stainless steel (i.e. sinks) and other acid-sensitive surfaces; please take care when using it.
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez Linda84 » 27 Maj 2017 00:06

meszuzel napisał:Pierwsza sprawa, facet wie, że monety przechowuje w złych warunkach (chodzi o szafkę o której wspomina w filmie). Szafka jest ze sklejki i klejona, więc chemia wokół monet bardzo niekorzystnie wpływa na ich stan.

ostatnio kupiłem dwie kasetky - kuferki na monety.
Pierwszy firmy Leuchtturm model HMK 3T CAPS 39 - na monety srebrne oczywiście przechowywane w kapslach
https://goo.gl/images/rDdDSa" target="_blank" target="_blank

Drugą na monety 2zł, 5 zł oraz monety z okresu PRL również przechowywane w kapslach
https://goo.gl/images/w888E2" target="_blank" target="_blank
https://goo.gl/images/A34pMV" target="_blank" target="_blank

czy ktoś z was używa może takie kasety - kuferki, czy są to "bezpieczne" czy mogą wpływać na przechowywane w nich monety?
Linda84

Postprzez julk1 » 27 Maj 2017 00:29

Przecież to są specjalne kasetki na monety. Jak one mogą wiec wpływać negatywnie na monety? Ja mam jeden kuferek na 10 palet z monetami. Nie zauważyłem, aby po kilku latach coś niepokojącego działo się z monetami.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez joxer » 27 Maj 2017 13:11

ja mam na razie jeden kuferek na monety w gradingu i w nim przechowuje całe swoje srebro, złoto oraz 1-2 groszówki w woreczkach menniczych :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez meszuzel » 27 Maj 2017 14:07

Tą z pierwszego linku miałem, bardzo fajna kaseta. Obecnie mam kasety HMB, polecam bo bardzo fajne, tylko niestety drogie.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez maks34 » 29 Sie 2017 12:22

tutaj mają dobrej jakości produkty do czyszczenia monet link wymoderowano .Warto zapoznać się z ofertą tego sklepu, ponieważ nie zapłacimy dużo za dobry produkt :)

Za spamowanie ban, link usunięty - meszuzel
maks34

Postprzez Triplex » 29 Sie 2017 20:09

Po czyszczeniu nawet specjalnie dedykowanymi płynami czy to do miedzi czy srebra zawsze pozostają mikroryski, chyba że przecierać monetę palcami nie wacikami czy patyczkami do uszu.
Także przed czyszczenie lepiej zastanowić się czy warto czy nie.

Co do czyszczenia wykopkowych monet to im to już nie zaszkodzi raczej i można próbować (jeśli jest taka potrzeba)

Jeśli chodzi o subwątek o przechowywaniu monet to ma ktoś klaser na monety matrix leuchturrm? Rozważam zakup i nie wiem czy warto bo mieści tylko 120 monet...
Ma ktoś?
Awatar użytkownika
Triplex

Miejscowość: Rotterdam-Zuid - Charlois

Postprzez brodacz » 05 Wrz 2017 16:12

Czy ktoś z was do odzyskiwania monet stosował perhydrol?
brodacz

Postprzez joxer » 05 Wrz 2017 17:45

brodacz napisał:Czy ktoś z was do odzyskiwania monet stosował perhydrol?

https://www.youtube.com/watch?v=7GntiVVfz08" target="_blank
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

PoprzedniaNastępna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości