Czyszczenie

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Czyszczenie

Postprzez Altruista » 09 Wrz 2016 18:08

Witam

Znacie jakieś metody czyszczenia monet, które dają dobry efekt?
Rozumiem ,że monet nie powinno się czyścić.
Ale można poćwiczyć na monetach niskiej wartości.
Jeśli metoda nie niszczy monet (nie powstają rysy, zadrapania itd) to czy nie lepiej mieć ładną lśniącą monetę niż "brudną"?

Jak oceniacie stan monety ze zdjęcia?
Czyściłem ją kilka dni.
Moneta zyskała coś na wartości po czyszczeniu?
Ile taka moneta jest warta przed czyszczeniem i po czyszczeniu?
Załączniki
moneta.jpg
Moneta
Awatar użytkownika
Altruista

Re: Czyszczenie

Postprzez tonyxxl » 09 Wrz 2016 18:13

a taki ładny nalocik miałeś... Wymazałeś całą autentyczną historię tej monety :?
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez Altruista » 09 Wrz 2016 18:19

Mam jeszcze 20 takich. Jedną można poświęcić.
Awatar użytkownika
Altruista

Postprzez multikos » 09 Wrz 2016 18:24

To jeszcze napisz jak czyściłeś aby wątek miał większy sens :)
multikos

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Altruista » 09 Wrz 2016 18:31

Najpierw 24h moczyłem w kieliszku z mieszanką coli i kwasku cytrynowego.
Potem czyściłem w palcach pastą do zębów.
Robiłem tak 2 razy do uzyskania efektu jak na załączonym zdjęciu.
Monety obiegowe po czyszczeniu wycierałem pastą k2 tempo. Efekt średni raczej nie polecam do starszych monet.

Znacie jakiś specyfik do polerowania monet obiegowych?
Awatar użytkownika
Altruista

Postprzez Mad_Tiger » 09 Wrz 2016 19:26

Altruista napisał:Jeśli metoda nie niszczy monet (nie powstają rysy, zadrapania itd) to czy nie lepiej mieć ładną lśniącą monetę niż "brudną"?

to nazywasz nie rysowaniem??
moczyłem (...), czyściłem pastą do zębów (...) wycierałem pastą k2 tempo (...)

;)

Znacie jakiś specyfik do polerowania monet obiegowych?

Papier ścierny ...

A była taka przyjemna :(
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez julk1 » 09 Wrz 2016 21:13

Dokładnie mam takie samo zdanie co Tiger. Weź lupę i zobacz ile tam jest mikrorysek. O ile moczenie nie przyczyniało się do porysowania monety, to użycie obydwu past zdecydowanie tak. Po drugie, spłukałeś te pasty dokładnie woda zdemineralizowaną? Jak nie to pod lupa tez zobaczysz resztki past. po trzecie zobaczysz jak ta moneta "zbrzydnie" za kilka lat. dzięki czemu? dzięki takiemu czyszczeniu jak opisałeś. Pytasz co do polerowania? Może kolejna pasta, tym razem polerska :P
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez Altruista » 09 Wrz 2016 21:51

Nie rozumiem was.
Mówię o czyszczeniu monet obiegowych i małej wartości a nie drogich kolekcjonerskich.

Weź lupę i zobacz ile tam jest mikrorysek.

Lupę? Wolę zrobić zdjęcie w makro.
Jakoś nie widzę żadnych nowych rysek oprócz tych, które były.
Sprawdziłem pod lupą, nowych rys brak.

Tak spłukałem wodą demineralizowaną.

to nazywasz nie rysowaniem??

Jeśli gołym okiem i na zdjęciu makro nie widzę żadnych nowych rys to tak.

zobaczysz jak ta moneta "zbrzydnie" za kilka lat

Czyli jak moneta zbrzydnie za kilka lat to jest to złe ale jak "brzydła" przez tyle lat to jest to dobre, tak ma być.

Pastę tempo użyłem tylko do czyszczenia monety 1zł z obiegu. Taka moneta i tak jest zniszczona przez obieg więc takie czyszczenie jej nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Altruista

Postprzez Jazon » 09 Wrz 2016 22:08

Niewiem czy wiesz, ale przecieranie monety nawet wacikami pozostawia mikroryski.
Jazon

Postprzez Altruista » 09 Wrz 2016 22:14

Tak zostawia ale widoczne chyba pod mikroskopem elektronowym.
Wątpię abyś pod lupą zobaczył mikro ryski od wacika.
Idąc tym tokiem myślenia to moneta w momencie bicia ma już mikro ryski.
Awatar użytkownika
Altruista

Postprzez tonyxxl » 09 Wrz 2016 23:33

jak ci pasuje efekt i twierdzisz że nie popsułeś monety to tak rób. Twoja moneta, twoja sprawa. O czyszczeniu monet masz na tym forum masz kilkaset postów i nic nowego się nie dowiesz, wystarczy poszukać.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grabarz » 10 Wrz 2016 08:24

Nie wiem dlaczego czepianie się kolegi. Przecież moneta wygląda pięknie. Moim zdaniem najlepszą będzie inna metoda. Polecam piaskowanie lupinami orzecha☺, albo krótkie moczenie w kwasie... Masakra. Pyta się jeden z drugim na forum to dostaje odpowiedzi. Zazwyczaj odpisuja osoby z doświadczeniem w temacie. Ale to nie wystarcza. Trzeba upierać się przy swoim... Ciekawe czy zlew w domu też od czasu do czasu pasta polerska przeleci☺. Przecież rysek nie widać a efekt super...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez brodacz » 10 Wrz 2016 10:37

Altruisto ze swoim dylematem trafiłeś na nieodpowiednie forum. Na fejsie 99 % osób trzymałoby twoją stronę, a tutaj tylko ja. Też nie wiem na czym polega przerażenie kolegów czyszczeniem obiegowej czy innego chlamu, który jest bezwartościowy ale może ładnie wyglądać. Ja do czyszczenia używam tylko pasty do zębów i palców. W ekstremalnych przypadkach do miedzioniklu i mosiądzu korzystam z pasty do metali Amway. Obrzydliwy nalot trafil jedynie na monety, które czyściłem specjalnym płynem do srebra.
brodacz

Postprzez tonyxxl » 10 Wrz 2016 11:32

brodacz napisał:Na fejsie 99 % osób trzymałoby twoją stronę, a tutaj tylko ja.

super ale co to ma dowieść? że na fejsie się znają lepiej? Ja też trzymam jego stronę, tzn jak chce nawet zeszlifować monetę szczotką drucianą, to nikt mu nie zabroni. Będzie się świecić. Przesadzam, ale różni są ludzie i różne mają pomysły. Wszystko o metodach czyszczenia zostało już napisane. Wybór należy do właściciela z jakiej skorzysta. Nie ma idealnej.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grabarz » 10 Wrz 2016 11:50

Są monety obiegowe, które kosztują krocie... Nadal są obiegowe, ale nie odważyłbym się jej czyścić. Zresztą w tym temacie wszystko zostało już napisane:)
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez meszuzel » 10 Wrz 2016 12:51

Temat przeniosłem do właściwego działu.

Jeśli chodzi o to co napisał Altruista.
W mojej ocenie mieszane jest tutaj kilka odrębnych wątków.
1) chemiczne czyszczenie monety wykonane przy użyciu nawet takich substancji jak cola czy kwas, to oczywiste jest, że zachodzi pewna reakcja, której efektem jest usunięcie patyny. Oczywiście jest to strzał w kolano, bo autentyczna patyna, nawet tanim monetom dodaje uroku i wartości. Ta sama z usuniętą patyną, to tylko kawałem metalu bez wartości kolekcjonerskiej - mówię oczywiście cały czas o tanich pospolitych monetach.

2) czyszczenie mechaniczne jak przy użyciu past ściernych, nie ma tutaj znaczenia czy to pasta do zębów czy pasta do polerowania lakieru, powoduje jeszcze większe uszkodzenia powierzchni monety niż chemiczne czyszczenie. Podczas czyszczenia mechanicznego powstają rysy o różnym stopniu głębokości i upieranie się, że ich nie ma to okłamywanie samego siebie. Na monetę wystarczy popatrzeć pod pewnymi kątami i najlepiej w słoneczny dzień. Nawet gołym okiem będzie można zobaczyć te bruzdy. Przy lupie to będzie doskonale widoczne przy każdej pogodzie. Trzeba wiedzieć tylko czego szukać.

3) doświadczenia poprzez samodzielne próby czyszczenia na tanich monetach uważam, za dobre jeśli prowadzą one do pewnych wniosków i osoba nauczy się czego szukać na monecie po różnych metodach czyszczenia. Jeśli są to prowadzone działania bez żadnych wniosków, to zwykły wandalizm.

4) "upiększanie" monety poprzez szorowanie jej pastą do zębów to slaby kierunek. Ja wiem po sobie, że do patyny trzeba dorosnąć, bo moneta z patyną wygląda pięknie. Owszem, można dyskutować na tym czy dany rodzaj patyny jest ładny czy nie, ale jeśli nic się nie kombinuje z monetami, przechowuje we właściwych warunkach, to patyna zawsze będzie piękna.

5) nie ma znaczenia czy czyszczeniem niszczymy drogie czy tanie monety. Za każdym razem jest to wandalizm, (patrz punkt 3)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez kajas666 » 10 Wrz 2016 20:47

Niestety to dziala w dwie strony,czego koledzy nie dodali.Patynowanie (: tuszuje rysy i jest bardziej skierowane pod walek niestety. Ja swoje 20groszowki z 1923r zalezione grynszpanem wymoczylem tylko w occie i jestem zadowolony. Tam gdzie nalot dopiero zaczal wchodzic jest super. Glebsze wzery uratowane przed dalsza degradacja nie wygladaja estetycznie ale proces mysle ze zatrzymany
kajas666

Postprzez meszuzel » 11 Wrz 2016 12:43

To o czym piszesz to rodzaj konserwacji, zabezpieczenia monety przed dalszymi zniszczeniami. To odrębna kwestia, bo konserwacja, renowacja monety ma na celu zabezpieczenie jej nie niszcząc patyny ani powierzchni monety. Czyszczenie jest inwazyjne, to jak bardzo zależy od wybranej metody.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości