Patyna na monecie.

Właśnie złapałeś kolekcjonerskiego bakcyla, a nie wiesz jak ocenić stan nowego nabytku czy opłaca się go czyścić oraz jak go bezpiecznie przechowywać? Ten dział jest dla Ciebie!

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Patyna na monecie.

Postprzez Anax » 22 Wrz 2007 16:04

Witam...

A więc jak to jest z tą patyną? To moje początki w numizmatyce stąd może laickie pytanie. Jednym patyna się podoba, u innych zdecydowanie dyskwalifikuje monetę. Czy monety bite zwykłym stemplem mogą po pewnym czasie mieć patynę bez straty na wartości. Czy tak zwane lustrzanki muszą mieć cały czas ten połysk bez nawet minimalnego nalotu patyny? Mi osobiście stare monety podobają się z taką lekko matową powierzchnią, ale lustrzanki, no jednak wolę jak nie maja tego nalotu. A jak to jest u doświadczonych numizmatyków, czy patyna jest tolerowana czy nie?

A jeżeli już mamy tą patynę na monecie to jak właściwie ja rozpoznać? Jak ewentualnie ją usunąć bez szkody dla monety. A może jej jednak nie usuwać, jednak jest to naturalny nalot i w pewnym sensie chroni powierzchnię monety przed wpływem innych szkodliwych nazwijmy to czynników.

Proszę koledzy podzielcie się swoimi doświadczeniami, opiniami.
Zapraszam do dyskusji :D
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Ziemniok » 22 Wrz 2007 21:03

Witaj.

Więc tak :

Z patyną jest jak z Kaczyńskim - jedni go lubią inni nie. Na jednych monetach jest ozdobą, na drugiej tylko szpeci jej wizerunek. Monety bite w stemplu zwykłym oczywiście mogą zajść patyną - choćby takie GNy. Patyna na GNach jest najczęściej piwna albo zielona. Czy jest ładna ? To już sprawa indywidualna. Jeden uzna to za wadę - i nie będzie chciał jej kupić, drugi da 200 % ceny za piękny spatyniały okaz.

Moje zdanie jest takie - monety stare ( mniej więcej do II RP, WMG, częściowo PRL ) w związku z patyną wyglądają korzystnie. Patyna zabezpiecza w pewien sposób monetę poprzez naturalny, matowy nalot.

Co do lustrzanek - tutaj ewidentnie patyna szpeci monetę. Lustrzanka to jednak lustrzanka. Oczywiście - róbta co chceta - podoba Ci sie zmatowiała lustrzanka - proszę bardzo :)

Doświadczeni numizmatycy siedzą raczej w monetach starszych i starych, dlatego ładna patyna to pewien standard w ichniejszych kolekcjach.

Jak usunąć patynę ? Poprzez delikatne wyczyszczenie - w przypadku GNów dobrze sprawuje się wodny roztwór kwasku cytrynowego. Jednak jeżeli moneta zaszła już patyną - ja bym jej nie ruszał - bo po co ?

Oto ciekawe przykłady patyny na monetach :

Image
Image

Image

Image

Image
Ostatnio edytowany przez Ziemniok, 22 Wrz 2007 21:53, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez Szczepans » 22 Wrz 2007 21:51

Ta patyna jest cudna
Image
Image
Szczepans

Postprzez Anax » 22 Wrz 2007 22:03

A więc sprawa patyny, trochę jest dla mnie jaśniejsza, juz nie jest taka "patynowa" :D . Dzięki Ziemniok, Szczepans za odpowiedź i przepiękne zdjęcia. Podobnie sobie myślałem , że patyna na starych monetach, kilkudziesięcio czy kilkusetletnich, to właściwie naturalna sprawa. Natomiast lustrzanki jednak powinny być bez tego nalotu. Czyli jeżeli ktoś oferuje monetę "lustrzankę" z początkami patyny, to śmiało mogę powiedzieć, że moneta taka ma mniejszą wartość, i cena takiej monety będzie niższa od takiej samej, ale wolnej od patynowego nalotu? Jako początkujący numizmatyk nie posiadam wielu starych monet, mam tutaj na myśli monety co najmniej 50 letnie i starsze, raczej zacząłem od współczesnych lustrzanych cudeniek. Przechowuję je w kapslach, ale kapsel to niestety nie jest całkowita szczelność. Zatem jednak moneta ma kontakt z powietrzem, no i po jakimś czasie musi mieć nalot patyny. Nie chciałbym aby moje zwierzątka wilczki, jeżyki moje ptaszki :) zaszły patyną. Jak ustrzec się przed tym? Jakiego rodzaju czy raczej firmy kapsle pozwolą jak najdłużej cieszyć się pięknym błyszczącym blaskiem monet? Jeżeli to nie będzie jakaś kryptoreklama to prosiłbym o podanie nazwy firmy produkującej takie kapsle.
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Ziemniok » 22 Wrz 2007 22:19

Cena lustrzanki z początkiem patyny, lub cała spatyniała - prawdopodobnie będzie niższa niż monety bez patyny ponieważ zwolenników patyny na lustrzankach jest mało, jeśli nie bardzo mało. Ale jeżeli spotka sie dwóch takich miłośników - cena może przekroczyć wartość monety 'normalnej'.

Kapsel jest wg mnie najlepszą metodą przechowywania monet podenominacyjnych. Pracownik mennicy lub właściciel monety zamyka ją w kapsel, po czym leży sobie ona swobodnie bez wymiany powietrza. Kapsle są szczelne i wg mnie zabezpieczają monetę spokojnie na kilkanaście lat ( w porównaniu do holderów, które mogą mieć nieszczelności - kilka lat ).

Kapsle produkcji polskiej - to te które NBP wykorzystuje - zdają egzamin. Ja ufając profesjonalnej firmie niemieckiej - Leuchturmm - kupuję właśnie tej firmy kapsle, i jestem z nich bardzo zadowolony. Kapsle te można nabyć w sklepie www.emonety.pl
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Sash » 23 Wrz 2007 08:43

Patyna na lustrzance może być dowodem tego, że nikt się nią nie bawił, nie czyścił, nie dotykał paluchami, więc jej stan może być zdecydowanie lepszy niż tej bez patyny - gdy ktoś próbował ją na siłę nieumiejętnie czyścić i zarysował lustro - nasi młodzi kolekcjonerzy niedługo dojdą do wniosku że nawet patyna na lustrzance może być ładna, a moneta z nią może i nawet droższa.
Sash

Miejscowość: mazowieckie

Postprzez basior » 03 Lis 2007 22:23

Na zwykłej monecie obiegowej (kiedyś), patyna może być jeszcze ciekawsza :wink:.

Image
pozdrawiam - Andrzej
Awatar użytkownika
basior

Postprzez kiszonka » 06 Lis 2007 17:18

Witam, u mnie na puchaczu pojawił się z boku (na tym najbardziej zewnętrznym kole, na samej krawędzi) pasek taki brązowy. Nie wiem co to jest, i czy to się nie będzie powiększać. Co zrobić? Sprzedać czy czekać. Monety były do inwestycji, przechowywane w woreczku foliowym i w małym plastikowym pudełku. Kapsla nie otwierałem. Co zrobić? Sprzedać? Wyczyścić? Inaczej przechowywać?

Oczywiście jest to 20 zł srebrne.

Tutaj zdjęcie
Image
kiszonka

Postprzez Ziemniok » 06 Lis 2007 20:57

Witam.

Nie za bardzo widzę na zdjęciu to coś, jednak przypuszczam, że chodzi Ci o początki patyny na rancie monety - brązowienie.

Może to być skutkiem nieszczelnego kapsla. Jeżeli już patyna pojawiła się, może dalej się rozprzestrzeniać. Pod żadnym pozorem nie czyścić - bo tak tylko można zniszczyć naszą monetę.

Polecam dla świętego spokoju sprzedać ją, nawet po niższej cenie ( o ok 20 - 30 zł ) i dołożyć trochę, do nieskazitelnego okazu :).
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Monitor » 05 Gru 2007 18:13

Hej a ja mam pytanie co z patyną ...na oksydach ??...jak wówczas wygląda ponieważ mam problem...nie wiem czy to patyna...a nie chcę bez powodu odsyłać monety...
Monitor

Postprzez kolcar » 22 Sie 2008 09:31

Witam, moglby ktos mi powiedziec czy na tej monecie jest nalot patyny, czy moze ma ona skaze? Nalot jest rudy przechodzacy w niebieskawy kolor. Zakupilem ja niedawno i chce sie upewnic czy rzeczywiscie jest w stanie menniczym

http://i34.tinypic.com/2dgiyb7.jpg
http://i34.tinypic.com/5br6fp.jpg[/img]
kolcar

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Ziemniok » 22 Sie 2008 10:07

To idealny przykład w jaki sposób patyna ukazuje się na lustrzankach. To nie skaza Kolcar, to patyna :) Dociśnij kapsel w tamtym miejscu.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Mariusz1 » 22 Sie 2008 10:24

Pisałem to na innych tematach.
Najlepszym sposobem żeby ustrzec się patyny to kupić pudełka próżnowe 4szt. kosztują od 50zł do 80zł zależy od firmy i tam można wsadzić z czystym sumieniem monete na lata, to że zajdzie matyną jest minimalne (dla pewności do pudełka wsadzać okapslowane monety) do tych mudełek wejdzie tysiące monet bo są 2,5l litrowe .
Najpewniejszym i najdroższym sposobem jest "trumna"
Mariusz1

Postprzez kolcar » 22 Sie 2008 10:25

hmmm.... z jednej strony ciesze sie, ze to patyna "nie obnizajaca wartosci monety" a z drugiej... paskudnie to wyglada

Dzięki za informacje
kolcar

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Michael87 » 28 Sie 2008 13:36

Mam pytanie. Czy ta zieleń na monecie to właśnie patyna czy coś innego.
Pozdrawiam.
Image
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
Michael87

Miejscowość: Zagłębie Dąbrowskie

Postprzez Ziemniok » 28 Sie 2008 16:12

Tak to patyna ;)
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Ziemniok » 05 Sty 2009 23:01

Oczywiście, że może. Ale równie dobrze, może być to zaschnięta, rozlana kawa :D Więc wrzuć zdjęcia jak możesz.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez dawid111 » 05 Sty 2009 23:02

Może być ;)
Awatar użytkownika
dawid111

Miejscowość: Ząbki

patyna?

Postprzez mazdi » 16 Sty 2010 17:46

Witam. Dopiero zaczynam przygodę z monetami i chcialem zadać pytanie odnośnie patyny. Mianowicie kupiłem kilka dni temu na allegro srebrne monety puchacz i sokół wedrowny. Znajduje się na nich taki matowy nalot widoczny na zdjęciach poniżej:

ImageImage
Image Image

czy jest to patyna czy może raczej spowodowało to niewłaściwe obchodzenie się z monetą? (według sprzedającego monety to stan menniczy z pudełka bankowego). Jeśli to patyna to czy jest to typ patyny, który nie wpłynie ujemnie na przyszłą wartość monety?

będę wdzięczny za pomoc
mazdi

Następna

Wróć do Niezbędnik numizmatyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości