Gdzie kupowac monety bulionowe

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Gdzie kupowac monety bulionowe

Postprzez Cywek » 09 Mar 2018 12:34

Hej,

przeczesałem znaczną część forum, ale niestety nie znalazłem żadnych informacji na temat rekomendowanych miejsc gdzie można stosunkowo bezpiecznie skupywać monety bulionowe (raczej złote). Osobiście nie mam doświadczenia w weryfikowaniu monet dlatego nie wiem czy jest większy sens szukać czegoś innego niż mennica - czy różnice cenowe są aż tak spore? Google'ujac znalazłem coś takiego jak Mennica Polska i Mennica Staropolska - czy obydwa są na tyle bezpieczne żeby od nich kupować? Czy polecacie jeszcze jakieś miejsca (Wawa/Pzn/online) gdzie odnalazłby się nowicjusz (czytaj nie zostanie oszukany)? Mam nadzieję, że post nienarusza regulaminu, a jeśli tak to z góry przepraszam.
Cywek

Re: Gdzie kupowac monety bulionowe

Postprzez grzes-w-wa » 09 Mar 2018 12:44

Temat rzeka, wiec czytaj (ucz się) dalej.
Mennica jedna i druga nie należą do zrzeszenia LMBA.
Ich złote produkty to tzw ''drugi sort''
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez flex » 09 Mar 2018 18:10

Najpierw zdecyduj co i jakiej wielkości chcesz kupować. I jak zweryfikujesz ich prawdziwość(o ile tego nie umiesz). Sklepów, które są długo na rynk, więc mają jakieś zaufanie ludzi jest sporo. A najbardziej zaufany to ten, w którym kupujesz osobiście i gdzie sam możesz sprawdzić monety. Do takich mam 100% zaufania ;)
Niestety mieszkam na zadupiu i muszę kupować online.
Resztę na PW.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Cywek » 09 Mar 2018 23:36

Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o to, co chciałbym kupować to myślałem żeby skupić się na złocie i ewentualnie platynie. Bardziej skupiałbym się na monetach z 1 lub 1/2 uncji złota i na sztabkach nie przekraczających 50g/100g

Co do weryfikacji to planuje powoli się dokształcać w tym kierunku żeby chociaż znać podstawy. Gdzieś na tym forum wyczytałem, że bodajże liście klonowe od 2014r. mają jakiś dodatkowy grawer/zabezpieczenie z wyciętym jakimś znakiem laserem - rozumiem, że jeśli jest to jakaś nowość to na podstawie tego już można mniej więcej rozpoznać czy moneta jest prawdziwa. O innych metodach czytałem, ale to wydawało mi się dosyć ciekawym rozwiązaniem, które początkującemu będzie łatwo zweryfikować. Czy sztabki i inne złote monety też mają takie zabezpieczenia? Czy jest jakaś lista produktów, które korzystają z takich zabezpieczeń?

Zastanawia też mnie w jaki sposób sprawdzić czy złoto (sztabka/moneta) faktycznie zostało zrobione przez daną mennicę - zależałoby mi na tych certyfikowanych przez LBMA. Zauważyłem, że na sztabkach nazwa mennicy jest grawerowana - a jak jest w przypadku monet? Czy pojawiają się próby podrobienia takich grawerów żeby się podszyć pod certyfikowaną mennicę? Czy polecacie jakieś narzędzia, które nie zrujnują budżetu, a pomogą mi zweryfikować czy to co kupuję jest tym co zamierzałem?

Kolejna rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę to potencjalna możliwość przewiezienia złota przez Polską granicę - gdzieś wyczytałem, że w przypadku monet jest łatwiej, bo liczy się ich wartość nie w materiale tylko nominał (czyli np 50USD). Wtedy łatwiej byłoby przewieźć większą ilość bez konieczności tłumaczenia (przewożąc kwoty powyżej bodajże 10k zł trzeba uzasadnić). Nie jest to kluczowe, ale wydaje mi się to dodatkowym plusem. Kwestia czy faktycznie to co napisałem wyżej jest zgodne z prawdą :P

Wiem, że dosyć sporo pytań także jakbym dostał odpowiedź na jakiekolwiek z tych pytań to byłbym już bardzo wdzięczny. Też gdybyście mieli jakąś lekturę godną polecenia to też bym przygarnął linka żeby nie zasypywać pytaniami, na które mogę odpowiedzi gdzieś wyczytać :P
Cywek

Postprzez flex » 10 Mar 2018 21:48

Cywek napisał:Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o to, co chciałbym kupować to myślałem żeby skupić się na złocie i ewentualnie platynie. Bardziej skupiałbym się na monetach z 1 lub 1/2 uncji złota i na sztabkach nie przekraczających 50g/100g

Na twoim miejscu darował bym sobie platynę. Mało płynny rynek, spore marże. Ewentualnie wróć do niej po jakimś czasie, gdy poznasz rynek.

Co do weryfikacji to planuje powoli się dokształcać w tym kierunku żeby chociaż znać podstawy. Gdzieś na tym forum wyczytałem, że bodajże liście klonowe od 2014r. mają jakiś dodatkowy grawer/zabezpieczenie z wyciętym jakimś znakiem laserem - rozumiem, że jeśli jest to jakaś nowość to na podstawie tego już można mniej więcej rozpoznać czy moneta jest prawdziwa. O innych metodach czytałem, ale to wydawało mi się dosyć ciekawym rozwiązaniem, które początkującemu będzie łatwo zweryfikować. Czy sztabki i inne złote monety też mają takie zabezpieczenia? Czy jest jakaś lista produktów, które korzystają z takich zabezpieczeń?

Tak, Maple Leaf mają laserowo grawerowane zabezpieczenie w kształcie liścia. Zwie się to bullion DNA i większe firmy mają maszynki do jego weryfikacji online. Nawet bez maszynki, gołym okiem widać, że grawer nie jest tłoczony. I jeżeli masz kupować złote monety bullionowe, to dobry wybór. Ale sprawdzać należy wieloma metodami, osobiście. Waga, suwmiarka, test dźwiękowy, ewentualnie grawitacyjny.

Zastanawia też mnie w jaki sposób sprawdzić czy złoto (sztabka/moneta) faktycznie zostało zrobione przez daną mennicę - zależałoby mi na tych certyfikowanych przez LBMA. Zauważyłem, że na sztabkach nazwa mennicy jest grawerowana - a jak jest w przypadku monet? Czy pojawiają się próby podrobienia takich grawerów żeby się podszyć pod certyfikowaną mennicę? Czy polecacie jakieś narzędzia, które nie zrujnują budżetu, a pomogą mi zweryfikować czy to co kupuję jest tym co zamierzałem?

Oczywiście, że są próby podrobienia, zawsze były i zawsze będą. Dopóki koszt podrabiania jest niższy niż złota. Ja odpuściłem sobie wszelkiego rodzaju sztabki, bo są przeważnie w certipackach, które uniemożliwiają dokładne zważenie, zmierzenie czy inne próby weryfikujące autentyczność. A taki certipack jest dużo łatwiejszy do podrobienia niż sama moneta czy sztabka, która trzyma wymiary i wagę oryginału.
Zresztą, ostatnio wybuchła afera gdy człowiek, który kupił złotą sztabkę w banku, otworzył certipack i okazało się, że sztabka jest fałszywa.
A narzędzia to waga, suwmiarka, aplikacja do testowania monet, wiedza ;)

Kolejna rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę to potencjalna możliwość przewiezienia złota przez Polską granicę - gdzieś wyczytałem, że w przypadku monet jest łatwiej, bo liczy się ich wartość nie w materiale tylko nominał (czyli np 50USD). Wtedy łatwiej byłoby przewieźć większą ilość bez konieczności tłumaczenia (przewożąc kwoty powyżej bodajże 10k zł trzeba uzasadnić). Nie jest to kluczowe, ale wydaje mi się to dodatkowym plusem. Kwestia czy faktycznie to co napisałem wyżej jest zgodne z prawdą :P

Wiem, że dosyć sporo pytań także jakbym dostał odpowiedź na jakiekolwiek z tych pytań to byłbym już bardzo wdzięczny. Też gdybyście mieli jakąś lekturę godną polecenia to też bym przygarnął linka żeby nie zasypywać pytaniami, na które mogę odpowiedzi gdzieś wyczytać :P

Wybacz, ale to teoria. To musiałby być celnik idiota, który uzna, że wartość złotej Maple Leaf 1 oz to 50$ CAD :D
Główna lektura to lektura wątków na forum. Przerobiono tu już praktycznie każdy temat. Czytaj i jeszcze raz czytaj. Nowe i stare wątki.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez hyperloop » 16 Mar 2018 11:03

Cześć,
Śledzę forum od jakiegoś czasu, nasunęło mi się parę pytań więc podczepię się pod istniejący temat.

W ostatnim czasie zacząłem lokować kapitał w złote monety bulionowe (1 uncjowe), mam zamiar coś kupować regularnie (np co miesiąc) przez okres najbliższych kilku lat, żeby uśrednić kurs. Ma to służyć zabezpieczeniu kapitału, nie liczę na wzrosty, chciałbym żeby później nie było problemu z odsprzedażą.
1) Zawsze brać co najtańsze? Czy unikać mniej popularnych monet i skupić się na tych najbardziej rozpoznawanych na świecie?
2) Losowe roczniki są ok czy skupić się na BU?
3) Rynek lokalny w moim mieście jest mało płynny, co sądzicie o kupowaniu przykładowo złotych monet NBP 100zł, w których cena za gram złota wychodzi tak samo jak np w krugerrandzie? Przykładowo teraz moge takie kupić za 1100-1150 PLN (np Osadnictwo 2008)
4) Polecicie jakieś sprawdzone sklepy online gdzie mogę coś kupić w dobrych cenach?
5) Polecicie jakieś sprawdzone sklepy online gdzie mogę coś kupić za kryptowaluty? Póki co korzystałem z usług APMEX, ale nadziałem się na kontrolę celną i nie było to zbyt przyjemne doświadczenie. Znam tez bitgild ale oni mają na każdej monecie 20-30$ przebitki względem APMEXu.
hyperloop

Postprzez meszuzel » 16 Mar 2018 12:39

Kolego poszperaj na forum odpowiedzi wszystkie są. A w kilku słowach to:
Ad1) tak, jesli chodzi o zabezpieczenie kasy a nie inwestycje.
Ad2) patrz punkt 1
Ad3) za spot blaszki z NBP to dobry pomysł
Ad4) nie, regulamin tego zabrania
Ad5) nie znam żadnego
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez flex » 16 Mar 2018 13:22

4) PW
Awatar użytkownika
flex

Postprzez tonyxxl » 16 Mar 2018 15:27

ad5: na szybko https://kantorbitcoin.pl/bitcoin-oplata-rachunki/" target="_blank , minus taki że opłacisz tylko w BTC więc jakieś koszty wysłania poniesiesz (aktualnie ok 1,5$) + prowizja (spread) kantoru wg aktualnej ceny kupna. Ty im wysyłasz odpowiednią ilość BTC i określasz jaki rachunek mają zasilić, oni robią resztę. Możesz tak płacić praktycznie w każdym e-sklepie w Polsce w tym we wszystkich z monetami.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez skorkabezwyprawki » 19 Mar 2018 01:46

Każde zakupy w krypto są dzoższe niż za fiaty. Spread to 3-5%, pomijam na razie małe fee sieci. W tej chwili przewalutowanie na karcie płatniczej z pln do USD/euro to mniej niż 2%. Ludzie nie zarabiają w krypto, zatem musza je tez kupic ze spredem 3-5%. Nikt liczący nie kupi BTC, żeby potem płacić tym za produkty albo usługi. Kupno uncji złota za BTC to dodatkowe 6-7% do ceny w porównaniu do przelewu z konta. Ale co ja tam wiem, krytpo jest genialne!
skorkabezwyprawki

Postprzez hyperloop » 19 Mar 2018 21:52

Dzięki panowie za odpowiedzi!
Jeszcze jedno pytanko, co sądzicie o złotych sztabkach stoczniowych? Uncja by mnie wyniosła 4500 PLN, więc blisko kursu giełdowego. Z tym że pewnie ciężko to sprzedaż poza krajem, jakieś doświadczenia w tej kwestii?

@skorkabezwyprawki nie założyłeś że ludzie mogą już mieć "genialne" krypto i chcą zamienić na złoto :) Na apmex przykładowo płatność btc jest tylko 1% droższa od karty kredytowej
hyperloop

Postprzez skorkabezwyprawki » 20 Mar 2018 01:50

hyperloop napisał:Dzięki panowie za odpowiedzi!
Jeszcze jedno pytanko, co sądzicie o złotych sztabkach stoczniowych? Uncja by mnie wyniosła 4500 PLN, więc blisko kursu giełdowego. Z tym że pewnie ciężko to sprzedaż poza krajem, jakieś doświadczenia w tej kwestii?

@skorkabezwyprawki nie założyłeś że ludzie mogą już mieć "genialne" krypto i chcą zamienić na złoto :) Na apmex przykładowo płatność btc jest tylko 1% droższa od karty kredytowej

Tak, krypto jest bardzo dobre do ukrywania źródła pochodzenia środków i do prania pieniędzy. Do zakupu metali nadaje się, pod warunkiem, że krypto nie kupujemy w tym celu, tylko je już mamy.
Za btc kupicie złoto i srebro u Słomskiego. Wysyłka na paczkomat.
skorkabezwyprawki

Postprzez SebaZ » 01 Cze 2018 15:10

Witajcie, pozdrawiam Wszystkich użytkowników a szczególnie tych dzielących się wiedzą, niedawno zacząłem moje zainteresowanie światem srebrnych monet i chciałbym Was prosić o namiary gdzie polecacie takowe kupować albo gdzie sami kupujecie i możecie polecić, z góry wielkie dzięki :)
SebaZ

Postprzez flex » 01 Cze 2018 18:44

SebaZ napisał:Witajcie, pozdrawiam Wszystkich użytkowników a szczególnie tych dzielących się wiedzą, niedawno zacząłem moje zainteresowanie światem srebrnych monet i chciałbym Was prosić o namiary gdzie polecacie takowe kupować albo gdzie sami kupujecie i możecie polecić, z góry wielkie dzięki :)

Ze względu na regulamin forum linki poszły na PW.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez wojstank » 10 Cze 2018 13:16

Witam,
Też jstem nowy i też chcę zacząć przygodę z monetami bulionowymi.

Mógłbym prosić na PW linki do zaufanych sklepów?

Wbyłbym bardzo wdzięczny. :D :D :D
wojstank

Postprzez grzes-w-wa » 10 Cze 2018 14:00

W Polsce na stronie Zlotyranking, a w Niemczech na stronie Gold.de
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Henk » 13 Cze 2018 07:46

[
Ostatnio edytowany przez Henk, 09 Sie 2018 14:01, edytowano w sumie 1 raz
Henk

Postprzez grzes-w-wa » 14 Cze 2018 17:40

To dotyczy złota z Mennicy polskiej.
Firma nie ma akredytacji LMBA i dlatego to drugi sort.
Na rynkach światowych jest po prostu tańsze.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez kamilh » 08 Sie 2018 21:48

Żeby nie zakładać nowego tematu. Dawno w tajnym nie robiłem zakupów, dziś wpisuje kod rabatowy Trader21 i wyskakuje informacja ze już nie ważny. Jest teraz jakiś nowy kod, co by taniej kupić ? :)
MONETA CIVIT GEDANENSIS
Awatar użytkownika
kamilh

Postprzez 4K47 » 09 Sie 2018 19:50

Kod z tajnego sklepu nie działa, tajny sklep poinformował że odchodzi od polityki zniżek na kod, a zamiast tego będzie przygotowywać dla klientów pojedyńcze produkty w atrakcyjnych cenach. Problem z kodem został rozwikłany w temacie "Uprzejmie donoszę - czyli okazje zakupowe" w dziale "Inwestycje w kruszce".
Awatar użytkownika
4K47

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości