Sklep Numizmatyczny pomoc

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Sklep Numizmatyczny pomoc

Postprzez Makot0072 » 20 Wrz 2018 08:23

Witajcie forumowicze bo kolejnej mojej długiej nieobecności, widzę że wątek na temat kryptowalut jest na topie ale tym razem nie o tym.

Jako że mam do dyspozycji pomieszczenie ok 50m2 i mieszkam w mieście w którym nie ma żadnego punktu numizmatycznego rozważam jego otwarcie,co do jego zawartości nie mam pytań jednak nie wiem jak prawnie to wygląda i dlatego do was kieruję te pytania mam nadzieję że ktoś mi coś doradzi

1-Czy na ten typ działalności "salon numizmatyczny" należy się dofinansowanie jeśli tak to jaki przedział i jakie wymogi trzeba spełnić
2-Skąd głównie pozyskiwane są monety współczesne w najniższych cenach (Tzn czy można taką umowę spisać z NBP?)
3-Czy sprzedaż obiegowek IIIRp jest możliwa i legalna?
4-Jak wygląda sprawa z podatkami tzn ile obecnie trzeba odliczyć "Dla państwa"
5-Czy sprzedaż monet sprzed XX wieku jest jakoś restrykcyjne sprawdzana? Tzn np. Monety wykopkowe zakupione na serwisach typu Allegro

I na początku to wystarczy jeśli odpowiedzi będą korzystne to otworzę działalność
;)
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Re: Sklep Numizmatyczny pomoc

Postprzez el-dziubek » 20 Wrz 2018 08:25

Ad.2 Możesz podpisać umowę z NBP na nowe emisje. W zależności od ilości zamawianych walorów, możesz liczyć na kilkuprocentowe upusty od cen emisyjnych.
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grzes-w-wa » 20 Wrz 2018 08:35

Makot0072 napisał:2-Skąd głównie pozyskiwane są monety współczesne w najniższych cenach (Tzn czy można taką umowę spisać z NBP?;)
Monety z NBP są w cenach emisyjnych i nie są to najtańsze ceny na rynku.
Najniższe ceny będą ze skupu, z rynku wtórnego.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez meszuzel » 20 Wrz 2018 10:01

Jest dofinansowanie dla osób które pierwszy raz zakładają działalność, płacisz wtedy złodziejski zus w okolicy 300 zł a nie 1200. Najlepiej byłoby, gdybyś wybrał sie do biura podatkowego i kwestie związane z kosztami prowadzenia działalności wyjaśnią Ci tam.
Obiegówki możesz sprzedawać, przemyśl tylko temat, bo wielu zakładało firmy związane z monetami i to w czasie, kiedy była koniunktura na ten typ działalności i nie przerwali.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez brodacz » 20 Wrz 2018 12:02

Co do podatków to możliwy jest chyba ryczałt. Znajomy prowadzi podobny sklep i ma tylko własne znaczki i monety, do tego skupuje od ręki i wstawia też w komis. Inną sprawą, że do tego dokłada z zabawy na giełdzie, ale zawsze marzył o takim sklepie. Zatem jeśli finansowo nie ryzykujesz to warto spróbować, ale kokosów do następnego bumu nie oczekuj.
brodacz

Postprzez joxer » 20 Wrz 2018 12:49

u mnie to w końcu jedyny sklep numizmatyczny będzie zamknięty, właściwie to już drugi rok jest likwidowany, ale teraz to ostatecznie :) z tego co się orientuje to ona monety bierze bezpośrednio z nbp oraz w gradingu od gcn-u (lub jakiegoś pośrednika, w max notach), tłoków to tam raczej nie ma, ale z tego co wiem to na spłatę kredytu oraz kilkaset złotych jej zostaje, ale i tak dorabia na pół etatu jako księgowa

hmmm na forum w miejscowość masz podane Gliwice, a tam przypadkiem nie ma głównej siedzieby GCN-u :P

pytanie 2: pewnie z tego samego miejsca, skąd ty bierzesz monety w najniższych cenach :P ale zakupy bardziej hurtowe to i większe rabaty będzie można uzyskać
pytanie 3: na numimarkecie są sprzedawane, więc pewnie tak :) a reszta to kreatywne opisywanie :P lub sprzedaż pod stołem :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez grzes-w-wa » 20 Wrz 2018 12:57

Zasada jest prosta.
Albo jesteś orzeł w numizmatyce i za numizmatykę się zabierasz, albo sobie odpuść.
(II RP w tył)
Na wynalazkach NBP i bulionie nie zarobisz w takim prostym sklepiku z monetami.
Chyba że będziesz grosiki sprzedawał na woreczki.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez repek20 » 20 Wrz 2018 14:24

10-12 lat temu można było podpisać umowę z nbp na konkretną emisję i dostawało się pudło czy więcej w cenie emisyjnej- monety sprzedawali za 2-3 razy tyle zanim zostały wybite (słynna przedsprzedaż) głównie na alledrogo dzięki naganianiu na forach, głównie wtedy na e-numizmatyka.pl .... potem wybito sokoła w nakładzie 100 tys. czy coś około i runął domek z kart ... od tamtej pory nie słyszałem o super biznesie opartym na polskich monetach....dotacji unijnych (bo chyba o takie Ci chodzi) na sklep numizmatyczny nie dostaniesz...poza tym jak kolega wyżej słusznie napisał kupowanie od nbp po emisyjnych się zwyczajnie nie opłaca bo później z drugiej ręki można kupić taniej...co do ostatniego pytania to na pewno bardzo starych monet nie mógłbyś wysyłać za granicę, ale ze sprzedażą dla klienta z polskim adresem nie powinno być problemów...co do 3 pytania to nie wydaje mi się, żeby jakieś prawo zabraniało sprzedaży monet obiegowych- przecież te wszystkie okolicznościowe dwójki to taki sam prawny środek płatniczy w naszym kraju.... ja bym się w to nie pakował, ale to Twoja decyzja...może lepiej pomyśl o jakiejś niszy w numizmatyce i rób to przez internet....coś co by się przydało, ale tego jeszcze nie ma albo jest ale słabo wykonane czy słabo dostępne- jakieś akcesoria, albo konkretne monety z danego okresu...
Awatar użytkownika
repek20

Postprzez Makot0072 » 20 Wrz 2018 15:55

joxer napisał:u mnie to w końcu jedyny sklep numizmatyczny będzie zamknięty, właściwie to już drugi rok jest likwidowany, ale teraz to ostatecznie :) z tego co się orientuje to ona monety bierze bezpośrednio z nbp oraz w gradingu od gcn-u (lub jakiegoś pośrednika, w max notach), tłoków to tam raczej nie ma, ale z tego co wiem to na spłatę kredytu oraz kilkaset złotych jej zostaje, ale i tak dorabia na pół etatu jako księgowa

hmmm na forum w miejscowość masz podane Gliwice, a tam przypadkiem nie ma głównej siedzieby GCN-u :P

pytanie 2: pewnie z tego samego miejsca, skąd ty bierzesz monety w najniższych cenach :P ale zakupy bardziej hurtowe to i większe rabaty będzie można uzyskać
pytanie 3: na numimarkecie są sprzedawane, więc pewnie tak :) a reszta to kreatywne opisywanie :P lub sprzedaż pod stołem :P

Już 3 lata nie mieszkam w Gliwicach tylko na terenie woj Opolskiego :)
Muszę się zastanowić bo lokal mam dosłownie pod mieszkaniem, konkurencji w promieniu 10km żadnej, wiem że to nie te czasy kiedy za "szlak bursztynowy" wołano ponad 3000pln, ale z monetami jestem już 10 lat i myślę czy by nie otworzyć interesu w tym kierunku (Wiadomość dla tych co mi napiszą że już z kryptowalut się wycofałem) Dalej idzie bardzo dobrze ale nudzi mnie ciągłe wolne 24h na dobę a człowiek bez pasji wypala się od środka i myślę żeby pójść właśnie w tym kierunku
Kolekcjonowanie i Poszukiwanie
II RP, PRL, III RP
Awatar użytkownika
Makot0072

Miejscowość: Gliwice

Postprzez joxer » 20 Wrz 2018 16:23

posiadanie fizycznego sklepu zawsze zwiększa renomę sprzedawcy na portalach aukcyjnych :) jeżeli będziesz miał czym sklep zatowarować, bez zadłużenia się to czemu nie ;p najwyżej swoją kolekcję monet wyprzedaż (przynajmniej tych wartościowych) ;p co do emisji nbp, na razie mógłbyś temat olać, przynajmniej do czasu aż byś znalazł zainteresowanych klientów :) zresztą zawsze możesz rozszerzyć asortyment o ekskluzywne zegarki i biżuterie, lub jakąś franczyzę, a po czasie to może jacyś przedstawiciele handlowi sami by się do ciebie zgłosili;p
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez mk123 » 20 Wrz 2018 16:35

Skoro i tak mu sie kręci na krypto to niech otwiera. Przynajmniej będzie miał powód do wstawania z wyra.
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 20 Wrz 2018 16:36

Moim zdaniem sklep stacjonarny ma sens jeśli:
- lokal masz darmowy,
- faktycznie bardzo nudzi Ci się,
- masz sporo kasy na dołożenie do interesu.

Ale kto nie zaryzykuje. ten się nie dowie :wink:

PS. Jak lokal jest Twój, to wieksza kasa będzie z jego wynajęcia 8)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grzes-w-wa » 20 Wrz 2018 16:49

160 tysi na automat
25 tysi na chemię.
10 tysi na komin z nierdzewki i cheja, piekła nie ma.
utomat.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez mk123 » 20 Wrz 2018 17:06

grzes-w-wa napisał:160 tysi na automat
25 tysi na chemię.
10 tysi na komin z nierdzewki i cheja, piekła nie ma.
utomat.jpg

Taki drogi destylator? :lol:
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez grzes-w-wa » 20 Wrz 2018 17:08

Łącka dobra to i musi kosztować. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Tuk Tukat » 20 Wrz 2018 17:53

Na Podlasju to inaczej szykują ;) .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Postprzez meszuzel » 21 Wrz 2018 09:25

Panowie śliwowice to do HP
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Tuk Tukat » 21 Wrz 2018 22:11

W moim mieście jest taki sklepik , właściciel z zamiłowania numizmatyk , ale oprócz tego sprzedaje militaria , zegary , antyki , znaczki , widokówki ... etc . Jakoś mu tam się wiedzie ,ale ceny też niezłe .
Monety SAP , Księstwo Warszawskie , II RP
Awatar użytkownika
Tuk Tukat

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości