Ort, dlaczego 400 letnie monety są tanie?

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Ort, dlaczego 400 letnie monety są tanie?

Postprzez michalpolo » 06 Mar 2011 14:23

Proszę wyjaśnić mi dlaczego większość Ortów mających po 400 lat można kupić za 200-400zł? Czy było ich wybite tak wiele ? W jakie warto inwestować ? Czy jest gdzieś książka bądź str www gdzie można dowiedzieć się jakie były nakłady poszczególnych monet. Z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że jestem początkowym kolekcjonerem amatorem wespół zespół inwestorem chcącym trochę zarobić mając piękne monety jednocześnie.
michalpolo

Postprzez maciekp » 06 Mar 2011 16:19

O nie, błagam - nie "inwestuj" w monety historyczne... Już na Allegro zaczęto molestować mojego ulubionego trojaka (tego z mojego emblematu) jako obiekt inwestycyjny. Piszą o lokacie, wysokich pułapach cenowych itp... Ale to jest bez sensu! Po pierwsze, naprawdę nieduża liczba osób, jeżeli wejdzie na rynek z niecnym planem zarabiania, może go nieźle spaprać. Zacznie się ostra zwyżka cen i osoby naprawdę zainteresowane numizmatyką będą musiały zadowolić się reprodukcjami monet w książkach.

Po drugie, należy zakładać, że dynamika cen monet historycznych powinna być nieduża - raczej podążać za inflacją i ew. pod wpływem niewielkiego, naturalnego wzrostu liczby kolekcjonerów (per saldo zmniejszanego wskutek umierania pokolenia najstarszego). Wzrosty monet NBP polegają na tym, że w konkretnym momencie moneta jest emitowana, potem rozchodzi się wśród kolekcjonerów, a potem zaczyna już jej brakować dla nowych. To wszystko ma konkretne, wąskie ramy czasowe i dlatego można przewidywać określone wzrosty w skali pojedynczych lat. Tutaj to nie działa.

Nie chce mi się tłumaczyć takich podstaw, jak skale rzadkości stosowane w podręcznikach. Powinieneś o to zadbać sam, bo nieodłącznym elementem zbierania monet historycznych jest gromadzenie wiedzy. Iger, Kopicki - od katalogów i skorowidzów tych panów trzeba zacząć. Do tego podstawy z Kałkowskiego i Cywińskiego na początek, Banach też się przyda dla ogólnej ogłady i wyeliminowania kilku błędów zbieraczy współczesności (np. przeświadczenia o "względności" gustu). Zaś co do samych ortów - koronne z Bydgoszczy są po prostu pospolite, zazwyczaj kiepsko wybite i ogólnie nie zawsze zbyt piękne. Za to popatrz na cenę orta gdańskiego z 1609 r...
maciekp

Postprzez Mateusz07 » 06 Mar 2011 16:47

Przyłącze się do opinii przedmówcy NIE INWESTUJ W MONETY HISTORYCZNE, bo to mija się z celem. Co do nakładów w "Mennicy Gdańskiej" Gumowskiego jest tabelka z nakładami ortów z lat 1617-21.
Awatar użytkownika
Mateusz07

Miejscowość: Hrabstwo Kłodzkie

Postprzez miserus » 06 Mar 2011 16:57

Dlaczego nie inwestować w monety stare? Te monety wymagają pewnej wiedzy i można utopić kasę w tzw. szarakach. Poza tym nad starymi monetami czuwają starzy doświadczeni numizmatycy i ich nie zrobisz tak po prostu w trąbę jak w przypadku sreberek. Tutaj chyba nie obowiązują proste wykresy ale wiedza ile czego jest w zbiorach. A zbiory można przewartościować.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez maciekp » 06 Mar 2011 17:02

Oczywiście takie dane są mało przydatne z punktu widzenia zbieracza - przykładowo podane są cztery emisje z 1618, po ok. 746 tys., 579 tys., 1,598 mln i 2,479 mln. Razem więc ponad 5 mln sztuk, a tymczasem Kopicki w skorowidzu daje trzem odmianom napisowym ortów gdańskich z tego roku rzadkość co najwyżej R1, co oznacza, że zachowało się nie więcej niż 80 tys. sztuk. A ile jest z tego monet w pięknych stanach II i I?... Pewnie najwyżej kilka tysięcy.
miserus napisał:Dlaczego nie inwestować w monety stare?

Żeby nie zbabrać rynku. Poza tym umówmy się - tak naprawdę w monety (jakiekolwiek) się nie inwestuje. Inwestuje się w przedsięwzięcie gospodarcze. Jako lokata są OK, ale najlepiej rodzinna i międzypokoleniowa. Już pisałem w innym wątku, co zaczyna się wyrabiać na Allegro.
maciekp

Postprzez miserus » 06 Mar 2011 17:37

Nie chodzi o rynek Maćku ale o kieszeń inwestującego. Taki facet zainwestuje w jakieś trojaki a potem się okaże, że jest ich mnogość. Ludzie z branży wiedzieli a on nie wiedział i zaliczył kolosalną wtopę. W tym wypadku nie sprawdzi na E-numi. Nie ma czegoś takiego.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez maciekp » 06 Mar 2011 18:51

No więc niech nie inwestuje - dla swojego dobra - a przy okazji niech nie psuje rynku! :)
maciekp

ale się rozkręciło :)

Postprzez michalpolo » 06 Mar 2011 19:27

to może inaczej. chciałbym poobcować z 400-letnimi Polskimi monetami bo kręci mnie ich historia i wiek. Chciałbym też nie wydawać fortuny. Tak więc kolekcja Ortów byłaby ok. Mam już jednego 1623r, którego kiedyś kupiłem na ebay.de jak bawiłem sie trochę w handel monetami francuskimi nowymi i czasem wpadł jakiś rubel czy talar. Tego Orta kupiłem za ok 240zł zdaje się i jak się potem okazało dałem o 100 za dużo :) Zostawiłem go sobie bo skoro nie zarobię to nie ma sensu sprzedawać. Chciałbym zatem zrobić sobie mała kolekcję wiedząc, że jak kiedyś nie daj Boże przyciśnie mnie to sprzedając ją nie stracę. Zatem jakie kupować :)?

Zamówiłem właśnie książkę o której wielu z Was wspomina pt. "Tysiąc Lat Monety Polskiej". Nikt nie odpowiedział mi też na nurtujące mnie pytanie, dlaczego moneta 400 letnia zachowana jedynie w kilkuset tysiącach egzemplarzy kosztuje jedynie 200-400zł?

Chciałbym również mieć pojęcie ile w tamtych czasach za takiego Orta można było kupić np bochenków chleba. Szukałem po necie takich informacji i niestety dalej nie wiem :)
michalpolo

Postprzez Mateusz07 » 06 Mar 2011 19:46

Pozycja Kałkowskiego jest idealna na początek, polecam zakupić Cywińskiego "Dziesięć wieków pieniądza polskiego" razem te dwie książki się dobrze uzupełniają. Jest jeszcze wiele innych książek z wiedzy ogólnej Mikołajczyka, Szwagrzyka. Orty to świetne monety do kolekcjonowania sam je zbieram :) . Co do cen tych monet to ja się cieszę że nie są aż tak wysokie :) .[/quote]
Awatar użytkownika
Mateusz07

Postprzez maciekp » 06 Mar 2011 19:49

Pośrednio odpowiedzieliśmy na nurtujące Cię pytanie: kilkaset tysięcy sztuk monety to po prostu bardzo dużo. Kolekcji publicznych i prywatnych nie jest aż tak wiele. Zresztą, o wartości decyduje w dużym stopniu stan zachowania. Ostatnio dość pospolite orty bydgoskie poszły na aukcji WCN w gradingu MS62 za grube tysiące złotych - http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/bro ... find=-find
Gdybyś chciał takiego orta (nie wiem, czy masz na myśli gdańskie, czy bydgoskie?) nabyć w stanie I, to na pewno zapłaciłbyś grubo ponad 1000 zł. Być może kilka tysięcy.

Szczegółowe tabele siły nabywczej pieniędzy polskich zamieszcza w swojej dużej - i jak dla mnie, przynajmniej na razie, mało przyjaznej - publikacji Szwagrzyk. Nie znalazłem bochenka chleba :oops:, ale m.in. cenę:
- kopy jaj w Toruniu i Lublinie - 4-10 gr
- garnca piwa w Krakowie - 3 gr
- karpia w Krakowie - 2 gr
- pary butów męskich we Wrocławiu - 135 gr
- funta słoniny w Gdańsku - 2-3 gr
- zająca w Toruniu i Lublinie - 10-15 gr

Chodzi o ceny w pierwszych latach XVII w. Można przyjąć, że ort w tym okresie to 10 gr (potem 18 gr)...
maciekp

Postprzez Mateusz07 » 06 Mar 2011 19:53

O chlebie było chyba w "Tysiąc lat monety polskiej" zaraz sprawdzę :)

Rok 1621 obóz wojsk pod Chocimiem: bochenek chleba 40 groszy, niesamowicie drogo.
Awatar użytkownika
Mateusz07

Postprzez michalpolo » 06 Mar 2011 20:07

dziękuję Wam bardzo serdecznie. Popatrzcie na poniższe pary. Chodzi o zarobek więc może powinienem zostawić to dla siebie :) ale co tam :

[wymoderowano]

Szczególnie 2 para wg mnie ma podobny stan zachowania. Jeśli wrzucone linki w calach porównawczych łamią regulamin proszę o info i obiecuje nie wrzucać więcej.

Wedle życzenia informuje, że nie wstawiamy linków do trwających aukcji. wordlord
michalpolo

Postprzez Mateusz07 » 06 Mar 2011 20:37

michalpolo napisał:dziękuję Wam bardzo serdecznie. Popatrzcie na poniższe pary. Chodzi o zarobek więc może powinienem zostawić to dla siebie :) ale co tam :

[wymoderowano]

Szczególnie 2 para wg mnie ma podobny stan zachowania. Jeśli wrzucone linki w calach porównawczych łamią regulamin proszę o info i obiecuje nie wrzucać więcej.

Wedle życzenia informuje, że nie wstawiamy linków do trwających aukcji. wordlord

Ta niemiecka strona to strona antykwariatu a nie portalu aukcyjnego? Jeżeli tak to obejrzyj ceny w polskich antykwariatach niewiele się różnią od tych zagranicznych.
Awatar użytkownika
Mateusz07

Postprzez michalpolo » 06 Mar 2011 20:42

dokładnie, to ceny poglądowe bo nie wiemy czy ktokolwiek tyle da:)
michalpolo

Postprzez maciekp » 06 Mar 2011 21:27

Należy przeglądać aukcje zakończone Allegro i archiwum WCN.
Ceny w zagranicznym serwisie niewiele nam powiedzą. Ale co ogólnie z tymi talarami SAP? Czemu wkleiłeś te linki?
maciekp

Postprzez omgvip » 06 Mar 2011 22:50

maciekp napisał: Ale co ogólnie z tymi talarami SAP? Czemu wkleiłeś te linki?

michalpolo napisał: którego kiedyś kupiłem na ebay.de jak bawiłem sie trochę w handel monetami francuskimi nowymi i czasem wpadł jakiś rubel czy talar
-------------------
Chodzi o zarobek więc może powinienem zostawić to dla siebie

To Nowego "kolegi" nabytki, Ot co ! :)
LUDZIE.....Ludzie!!.... Oszalałem.... Trojaka złotem nazwać śmiałem !

Image

Www.trojakii.blogspot.com Serdecznie zapraszam :)
Awatar użytkownika
omgvip

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez michalpolo » 06 Mar 2011 22:51

wkleiłem tak dla porównania cen, troche nie miejsce dla talarów, pardom
michalpolo

Postprzez wordlord » 07 Mar 2011 10:53

Najchętniej zamknąłbym ten temat widząc co się święci, jednak teoretycznie żyjemy w wolnym kraju, wiec każdy może inwestować w co mu się podoba i pisać o tym gdzie chce :roll:

Mam szczerą nadzieję, że monety te na tyle Cię zafascynują, że chęć ich posiadania przewyższy pokusę inwestycją ;)

PS Temat przenoszę do działu inwestycji.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Tom0000 » 07 Mar 2011 11:48

Panowie troche przesadzacie. Inwestycja w kolekcje to nie to samo co inwestycja w dziesiatki/setki/tysiace sztuk tej samej monety.

Jesli ktos deklaruje zakup inwestycyjny kolekcji po jednej monecie jakiegos typu, to niczym sie to w sumie nie rozni od wiekszosci kolekcji historycznych.
Tom0000

Postprzez maciekp » 07 Mar 2011 15:24

Jednak wejście nawet kilkudziesięciu osób z takim nastawieniem na rynek w krótkim czasie może już w odniesieniu do monet z segmentu 500-2000 zł spowodować sporą zwyżkę cen. A coś w rodzaju nagonki ostatnio na Allegro dało się odczuć...
maciekp

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości