20 zł Legiony Polskie

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

20 zł Legiony Polskie

Postprzez kacper90 » 08 Sie 2014 14:15

To pytanie zadawałem już wcześniej w innym dziale ale postanowiłem jeszcze raz Was o to spytać w dziale do tego przeznaczonym
Czy wartość banknoty 20zł 100 lecia Legionów Polskich wydanego 5 sierpnia za 10-15 lat wzrośnie i będzie większa niż cena emisyjna 60 zł jaką trzeba było zapłacić za nabycie banknotu ?
kacper90

Miejscowość: Kościuszków/Ostrów Wlkp./Poznań

Re: 20 zł Legiony Polskie

Postprzez meszuzel » 09 Sie 2014 11:24

W przypadku tego banknotu to czysta spekulacja. Nikt tego nie wie jak zachowa się rynek w przypadku tego banknotu.
Dla przykładu. Pierwszy kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II o nominale 50 zł wyceniony przez NBP na 90 zł. Były przypadki, że ludzie kupili go za nieco ponad 50 zł. Owszem nakład gigantyczny bo 2 mln.
Jesli chcesz zainwestować to musisz się sam zastanowić czy stać Cię na stratę np 30% bo taki wariant teoretycznie również możliwy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez grzes-w-wa » 09 Sie 2014 16:17

kacper90 napisał:To pytanie zadawałem już wcześniej w innym dziale ale postanowiłem jeszcze raz Was o to spytać w dziale do tego przeznaczonym
Czy wartość banknoty 20zł 100 lecia Legionów Polskich wydanego 5 sierpnia za 10-15 lat wzrośnie i będzie większa niż cena emisyjna 60 zł jaką trzeba było zapłacić za nabycie banknotu ?

Witaj.
Nie przeglądasz już istniejących wątków?
Setki razy było napisane, że na złomie i makulaturze z NBP nie da się zarobić. Można tylko stracić.
Kup sobie w PKObp obigacje i będziesz miał spokój.
Albo...............................
TYLE MAMY OSZCZĘDNOŚCI ILE uda się schować przed pazernym liberalnym rządem. [parafraza reklamy M. Konrata]
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez kozer » 09 Sie 2014 21:31

rozumiem, że na 10zł z 90 rocznicy odzyskania niepodległości też można było dużo stracić?
Papież miał absurdalny nakład, więc nie ma co brać go pod uwagę, na długie lata będzie się kręcił przy emisyjnej.
Co do innych, ciekawie będzie jak najnowszy Piłsudski zostanie wykupiony w najbliższych miesiącach z oficjalnej dystrybucji, obstawiam się przełoży się istotnie na wzrost ceny rynkowej, co może uruchomić dodatkowy popyt na Skłodowskiej i Słowackim, których też już dużo jak mniemam nie zalegaw nbpie.
Te emisje mają absurdalnie małe skapitalizowanie, taki Piłsudski ma 3mln zł (60zł x 50000), razem te 5 emisji bez Papieża nie przekroczą 12-13mln , przy stosunkowo małym napływie nowych banknotów, szczególnie w porównaniu do monet, naprawdę nie trudno tu o hossę. Uda się Piłsudski, wyprzeda się ze sklepu Skłodowska albo Słowacki, cena wzrośnie, poleci gdzieś jeden,drugi artykuł "hossa na banknotach kolekcjonerskich" i będzie gorąco. Pytanie do entuzjastów, jak się ma cena kruszcu w monetach przy emisjach do ceny emisyjnej? Banknoty w związku z tym, że mają wartość obiegową, mają "wartość likwidacyjną" na poziomie nominału, dla monety należałoby policzyć cenę kruszcu. Pewnie równie to jest, szczególnie przy skrajnie różnym nakładzie, ale może da się wyciągnąć jakąś średnią?
kozer

Postprzez meszuzel » 10 Sie 2014 12:57

Nie mieszaj monet srebrnych czy złotych z banknotami, bo to zupełnie inne przedmioty. Doszukiwanie się podobieństw nie ma najmniejszego sensu. Zakup monet emitowanych przez NBP na rynku wtórnym to cenie spot, "dziś" może być dobrym posunięciem.

Banknot o którym się tutaj rozmawia, Legiony Polskie to kawałek plastiku z farbką na powierzchni (bez wartości) i gwarancja udzielona przez NBP, że jest wart 20 zł. Jeśli chcesz inwestować widząc podobieństwa jak w przypadku banknotu niepodległościowego, to śmiało.

PWPW co jakiś czas wypuszczała na rynek testy banknotów z pszczołą. Wartość niektórych tych produktów banknoto-podobnych jest znacznie wyższa od 60 zł. Czy ten z LP pójdzie kierunkiem jaki mu wytyczyły pszczółki? Nie wiem i nie mam zamiaru się zastanawiać.
Jestem zainteresowany tym banknotem, ale w cenie niższej niż 60 zł. Zakładam, że osób o podobnych poglądach zakupowych jak moje jest więcej.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Legiony Polskie

Postprzez takietam » 10 Sie 2014 18:12

Jest mały problem. Banknoty kupuje zagranica - nie tylko polscy kolekcjonerzy, a i okres wakacyjny bardzo wielu ludzi "odciągnął" od inwestowania. No i jeszcze jedno, sprzedawane na Allu banknoty są bardzo mocno rozproszone - niewiele transakcji przekracza 5 szt. - te banknoty już na rynek nie wrócą, a banknot z 2008 roku zaczyna drożeć i to mocno - czy to zwabi spekulantów? Może tak, może nie. Ja osobiście jestem zaskoczony tym, że Legiony jeszcze są w sklepie.
takietam

Postprzez kozer » 10 Sie 2014 19:51

Generalnie to co napisałeś meszuzel na czele z "Legiony Polskie to kawałek plastiku z farbką na powierzchni (bez wartości)" nie świadczy zbyt dobrze o Twojej wiedzy w dziedzinie inwestycyjnej, więc zajmij się kolekcjonowaniem.Nie ma znaczenia, czy coś jest plastikiem, srebrem,złotem czy kałem, kawałek plastiku wymazany odchodami może się okazać świetną inwestycję i ile miało się słuszne podejrzenie, że odchody były własnością Elivisa Presleya.

Też uważam, że szczyt sezonu wakacyjnego zrobił tu swoje... obserwuje wolumeny na allegro i wcale nie spadały w czwartek, a w piątek były największe. Zobaczymy jak będzie po weekendzie. Trzeba pamiętać o tym, że sporo ludzi ma pewne ograniczenia analityczne związane z przykładaniem poprzednich zupełnie innych emisji do tej i co za tym idzie inwestorzy mają lęk przed zamrożeniem kapitału na lata, a część kolekcjonerów liczy na niższą cenę. A przecież jedyną porównywalną emisją był ostatni piłsudski i nie chodzi tylko o atrakcyjność tematyki, ale przede wszystkim o nakład relatywny do ceny i wygląd.
kozer

Postprzez maciekp » 10 Sie 2014 21:33

Równie dobrze można napisać, że chomikowanie tych zabawek w celu ich późniejszego odsprzedania z zyskiem nie jest - w świetle "poważnych" definicji - w ogóle inwestowaniem... To po prostu handel spekulacyjny, a przyczyny wzrostów zwykle nie są czymś racjonalnym. Najczęściej to owczy pęd.
maciekp

Postprzez kozer » 10 Sie 2014 21:55

definicja: Inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.
prawie wszystko można podpiąć...;)
kozer

Postprzez maciekp » 10 Sie 2014 21:59

Bardzo minimalistyczna... Jak dla mnie bez jakiegoś przedsięwzięcia gospodarczego trudno mówić o inwestycji.
A banknocik-zabawka wzrośnie lub nie, pdp pół na pół. Jednak nawet jeśli wzrośnie, to pewnie później spadnie, gdy rozpocznie się gorączka wokół kolejnej emisji.
maciekp

Postprzez kozer » 10 Sie 2014 22:28

Za rok jest planowany Długosz zdaje się, nie sądzę ,żeby tematyka była atrakcyjna, ale z pewnością nakład przesądzi sprawę.
kozer

Re: 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich

Postprzez kozer » 11 Sie 2014 09:02

Mogę iść o solidny zakład, że do końca tygodnia legionów nie będzie w sklepie i powiedzmy, że nie wyssałem sobie tego ze swojego brudnego palucha ;)
kozer

Postprzez cwaniak55 » 11 Sie 2014 09:47

Jak założyłeś kolejne konta na kolekcjonerze i z każdego kupisz po 100 sztuk bo taki jest limit to faktycznie szybko znikną te banknoty. Nie wiem skąd się wziąłeś
ale tak jak czytam Twoje wypowiedzi to w mojej ocenie na siłę starasz się wmówić ludziom że ten banknot to mega inwestycja... Jak narazie żaden banknot nie przyniósł
zysku inwestorom i w tym wypadku szanse na to są minimalne, no chyba ze kupisz 95% emisji i po sztuce będziesz na allegro wystawiał
PS. sam kupiłem jedną sztukę bo chciałem mieć w kolekcji:)

kozer napisał:Mogę iść o solidny zakład, że do końca tygodnia legionów nie będzie w sklepie i powiedzmy, że nie wyssałem sobie tego ze swojego brudnego palucha ;)
cwaniak55

Postprzez kozer » 11 Sie 2014 10:04

oczywiście, nie ma wpływu co ja napisze na tym forum dla jego sprzedaży. Co do zysku to chyba nie wiesz za dużo na ten temat, po pierwsze emisja była 5 sierpnia, czyli 6 dni temu. Można mieć oczywiście taki krótki horyzont inwestycyjny ale trzeba przyjąć odpowiedni benchmark. Dla mnie te banknociki są raczej ultra defensywną inwestycją, z bardzo ograniczonym ryzykiem, więc są dla mnie alternatywą dla części oszczędności zamiast lokaty 2,5% rocznie. 2,5% rocznie, to około 0,007% dziennie. Akurat widziałem już setki banknotów na allegro sprzedanych od 5 sierpnia w okolicach 65zł , czyli z rentownością na poziomie 8%, czyli za dzień pewnie około 2,5%. Czyli im ten banknocik dał zarobić jakieś 365razy więcej niż na lokacie. Czyli zobacz jak fałszywe jest zdanie, że "Jak narazie żaden banknot nie przyniósł
zysku inwestorom". Są już tacy którzy zarobili deal na rentowności 700-800% w skali roku. :D Co do mojej aktywności, mam dużo frajdy z analizowania tego banknotu pod kątem inwestycyjnym. Oczywiście różnie może być i mogę się okazać niezłym frajerem z dużą ilością 20zł kupionych za 60zł.

cwaniak55 a co do zysku z innych banknotów, to średnio jesteś przygotowany, ostatni Piłsudski z 2008, chodzi po minimum 59.99, a w większości więcej i bardzo przyzwoicie schodzą nawet większe ilości. Ale to raptem 300% od emisyjnej, rozumiem, że taki zysk to nie zysk?
kozer

Postprzez meszuzel » 11 Sie 2014 11:22

kozer napisał:Generalnie to co napisałeś meszuzel na czele z "Legiony Polskie to kawałek plastiku z farbką na powierzchni (bez wartości)" nie świadczy zbyt dobrze o Twojej wiedzy w dziedzinie inwestycyjnej, więc zajmij się kolekcjonowaniem.Nie ma znaczenia, czy coś jest plastikiem, srebrem,złotem czy kałem, kawałek plastiku wymazany odchodami może się okazać świetną inwestycję i ile miało się słuszne podejrzenie, że odchody były własnością Elivisa Presleya.

Jesteś nowy na forum i mamy okres wakacyjny więc fajnie, że zawitałeś, bo dawno nie było u nas bajkopisarzy. :)
Post obrzydliwy i pokazuje (zresztą ten z rentownością 700 - 800% również) twój kompletny brak wiedzy. Studiowałem na dwóch kierunkach jednym z nich była ekonomia, więc liznąłem podstaw działania gospodarki.
Banknot może być źródłem jakiegoś zysku, ale na podstawie tych informacji to tylko spekulacja. Tłumaczenie sobie, że są wakacje i inwestorzy grzeją się na kanarach jest bezsensu. Jeśli ktoś wyczuje biznes to nie odpuści nawet gdyby miał kupować to w amazońskim buszu. Dziś kolekcjoner jest sklepem internetowym i nic nie stoi na przeszkodzie kupna tych banknocików na największym odludziu.

kozer napisał: Akurat widziałem już setki banknotów na allegro sprzedanych od 5 sierpnia w okolicach 65zł , czyli z rentownością na poziomie 8%, czyli za dzień pewnie około 2,5%. Czyli im ten banknocik dał zarobić jakieś 365razy więcej niż na lokacie.

Pomijasz w czystym biznesie kilka kluczowych kosztów. Transport związany z odebraniem banknotów, koszty wystawienia aukcji, koszty sprzedaży na aukcji, koszty związane z dojazdem na pocztę( chyba, że ktoś sprytnie wliczył te koszty w wysyłkę) podatki do US, ZUS też swoje zgarnie, kosztów pozostałych jak lokal, czas, sprzęt komputerowy itp nie wspomnę.

W interesujący sposób liczysz te procenty. :) Mi wychodzi coś zupełnie innego.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez kozer » 11 Sie 2014 12:03

Miło, że studiowałeś na dwóch kierunkach, to, że piszesz na ten temat widać podnosi CI samoocenę, która jak mniemam po tym, że istotną część swojego czasu poświęcasz tej stronie, jest nieco zaniżona. Szkoda tylko, że studia nie nauczyły Cię zwracać się do innych zaczynając od dużej litery. Wakacje są tylko jednym z wielu elementów, a wybieranie jednego mało istotnego ze stosu innych, jest dowodem Twojego niskiego poziomu merytorycznego w dyskusji.
Słabo też świadczy o Tobie, podnoszenie argumentów, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, większość "handlarzy" allegrowych Nie płaci Zus czy US, nie ma lokalu, działa na swoich prywatnych komputerach, a pocztę ma za rogiem.
Generalnie nie wdawał bym się w ten pseudo spór, ale da się to wszystko zweryfikować. Ty ze swoją wiedzą związaną z tym, że przynajmniej od 6lat zajmujesz się tym forum twierdzisz, że nowy Piłsudski jest nic nie wartym plastikiem z farbą, a ja laik w dziedzinie numizmatyki twierdze, że w przeciągu roku banknot dojdzie przynajmniej do 90zł na wysokich wolumenach. Taka intelektualna rywalizacja, Panie dwa rozpoczęte kierunki studiów.
kozer

Postprzez cwaniak55 » 11 Sie 2014 13:36

Tylko że jest jeden ważny fakt - podpierasz się Piłsudskim z 2008r, którego można było kupić w banku, nie było czegoś takiego jak kolekcjoner i zakup po cenie emisyjnej 1000 banknotów z 10 kont. Była kolejka pod bankiem i mogłeś kupić max 2 i tyle. U handlarza było już tylko drożej. Także nie jest tak kolorowo jak mówisz ( piszesz ). Ja wolę monety na SSA - na 1 sztuce Kazimierza Wielkiego miałem od 300 zł do 400 zł gdzie inwestowałem 600 zł a wyciągałem 900 zł do 1000 zł i to uważam za zysk a nie 5 zł na sztuce banknotu a do tego trzeba doliczyć prowizję na allegro, US i całą otoczkę z wysyłką...Także Ty sprzedaż te wszystkie swoje banknoty których nabyłeś jak sam napisałeś klilkadziesiąt za minimum 3000 zł a ja sprzedam jedną monetę SSA po wrześniowej emisji i zarobie więcej niż Ty na kilkudziesięciu sztukach:)Ale każdy bawi się tym czym lubi:)

kozer napisał:oczywiście, nie ma wpływu co ja napisze na tym forum dla jego sprzedaży. Co do zysku to chyba nie wiesz za dużo na ten temat, po pierwsze emisja była 5 sierpnia, czyli 6 dni temu. Można mieć oczywiście taki krótki horyzont inwestycyjny ale trzeba przyjąć odpowiedni benchmark. Dla mnie te banknociki są raczej ultra defensywną inwestycją, z bardzo ograniczonym ryzykiem, więc są dla mnie alternatywą dla części oszczędności zamiast lokaty 2,5% rocznie. 2,5% rocznie, to około 0,007% dziennie. Akurat widziałem już setki banknotów na allegro sprzedanych od 5 sierpnia w okolicach 65zł , czyli z rentownością na poziomie 8%, czyli za dzień pewnie około 2,5%. Czyli im ten banknocik dał zarobić jakieś 365razy więcej niż na lokacie. Czyli zobacz jak fałszywe jest zdanie, że "Jak narazie żaden banknot nie przyniósł
zysku inwestorom". Są już tacy którzy zarobili deal na rentowności 700-800% w skali roku. :D Co do mojej aktywności, mam dużo frajdy z analizowania tego banknotu pod kątem inwestycyjnym. Oczywiście różnie może być i mogę się okazać niezłym frajerem z dużą ilością 20zł kupionych za 60zł.

cwaniak55 a co do zysku z innych banknotów, to średnio jesteś przygotowany, ostatni Piłsudski z 2008, chodzi po minimum 59.99, a w większości więcej i bardzo przyzwoicie schodzą nawet większe ilości. Ale to raptem 300% od emisyjnej, rozumiem, że taki zysk to nie zysk?
cwaniak55

Postprzez kozer » 11 Sie 2014 14:22

myślę, że za 10lat będzie mało istotne jak wyglądała dystrybucja. Jak ktoś będzie chciał sobie uzupełnić kolekcję to uzupełni po cenie rynkowej. Dla mnie pytanie jest czy rozwinie się ruch kolekcjonerski na banknotach kolekcjonerskich npb w tym kraju na większą skalę. Póki co nie było czego kolekcjonować, ale powoli już jest. Do 2020 pewnie już będzie z 10banknotów. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by było poszukać wśród państw z naszego regionu, jak tam to wygląda.
kozer

Postprzez cwaniak55 » 11 Sie 2014 14:32

To zerknij jak się przedstawiają ceny monet srebrnych z ostatnich 10 lat to sobie odpowiesz na pytanie czy coś można na tym zarobić chomikując monety czy banknoty...
Na monetach jest ciężko zarobić a na banknotach to według mnie jeszcze mniejsza szansa ponieważ emisję duże, mało osób zbiera, nie ma w tym grama kruszcu bo to banknot...Także jak na wstępnie marny to pomysł, ale sam się przekonasz.A jak chcesz zarobić to równie dobrze możesz zająć się kupnem w Chinach mp3 i sprzedawać
je w Polsce z marżą 5 zł i wyjdzie na to samo:)

kozer napisał:myślę, że za 10lat będzie mało istotne jak wyglądała dystrybucja. Jak ktoś będzie chciał sobie uzupełnić kolekcję to uzupełni po cenie rynkowej. Dla mnie pytanie jest czy rozwinie się ruch kolekcjonerski na banknotach kolekcjonerskich npb w tym kraju na większą skalę. Póki co nie było czego kolekcjonować, ale powoli już jest. Do 2020 pewnie już będzie z 10banknotów. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by było poszukać wśród państw z naszego regionu, jak tam to wygląda.
cwaniak55

Postprzez kozer » 11 Sie 2014 14:40

monety to oddzielny temat, bo nbp zabił ten rynek ilością emisji i ich nakładem. Banknotu są oddzielną kategorią jeszcze nie rozłożoną przez NBP i malutkim rynkiem, suma kapitalizacji wszystkich banknotów poza Papieżem to małe kilkanaście milionów, czyli tyle ile dwie ostatnie monety wypuszczone przez nbp.
kozer

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości