emisje Skarbnicy Narodowej

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

emisje Skarbnicy Narodowej

Postprzez Mohairhead » 16 Lut 2016 12:11

Jestem tutaj pierwszy raz więc z góry przepraszam jeżeli ten temat był już poruszany.

Proszę o opinie czy emisje Skarbnicy są korzystne pod względem inwestycyjnym ? Jestem laikiem, zawsze lubiłem monety ale ich nie posiadałem. Teraz mam możliwość ich kupowania, jestem w trakcie kompletowania skarbnicowej srebrnej serii Najcenniejsze Monety Polskie i robię to dla przyjemności gdyż monety te są bardzo ładne. Jednak nurtuje mnie pytanie, które wcześniej zadałem - czy to jest korzystne ekonomicznie ? Skarbnica ma wiele ofert - teraz np. przysłała mi ofertę kupna "najgrubszej srebrnej monety" (b. droga - 799 zł, 1 uncja). Czy można generalnie stwierdzić, że "opłaca się" w Skarbnicy kupować lub, że się "nie opłaca" ?

Wybaczcie jeżeli te pytania uznacie za naiwne, ale jak już wspomniałem jestem początkującym zbieraczem monet.
Mohairhead

Re: emisje Skarbnicy Narodowej

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 16 Lut 2016 12:16

Poszukaj dobrze i poczytaj forum, wątek był wielokrotnie tutaj poruszany. A, i na razie wstrzymaj się z kolejnymi zakupami.
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 16 Lut 2016 13:01

Się załamałem jak wszedłem na stronę skarbnicy aby odnaleźć tę serię ... przecież to jest zwykły złom (kawałek metalu) tylko platerowany srebrem/złotem ...

Jeżeli podoba Ci się ta seria to przynajmniej kup bardzo podobną wydawaną przez NBP Historia Monety Polskiej (http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/serie/historia_monety_polskiej.html), przynajmniej będziesz miał kawałek srebra.

Tej najgrubszej srebrnej monety znaleźć nie mogę ... ale jeżeli ma tylko 1 uncję (mam nadzieję, że przynajmniej srebra) to jeżeli ma być najgrubsza to musi mieć małą średnicę czyli ma kształt małego walca .. :P Jakoś nie spotkałem się z taką monetą ... ale i tak przepłacasz ...

Jest Fortuna Redux ale ona ma 6 uncji
Image
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mohairhead » 16 Lut 2016 13:13

No cóż... zacząłem więc swoją numizmatyczną przygodę od zbiórki złomu...

A ta gruba moneta to chińska panda:

Metal: Srebro, 999/1000
Waga: 1 uncja
Średnica: 20 mm
Grubość: 9,4 mm
Limitacja: 999 egzemplarzy na całym świecie
Rok emisji: 2015
Kraj emisji: Gabon
Nominał: 1000 franków
Mohairhead

Postprzez Mad_Tiger » 16 Lut 2016 13:18

Chińska panda jak nazwa wskazuje powinna być z Chin :P nie z Gabonu ...

Wpisując w googla: chińska panda gabon wyskakuje mi zwykła chińska panda pokolorowana na czarno ... to jest śmieć za który nie warto przepłacać ...

Jak chcesz kolorową pandą to kup oryginalną bulionówkę 1 oz za 80 zł i daj do pokolorowania jakiemuś dziecku w rodzinie - taka sama wartość.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez meszuzel » 16 Lut 2016 13:19

Mohairhead napisał:Proszę o opinie czy emisje Skarbnicy są korzystne pod względem inwestycyjnym ? Jestem laikiem, zawsze lubiłem monety ale ich nie posiadałem.

Kupno tego co oferuje skarbnica to 100% straty pieniędzy. Zakup tych bubli, które oferują, (są wyjądki jak srebrne dolary, ale wyjątkowo drogie) wiąże się z tym, że niezwykle trudno to sprzedać z małą stratą, dlatego większość sprzedaje ze stratami rzędu 50% i więcej.

Jeśli już podobają Ci się takie błyskotki, to popatrz na monety jakie oferuje NBP. Przy monetach z NBP niestety też się traci, dlatego polecam rynek wtórny, popatrz na monety bulionowe, które powinny zadowolić Twoje oko a ryzyko straty niewielkie. Skarbnicę pozostaw dla łosi.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość