5 zł 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

5 zł 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 08:11

Nikt nie zauważa tej monety jako coś do inwestowania, to ja trochę pod prąd.
Owszem, nakład wysoki, ale jakoś dziwnie wydaje mi się, że ta moneta może być tym czym 15 lat temu zaczął być Szlak Bursztynowy.

Nakład, jak na dzisiejsze czasy nie mały, ale niewiele większy od szlaku bursztynowego. Podobnie jak szlak, moneta:
- innowacyjna (szlak bursztynowy był jedną z pierwszych (dokładnie drugą pełną i trzecą ogółnie) oksyd - tutaj mamy i oksyde i selektywne złocenie / platerowanie
- unikalna co do formy i treści - parametry jak 20 zł, ale nominał 5 zł
- po prostu ładna
- atrakcyjna i nietypowa co do formy, bo klipa

a dodatkowo kojarzy się najsympatyczniejszą obiegówką. Niewątpliwie jest to najbardziej nietypowa i najbaridzej wizualnie atrakcyjna moneta Ag ostatnich lat, o ile nie od 1995 r.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Re: 5 zł 250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej

Postprzez el-dziubek » 30 Mar 2016 10:08

Co do walorów estetycznych i atrakcyjności wykonania zgoda. Moim zdaniem inwestycyjnie byłoby nawet znośnie, gdyby nasze monety były rozpoznawalne na świecie jak Perth czy Royal Mint, Royal Canadian Mint itp. Naszych monet nie ma w sklepach na zachodzie, świat sie nimi nie interesuje. Na szlaku i innych monetach z tego okresu urosła bańka. Myśle, ze sie nie powtórzy ten scenariusz w najbliższym czasie :)

Platinum zakładam, ze ja kupiłeś. Może fotkę wrzucisz? Jestem ciekawy jak wyglada na żywo, a nie mam czasu do oddziału podejść
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Mar 2016 10:13

O dziwo, pierwszy raz moneta wygląda praktycznie tak samo jak na wcześniejszych obrazkach :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 30 Mar 2016 10:21

Czyżbyś zakupił, czy byłeś wystawę zaktualizować? :)
el-dziubek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Mar 2016 10:27

Byłem zobaczyć jak wygląda, bezpośrednio w NBP nie kupuję - jeśli już muszę to w grę wchodzi opcja -5% ;) - ale tutaj poczekam sobie na więcej. Ale muszę szczerze przyznać, że sama moneta wygląda bardzo fajnie i może się podobać.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 10:27

el-dziubek napisał:Co do walorów estetycznych i atrakcyjności wykonania zgoda. Moim zdaniem inwestycyjnie byłoby nawet znośnie, gdyby nasze monety były rozpoznawalne na świecie jak Perth czy Royal Mint, Royal Canadian Mint itp. Naszych monet nie ma w sklepach na zachodzie, świat sie nimi nie interesuje. Na szlaku i innych monetach z tego okresu urosła bańka. Myśle, ze sie nie powtórzy ten scenariusz w najbliższym czasie :)

Platinum zakładam, ze ja kupiłeś. Może fotkę wrzucisz? Jestem ciekawy jak wyglada na żywo, a nie mam czasu do oddziału podejść

Owszem, kupiłem, jak znajdę czas to sfotografuję, ale liczę, że ktoś mnie wyprzedzi.
Co do wyglądu monety w rilu. Rdzeń wewnętrzny i pierścień wokół niego - czyli obiegowa piątka - wygląda to obłędnie. Nie wiem jaką techniką było robione połaczenie platerowania/selektywnego złocenia (rdzeńia wewnętrznego) z czystym , lustraznym srebrem (pierścień), ale wygląda to jak w autentycznej 5 zł z obiegu - jakby to było fizycznie połączone.
Zaskoczył mnie wygląd tej częsci monety która jest oksydowana. Liczyłem, że będzie bardziej ciemna, i przez to kontrast między lustrem a oksydą, między lustrem a matem będzie bardoz mocny. Owszem kontrast jest, ale ta oksyda chwilami jest jakaś taka błyszcząca, co mi trochę mniej odpowiada.

Skad te wybłyszczenia? Ano na rewersie ring w częsci oksydy dookoła lustrzanki w tle porkyty jest pionowymi kreskami ułożonymi blisko siebie. Pod pewnym kątem patrzenia stają się one bardzo jasne (bo odbijają światło). Podobnie takimi kreskami pokryte jest tło na fragmencie górnego półkola rewersu.

Może źle pamiętam, porównam to wieczorem w domu, ale wydaje mi się, że dotychczasowe oksydy, a już na pewno te pierwsze z 2000 i 2001 roku, był ciemniejsze (a może mnie pociemniały ?:).

Moneta bardzo ładna, ale gdy oglądałem repdodukcje większe wrażenie zrobiła na mnie część oksydowana, w rilu lepsze wrażenie robi część lustrzana.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 30 Mar 2016 13:48

Nie ten dział :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 13:59

Mad_Tiger napisał:Nie ten dział :P

włąśnie - zaraz przyjdzie admin i zacznie się wydzierać, że piszemy w tym dziale o monecie zamiast o inwestycjach ;-).
Zwykle jest na odwrót.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Mar 2016 14:00

platinum napisał:
Mad_Tiger napisał:Nie ten dział :P

włąśnie - zaraz przyjdzie admin i zacznie się wydzierać, że piszemy w tym dziale o monecie zamiast o inwestycjach ;-).
Zwykle jest na odwrót.

:shock: jak to, przecież jak za 5 zł zapłacić 190 zł to temat typowo inwestycyjny ;)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 30 Mar 2016 14:03

Grzegorz_Wroclaw napisał: :shock: jak to, przecież jak za 5 zł zapłacić 190 zł to temat typowo inwestycyjny ;)

pozwole się nie zgodzić:

inwestycja: gdy za 5 zł kupujesz coś o wartości (w przyszłości) 190 zł.
kolekcjonerstwo: gdy za 190 zł kupujesz coś o wartości (w przyszłości)5 zł

;-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez grzes-w-wa » 30 Mar 2016 14:10

platinum napisał:inwestycja: gdy za 5 zł kupujesz coś o wartości (w przyszłości) 190 zł.
kolekcjonerstwo: gdy za 190 zł kupujesz coś o wartości (w przyszłości)5 zł

Jak zwał, tak zwał. To nie ma znaczenia.
Ważne jest że paranoja trwa nadal.
Następna gównoblaszka na rynku. :shock: :cry:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez MonikaW-wa » 30 Mar 2016 15:12

a na targach numizmatycznych w Łodzi skupowali srebrne 20 po 60 zł jak leci :)
"Kto nie kupi tej monety,to przegra zycie" :)
MonikaW-wa

Postprzez MonikaW-wa » 30 Mar 2016 15:15

spodobał mi się komentarz na wp (odnosnie tego cuda)
"Ta moneta powinna być w kształcie czopka. Wtedy można by ją przynajmniej w żopu sobie wsadzić."
MonikaW-wa

Postprzez MonikaW-wa » 30 Mar 2016 16:13

nie ja byłam autorką tych słów, ale domyslam się,że tak
MonikaW-wa

Postprzez Troy » 30 Mar 2016 16:51

Natura się liczy 8) :
Załączniki
IMG_20160330_164303.jpg
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez HM62 » 30 Mar 2016 19:13

Raczej na wampira :D
Awatar użytkownika
HM62

Miejscowość: Ińsko

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości