Wzrost zainteresowania banknotami.

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Wzrost zainteresowania banknotami.

Postprzez Enso » 20 Kwi 2016 22:24

Wydaje się, że zainteresowania banknotami wzrasta. Ceny też idą w górę. Ostatnia emisja "Chrztu Polski" spowodowała, że chyba więcej osób zainteresowało się kupowaniem banknotów. Do góry poszły nie tylko ceny banknotów kolekcjonerskich NBP (jak np. Legiony), ale też albumy PRL. W górę idą też banknoty testowe. Banknot "50 PWPW" który niedawno był sprzedawany za około 200zł, dziś poszedł W GNDM za 400zł.
http://allegro.pl/show_item.php?item=6124422855
Nakład tego banknotu całkiem atrakcyjny bo wydrukowano około 5.000 sztuk.
Ciekawe jakie będą kolejne kroki NBP bo zainteresowanie banknotami wyraźnie wzrasta. Myślę, że kilka banknotów wydawanych w roku to byłaby przesada, ale 2-3 to całkiem dobra liczba :)
Enso

Re: Wzrost zainteresowania banknotami.

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 20 Kwi 2016 22:32

GNDM ro inna bajka, komplet rolek RM 2013 sprzedali dziś za 107 zł (1 rolka to połowa woreczka menniczego), albumów PRL nie ma już wielu, większość banknotów idzie na sztuki, itd... ale lekkie ożywienie jest :)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 20 Kwi 2016 22:36

Enso napisał:ale 2-3 to całkiem dobra liczba :)

Jeżeli w takim systemie jak aktualnie to wręcz chora liczba ... nie mam nic przeciwko nawet 100 banknotom rocznie o ile będą po nominale ... z chęcią płaciłbym nimi ;)

Wzrost zainteresowania banknotami/monetami (stopniowy, długotrwały) jest czymś pozytywnym ale jeżeli zauważalny jest nagły wzrost przy jednej emisji to moim zdaniem nie wróży nic dobrego ... nagle legion ludzi nawrócił się na kolekcjonowanie? raczej zasługa w tym możliwości zarobienia ... a co za tym idzie coraz większe zainteresowanie skupowaniem kolejnych emisji, bank będzie robił ich więcej i liczniejsze i w końcu wydrukują takiego "sokoła" i wszystko poleci :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Enso » 20 Kwi 2016 23:03

Grzegorz_Wroclaw napisał:GNDM ro inna bajka, komplet rolek RM 2013 sprzedali dziś za 107 zł (1 rolka to połowa woreczka menniczego), albumów PRL nie ma już wielu, większość banknotów idzie na sztuki, itd... ale lekkie ożywienie jest :)

Śledzę rynek testowych i ten banknot "50 PWPW" zawsze chodził w okolicach 200zł, nawet na aukcjach GDNM. Albumy też systematycznie w górę. Chrzest jak dla mnie mocno przewartościowany. Tutaj jest pewnie spekulacja, ale faktem jest, że albumy PRL i ostatnie emisje kolekcjonerskich banknotów rozruszały trochę ten rynek.

Mad_Tiger napisał: nagle legion ludzi nawrócił się na kolekcjonowanie?

Byłoby dobrze jakby tak było. Ktoś pisał, że przy ostatniej emisji było wiele nowych ludzi i nie każdy brał jakąś wielką ilość. Reklama ze strony NBP była na prawdę potężna, więc może jakiś % nowych kolekcjonerów banknotów przybędzie.
Enso

Postprzez platinum » 25 Kwi 2016 11:07

GNDM, wyniki aukcji dwóch poprzednich banknotów:

20 zł 2015 Jan Długosz 600. Rocznica urodzin - 93 zł (cena sprzedaży w NBP wynosiła 72 zł, czyli wzrost prawie 30 %, przy nakłądzie 30 tys.)
http://allegro.pl/7142-20-zl-2015-jan-dlugosz-600-rocznica-urodzin-i6118342562.html

20 zł 2014 Piłsudski 100Rocz Legionów Polski - 113,5 zł (cena sprzedaży w NBP wynosiła 60 zł, czyli wzrost prawie 90 %, przy nakładzie 60 tys.!!!).
http://allegro.pl/7141-20-zl-2014-pilsudski-100rocz-legionow-polski-i6118341832.html

Czy zatem śrdnia cena sprzedaży (z wczoraj wieczór na allegro) wynoszącej 115 zł za Chrzest Polski to dużo? To lekko ponad 50 %.
Przy nakładzie 35 tys. trochę lepszym wizerunku niż Długosz (ale do Legionów nie umywa się) i bardzo dobrym temacie. Po prostu sprzedający (oraz kupującY) widzą co się działo na poprzendich banknotach i dyskontują zyski.

Dzisiaj albo jutro przypada ostatni dzień odbioru tego banknotu w okienku w NBP w okienku, przesyłki pewnie do odbiorców już dotarły, aukcji ubywa, obenie mamy jedną stronę. Podaż maleje i będzie malała, więc ceny wzrosną.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Enso » 25 Kwi 2016 13:54

Wzrosty cen banknotów nie dziwią, jeżeli się spojrzy jak NBP zohydziło kolekcjonowanie monet. Poza tym do tej pory wyszło niewiele banknotów kolekcjonerskich. Są to praktycznie początkowe emisje i to będzie ich dodatkowy atut za X lat.
Enso

Postprzez GNDM » 25 Kwi 2016 20:20

Ja lubię banknoty, ale w kolekcjonerstwie hołduje zasadzie "warte zbierania jest to, co nie zostało zrobione do zbierania"
Gdyby to był zwykły banknoty puszczony normalnie w obieg to OK, ale jako że to jest kolekcjonerski bibelot w holderku to mnie on niezbyt rusza, choć spekulacyjnie jest to walor z dużym potencjałem:
* nowy i ładny
* możliwy do kupienia w większych ilościach (wystarczy, że ktoś wystosuje "wezwanie do sprzedaży" w cenie powyżej rynkowej)
* grafika się podoba
* motywy historyczne dodatkowo dodają skrzydeł
* ogólny sentyment na rynku jest pozytywny
* grupa osób zainteresowanych wzrostem jego ceny spora

Wszystko super, wiele wskazuje na to, że na walorach kolekcjonerskich jesteśmy na początku kolejnej, kolekcjonerskiej hossy - cykl koniunkturalny się zamkną, od krachu 2008 minęło już 8 lat :)
Pozdrawiam - Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez brodacz » 25 Kwi 2016 20:36

Ja siedzę w banknotach USA i tutaj też widzę od kilku miesięcy sporą dynamikę wzrostów. Ceny zaczynają doganiać te z aukcji w Stanach. Myślę, że dzięki temu zacznie się pojawiać więcej ciekawych walorów bo wielu kolekcjonerów już nie będzie żałować że odsprzedaje za bezcen. Nawet dziś jeden z nestorów tej branży wystawił wiadomo gdzie kilka banknotów, których nigdy na oczy nie widziałem. Polecam zerknąć jak piękne były banknoty USA z przełomu wieków, w stosunku do tego jak wyglądają obecnie.
brodacz

Postprzez leonidas » 25 Kwi 2016 20:56

brodacz napisał:Ja siedzę w banknotach USA i tutaj też widzę od kilku miesięcy sporą dynamikę wzrostów. Ceny zaczynają doganiać te z aukcji w Stanach. Myślę, że dzięki temu zacznie się pojawiać więcej ciekawych walorów bo wielu kolekcjonerów już nie będzie żałować że odsprzedaje za bezcen. Nawet dziś jeden z nestorów tej branży wystawił wiadomo gdzie kilka banknotów, których nigdy na oczy nie widziałem. Polecam zerknąć jak piękne były banknoty USA z przełomu wieków, w stosunku do tego jak wyglądają obecnie.

Wycenił byś koleżko te dolary.
viewtopic.php?f=9&t=27569" target="_blank" target="_blank
Awatar użytkownika
leonidas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Enso » 25 Kwi 2016 21:01

No właśnie, nie bez powodu temat ten został założony. Już od wielu osób można usłyszeć, że zaczyna się ruch na banknotach. Monety też nie mają się źle, więc być może to początek hossy.

GNDM napisał:Ja lubię banknoty, ale w kolekcjonerstwie hołduje zasadzie "warte zbierania jest to, co nie zostało zrobione do zbierania"...

Ciekawe jak banknoty PRL się podniosą cenowo na tej fali, może w końcu trochę odrobią :P
Enso

Postprzez GNDM » 25 Kwi 2016 23:48

Banknoty PRL już się podniosły i to z nawiązką. Nie dotyczy to co prawda 2mln, bo tych jest nadal za dużo, ale te które miały w ramach albumów różne literki już nadrabiają, a literki NIE-ALBUMOWE jeśli są w stanach bankowych, to w większości przypadków chyba jeszcze nigdy nie były tak drogie, jak są teraz.
Ewidentnie albumy rozruszały zbieranie na literki /Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez grabarz » 26 Kwi 2016 07:39

PRL można było kupić za grosze. Teraz za popularne i tanie serie trzeba często płacić kilka zł drożej. Wysokie nominaly raczej pójdą jeszcze w górę. Szczególnie 200000 gdzie w albumach była większość serii...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez GNDM » 26 Kwi 2016 19:27

Witam
Proszę tego nie odbierać broń Boże jako jakąś próbą kreowania ceny, czy coś w tym rodzaju, ale też najbardziej wartościowałbym 200tys.
1. Tego banknotu nie ma praktycznie z naturalnego obiegu
2. Były różne serie w albumach, czyli jeden kolekcjoner często kupił kilka, a nie tylko jednego
3. Podobno to on był ogranicznikiem nakładu Albumów do 23tys, gdyż nie było więcej sztuki właśnie 200tys i to by sie zgadzało, gdyż do obiegu wyszła nienotowana wcześniej, czyli zapewne resztkowa seria R
Pozdrawiam / Damain
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez kajas666 » 27 Kwi 2016 11:04

Takie moje pytanie? Jeśli sprzedał się banknot 200000 tys. R 0000001 a ja mam R 0054845 czy to oznacza że numerator był przestawiany według jakiegoś wzoru ;)
kajas666

Postprzez qprime » 27 Kwi 2016 11:53

Banknotów pewnie było więcej ale pozostałych, nadających się do albumu mogło być właśnie tyle. Ja to tak zrozumiałem :)
qprime

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Enso » 27 Kwi 2016 22:10

kajas666 napisał:Takie moje pytanie? Jeśli sprzedał się banknot 200000 tys. R 0000001 a ja mam R 0054845 czy to oznacza że numerator był przestawiany według jakiegoś wzoru ;)

Myślę, że to chodzi bardziej o numery które zostały odłożone w NBP i które trafiły do albumów. Odkładane były pewnie jakoś losowo. Łącznie było to około 23tys.
Enso

Postprzez takietam » 14 Sty 2017 10:10

Gdyby kogoś interesował okazyjny, jak na dzisiaj zakup tego banknotu (po 159 zł), to przez e.numi (link wymoderowano). Pozdrawiam.

Link niezgodny z regulaminem forum - meszuzel
takietam

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości