Wartość kolekcjonerska monet bulionowych

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Wartość kolekcjonerska monet bulionowych

Postprzez robertwojciechowski » 19 Cze 2016 20:16

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Od jakiegoś czasu lokuje środki w złote bulionówki. Mam świadomość, że inwestycja to żadna, bardziej lokata kapitału, też jakaś świadomość że mam coś co ma wartość nabywczą a nie tylko cyferki na monitorze lub papierki w przysłowiowej skarpecie. Czy Waszym zdaniem kupowanie monet bulionowych ,( głownie to przy jedno uncjówkach tak jest) gdzie jest podany określony nakład może za ileś tam lat podnieść jej wartość względem ceny samego kruszcu? Dla przykładu angielska 1 uncjówka 100 Funtów ROK MAŁPY wybita była w niecałych 9 tys egzemplarzy. Czy na tę chwilę można mówić o jakiś przykładach takich bulionówek które były wydawane ileśtam lat temu w określonym nakładzie a obecnie są dużo korzystniej sprzedawane niż ich rówieśniczki bez nakładu? Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
robertwojciechowski

Re: Wartość kolekcjonerska monet bulionowych

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 19 Cze 2016 20:33

Przy złotych zagranicznych bulionówkach 1 oz na naszym rynku nie licz raczej na jakieś kokosy, raczej spot to będzie maksimum. Ale są osoby zbierające orła bielika z NBP, i z tego co się orientuje to są droższe niskonakładowe roczniki. Prawdopodobnie na rynkach rodzimych dla tych monet może być podobnie.
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez el-dziubek » 19 Cze 2016 20:40

Kolekcjonowanie złotego bulionu chyba jeszcze u nas troszkę raczkuje. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, ze wzrost ceny zaobserwować można (bardziej na zachodzie niż u nas) z pewnością na mniejszych krążkach, 1/4 i 1/10 oz, ale tutaj cena zakupu nie jest tak atrakcyjna, jak przy 1 oz. Kolekcjonowanie serii bulionowych moze sie stać coraz bardziej popularne z racji na dość niskie nakłady w skali światowej. Cena jest tu dużo lepsza niż w przypadku wyrobów czysto kolekcjonerskich, a walory estetyczne wcale nie gorsze. Ja bym obstawiał, ze coś tam te złote serie zarobić dadzą :)
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez grzes-w-wa » 19 Cze 2016 20:52

Chyba że to.
CCF20160617_00000.jpg

Akurat jest promocja i ceny w miarę przystępne jak na Lunar I w złocie.
16000€ do negocjacji.
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
UWAGA: Oglądanie TVN 24 i CNN może doprowadzić do choroby psychicznej.
https://otozloto.pl/funcs.php?name=prze ... d=19726638
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez robertwojciechowski » 19 Cze 2016 20:57

Dziekuje za odp. Male nominaly bulionowek sa jednak duzo drozsze w stosunku do ceny uncji. Na te chwile nikt przy skupie 10 monet 1/10 uncji nikt nie da mi wiecej niz wartosc 1uncji czystego zlota. Przebitka za tzw koszty wykonania monetki malej jednak wydaje mi sie nie do odrobienia. Moze to malo patriotyczne ale nie mam przekonania do polskich bulionowek. Jesli cena monety 1uncjowej z nakladem jest zalozmy drozsza o max 50 pln od najtanszej 1uncjowki to chyba warto zaryzykowac te roznice? Dobrze rozumuje ?;)
Awatar użytkownika
robertwojciechowski

Postprzez el-dziubek » 19 Cze 2016 21:00

Jak to mówią, kto nie ryzykuje, ten nie ma :)
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez tonyxxl » 19 Cze 2016 21:35

robertwojciechowski napisał:Dziekuje za odp. Male nominaly bulionowek sa jednak duzo drozsze w stosunku do ceny uncji. Na te chwile nikt przy skupie 10 monet 1/10 uncji nikt nie da mi wiecej niz wartosc 1uncji czystego zlota. Przebitka za tzw koszty wykonania monetki malej jednak wydaje mi sie nie do odrobienia. Moze to malo patriotyczne ale nie mam przekonania do polskich bulionowek. Jesli cena monety 1uncjowej z nakladem jest zalozmy drozsza o max 50 pln od najtanszej 1uncjowki to chyba warto zaryzykowac te roznice? Dobrze rozumuje ?;)

Mniejsze monety kupujesz drożej ale i sprzedajesz nieco drożej w porównaniu do 1oz. Na szybko sprzedaż 10x 1/10 oz za jakieś 100zł więcej niż 1 x 1oz. Bo diler wie, że i tak odsprzeda je szybko ze swoją wyższą marżą jaka jest na mniejszych monetach. Jak powystawiasz na aukcjach lub forach to spokojnie sprzedasz spot +2-3%. Zależy jak szybko potrzebujesz kasy. Co nie zmienia faktu, że za małe monety płacisz normalnie przy zakupie spot +10 lub więcej. Więc z biznesowego punktu widzenia-tracisz. Ale można stracić 2-3% a można 10-15% w porównaniu do 1oz. Zależy jak bardzo kupującemu zależy na kupnie, twoje zadanie to znaleźć takiego któremu zależy najbardziej :D
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grzes-w-wa » 19 Cze 2016 21:58

Rynek złotych monet kolekcjonerski w PL nie istnieje.
Ci co nakupowali bielików siedzą z ręką w nocniku.
Wywalone ceny na te monety spowodowane są wysokimi cenami emisyjnymi NBP.
Ten temat był już niejednokrotnie przerabiany i jest pełna zgoda, że zakup produktów NBP w 95% przynosi stratę.
Za złote monety można płacić ile się chce, w zależności od mody.
Sprzedaż jednak odbywa się jednak na zasadzie sprzedaży złota jako metalu i tu kwota osiągalna przy transakcjach to spot +/- 2-3%
Nie ma co się łudzić że przepłacone premium się zwróci.
Można mieć nadzieje, że wzrost ceny spot pokryje wartość premium zapłaconą przy zakupie.
To też uważam że kupowanie złotych bulionówek z niskim nakładem jest błędem.
tonyxxl napisał:............ Więc z biznesowego punktu widzenia-tracisz. Ale można stracić 2-3% a można 10-15% w porównaniu do 1oz. Zależy jak bardzo kupującemu zależy na kupnie, twoje zadanie to znaleźć takiego któremu zależy najbardziej :D

Wszystkie jelenie wybiła armia radziecka w Puszczy Białowieskiej w 1944 r.
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez robertwojciechowski » 20 Cze 2016 09:30

a to jeszcze Was pomęczę ;) Generalnie srebrna bulionówka mnie nie interesuje, chociażby z uwagi na Vat. Zastanawiam się czemu jest taki mały popyt na monety srebrne kolekcjonerskie typu jakies kolorowanki lub chociażby ostatnia euro 2016. Nakład jest do 500 sztuk. Czym się kierować przy decyzji o zakupie takich monet względem ew późniejszej ich atrakcyjności (np za 20 lat)? jesli właśnie nie nakładem.
Awatar użytkownika
robertwojciechowski

Postprzez el-dziubek » 20 Cze 2016 09:36

O jakie konkretnie monety pytasz? Kolekcjonerskie czy bulionowe? Bo niezbyt jasno się wyraziłeś. Kolekcjonerskie same z siebie są drogie i mało jest takich, które zwyżkują mocno. W seriach bulionowych, np. Kookaburry czy Lunary z czasem powoli co nieco zyskują z racji na ograniczony nakład i dość ładną prezencję jako całość. Euro 2016 nie jest rozchwytywane, bo sport generalnie nie cieszy się uznaniem. Kolorowanki to często nieoficjalne udziwnienia nigdzie nie klasyfikowane, stąd ich mała atrakcyjność.
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez robertwojciechowski » 20 Cze 2016 09:42

chodzi mi tym razem o kolekcjonerskie, np wspomniana ,,Moneta srebrna, kolorowana: Wyspa Niue 1 dolar / 2016 r. - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej - FRANCJA EURO 2016". Czyli rozumiem że oprócz nakładu moneta musi być notowana? (z pewną dozą zawstydzenia zapytam gdzie notowana?;)) Czy możecie mi podać jakiś przykład ostatnich monet które pokazały się na rynku i szybko zostaly wykupione bo warto bylo?
Awatar użytkownika
robertwojciechowski

Postprzez el-dziubek » 20 Cze 2016 09:50

:) Musi mieć oficjalny nakład podany przez emitenta. Popatrz np. na kanonizację Jana Pawła II 10 zł nasze polskie. NBP wypuścił srebrną monetę. Nagle pojawia się kolorowanka sprzedawana o 100% wyżej. Nikt poważny tego nie kupował, bo oficjalnie taka wersja nie została wydana przez bank.

Jeżeli chodzi o egzotyczne kolorowanki z różnych wysepek:
Niue, Wyspy Cooka, Fidźi i inne małe prywatne przedsięwzięcia mają co prawda znikome nakłady, ale są to produkty czysto komercyjne, dlatego nie mają brania. Często posiadają udziwnienia w stylu kolorowanka, kamyczek, ząb z porcelany czy inny wymysł, który tylko obniża renomę takiego produktu.

Generalnie jest jedna zasada: monety kolekcjonerskie raczej nie dadzą zarobić. Na starcie ich wartość przekracza 5-6 a nierzadko i 10 razy wartość kruszcu. Ile musiałaby wrosnąć jej cena, żeby się opłacał zakup?
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez MonikaW-wa » 20 Cze 2016 14:27

el-dziubek napisał::)

Generalnie jest jedna zasada: monety kolekcjonerskie raczej nie dadzą zarobić. Na starcie ich wartość przekracza 5-6 a nierzadko i 10 razy wartość kruszcu. Ile musiałaby wrosnąć jej cena, żeby się opłacał zakup?

Dlatego warto kupować monety kolekcjonerskie w niskich nakładach drozsze co najwyższej od 20% do 40% od ceny kruszcu.
Sa takie monety z renomowanej mennicy, z nakładami od 500 do 1000 sztuk.
MonikaW-wa

Postprzez el-dziubek » 20 Cze 2016 14:39

Monika zdradzisz która to mennica?
Awatar użytkownika
el-dziubek

Postprzez MonikaW-wa » 20 Cze 2016 14:56

Francja, MdP
MonikaW-wa

Postprzez grzes-w-wa » 20 Cze 2016 19:19

robertwojciechowski napisał:a to jeszcze Was pomęczę ;) Generalnie srebrna bulionówka mnie nie interesuje, chociażby z uwagi na Vat. Zastanawiam się czemu jest taki mały popyt na monety srebrne kolekcjonerskie typu jakies kolorowanki

Po pierwsze zadna srebrna bulionówka nie ma vatu.
Nie słuchaj bzdur co fachowcy opowiadają.
Po drugie. Tzw świąteczne pisanki to produkty prywatnych firm.
Dla mnie pomazanie farbą bulionówki oznacza jej zniszczenie.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez radek77 » 28 Lip 2016 15:15

Zalezy na co się trafi.Mi udało się nabyć Bielika 500 zł 2006 rok grading NGC ms 69 w cenie złomu złota
tylko złoto:):):)
Awatar użytkownika
radek77

Miejscowość: Gdynia

Postprzez platinum » 30 Lip 2016 11:49

grzes-w-wa napisał:Dla mnie pomazanie farbą bulionówki oznacza jej zniszczenie.

Jak można zniszczyć złom ?!?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Lip 2016 12:07

Przyjaźniej fajny jest złom (który zbiera cały świat) :oops: nawet nie jest ważne czy kolekcjonersko czy lokacyjne, ale jako towar jest pożądany, w przeciwieństwie co do niektórych produktów rodzimych :idea:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez grzes-w-wa » 30 Lip 2016 16:24

platinum napisał:
grzes-w-wa napisał:Dla mnie pomazanie farbą bulionówki oznacza jej zniszczenie.

Jak można zniszczyć złom ?!?

Nabije jednego posta, mimo że miałem się nie odzywać.
Żal mi Ciebie.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez platinum » 30 Lip 2016 16:58

Grzegorz_Wroclaw napisał:Przyjaźniej fajny jest złom (który zbiera cały świat) :oops: nawet nie jest ważne czy kolekcjonersko czy lokacyjne, ale jako towar jest pożądany, w przeciwieństwie co do niektórych produktów rodzimych :idea:

Czy ja temu zaprzeczałem, albo potwierdzałem? Pytanie brzmiało zupełnei inaczej: jak można zniszczyć złom?
Złom w sensie złom monetarny - czyli moneta w której głowny składnik cenowy stanowi koszt metalu.
Skoro bulion to coś w cenie zbliżonej do ceny kruszcu, gdzie przeważa wartość metalu to "zniszczenia" nie powinny mieć istotnego wpływu. Jeżeli wartość monety odleciała w stosunku do ceny metalu to nie jest to juz bulion (chociaż pierwotnie był) tylko moneta kolekcjonerska.

A że grześ dał się sprowokować wyrazem "złom" to już nie moja wina ;-).
Ostatnio edytowany przez platinum, 31 Lip 2016 08:38, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Lip 2016 17:43

Jako test zrób odciski palców na swoich lustrzankach z NBP, odcisk palca nie wpływa na stan zachowania monety ;)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Morgon » 30 Lip 2016 21:30

platinum napisał:[..] Skoro bulion to coś w cenie zbliżonej do ceny kruszca [..]

Platinum, choć staram się unikać poprawiania, bo to małostkowe i mało merytoryczne, to trudno mi już wytrzymać ten błąd - powtarzany po raz chyba tysięczny.
Postaraj się zapamiętać: http://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-kruszec
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez platinum » 31 Lip 2016 08:39

Grzegorz_Wroclaw napisał:Jako test zrób odciski palców na swoich lustrzankach z NBP, odcisk palca nie wpływa na stan zachowania monety ;)

1. Mówimy o lustrzankach czy o bulionie?
2. Zawsze mi się wydawało, że bulion jest zwykle bity stemplem zwykłym, czy coś się zmieniło?
3. O odciskach palca na lustraznkach była kiedyś zażarta decyzja, większość twierdziło, ze odcisk palcanie nieszcyz monety, nie wpływa na jej stan - ja jestem zdania przeciwnego - ale to lustrzanka a nie bulion.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez grzes-w-wa » 31 Lip 2016 08:53

Nie mogę pojąć, jak można zniszczyć palcami przez dotyk gównoblaszkę z NBP? (Stop złomu) :shock: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Lip 2016 09:30

Teraz przeszliśmy w miarę płynnie z malowania bulionu, do dotykania lustrzanek NBP ;) aby uświadomić Ci jak to działa :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez grzes-w-wa » 02 Sie 2016 16:58

Grzegorz_Wroclaw napisał:............ aby uświadomić Ci jak to działa :)

To zawsze tak działa.
Kto mieczem wojuje , od miecza ginie.
-------------------
Chciał nas kolega platinum kijem poszturchać i sam nim został poszturchany. :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości