Wartość kolekcjonerska monet bulionowych

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Wartość kolekcjonerska monet bulionowych

Postprzez platinum » 30 Lip 2016 16:58

Grzegorz_Wroclaw napisał:Przyjaźniej fajny jest złom (który zbiera cały świat) :oops: nawet nie jest ważne czy kolekcjonersko czy lokacyjne, ale jako towar jest pożądany, w przeciwieństwie co do niektórych produktów rodzimych :idea:

Czy ja temu zaprzeczałem, albo potwierdzałem? Pytanie brzmiało zupełnei inaczej: jak można zniszczyć złom?
Złom w sensie złom monetarny - czyli moneta w której głowny składnik cenowy stanowi koszt metalu.
Skoro bulion to coś w cenie zbliżonej do ceny kruszcu, gdzie przeważa wartość metalu to "zniszczenia" nie powinny mieć istotnego wpływu. Jeżeli wartość monety odleciała w stosunku do ceny metalu to nie jest to juz bulion (chociaż pierwotnie był) tylko moneta kolekcjonerska.

A że grześ dał się sprowokować wyrazem "złom" to już nie moja wina ;-).
Ostatnio edytowany przez platinum, 31 Lip 2016 08:38, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Lip 2016 17:43

Jako test zrób odciski palców na swoich lustrzankach z NBP, odcisk palca nie wpływa na stan zachowania monety ;)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Morgon » 30 Lip 2016 21:30

platinum napisał:[..] Skoro bulion to coś w cenie zbliżonej do ceny kruszca [..]

Platinum, choć staram się unikać poprawiania, bo to małostkowe i mało merytoryczne, to trudno mi już wytrzymać ten błąd - powtarzany po raz chyba tysięczny.
Postaraj się zapamiętać: http://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-kruszec
Awatar użytkownika
Morgon

Postprzez platinum » 31 Lip 2016 08:39

Grzegorz_Wroclaw napisał:Jako test zrób odciski palców na swoich lustrzankach z NBP, odcisk palca nie wpływa na stan zachowania monety ;)

1. Mówimy o lustrzankach czy o bulionie?
2. Zawsze mi się wydawało, że bulion jest zwykle bity stemplem zwykłym, czy coś się zmieniło?
3. O odciskach palca na lustraznkach była kiedyś zażarta decyzja, większość twierdziło, ze odcisk palcanie nieszcyz monety, nie wpływa na jej stan - ja jestem zdania przeciwnego - ale to lustrzanka a nie bulion.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez grzes-w-wa » 31 Lip 2016 08:53

Nie mogę pojąć, jak można zniszczyć palcami przez dotyk gównoblaszkę z NBP? (Stop złomu) :shock: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 31 Lip 2016 09:30

Teraz przeszliśmy w miarę płynnie z malowania bulionu, do dotykania lustrzanek NBP ;) aby uświadomić Ci jak to działa :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez grzes-w-wa » 02 Sie 2016 16:58

Grzegorz_Wroclaw napisał:............ aby uświadomić Ci jak to działa :)

To zawsze tak działa.
Kto mieczem wojuje , od miecza ginie.
-------------------
Chciał nas kolega platinum kijem poszturchać i sam nim został poszturchany. :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Bogumił » 27 Sie 2016 11:08

Sporo teraz o nakazie rejestracji NBP, pesel-u itp. A jeśli ktoś zrobi zakupy za gotówkę np. w DE ale z uczciwą fakturą? Czy nasze państwo ma narzędzia aby człowieka sprawdzić i wciągnąć na listę posiadaczy złotej blaszki?
Bogumił

Postprzez el-dziubek » 27 Sie 2016 11:12

Jesteśmy w UE: swobodny przepływ wszystkiego praktycznie :)
el-dziubek

Postprzez platinum » 27 Sie 2016 11:36

Bogumił napisał:Sporo teraz o nakazie rejestracji NBP, pesel-u itp. A jeśli ktoś zrobi zakupy za gotówkę np. w DE ale z uczciwą fakturą? Czy nasze państwo ma narzędzia aby człowieka sprawdzić i wciągnąć na listę posiadaczy złotej blaszki?

Kolega udaje nierozgarniętego czy nie przeczytał ze zrozumieniem o czym się pisze? Ludzie albo celowo siejecie plotki albo z wlasnej niewiedzy?

Gdzie masz "listę posiadaczy" złota? Gdzie funkcjonuje taki przepis? Tworzysz kolejny wirtualny byt medialny, nie mający pokrycia w faktach, siejąc tym plotki i zamęt.

Jest obowiązek rejestracji sprzedaży przez firmę złota (i to tylko w pewnej formie i tylko pewnej próby), tak samo jak innych towarów na które nie obowiązuje podatek VAT. Tyle, aż tyle i tylko tyle. I do rejestracji posiadaczy złota ma się to nijak.
Nadal nawet sprzedaż (a co dopiero posiadanie) monety Au o próbie niższej niż .900 i sztabek złota o próbie innej niż .995 nie wymaga rejestracji. Zasada jest dosyć uczciwa:
- nie płacisz podatku - sprzedaż jest rejestrowana (po to byś nie mógł zarządać zwrotu podatku którego nei zapłaciłeś)
- płacisz podatek VAT - sprzedaż nie jest rejestrowana.

Powtórze pytanie - rozsiewasz plotki z powodu niewiedzy czy to działalność intencjonalna?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Bogumił » 27 Sie 2016 13:04

Rozgryzłeś mnie - jestem szpiegiem rządu, który liczył na kilka porad jak okradać państwo, a potem wyciągnąć konsekwencje w stosunku do wybranych forumowiczów. A na poważnie - nie każdy na co dzień żyje złotem, vat-em, wykresami i prawem. Zadałem proste pytanie w sprawie "plotki" i otrzymałem wyczerpującą odpowiedź, za którą Ci dziękuję. Przy okazji życzę więcej luzu i wyrozumiałości :)
Bogumił

Postprzez grzes-w-wa » 27 Sie 2016 13:24

platinum napisał:Jest obowiązek rejestracji sprzedaży przez firmę złota (i to tylko w pewnej formie i tylko pewnej próby), tak samo jak innych towarów na które nie obowiązuje podatek VAT. Tyle, aż tyle i tylko tyle. I do rejestracji posiadaczy złota ma się to nijak.
Nadal nawet sprzedaż (a co dopiero posiadanie) monety Au o próbie niższej niż .900 i sztabek złota o próbie innej niż .995 nie wymaga rejestracji. Zasada jest dosyć uczciwa:
- nie płacisz podatku - sprzedaż jest rejestrowana (po to byś nie mógł zarządać zwrotu podatku którego nei zapłaciłeś)
- płacisz podatek VAT - sprzedaż nie jest rejestrowana.
Powtórze pytanie - rozsiewasz plotki z powodu niewiedzy czy to działalność intencjonalna?

Od kiedy kolego platinum zajmujesz się praniem mózgu kolegi Bogumiła?
Tylu bzdur w jednym poście to dawno nie było! :shock:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 27 Sie 2016 13:26

:shock: :shock: :shock: Złoto i vat :shock: :shock: :shock:
-----------------------------------------------------------------------
:lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez tonyxxl » 27 Sie 2016 13:44

Polecam dla wszystkich mających "wątpliwości" prawne zacząć od tego: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/zwolnienia/310010,VAT-od-zlota-inwestycyjnego.html
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez grzes-w-wa » 27 Sie 2016 14:10

Nie ma co sobie głowy zawracać przepisami.
Złote monety w 99% są z próby 900 i wyższej.
Nie mają vatu.
A ten 1 % jest już na rynku wtórnym, także bez vatu

Rejestracja sprzedaży 100% złota chyba ma jakiś cel.
I na 1000 % nie związane jest to z vatem, którego nie ma.
-------------------------------
Takie rozwiązanie można zastosować do sprzedawców wyrobów jubilerskich i granulatu złota lub producentów złota inwestycyjnego.

Nie do sprzedawców (dealerów) złota inwestycyjnego. Oni już nie przetwarzają złota więc owych kosztów nie mają.

.....Podatnik zwolniony od podatku na podstawie art. 122 ustawy o VAT, który wytwarza złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto w złoto inwestycyjne, ma prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego od nabycia, w tym również wewnątrzwspólnotowego, lub importu towarów lub usług, związanych z wytworzeniem lub przetworzeniem tego złota.

Podatnicy dokonujący dostaw złota inwestycyjnego są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Ewidencja ta powinna zawierać także dane dotyczące nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez beap » 26 Lis 2016 15:58

coraz smieszniej, robi sie totalna inwigilacja
beap

Postprzez Talibek » 25 Sty 2017 12:43

Wartość kolekcjonerska monet bulionowych? Raczej żadna.
Awatar użytkownika
Talibek

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 25 Sty 2017 12:47

No, nie do końca masz racje :) popatrz choćby na nasze NBPowskie bieliki
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Talibek » 25 Sty 2017 16:00

Miałem na myśli zwykły bulion :)
Awatar użytkownika
Talibek

Postprzez flex » 25 Sty 2017 16:14

Talibek napisał:Miałem na myśli zwykły bulion :)

A który to? ;)
American Eagle czy Maple Leaf ze starszych roczników kosztuje drożej niż nowy bulion więc chyba jednak ma jakąś wartość kolekcjonerską.
Nie trzeba daleko szukać:
http://monety.pl/viewtopic.php?f=10&t=29660&p=294353#p294353
Nie wiem jak z Filharmonikami ale pewnie podobnie.
O Kookaburrach czy Lunarach nie wspominając :)
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 1 gość