Złocone srebrne monety inwestycyjne - widzicie w tym sens ?

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Złocone srebrne monety inwestycyjne - widzicie w tym sens ?

Postprzez fox » 25 Cze 2016 12:18

Witam, widzicie sens w kupowaniu pozłoconych srebrnych monet inwestycyjnych? Są droższe, a wartość nałożonego na nie złota zazwyczaj jest znacznie mniejsza, niż wynikający z tego wzrost ceny monety.
Moje monety: www.goldmit.com
fox

Re: Złocone srebrne monety inwestycyjne - widzicie w tym sen

Postprzez el-dziubek » 25 Cze 2016 12:44

Nie widzimy. Chyba, ze kupimy w mega promocji :) To bardziej produkty do zbierania niz inwestycyjne
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez fox » 25 Cze 2016 15:57

Też nie widzę w tym sensu, a jednak zapotrzebowanie na tego typu modyfikacje jest dość duże. Z punktu widzenia inwestycji nie jest to trafiony wybór, a wartość kolekcjonerska? Można w ogóle o takiej mówić w przypadku monet inwestycyjnych ?
fox

Postprzez Mad_Tiger » 25 Cze 2016 16:04

Jest jeszcze różnica czy złocenie jest zaplanowane (oficjalną emisją) czy wyrobem fantazyjnym ;)

Lunary są złocone w mennicy jak również złocą je prywatnie aby drożej sprzedać, to pierwsze ma jeszcze jako taki sens (masz pudełeczko, certyfikat), to drugie to tylko wydanie niepotrzebnie pieniędzy ;) To samo tyczy się wszelkiego rodzaju kolorowanych monet.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez fox » 25 Cze 2016 19:36

Tylko jak rozróżnić lunary złocone w mennicy od tych obrabianych prywatnie ? Czy różnica polega jedynie na pudełku i certyfikacie? Z resztą o certyfikatach nasłuchałem się już różnych opowieści, w tym od osób zajmujących się tego typu monetami. Prawdopodobnie im bardziej oryginalny projekt, tym lepiej, o certyfikat nikt się nie martwi.
fox

Postprzez Mad_Tiger » 25 Cze 2016 19:45

Ja mam takie podejście, że te certyfikaciki są na kij potrzebne (przykładowo w monetach kolekcjonerskich NBP - tyle lat ich nie było i było dobrze).

Natomiast w monetach (bulionówkach), które robione są w wersjach zwykłych ale występują również wersje "udziwnione" specjalnie dla kolekcjonerów jednak certyfikat mennicy jest potrzebny bo każdy potrafi pozłocić bulionówkę ;)

Czy różnica polega jedynie na pudełku i certyfikacie?

Prawdopodobnie jedyna różnica będzie w certyfikacie i pudełeczku.

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez grzes-w-wa » 25 Cze 2016 19:49

Lunar 1 oz ma limit sztuk. Jest to 300 000 egzemplarzy.
Wszystkie emisje ponad edycję główną to wybryki natury i maja wartość zwykłego bulionu.
Tylko główna edycja może uzyskać wartość dodaną tzw. kolekcjonerską.
Także te malowane, złocone, oksydowane to walenie głupa.
Fakt że mennica wypuszcza krótkie serie typu plater Au, stempel lustrzany czy wersja głębokiej rzeżby.
To edycje ekskluzywne zawsze mają pudełko (etui) i certyfikat.
Przy zwykłym bulionie certyfikat to nic nie warty kawałek celulozy.
Monety nie są numerowane i nie mają przynależności do certyfikatu.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez fox » 25 Cze 2016 20:39

Ktoś by powiedział, że skoro różnica polega tylko na certyfikacie i pudełeczku...."to po co przepłacać" :) Oczywiście sam rozumiem "aurę" towarzyszącą oryginalnej monecie i związaną z tym większą wartość, tym niemniej w obliczu fali monet, jaka nas zalewa, coraz trudniejsze wydaje mi się rozróżnienie oryginału od monety z innego źródła. O ile w ogóle jest to możliwe. Jest jakakolwiek ewidentna różnica w samej monecie ? Czy decyduje tutaj np. jakość wykonania, lustro? I czy bulionówkę rzeczywiście tak łatwo pozłocić ? Z tego, co się orientowałem, nie jest to taka łatwa sprawa, jednak bardzo możliwe, że się mylę :)
fox

Postprzez Mad_Tiger » 25 Cze 2016 20:57

fox napisał:Ktoś by powiedział, że skoro różnica polega tylko na certyfikacie i pudełeczku...."to po co przepłacać" :)

Nie śledzę aż tak za bardzo tego typu monet ale akurat mam oryginalnego w pudełeczku z certyfikatem złoconego smoka i niestety ale ceny na aukcjach wersji oryginalnej z pudełeczkiem oraz złoconej prywatnie są na takim samym poziomie więc teraz pytanie kto przepłaca? Ten co kupił oryginał zrobiony przez mennicę i ma fajne dedykowane pudełeczko czy ten co zakupił od przedsiębiorczego Kowalskiego bez pudełeczka?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez grzes-w-wa » 25 Cze 2016 21:06

A jak Ci się wydaje?
Firma p. Kowalskiego wykorzystuje czas i tłucze je wybryki.
Na aukcji dopiszę że oryginał i tylko 100 sztuk. Jeleń zawsze się znajdzie. Przecież Lunar to hit w każdej postaci.
Druga sprawa to taka że ludzie nie obyci w temacie nie mają zielonego pojęcia że to praktycznie falsyfikat.
Bo jak nazwać monetę przerobioną (upiększoną) przez p. Kowalskiego.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez leonidas » 25 Cze 2016 21:39

Mam "kilka" sztuk bulionu w wersji ze złoconą aplikacją bo je po prostu zbieram. Nie mam pojęcia jak odróżnić wersje oryginalną złoconą w mennicy a złoconą u Kowalskiego w garażu. Wspomnianego tu lunara złoconego kupowałem u jednego z większych dilerów w Polsce i nie miał pudełka i certyfikatu. W sklepach w de też można spotkać wersje bez gustownego opakowania. Co do inwestycji w takie monety to zależy od mody, aukcję ze złoconym tygrysem 1oz z seri lunar kończą się powyżej 300zł. Nikt nie wie co przyniesie moda i czy da się to kiedyś sprzedać bez straty.
Awatar użytkownika
leonidas

Postprzez grzes-w-wa » 25 Cze 2016 22:02

leonidas napisał:..... Nie mam pojęcia jak odróżnić wersje oryginalną złoconą w mennicy a złoconą u Kowalskiego w garażu.....

Jest to praktycznie nie do wyłapania. Chyba że masz do porównania oryginał. Przecież dekorowana jest oryginalna moneta. Twardy orzech do zgryzienia. Nie dziwie się ludziom że się łapią na takie machloje.

Ja mam ASE proof, Koki proof, i smoki złocone. Wszystko ma etui i papierek.
Mam też Tygrysa 1 oz proof, ale ten jest tylko w kapslu. Pewnie był z czeropaku.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez el-dziubek » 25 Cze 2016 23:05

Panowie, ja się interesuję monetami z Perth Mint. Szczerze to sie nie spotkałem sie z podrabianą wersją złoconą z tej mennicy. Pudełka i certyfikaty mają tylko lunary. Koki i koale złocone takowych nie maja, ale są to oficjalne monety i to nie bulion, ale uwzględniane są w zestawieniach kolekcjonerskich. Na stronie Perth Mint wszystko jest podane. Nie sadzę, aby były one podrabiane.
Aspekt inwestycyjny tych monet to pomyłka, bo to z założenia nie jest to bulion inwestycyjny. To jest oferta dla zbieraczy/kolekcjonerów.

Inna sprawa to wiele wersji malowanych tego samego tematu. Tutaj obok jednej wersji oficjalnej spotkać można wiele wersji, np. Kangur w dzień, kangur w nocy, oksyda tej samej monety. Ewidentnie jest to naciąganie. Naciąganie w Polsce u podrzędnych sprzedawców, którzy łowią naiwniaków. Bryluje w tym niejaki grosikd na Allegro :) Jego certyfikaty to marnej jakości świstki, pod którymi nikt sie nie podpisuje :) Jakoś u oficjalnych dystrybutorów takich kwiatków już sie na da kupić :)

Prosta konkluzja - jak bierzesz sie za zbieranie czegoś, to najpierw posiądź wiedzę o tym :)
Ostatnio edytowany przez el-dziubek, 25 Cze 2016 23:44, edytowano w sumie 1 raz
el-dziubek

Postprzez fox » 25 Cze 2016 23:13

Mennica kładzie duży nacisk na lustro monet, te bulionowe nie zawsze mają idealne, w zależności od jakości stempla bądź też innych nieznanych mi czynników. Również uważam, że moda na te monety ma duży wpływ na ich cenę, im bardziej nietypowa moneta tym zazwyczaj droższa, na samym metalu się nie zarobi... chyba że UE się rozpadnie.
fox

Postprzez grzes-w-wa » 26 Cze 2016 06:45

Zwykła bulionówka nie ma lustra. To stempel matowy
Kolego poczytaj trochę w temacie.
Mylisz pojęcia.
-----------------------------
Zwykła bulionówka( BU )
Lustrzanka( PR )
Płaskorzeźba( HR )
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez fox » 26 Cze 2016 08:47

Możliwe, że mylę pojęcia, do tej pory uważałem, że np. ta moneta:

1_dollar_elizabeth.jpg

ma lustro (może nieidealne), a jest to zwykła bulionówka. Jeżeli jest inaczej, będę wdzięczny za link lub zdjęcie pokazujące prawdziwe lustro.
fox

Postprzez el-dziubek » 26 Cze 2016 08:53

To nie jest lustro :) Widziałeś te monetę na żywo, czy na zdjęciach tylko? Po południu wrzucę wersję proof (lustrzanka) obok takiej i zobaczysz różnice :)
el-dziubek

Postprzez grzes-w-wa » 26 Cze 2016 08:56

Tak. Australijskie monety BU mają lustrzany otok z napisami. Ale to dalej BU.
Tak wygląda PR z Australii.
1992 (1).jpg

Jak widać nie tylko otok jest lustrzany, ale cała powierzchnia.
1992 (3).jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 26 Cze 2016 09:12

Dla porównania ta sama moneta w wersji BU
92e.jpg

92w.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 26 Cze 2016 09:15

I bez kapsla inna.
1992a.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości