Milky spots :(

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Milky spots :(

Postprzez najtsabes » 13 Mar 2017 23:32

platinum napisał:
grzes-w-wa napisał:To już byłby szczyt bezczelności.
Płacić 10 zł za gram i dostać odpad.

Jaki odpad - pełnowartościowe Ag próby .925 :-).
Sami widzicie, że jakość musi kosztować***. Jak nie kosztuje, to jest nie jakość, a JAKOŚ, czyli np z białymi plamami. Kto co lubi.

***) Na efekt końcowy, czyli ładne blyszczące, lustrzane monety wpływ ma nie tylko lepsza jakość procesu produkcyjnego, w tym ręczne zdejmowanie wybitych krążków, częsta wymiana stempli (co rzecz jasna kosztuje) ale również kontrola jakości (dodatkowe koszty, głównie ludzkie)

Szczególnie w licznych przypadkach plam na złotych monetach z NBP.

Brednie jak w każdym temacie ... Może kup sobie kota, skoro się nudzisz.
najtsabes

Postprzez tonyxxl » 13 Mar 2017 23:40

o czym Ty tutaj wypisujesz kolego platynowy? co ma lustrzanka do bulionu? Nikt nie spodziewa się jakiegoś oszałamiającego efektu wizualnego po monecie kruszcowej. Chodzi o kropki, parchy albo całe połacie monet zamglone. Wiadomo, że bierze się to z agresywnego związku używanego do produkcji bulionu, pytanie jak sobie z tym radzić. Kupowanie NBP to żadna porada dla zbieraczy na wagę.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez najtsabes » 13 Mar 2017 23:44

No i teraz czekać aż zacznie odpisywać wszystkim używając wyrazów, których znaczenia nie rozumie i w złym kontekście, siląc się na rzekomo intelektualny bełkot. Uwielbiam to.
najtsabes

Postprzez platinum » 14 Mar 2017 00:18

tonyxxl napisał:Wiadomo, że bierze się to z agresywnego związku używanego do produkcji bulionu, pytanie jak sobie z tym radzić. Kupowanie NBP to żadna porada dla zbieraczy na wagę.

To się trzeba na coś zdecydować - albo jakość (dobra), albo cena (niska). Skoro kupujesz na wagę, to po co się tym przejmować? :-). Jaki związek masz na mysli? I dlaczego niby ta substancja używana jest akurat przy produkcji bulionu?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez tonyxxl » 14 Mar 2017 11:49

Jaka to substancja to nie wiem, mennice się tym nie chwalą. Po co to dodają? nie mam pojęcia, mogę tylko przypuszczać, że to jakieś odtłuszczanie lub inne zabiegi produkcyjne, może przy hartowaniu?. Droższe wersje monet pewnie mają wyższy poziom przygotowania/kontroli surowca i są traktowane inaczej. Ja się nie przejmuję tym, ale klienci się przejmują i wybierają sztuki bez nalotów albo mają dziwne pretensje i reklamacje.
tutaj wyraźnie widać jak moczą wstęgę przed wybijaniem krążków:
https://www.youtube.com/watch?v=pvR3d8PPiPk&index=10&list=PLlt9OxvHDWsmbZtKQ4bEVj68Y49xfSdA3
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez joxer » 14 Mar 2017 12:56

podobno też niektóre płyny do czyszczenie srebra usuwają milk spoty, a to była by chyba najmniej inwazyjna metoda na pozbycie się ich :) tylko zanurzyć, delikatnie wysuszyć by nie było zacieków i po problemie :)

nawet przy srebrze na wagę milk spoty są nie pożądane, bo przy odsprzedaży uzyskały by niższe ceny od monet bez takich wad
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez platinum » 14 Mar 2017 13:56

tonyxxl napisał:ale klienci się przejmują i wybierają sztuki bez nalotów albo mają dziwne pretensje i reklamacje.

Dlatego od początku prowokuję powołując się na kolekcjonerskie Ag - teoretycznie to jest bulion, ale potem nawet "bulionowcy" zaczynają zwracać uwage na estetykę, a potencjalnie i kolekcjonować.

bo przy odsprzedaży uzyskały by niższe ceny od monet bez takich wad

No właśnie - i gdzie tu logika "rynku" - skoro bulion ma teoretycznie cenę zbliżoną do ceny srebra/spot :-).
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez grzes-w-wa » 14 Mar 2017 16:12

tonyxxl napisał:Jaka to substancja to nie wiem, mennice się tym nie chwalą. Po co to dodają? nie mam pojęcia, mogę tylko przypuszczać, że to jakieś odtłuszczanie lub inne zabiegi produkcyjne, może przy hartowaniu?. Droższe wersje monet pewnie mają wyższy poziom przygotowania/kontroli surowca i są traktowane inaczej.

To nie jest środek do czyszczenia srebra.
To coś podobnego do WD40 który jest dostępny na naszym rynku.
Ten środek służy do czyszczenia stempla i matrycy.
joxer napisał:podobno też niektóre płyny do czyszczenie srebra usuwają milk spoty, a to była by chyba najmniej inwazyjna metoda na pozbycie się ich :) tylko zanurzyć, delikatnie wysuszyć by nie było zacieków i po problemie :)

Jak komuś to bardzo przeszkadza może swoje bulionówki z RCM wypłukać w benzynie ekstrakcyjnej. 24 godziny starczy aby pozbyć się całego chemicznego świństwa z powierzchni. Potem umyć w miękkiej wodzie i wysuszyć.
platinum napisał:teoretycznie to jest bulion, ale potem nawet "bulionowcy" zaczynają zwracać uwage na estetykę, a potencjalnie i kolekcjonować.

Zwraca się uwagę na bulion premium. Ten Kanadyjski to zwykłe srebro i nie ma co się doszukiwać estetyki.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez Troy » 14 Mar 2017 17:02

tonyxxl napisał:Jaka to substancja to nie wiem, mennice się tym nie chwalą. Po co to dodają? nie mam pojęcia, mogę tylko przypuszczać, że to jakieś odtłuszczanie lub inne zabiegi produkcyjne, może przy hartowaniu?. Droższe wersje monet pewnie mają wyższy poziom przygotowania/kontroli surowca i są traktowane inaczej. Ja się nie przejmuję tym, ale klienci się przejmują i wybierają sztuki bez nalotów albo mają dziwne pretensje i reklamacje.
tutaj wyraźnie widać jak moczą wstęgę przed wybijaniem krążków:
https://www.youtube.com/watch?v=pvR3d8PPiPk&index=10&list=PLlt9OxvHDWsmbZtKQ4bEVj68Y49xfSdA3

W tym półroczu w laboratorium technikum chemicznego mój córek będzie miał zadanie obadać temat mleka na kandyjczykach i filharmonikach (bo niestety ale teraz bawią się tylko sporządzaniem kremów do rąk). Oczywiście o wnioskach będę informował.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez meszuzel » 14 Mar 2017 20:10

Troy napisał: Oczywiście o wnioskach będę informował.

Trzymam za słowo :D bedzie jakiś konkret, bo dotychczas to przypuszczenia, albo metody na zniszczenie monety. Ze znajomym próbowaliśmy kilku metod w domowych warunkach i żadna nie dała efektu takiego, który byłby akceptowalny.
Osobiście uważam, że warunki przechowywania mają znaczenie jeśli chodzi o to jak szybko pojawią się milk spoty. Pamiętajcie, że trumna jeśli nawet jest szczelna, to jest w niej wystarczająco dużo powietrza aby proces powstawania tych białych plam zaistniał.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez grzes-w-wa » 14 Mar 2017 20:37

Jeśli na powierzchni monety jest jakaś agresywna chemia, to usunąć ja można bezinwazyjnie w benzynie ekstrakcyjnej przez długie moczenie.
To silny środek czyszczący i dobrze penetrujący mikro szczeliny.
Zaleta: szybko parujący i nie zostawiający śladów.
Często używany do czyszczenia powłok przed malowaniem.
---------------
Nic mądrzejszego nie przychodzi mi do głowy.
--------------
Rozpuszczalników bym nie używał.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Troy » 14 Mar 2017 21:38

meszuzel napisał:
Troy napisał: Oczywiście o wnioskach będę informował.

Trzymam za słowo :D bedzie jakiś konkret, bo dotychczas to przypuszczenia, albo metody na zniszczenie monety. Ze znajomym próbowaliśmy kilku metod w domowych warunkach i żadna nie dała efektu takiego, który byłby akceptowalny.

Czy będzie jakiś konkret, to zależy bardziej od zaangażowania nauczyciela opiekuna laborki oraz możliwości szkoły co do odczynników, a te są skromniutkie.
Zdecydowanie bardziej liczę na praktyki młodej (o ile da się załatwić) w takim laboratorium: http://www.archeo.uj.edu.pl/laboratoriu ... metalurgii" target="_blank" target="_blank" target="_blank.
Nie mogę odżałować, gdy po wykładzie viewtopic.php?p=208281#p208281" target="_blank" target="_blank dr. Biborskiego umówiłem się z nim, że po ówczesnym Nowym roku i sesji zimowej, podejdę z mlecznym bulionem, na stosowne badania, bo dr kojarzył problem, ale "nie miał dostępu" to srebra w prozaicznej formie bulionu i to tego w mlecznej patynie, ale jakoś tak zeszło i nigdy nie zebrałem się na późniejszy kontakt.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez flex » 14 Mar 2017 22:16

grzes-w-wa napisał:Jeśli na powierzchni monety jest jakaś agresywna chemia, to usunąć ja można bezinwazyjnie w benzynie ekstrakcyjnej przez długie moczenie.
To silny środek czyszczący i dobrze penetrujący mikro szczeliny.
Zaleta: szybko parujący i nie zostawiający śladów.
Często używany do czyszczenia powłok przed malowaniem.
---------------
Nic mądrzejszego nie przychodzi mi do głowy.
--------------
Rozpuszczalników bym nie używał.

A krótkie płukanie w kilkuprocentowym kwasie azotowym? Próbowałeś może?
Bo, że dostęp do kwasu masz to wiem :P
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez grzes-w-wa » 14 Mar 2017 22:26

Tak, ale wyjdzie lustrzanka. :lol:
Chyba nie oto chodzi. :wink:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez magyaar » 17 Mar 2017 09:56

Niedawno miałem okazję kupić w tajnym sklepie jedną monetę HR z Perth Mint. Niestety były na niej mleczne kropki, co psuło nie tylko cały urok tej monety. Nie spodziewałem się, że ta mennica ma z tym również problem, bo większość skarg dotyczy jak zauważyłem RCM. Ale muszę przyznać, że tajny sklep stanął na wysokości zadania i potraktował sprawę bardzo poważnie, więc została ona wymieniona. Takie podejście jest godne pochwały :)
magyaar

Postprzez meszuzel » 17 Mar 2017 10:45

Troy napisał:Czy będzie jakiś konkret, to zależy bardziej od zaangażowania nauczyciela opiekuna laborki oraz możliwości szkoły co do odczynników

Jeśli jakieś działania podejmą i nawet nieskuteczne to "nius" bedzie mniej zadowalający, ale przynajmniej wskaże gdzie nie szukać rozwiązania tego problemu. Mimo wszystko liczę, że znajdą jakieś rozwiązanie a które nie bedzie wynikiem mechanicznego uszkodzenia.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Mechanick » 17 Mar 2017 19:39

Nie spodziewałem się, że ta mennica ma z tym również problem, bo większość skarg dotyczy jak zauważyłem RCM.

Generalnie wszystkie wiodące mennice mają z tym problem ale w różnym natężeniu. Jak na razie Perth Mint jest chyba najmniej dotknięta. Na YT można zobaczyć filmy gdzie ludzie znajdują po jakimś czasie plamy nawet na drogich monetach proof. Nie ma problemu gdy dostaniesz z plamą i od razu zwrócisz(zakładając że sprzedawca jest uczciwy). Gorzej gdy kupisz i plamy wyjdą po roku.

https://youtu.be/B3S2zyeSEy8?t=57
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Tocqueville
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez moratar » 17 Mar 2017 23:34

Ciekawe dlaczego milk spoty pojawiają się czasem po pół roku.
Zauważyłem że po zamoczeniu na chwilę w argentum2 (kwas hcl + alkohol izopropylowy czy jakoś tak) + wypłukanie, milk spot już się nie pojawia. Ale nie wiem czy to przypadek czy reguła.

Podejrzewam że płuczą czymś zasadowym potem wodą, a woda dobrze zasady nie zmywa bo zasady takie tłustawe/śliskie są i może trochę zostać a potem to reaguje ze srebrem. Kwas powinien zneutralizować zasadę. Przynajmniej zasady typu koh naoh takie tłustawe pod palcem są.Tak sobie myślę głośno.

ps odnośnie argentum 2 (kwas hcl) jak ktoś tego używa i nie chce mu się zakładać rękawiczek to potem gdy bolą palce od kwasu to można kwas zneutralizować sodą oczyszczoną - wetrzeć trochę sody z kroplą wody w palec i po 1min przejdzie.
moratar

Postprzez mustang82 » 11 Kwi 2017 00:32

:( A tu nastepny przyklad przyslane z Apmex 2016 Great Britain 2 oz Silver Queens Beasts The Lion chcialem uzbierac cala serie to zaczyna byc coraz bardziej irytujace :( zadzwonielem i odesle zeby wymienic na nowa ale to praktycznie jest za kazdym razem
Załączniki
20170410_172435.jpg
mustang82

Postprzez mustang82 » 11 Kwi 2017 00:37

I tu jeszcze jedno zdjecie
Załączniki
20170410_172450.jpg
mustang82

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości