Od czego zależy wartość rynkowa srebrnych monet NBP

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Od czego zależy wartość rynkowa srebrnych monet NBP

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 09:56

Postanowiłem obejrzeć ceny srebrnych monet NBP okiem, powiedzmy górnolotnie, naukowym. Wprowadziłem wszystkie obiektywnie znane dane (rok emisji, seria, wielkość nakładu, tematyka) i wykonałem na nich obliczenia z wykorzystaniem techniki statystycznej zwanej regresją, a że jest kilka rodzajów regresji, to dla ścisłości dodam, że najczęściej posługiwałem się regresją liniową i regresją estymacji krzywej. Jako cenę przyjąłem wartości z cenum.pl Wyniki moich analiz będę wrzucał tutaj stopniowo, bo tego jest bardzo dużo (a człowiek musi pracować też zawodowo tak poza tym).

Robiłem różne analizy, zarówno dla całości monet, jak i dla wybranych nominałów. Zacznijmy od dziesiątek. Co mnie uderzyło dosyć szybko, to że jeśli przeanalizować same dziesiątki, to okazuje się nakład wyjaśnia aż 86 % wariancji ceny. Najlepiej tą zależność opisać przy pomocy odwróconej funkcji wykładniczej, takiej jak pokazana na obrazku.
Załączniki
Bez tytułu2.jpg
Ostatnio edytowany przez metalowiec 17 Kwi 2017 11:25, edytowano w sumie 3 razy
Awatar użytkownika
metalowiec

Miejscowość: Poznań

Re: Od czego zależy wartość rynkowa srebrnych monet NBP

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 11:02

Można łatwo zauważyć, że 60k jest takim nakładem, który pozwala monecie oderwać się od ceny kruszca (przykładowo średnia cena dla monet o nakładzie >60k: 38; dla monet o nakładzie 40-60k: 46; dla monet o nakładzie 30-40k: 67 itd.. )

Powyżej nakładu 60 nie ma zasadniczego znaczenia czy wynosi on 80k czy 150k, wartość nie będzie spadała, mając oparcie w kruszcu.

Ogółem, ten model, pozwala na przewidzenie ceny monety +-20 zł dla 80 % obserwacji (nie jest to spektakularne osiągnięcie, żeby była jasność, bo moneta NBP, która ma nakłady, a więc i ceny bulionowe nie będzie mocno się wahała ceną). W przypadku monet o relatywnie niskim nakładzie model zaczyna się gorzej sprawdzać i przewidywania bardziej rozjeżdżają się z rzeczywistością. Do monet niskonakładowych przejdę dalej, na razie tylko powiem, że wśród monet o nakładzie >40k monety, który są wyraźnie droższe niż to co przewiduje ten model to:
- Centrum Skrzypka (+26), Muzeum Narodowe 2012 (+17), JPII Kongres 1997 (+28), JPII Kanonizacja 2014 (+31), serduszko WOŚP (+39); JPII 20 lecie (+20) i JPII Pielgrzym (+18). Najbardziej niedowartościowa w tym modelu jest Bankowość spółdzielcza (-14) Harcerstwo, Twardowski (-13), Leszczyński popiersie (-12).
Tutaj dodaję jeszcze raz ten sam obrazek ale bez linii równania regresji.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez grabarz » 17 Kwi 2017 11:07

Czy brales pod uwage czas od momentu emisji? Jezeli nie to rozwazania nie maja sensu.
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 11:13

grabarz napisał:Czy brales pod uwage czas od momentu emisji? Jezeli nie to rozwazania nie maja sensu.

Brałem pod uwagę czas emisji, zasadniczo rok emisji nie wyjaśnia nic statystycznie istotnie więcej (któryś 1% wariancji). Na marginesie, nie wspomniałem o tym, że na razie analizowałem tylko monety po denominacji. Potem sprawdzę też srebrne monety kolekcjonerskie przed denominacją i z PRL. Ale wszystko po kolei.
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 11:24

Idąc dalej, postanowiłem przeanalizować dane tylko dla monet 10 zł o nakładzie mniejszym niż 38k. Przyjąłem ten punkt arbitralnie, ale generalnie zauważyłem że w tym punkcie zaczyna się zasadniczy ruch w górę (wcześniej on też jest, ale bardzo niemrawy). Wyniki były zdumiewające. Związek między nakładem a ceną w tym przedziale można opisać przy pomocy funkcji sześciennej, która wyjaśnia prawie 96 % wariancji! cdn.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Ostatnio edytowany przez metalowiec, 17 Kwi 2017 20:13, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez brodacz » 17 Kwi 2017 12:08

Może czegoś nie łapię ale co jest zdumiewające?
brodacz

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 12:29

brodacz napisał:Może czegoś nie łapię ale co jest zdumiewające?

Jak bardzo duża jest siła związku. Szacowałem, że to będzie bardzo dużo, może 60-70 % wariancji. Ale nie, że aż prawie 96 %. To znaczy, że wszystkie inne czynniki, takie jak seria, rok emisji, atrakcyjność wizualna, wszelka tzw. wariancja błędu (np. przypadkowe dołki i górki w których jest aktualnie moneta) wyjaśniają tylko kilka procent.

Ale podkreślę, jeszcze raz, mówię na razie cały czas o dziesiątkach. Przy dwudziestkach sprawy są mniej jednoznaczne. Dodatkowo, przy dziesiątkach model jest trochę mniej czytelny, jak analizować te monety bez dwóch skrajnych królów o nakładzie 5k (wynika to ze statystycznego prawa, które polega na tym, że siła korelacji się zmienia, jeśli analizujemy mniejszy segment danych).
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 20:26

Wzór wyników dla monet 20 zł, jest zasadniczo bardzo podobny, oderwanie od ceny metalu zaczyna się przy nakładach 50-60k. Zmienność cen opisuje odwrócona funkcja potęgowa, z tym że tutaj nie ma aż tak dobrego dopasowania jak w przypadku dziesiątek (ale jest tak czy owak duże).
Załączniki
20.jpg
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez grabarz » 17 Kwi 2017 20:29

Czym dopasowywales dane? Gnuplot czy moze swoj wlasmorecznie napisany program? Podaj wspolczynniki funkcji i wartosci ich bledow.
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 17 Kwi 2017 20:33

ja tez chyba czegoś nie łapie, bo tak na prawdę to o czym ten wykres świadczy? 8)
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grzes-w-wa » 17 Kwi 2017 20:38

Grzegorz_Wroclaw napisał:ja tez chyba czegoś nie łapie, bo tak na prawdę to o czym ten wykres świadczy? 8)

Też nie bardzo wiem co autor chce udowodnić tą pracą?
Kilka monet da zarobić reszta nie.
Ot i cała fizolofia.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 20:42

Tutaj zależność między nakładem a ceną w przypadku samej serii dwudziestozłotówek "Zwierzęta". Nakład wyjaśnia 97 % wariancji ceny.
Załączniki
zwierzeta.jpg
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 20:46

grzes-w-wa napisał:
Grzegorz_Wroclaw napisał:ja tez chyba czegoś nie łapie, bo tak na prawdę to o czym ten wykres świadczy? 8)

Też nie bardzo wiem co autor chce udowodnić tą pracą?
Kilka monet da zarobić reszta nie.
Ot i cała fizolofia.

Chcę pokazać, co pozwala przewidywać cenę monet NBP. Tak jak napisałem w temacie tego posta.

Biorąc pod uwagę zdumiewająco wysokie siły korelacji, może to być względnie dobre narzędzie do szacowania cen rynkowych przyszłych monet na podstawie znajomości tylko samego nakładu.

grabarz napisał:Czym dopasowywales dane? Gnuplot czy moze swoj wlasmorecznie napisany program? Podaj wspolczynniki funkcji i wartosci ich bledow.

Grabarz, posługuję się Statisticą. Ale to bardzo podstawowa statystyka i każdy program z poprawnymi wzorami da te same wyniki.
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez grzes-w-wa » 17 Kwi 2017 20:48

metalowiec napisał:Tutaj zależność między nakładem a ceną w przypadku samej serii dwudziestozłotówek "Zwierzęta". Nakład wyjaśnia 97 % wariancji ceny.

No dobrze.
Biorąc pod uwagę że to najbardziej dochodowa seria, to wynik jest ten sam.
Połowa po wyżej emisyjnej i połowa po niżej.
(emisyjna określona na 240 zł, bo chyba taka jest dla 20 złotówek)
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 20:50

W przypadku samej serii królów (mówimy tylko o 10, nie o SSA) nakład wyjaśnia 95 % wariancji ceny.
Załączniki
królow.jpg
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 21:08

grzes-w-wa napisał:
metalowiec napisał:Tutaj zależność między nakładem a ceną w przypadku samej serii dwudziestozłotówek "Zwierzęta". Nakład wyjaśnia 97 % wariancji ceny.

No dobrze.
Biorąc pod uwagę że to najbardziej dochodowa seria, to wynik jest ten sam.
Połowa po wyżej emisyjnej i połowa po niżej.
(emisyjna określona na 240 zł, bo chyba taka jest dla 20 złotówek)

Grzegorz, cena emisyjna była różna dla różnych monet z różnych lat. Np. dla Jeża (z 1996) była 37 zł, a dla Pszczoły Miodnej (z 2015) była 150 zł. Ten temat nie jest o tym "na czym można zarobić", ale na tym, co pozwala przewidzieć cenę rynkową. Czy zarobimy na tym, czy nie, to zależy od tego po jakiej cenie kupimy.
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez grzes-w-wa » 17 Kwi 2017 21:15

A uwzględniasz inflację?
37 zł w 1996 to wydaje mi się miało większą wartość nabywczą jak dziś 240 zł.
---------------------
Podsumowując:
To nie są monety do inwestycji, tylko do kolekcjonowania.
Zysk na nich jest wyjątkowo spekulacyjny i zależy wyłącznie od pogody.
Takie czary mary! Nie stać mnie na takie szastanie kasy i ich nigdy nie kupię.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez metalowiec » 17 Kwi 2017 21:21

grzes-w-wa napisał:A uwzględniasz inflację?
37 zł w 1996 to wydaje mi się miało większą wartość nabywczą jak dziś 240 zł.
---------------------
Podsumowując:
To nie są monety do inwestycji, tylko do kolekcjonowania.
Zysk na nich jest wyjątkowo spekulacyjny i zależy wyłącznie od pogody.
Takie czary mary! Nie stać mnie na takie szastanie kasy i ich nigdy nie kupię.

Inflacja od 1996 roku, wg oficjalnych danych GUS, wyniosła 114 %, czyli 37 zł z 1996 to z grubsza 78 zł w dzisiejszych złotówkach. https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce

Rozumiem Twoją reakcję "nie rozumiem tego, więc to odrzucam". Moja analiza pokazuje, że cena nie zależy wyłącznie od pogody, bo można ją z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć na podstawie samego tylko nakładu (a jeszcze nie przeszedłem do innych czynników).

A tak w ogóle to spokojnie, nie namawiam ani Ciebie, ani nikogo do kupowania czegokolwiek, ten temat ma charakter wyłącznie analityczny.
Awatar użytkownika
metalowiec

Postprzez grabarz » 17 Kwi 2017 21:22

Ok, tylko cena zmienia się w czasie. Żeby szło przewidzieć cenę, to trzeba brać pod uwagę oprócz wzrostów, czy spadków ceny, jeszcze jedną rzecz. Jak prześledzisz katalogi fischera jako podstawową skarbnicę wiedzy dotyczącą monet II RP, to zauważysz rozbieżności pomiędzy cenami średnimi na cenum czy innym katalogu, a cenami w katalogu papierowym. Zapewniam Cię, że w czasie kiedy ww. strony nie były jeszcze popularne wśród osób które znam osobiście (w tym wśród handlarzy), to ceny z fischera były wytycznymi przy sprzedaży na giełdach stacjonarnych. Ta nieścisłość dotycząca ceny wyjściowej jako średniej wg mnie zaburza znacząco wynik.
Kiedyś bawiłem się różnymi korelacjami m. in. przy magisterce i wiem jak łatwo o błąd czy raczej wypaczenie wyniku. Czasami jest to nieświadomy błąd który ciężko wyłapać.

Tak na marginesie. Nie twierdzę, że nie wykonałeś ogromnej pracy i że nie jest ona potrzebna. Próbuję tylko wykluczyć ewentualne błędy.
Może zatrzymaj się przy tych dziesiątkach i spróbuj zrobić podobne wykresy dla próbki monet 10 złotowych ale na przestrzeni lat. Ja widzę to tak.

- Monety wychodziły od 1995 roku
- Żeby nazbierać odpowiedni materiał do badań, to zacznijmy od roku powiedzmy 2005 później 2010 i 2015.
Jeżeli dla wszystkich korelacji wynik wyjdzie zbliżony (funkcja i parametry z błędami) to możemy uznać, że praca jest sensowna. Oznacza to, że np. za 5 lat całość powinna ułożyć się w podobną funkcję.
Tylko znów pytanie co to nam daje dla konkretnej monety? Przecież zbieramy zazwyczaj wszystkie albo wcale.

Jeżeli wynik miałby dać nam jakieś wytyczne co do inwestycji, to raczej wziąłbym na warsztat jedną monetę i dla niej ułożył wykres ceny do roku. Ewentualny wzrost/spadek rok do roku. Wtedy jeżeli dostaniemy wynik na konkretnej funkcji, to możemy poznać trend.
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez grzes-w-wa » 17 Kwi 2017 21:33

metalowiec napisał:Inflacja od 1996 roku, wg oficjalnych danych GUS, wyniosła 114 %, czyli 37 zł z 1996 to z grubsza 78 zł w dzisiejszych złotówkach.

To oficjalne dane GUS-u. Tak jak te, że przez ostatnie lata była deflacja :shock: :shock: :shock: . Nie atakuje cię, próbuje rozważyć za i przeciw.
Ale...........dane GUS-u to ściema i ty kolego b. dobrze o tym wiesz. Tak jak ta wymyślona deflacja. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości