Mam przeznaczone 200zł co miesiąc na ...

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Mam przeznaczone 200zł co miesiąc na ...

Postprzez tede1981 » 11 Lip 2017 10:42

Witam serdecznie moje pytanie zaczyna się jak w temacie. Chciałbym co miesiąc przeznaczyć 200zł na inwestowanie w przyszłość może nie wiele ale zawsze.
Mam kilka pytań do znawców tematu i tak czy:
- kupować co miesiąc dwie srebrne monety inwestycyjne uncjowe?
- jedną sztabkę gramową złotą ?
- na malutką monetę złotą raczej nie wystarczy?
- czy może lepiej 50 dolarów amerykańskich?
- a może co miesiąc co innego z tej listy?
Mam nadzieje że znajdę pomocne odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Drugi temat to czy są jakieś mądre opracowania do Pruskich (niemieckich) złotych monet z XIX i XX wieku ewentualnie linki ?

Czy książka z linku warta jest swojej ceny http://allegro.pl/katalog-zlotych-monet ... 33976.html
tede1981

Re: Mam przeznaczone 200zł co miesiąc na ...

Postprzez grzes-w-wa » 11 Lip 2017 10:51

Co do katalogu:
Tu jest taniej.
https://www.ebookshop.coin-currency.com ... on/p/78899
------------------
Jeśli chcesz kupić metal szlachetny na tzw. emeryturę i nie brać udziału w zabawie z monetami to kup 1 gram złota.
Kupisz i masz spokój.
Moneta 1 gramowa może jest za gram droższa od monet 1 uncjowych, ale ty i tak nie dysponujesz kapitałem na zakup uncji złota.
1 gram (3).jpg
1 gram (2).jpg
1 gram.jpg

Jak masz ochotę na trochę adrenalinki to kup srebro.
Tu można coś zarobić, w co ja jestem przekonany.
W przypadku osoby początkującej - niekoniecznie.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez mk123 » 11 Lip 2017 11:43

Lepiej co pół roku kupić suwerena niż co miesiąc 1g.
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez joxer » 11 Lip 2017 12:39

co do złota to proponuje monety 1/10 uncji raz na trzy miesiąc, bo są dość popularne, w miarę rozsądnej cenie i oczywiście duży wybór by kolekcję urozmaicić

ewentualnie skupić się na sztabkach 5 gramów, bo one mają dość dobry stosunek ceny do zawartości złota

a co do srebra, to skup się na jego najtańszej formie, czyli srebrnych monetach z okresu prlu (mapki, olimpiady, papieże, itp.)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez tonyxxl » 11 Lip 2017 13:00

mk123 napisał:Lepiej co pół roku kupić suwerena niż co miesiąc 1g.

a po ile będzie złoto za pół roku? bo rozumiem że znasz cenę jeśli wychodzi ci że lepiej.
On chce systematycznie i dobrze, bo co pół roku to może nie uśrednić różnicy w cenie i przyjdzie mu kupić tego suwerena na górce.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez wbq » 11 Lip 2017 13:09

Popieram joxer jesli chodzi o złoto. Nie kupuj 1 gramowych sztabek, są najmniej oplacalne, w dodatku policz sobie ile przepłacisz np. Po roku za sam koszt wysylki co miesiac . Bardziej oplaca się kupić raz na trzy miesiące 1/10 uncji filharmoników lub maple leaf, albo właśnie cierpliwie zbierać na sztabkę 5 gramowa. Zwracaj również uwagę na kurs zlota, czasami po prostu w danym momencie nie opłaca się kupic i lepiej poczekac.

Co do srebra.. no coz. Najbardziej oplacalne jest kupienie większej ilości uncji, kiedy srebro jest w miarę tanie, jednak wiadomo, wtedy trzeba wyłożyć jednorazowo więcej niż 200 zł. Osobiście nie przepadam za monetami z prl i kupuje monety uncjowe.

Zastanów się jeszcze czy chcesz na pewno zainwestowac ,a może 'zamrozic' pieniadze na emeryture, tak, aby zabezpieczyć się przez inflacja. Srebro ma potencjał do wzorstu cen w przyszlosci, jednak zawsze jest ryzyko. Złoto zachowuje swoją wartość i jest bezpieczniejsze. Osobiście mam trochę srebra, jednak głównie stawiam na złoto, sam musisz wybrać co wolisz
wbq

Postprzez joxer » 11 Lip 2017 13:25

tylko co do monet uncjowych, należy pamiętać że przy zakupie nowych są droższe o podatek (złota to nie dotyczy)

np, cena spot srebra dziś wynosi 57.80, a najtaniej uncję srebra można kupić za 70 zł (przy czasie dostawy 21 dni)

na złocie to troszkę lepiej wygląda, cena spot za 1 gram dziś wynosi 145 zł, najtaniej można kupić sztabkę 1 gram 165 zł, a w przypadku 5 gram za 772 zł (154 za gram)

na rynku wtórnym to lepiej wygląda, choć cena za srebro w przypadku monet uncjowych i tak jest większa od monet z prlu :) ale kto co preferuje :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez wbq » 11 Lip 2017 13:38

A no wlasnie, dobrze, ze o tym wspomniałeś. Podatek na srebro potrafi mocno zniechęcić do zakupu, między innymi dlatego głównie preferuje zloto.
wbq

Postprzez brodacz » 11 Lip 2017 14:09

Ale rynek wtórny nie bierze podatku od srebra.
brodacz

Postprzez grzes-w-wa » 11 Lip 2017 16:26

joxer napisał:tylko co do monet uncjowych, należy pamiętać że przy zakupie nowych są droższe o podatek (złota to nie dotyczy)
np, cena spot srebra dziś wynosi 57.80, a najtaniej uncję srebra można kupić za 70 zł (przy czasie dostawy 21 dni)
na złocie to troszkę lepiej wygląda, cena spot za 1 gram dziś wynosi 145 zł, najtaniej można kupić sztabkę 1 gram 165 zł, a w przypadku 5 gram za 772 zł (154 za gram)
na rynku wtórnym to lepiej wygląda, choć cena za srebro w przypadku monet uncjowych i tak jest większa od monet z prlu :) ale kto co preferuje :)

Przestańcie pleść brednie o podatku od srebra.
U żadnego dealera srebro nie jest obciążone 23% vatem.
Kolego joxer. Nie wiem jak ty to przepłacanie liczysz?
Wiesz ile to jest 3% od 4700? (uncja złota)
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez mk123 » 11 Lip 2017 18:15

tonyxxl napisał:
mk123 napisał:Lepiej co pół roku kupić suwerena niż co miesiąc 1g.

a po ile będzie złoto za pół roku? bo rozumiem że znasz cenę jeśli wychodzi ci że lepiej.
On chce systematycznie i dobrze, bo co pół roku to może nie uśrednić różnicy w cenie i przyjdzie mu kupić tego suwerena na górce.

A skąd wiesz, że nie będzie taniej ? Procentowo lepiej wychodzą suwereny co pół roku niż 1g co miesiąc. Nie licząc nawet kosztów wysyłki.
Systematycznie nie musi byc co miesiac. Moze byc rzadziej.
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez grzes-w-wa » 11 Lip 2017 18:32

Suweren nie jest popularny w Polsce. I nie jest to moneta bulionowa jak co nie którym się wydaje.
Pierwotnie suweren zawierał ½ uncji (ok. 15,5 g) czystego złota, monety były próby 23-karatowej, po roku 1816 ważył 7,98 g 22-karatowego złota (zawierał 7,315 g czystego złota).
Do nabycia takiej monety trzeba zapaleńca.
W Polsce najlepsze złoto to te czyste 999,9.
Nie wpędzajcie nowicjuszy w kłopoty i nie namawiajcie na zakup stopów złota.
---------------
Złota moneta im tańsza tym większa płynność.
Prędzej znajdzie się klient na złoto za 200 zł niż za 700 czy 1500. Nie mówiąc już o pełnej uncji za nie całe 5 tysiączków.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez mk123 » 11 Lip 2017 18:46

Będzie sprzedawał pewnie i tak za spot ceny kruszcu, dla mnie najważniejsze to tanio kupić.
Może i lepiej żeby co miesiąc kupować jak się dopiero zaczyna, wtedy widać efekty na bieżąco.
Przez pół roku odkładania na jakąś tłuściejszą monetę, różne rzeczy się mogą stać z gotówką, jak się jeszcze bakcyla nie złapało :lol:
Awatar użytkownika
mk123

Postprzez grzes-w-wa » 11 Lip 2017 18:50

mk123 napisał:Będzie sprzedawał pewnie i tak za spot ceny kruszcu, dla mnie najważniejsze to tanio kupić.

Nigdy nic nie wiadomo.
Za 30 czy 40 lat może będzie platforma do sprzedaży kruszców bez złodziejskich opłat z normalnym dostępem.
I nie będzie potrzeby sprzedawania za spot, tylko po rynkowej cenie.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez tede1981 » 11 Lip 2017 19:11

Witam wszystkich dziękuje za taki odzew i za mnóstwo informacji. Muszę na spokojnie poczytać i zastanowić się jak lokować może nie duże ale zawsze pieniądze.

Czy na forum można znaleźć informacje, gdzie bezpiecznie i nie przepłacając kupić monetę lub sztabkę?? Czy raczej tylko na Priv ?
tede1981

Postprzez grzes-w-wa » 11 Lip 2017 19:51

Jest strona zlotyranking.
To porównywarka cen.
Szukasz waloru który ci pasuje i porównujesz marże ponad cenę spot.
Wybierasz tego dealera gdzie marże są najniższe.
Często jest wysyłka gratis na podane hasło.

Możesz korzystając z niskich cen jakiś walor sobie dziś ustrzelić.
Do przyszłego miesiąca postaraj się przeczytać to: viewforum.php?f=16
To kopalnia wiedzy. :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Geol » 19 Lip 2017 10:12

Wybaczcie pytanie żółtodzioba, ale jestem totalnie zielony. Czy ogólnie kupując w ten sposób monety, trzeba dobrze się znać, żeby na nich po latach zyskać, czy raczej wszystkie monety kolekcjonerskie / limitowane teoretycznie powiedzmy za 20 lat zyskają na wartości?

Ostatnio edytowany przez Geol 01 Gru 2017 16:17, edytowano w sumie 3 razy
Geol

Postprzez tonyxxl » 19 Lip 2017 10:38

Geol napisał:Wybaczcie pytanie żółtodzioba, ale jestem totalnie zielony. Czy ogólnie kupując w ten sposób monety, trzeba dobrze się znać, żeby na nich po latach zyskać, czy raczej wszystkie monety kolekcjonerskie / limitowane teoretycznie powiedzmy za 20 lat zyskają na wartości??

Trzeba się znać i nikt nie wie jaka będzie przyszłość. Im droższą monetę masz zamiar kupić (ponad wartość kruszcu) tym się trzeba bardziej zastanowić, bo większe ryzyko. Na początek najlepsze są monety które wychodzą najtaniej "na wagę" czyli cena za gram czy uncję. Nakład 500 szt na cały świat z Bolkiem i Lolkiem albo innymi wynalazkami typu Królowa Lodu czy Papież Franciszek w Somalii może być tyle samo warto (i najczęściej jest) po kilku latach co najtańsza moneta bulionowa. A więc czysta strata.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez Geol » 19 Lip 2017 14:37

Czyli te monety okolicznościowe to trochę taka ściema w kwestii inwestycyjnej.
Geol

Postprzez leices » 19 Lip 2017 14:45

ja kupuje sobie polskie 10 zł z NBP po około 30-40 zł trochę srebra i oko cieszy ale to nie czysta inwestycja lecz połączone z kolekcjonowaniem :) a jest ich w tej cenie naprawdę bardzo dużo
bo typowo z NBP nie opłaca się kupować prawie zawsze kolekcjonerskie srebro leci w dół nawet jak teraz nakłady są po 15 000 (oczywiście cichociemni to wyjątek )
leices

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości