Badanie spektrometrem autentyczności złota

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Badanie spektrometrem autentyczności złota

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 11:21

Witam!

Nie orientujecie się Koledzy gdzie na Śląsku można przeprowadzić badanie autentyczności złotej monety spektrometrem? Słyszałem, że w Katowicach w Silesia Center ale nie potrafię znaleźć takiej oferty w necie. Czy ktoś z Was testował złote monety w ten sposób? Jaki jest koszt takiego badania?

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!
batoni

Re: Badanie spektrometrem autentyczności złota

Postprzez grzes-w-wa » 22 Paź 2017 12:08

Zapytaj tu:

Okręgowy Urząd Probierczy
Wydział Zamiejscowy w Chorzowie

ul. Kilińskiego 5
41-506 Chorzów
tel./fax +48 32 241 31 58
e-mail: oup.krakow.chorzow@gum.gov.pl

Danuta Drążkiewicz - naczelnik
Stanisław Wierzbicki - z-ca naczelnika

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek w godz. 07:00 - 15:00
przyjmowanie wyrobów do badania i cechowania w godz. 07:15 - 12:00
odbiór wyrobów po badaniu i cechowaniu w godz. 12:30 - 14:00
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 12:14

Dzięki grzes-w-wa! A komercyjnie jakieś firmy świadczą taką usługę? Jubilerzy, skupy złota, lombardy?
batoni

Postprzez brodacz » 22 Paź 2017 12:23

A jesteś pewien, że nie ma prostszego sposobu na weryfikację autentyczności? Poczytaj nasze forum, a znajdziesz.
brodacz

Postprzez grzes-w-wa » 22 Paź 2017 12:33

batoni napisał:Dzięki grzes-w-wa! A komercyjnie jakieś firmy świadczą taką usługę? Jubilerzy, skupy złota, lombardy?

Nie żartuj. W lombardzie uzyskasz informacje że to złom.
Następnie ofertę odkupu za grosze.
----------------
W taki prosty i prymitywny sposób zostaniesz pozbawiony złota.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 12:47

Ja rozumiem, że w lombardach mogą chcieć oszukać - nie zamierzam sprzedawać monety tylko sprawdzić przed zakupem czy jest autentyczna. Chodzi mi o to czy gdzieś można skorzystać na Śląsku odpłatnie ze spektrometru jubilerskiego. To droga zabawka - najtańsza za ok. 50 tyś. zł - na w Częstochowie czy Opolu ponoć nie ma ani jednego jubilera czy skupu, który by miał takie urządzenie. Ponoć w Katowicach w Silesia Center jest ale nie potrafiłem znaleźć ani telefonu do nich ani żadnej oferty. Dlatego pytam tu Kolegów ze Śląska czy nie korzystali kiedyś z takiej usługi a jeżeli tak to jaki jest koszt badania np. jednej złotej monety.
batoni

Postprzez grzes-w-wa » 22 Paź 2017 12:54

A co za monetę chcesz sprawdzić.
Może te twoje zabiegi są zbędne?
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez tonyxxl » 22 Paź 2017 12:56

Jak byłem ze złotą monetą do sprzedania u jubilera to powiedział że musi sprawdzić na spektometrze, pojechał na 15 min gdzieś. Warto zapytać u swojego jubilera gdzie jeżdżą sprawdzać towar, bo nie wszystko od razu topią w tyglu. Poza tym dowiedziałem się że takie urządzenie kosztuje ponad 100tys zł dlatego kupują je głównie duże zakłady obróbki i obrotu metalami , I to by się zgadzało:
http://allegro.pl/spektrometr-niton-xl3t-atrakcyjna-cena-i6936688252.html#thumb/3
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 14:46

grzes-w-wa napisał:A co za monetę chcesz sprawdzić.
Może te twoje zabiegi są zbędne?

Tą monetę chciałbym sprawdzić:

viewtopic.php?f=9&t=31008&view=unread#unread
batoni

Postprzez joxer » 22 Paź 2017 16:17

zrób jeden z testów :) najprostszy będzie ping test, a najpewniejszy test grawitacyjny :) ale wypadało by zacząć od sprawdzenia wymiarów oraz wagi monety

zawsze też możesz pobrać aplikację na smartphona do sprawdzania monet :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 18:34

Joxer - masę i wymiary sprawdziłem dokładnie - wagą elektroniczną i suwmiarką. Idealnie trzyma normę. Ping Testu niestety nie zrobię ponieważ nie ma monety 20 markowej w bazie programu (przynajmniej jeśli chodzi o Bullion Test a innych nie znam). Na czym polega test grawitacyjny?

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez joxer » 22 Paź 2017 20:11

test grawitacyjny mniej więcej wygląda tak:
https://www.youtube.com/watch?v=vYkfIAk8AMI
https://www.youtube.com/watch?v=i1YjdY55suM

co do ping testu, zrób go na ucho (około 5 minuty zaczyna go robić, po nudnym wprowadzeniu):
https://www.youtube.com/watch?v=AQOmzCNN6JU&t=4s

złoto ma dość specyficzny dźwięk :)

ale skoro moneta idealnie trzyma wymiary, więc raczej moneta powinna być ok :) z reguły fałszywe monety albo mniej ważą lub są grubsze
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 20:49

Dzięki joxer!

Zrobiłem Ping Test i wydaje mi się, że jest ok. Co prawda na filmiku z linku tamte złote monety brzmią głośniej i trochę dłużej niż moja 20 markówka ale tłumaczę to sobie tym, że mona moneta ma dużo mniejszą masę i średnicę. Niemniej ładnie brzmi ale dla pewności musiałbym mieć na 100% oryginalny wzorzec.

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 22:27

Kurcze - Koledzy jestem zbity z tropu maksymalnie!

Zrobiłem taki eksperyment - na długiej nitce zawiesiłem moją monetę (20 Mark złoto), poczekałem aż zawiśnie w całkowitym bezruchu i przybliżyłem do niej na bardzo bliską odległość (2-3 mm) bardzo silny magnes neodymowy (wyjęty z zepsutego dysku twardego). I ku mojemu zaskoczeniu moneta została minimalnie przyciągnięta do magnesu. Nie przykleiła się ale wyraźnie się rozkołysała i rantem skierowała się ku magnesowi (moneta jest na małej gumce - recepturce a do gumki przywiązana jest ok 50 cm nitka). Taki sam test zrobiłem ze złotą obrączką próby 585 i tutaj ku mojemu kolejnemu zdziwieniu obrączka była odpychana minimalnie od magnesu. Z tego co wiem to złoto jest diamagnetykiem i powinno być minimalnie odpychane przez magnes. Czyżby to znaczyło, że moneta jest podrobiona?

Żeby było śmieszniej zrobiłem tan sam test na monecie 1 kopiejka z końcówki XIX wieku - moneta miedziana, mocna spatynowana (znaleziona na polu) i została minimalnie przyciągnięta przez magnes! A przecież miedź jest też diamagnetykiem!

Co o tym myślicie?
batoni

Postprzez grzes-w-wa » 22 Paź 2017 22:41

Obiecałeś że zostawisz monetę w spokoju i pójdziesz spać!
Chcesz się dręczyć do rana?
-------------
Moneta to stop 900.
Zawiera oprócz złota inne metale miękkie.
------------
Jak waga, wymiary i dźwięk się zgadza to jest to złoto.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez batoni » 22 Paź 2017 22:51

Hehe - masz rację grzes-w-wa - obiecałem ale przed snem wpadłem na ten pomysł z magnesem i nie zasnąłbym gdybym nie sprawdził ;) Chyba minąłem się z powołaniem bo MacGyver przy mnie wysiada ;)

A w międzyczasie sprawdziłem jeszcze tą samą metodą monetę 1 Rubel 1896 na 100% oryginał (srebro próby 900/1000) i też jest minimalnie przyciągany! Coś chyba mam magnes zepsuty ;)

Czy jest na sali jakiś fizykochemik, który potrafiłby to wytłumaczyć?

Dobra - idę spać bo zeświruję ;)

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez joxer » 22 Paź 2017 23:12

co do miedzi, podobnie jak srebro nie klei się do magnesu, ale minimalnie ulega jego działaniu
https://www.youtube.com/watch?v=v1YNrWgrbDM" target="_blank" target="_blank" target="_blank

grzes-w-wa napisał:-------------
Moneta to stop 900.
Zawiera oprócz złota inne metale miękkie.
------------
Jak waga, wymiary i dźwięk się zgadza to jest to złoto.

należy też pamiętać, że proces technologiczny w czasach kiedy ta moneta była bita, nie był tak doskonały jak teraz

jak ci moneta nie daje spokoju to zrób test grawitacyjny, ewentualnie udaj się do sklepu numizmatycznego to ci za darmo lub symboliczną opłatę potwierdzą, że moneta jest autentyczna / wykonana ze złota
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez batoni » 28 Paź 2017 20:10

Dzięki Koledzy za pomoc!

Moja moneta najprawdopodobniej jest OK ale dziś dowiedziałem się, że jednak jest w Katowicach w galerii Silesia Center firma, która ma spektrometr i można u nich za niewielką opłatą zrobić test. Dla pewności gdy tam będę to przetestuję swoje złotko.
Zainteresowanym podam nazwę sklepu na pw - nie chcę być posądzony o reklamowanie :)

Pozdrawiam!
batoni

Postprzez sambuca » 09 Maj 2018 21:15

batoni napisał:Dzięki Koledzy za pomoc!

Moja moneta najprawdopodobniej jest OK ale dziś dowiedziałem się, że jednak jest w Katowicach w galerii Silesia Center firma, która ma spektrometr i można u nich za niewielką opłatą zrobić test. Dla pewności gdy tam będę to przetestuję swoje złotko.
Zainteresowanym podam nazwę sklepu na pw - nie chcę być posądzony o reklamowanie :)

Pozdrawiam!

a z ciekawości, jaki jest koszt takiego badania? osobiście zrobilabym je na uczelni, niektóre wydzialy prowadzą działalnosc zarobkową na sprzętach na których uczą się studenci
sambuca

Postprzez batoni » 11 Maj 2018 22:03

Cześć!

Niestety jeszcze nie miałem okazji odwiedzić Katowice i spektrometr. Z tego co mi mówiono to za monetkę biorą "dychę" ale czy to prawda to nie wiem. A na jakiej uczelni działasz jeśli można zapytać?

Pozdrawiam!
batoni

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości