Zlote monety bulionowe

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Zlote monety bulionowe

Postprzez marcindworzan » 30 Sty 2018 12:34

Witam,
jest to mój pierwszy post tu na forum. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem złotych monet bulionowych, a dokładnie liść klonu 1oz. Jednakże mam do Was kilka pytań, jako, że temat zakupu monet jest mi zupełnie obcy.
1) Czy ma znaczenie w którym roku moneta została wybita? Czy bardziej opłaca się kupować monety z aktualnym rocznikiem, czy może starsze?
2) Czy lepiej jest kupować monety z rynku wtórnego czy w stanie menniczym?
3) W planach mam kupować średnio 1 złotą monetę na rok - czy w związku z tym bardziej opłaca się poczekać i po uzbieraniu większej sumy kupić zestaw np. x5?
4) Czy patrząc na oferty mam kierować się tym, że dostawa jest np. w ciągu 7 dni? Czy ma to duże znaczenie, czy przesyłka będzie w ciągu 7, 14 bądź 21 dni?
5) Czy moglibyście mi polecić (oczywiście na PW) dobrych dealerów (polskich), gdzie mógłbym zaopatrzyć się w złote monety z certyfikatem? Oczywiście z najbliższym % do cen SPOT.
Z góry dziękuję za odpowiedzi
marcindworzan

Re: Zlote monety bulionowe

Postprzez flex » 30 Sty 2018 13:46

1. Ma znaczenie o tyle, że od 2014 r Maple Leaf są zabezpieczane małym unikalnym laserowym grawerunkiem tzw Bullion DNA. Ponoć nie do podrobienia. Autoryzowani przedstawiciele mają specjalny sprzęt do weryfikacji tego grawerunku. Jest to dodatkowe utrudnienie dla fałszerzy i IMO lepiej takie monety kupować.
2. Zależy o jaki rynek wtórny Ci chodzi. Jeżeli już, to tylko z zaufanych sklepów czy lombardów, gdzie możesz sam sprawdzić wagę, wymiary, test dźwiękowy czy grawitacyjny. Ja wolę sprawdzone sklepy i bieżące roczniki.
3. Nie. Cena praktycznie się nie zmieni przy 5 sztukach a 5 lat to kawał czasu...
4. Tak, ja preferuję jak najkrótszy termin jeżeli chodzi o złoto. Kilka lat temu spore grono osób przejechało się na długoterminowych zakupach. Firmy w międzyczasie ogłosiły bankructwo.
5. Poszło na PW
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez marcindworzan » 30 Sty 2018 20:29

Ad 1. Rozumiem - nie wiedzialem o tym, w sumie na stronach mennic itd nie ma wzmianki o tym
Ad 2. Bardziej jestem sklonny zaplacic w sprawdzonym sklepie (internetowym) , ktory sie specjalizuje w sprzedazy zlotych monet
Ad 3. A czy wg Was lepiej jest roznicowac monety? w sensie waga taka sama - 1oz, ale chodzi mi o avers/revers - nie wiem dlaczego, ale glownie skupilem sie na Maple Leaf;)
Ad 4. A czy termin np. 14 dni i do tego w sprawdzonym sklepie i godnej reputacji to termin, nad ktorym nalezaloby sie juz zastanowic, czy moze chodzi tu bardziej o terminy typu miesiac, dwa?
Ad 5. Czy wszystkie sklepy, ktore sprzedaja zlote monety dolaczaja rowniez certyfikat wiarygodnosci?
marcindworzan

Postprzez flex » 30 Sty 2018 22:37

3. Przy zwykłym złotym bullionie 1 oz różnicowanie nie ma sensu. Może, jeżeli chcesz wejść w monety kolekcjonerskie, ale to już nie moja działka.
4. A jak sprawdzasz że sklep jest zaufany? :) Z drugiej strony gdzieś trzeba kupować. A skoro 14 dni to czemu nie 21? ;) Sam musisz decydować.
5. Do zwykłego bullionu nie ma certyfikatów. Chyba, że jakiś sklep sam drukuje. I tyle są warte ;) Ważne, żeby samemu nauczyć się sprawdzać autentyczność monet. Jest o tym kilka wątków na forum.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez marcindworzan » 30 Sty 2018 23:40

Czyli proponujesz w takim razie, aby zakupic linijke fisha? Z tego co napisales, to wnioskuje, ze takie certyfikaty wystawiane przez sklep sa nic nie warte, tak? Czyli jakbym kiedys chcial sprzedac zlote monety, to na ten papierek nawet nie beda patrzec?
marcindworzan

Postprzez joxer » 31 Sty 2018 00:29

w ciągu 5 lat cena za uncję oscylowała od 1100 do 1600 dolarów za uncję :) więc to zależałoby w którym momencie być dokonał zakupu oraz od kursu dolara :) warto jest też rozważyć zakup monet 1/10 uncji, bo to tak nie wysiliło by budżetu jak jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych oraz mógłbyś urozmaić swoją kolekcję o złote monety pseudo-numizmatyczne takie jak lunary czy pandy (które potem może się uda sprzedać ciut ponad cenę spot)

jeżeli jesteś zainteresowany tylko maple leaf to kupuj tak by cię cena jak najtaniej wyniosło, ale lepiej unikaj takich miejsc jak ebay

co do roczników to teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia, ale praktycznie wszystko ma :) bo coraz więcej osób bawi się w ich kolekcjonowanie, ale bardziej się skupiaj na cenie oraz by moneta nie miała żadnych wad :)

pierwszą monetę lepiej kup w stanie menniczym, w pewnym miejscu, byś miał punkt odniesienia :)

warto też się zapoznać z podstawowymi metodami sprawdzania czy moneta faktycznie jest złota :)

marcindworzan napisał:Czyli proponujesz w takim razie, aby zakupic linijke fisha? Z tego co napisales, to wnioskuje, ze takie certyfikaty wystawiane przez sklep sa nic nie warte, tak? Czyli jakbym kiedys chcial sprzedac zlote monety, to na ten papierek nawet nie beda patrzec?

paragon ze sklepu numizmatycznego też powinien wiele osób zadowolić, ale są tańsze sposoby na sprawdzenia autentyczności monety: jak waga i wymiary, ping test (na ucho lub aplikację na telefon)

a co do sprzedawania 1 uncjowych monet to zastanów się skąd ty byś chciał taką monetę kupić :) pamiętając o tym, że na allegro ich nie można sprzedawać, a z olx jest mniej bezpiecznie (i zdecydowanie mniejsze zainteresowanie)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez vwrafi » 31 Sty 2018 10:06

Trochę czytałem ostatnio o monetach, złocie i srebrze. Sam będę w to wchodził powoli. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, jeśli jesteś tylko inwestorem a nie kolekcjonerem, to kupuj jak najtańsze złote monety 1 uncjowe, 1/2 uncjowe oraz najmniej 1/4 uncji. Mniejsze rozmiary są nieopłacalne. Najlepiej kupować takie, gdzie jest największa wartość tych monet, czyli mają napisane że ich wartość to np. 50 dolarów. Jeśli potrafisz rozróżnić złote monety od podrabianych, to jeśli tylko masz możliwość kupna tańszej z rynku wtórnego, to zrób to. Za parę/paręnaście lat i tak nikt nie będzie pytał czy kupiłeś ją w sklepie czy na giełdzie, liczył się będzie stan. Więc jeśli cena za monetę w sklepie to 4900zł, używana w stanie menniczym 4600zł a ty potrafisz rozróżnić czy to autentyk czy nie, to bierz jak najbardziej tę używaną.

Jeśli chcesz zbierać 5 lat żeby kupić 5 monet, to według mnie jest to totalnie bez sensu. Przez 5 lat cena może znacząco się zmienić lub być może odechce ci się je kupić po tak długim okresie czasu. I tak zakup 1 monety co rok to już jest zbyt długo, a co dopiero 5 lat.

Ja mam też pytanie. Jeśli sklep oferuje wysyłkę monety z terminem 1 dzień, 14 dni, 1 miesiąc, to też nie opłaca się zapłacić mniej i poczekać ten miesiąc na monetę? Czy wy może mówiliście jedynie o takich sklepach, gdzie czas oczekiwania to minimum miesiąc?
vwrafi

Postprzez flex » 31 Sty 2018 10:26

marcindworzan napisał:Czyli proponujesz w takim razie, aby zakupic linijke fisha? Z tego co napisales, to wnioskuje, ze takie certyfikaty wystawiane przez sklep sa nic nie warte, tak? Czyli jakbym kiedys chcial sprzedac zlote monety, to na ten papierek nawet nie beda patrzec?

Nie. Dobre falsy przechodzą już test linijką Fisha:

Lepiej kupić suwmiarkę i wagę. Robią to samo co linijka ale są bardziej wszechstronne.

Do tego np Bullion Test na telefon, sprawdzający częstotliwości rezonansowe monety.

Ewentualnie, znając częstotliwości rezonansowe danej monety, można samemu sprawdzić te częstotliwości aplikacją Speedy Spectrum Analyzer.

Niektórzy robią "Specific Gravity test", czyli sprawdzają ciężar właściwy badanej monety czy innego przedmiotu:

Dla mnie 3 pierwsze sposoby są wystarczające. Specific Gravity test nie jest dla mnie pewnym testem bo, gdy będziemy sprawdzać falsa, który trzyma wagę i wymiary, powinniśmy otrzymać wynik pozytywny czyli ciężar właściwy złota.

vwrafi napisał:Ja mam też pytanie. Jeśli sklep oferuje wysyłkę monety z terminem 1 dzień, 14 dni, 1 miesiąc, to też nie opłaca się zapłacić mniej i poczekać ten miesiąc na monetę? Czy wy może mówiliście jedynie o takich sklepach, gdzie czas oczekiwania to minimum miesiąc?

To już sam musisz ocenić.
Ze sklepami internetowymi jest jak z biurami podróży. Wszystko jest super do czasu aż, nagle, nie jest. ;) Nagle okazuje się, że musisz opuścić hotel, bo nieopłacony a telefonów do biura podróży nikt nie odbiera. Z telefonów do rodziny dowiadujesz się, że biuro upadło i w takie sytuacji jest kilka tysięcy ludzi. Koczujesz kilka dni na lotnisku i czekasz na zbawienie ;)
Ale, jak pisałem wcześniej, były już wcześniej przypadki bankructwa firm handlujących złotem i srebrem. Klienci stracili pieniądze, więc ryzyko jakieś jest.
I sam je musisz ocenić wybierając firmę i termin dostawy.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez vwrafi » 31 Sty 2018 13:07

Dziękuję za ten wpis. Wiadomo, że muszę ocenić sam. Tylko ja ponoszę ryzyko za moje działania. Ale czy dla pana osobiście byłby to powód do niepokoju, gdyby firma oferowała 3 różne ceny monety w zależności od terminu dostawy? Interesuje mnie pańska subiektywna opinia.
vwrafi

Postprzez flex » 31 Sty 2018 14:21

vwrafi napisał:Dziękuję za ten wpis. Wiadomo, że muszę ocenić sam. Tylko ja ponoszę ryzyko za moje działania. Ale czy dla pana osobiście byłby to powód do niepokoju, gdyby firma oferowała 3 różne ceny monety w zależności od terminu dostawy? Interesuje mnie pańska subiektywna opinia.

Nie. Znaczy to tylko, że firma, prawdopodobnie, obraca twoimi pieniędzmi i oferuje za to upust na cenie. Bardziej martwiłbym się firmą, która oferuje tylko długie czasy dostawy.

Przy okazji. Tu nie ma panów. Wszyscy jesteśmy na ty. :)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 17:40

To i ja muszę się wtrącić bo widzę tu ostre trzepanie piany.
Kolego vwrafi, chcesz zbierać złote monety czy chcesz zabezpieczyć swój kapitał złotem?
Zastanów się i odpisz.
To co postanowisz to ma kolosalne znaczenie w rodzaju kupowanego złota.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez marcindworzan » 31 Sty 2018 17:47

Ja osobiscie chce zabezpieczyc swoj kapital zlotem
marcindworzan

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 17:55

To nie patrz co za pierdoły są wybite na monecie, tylko kupuj najtańszą za gram.
Szkołę skończyłeś więc z podzieleniem ceny na 31,1035 nie będzie problemu.
Na PW nasz miejsca gdze kupować.
Zdjęcia podejrzanych monet wrzucaj tu na forum. Wszyscy ci pomogą.
Olej certyfikaty bo to zbyteczna celuloza. :shock: Szkoda naszych lasów na takie ogłupianie ludzi. :wink:
Monety nie są numerowane, wiec certyfikaty można zmieniać jak my zmieniamy skarpetki. :lol: :lol: :lol:
Co dzień inne.
Ostatnio edytowany przez grzes-w-wa, 31 Sty 2018 20:11, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 18:01

Jeśli nie stać cie na monetę 1 oz to kupuj pół uncji, a jak jeszcze brakuje to ćwierć uncji.
I nie czekaj pół roku aż uzbierasz bo możesz nigdy nie uzbierać.
Masz wolną kasę to zamieniaj na złoto i pozamiatane.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez marcindworzan » 31 Sty 2018 18:19

Chodzi o to, ze chce co miesiac odkladac 1tys i jak sie uzbiera kwota, to kupowac 1oz - czyli srednio co pol roku niecale (5m-cy), cwierc uncji wg mnie nie oplaca sie..
marcindworzan

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 18:51

Zastanów się jeszcze nad opcją starych monet tj, marki, franki, dukaty.
Tu cena też oscyluje około spot.
chf.jpg
dem.jpg
dukat.jpg
frf.jpg

Złoto to też sztabki.
Mają takie samo złoto a są tańsze.
P1010009.JPG
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez meszuzel » 31 Sty 2018 19:13

marcindworzan napisał:Chodzi o to, ze chce co miesiac odkladac 1tys i jak sie uzbiera kwota, to kupowac 1oz - czyli srednio co pol roku niecale (5m-cy), cwierc uncji wg mnie nie oplaca sie..

Kolego, weź pod uwagę jeszcze jedna istotną sprawę. Kiedyś będziesz chciał zbyć te monety. Różnie w życiu bywa i łatwiej może okazać się sprzedanie 1/4oz czy nawet 1/10 oz niż calej uncji.
O ile kupowanie 1/10 to moze średnia opcja lokowania kapitału, to uważam, że 1/4, 1/2 to bardzo dobre rozwiązania.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez joxer » 31 Sty 2018 21:27

to może ja napiszę o moim przykładzie :) pierwotnie jak koledzy zadający pytanie miał zamiar kupować złote i srebrne monety bulionowe :) już nawet się zaopatrzyłem w suwmiarkę, wagę, itp. ale potem mi się odmieniło :P i przeszedłem na złą stronę mocy :) czyli polskie monety kolekcjonerskie

bo jedną z ważniejszych rzeczy jest rozpoznawalność, a szczerze powiedziawszy dla osoby nie zainteresowaną tematem co najpierw przyjdzie na myśl XXL prl-u, złota 100 zł, czy srebrne dolary lub inne monety bulionowe :) kolejny plusem jest to, że można po prostu wyjąć katalog i pokaz ile moneta jest warta ;)

oczywiście produktów prost z mennicy się nie opłaca kupować, ale monety z drugiej ręki to już bajki :) i tutaj można wybierać i przebierać, a ceny są naprawdę dobre :) każdy znajdzie coś dla siebie: monety bulionowe orzeł bielik 50 zł / 100 zł / 200 zł / 500 zł w próbie au999 lub złote monety kolekcjonerskie 25 zł / 30 zł / 37 zł / 50 zł / 100 zł / 200 zł od 1 grama wzwyż w próbie au900

kolejnym plusem jest to, że jeszcze nie słyszałem o podrabianych współczesnych złotych polskich monetach, a każda moneta znajduje się w kapslu oraz w pudełku nbp, już nie wspominając o certyfikacie nbp

przy budżecie 1000 zł mógłbyś sobie pozwolić na 1 monetę 100 złotową (7,2 czystego złot) :) bez trudu można znaleźć takie monety w cenie 1100 zł za szt lub nawet taniej
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 21:36

Za 900 zł mają 20 franków znane na całym świecie.
------------------------------------
Trzymajcie się z dala od złomu z NBP.
Wtopicie i będzie płacz, i smarowanie kufra wazeliną.
Ani płacz, ani wazelina nie pomoże.
Będzie w plecy na bank!
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 31 Sty 2018 21:44

Co do sprawdzania złota to proponuje wizytę u laryngologa.
Przynajmniej jedno ucho dokładnie przepłukać i po problemie.
Złotą monetę kładzie się na opuszek palca i delikatnie w nią uderzamy.
Ma dzwonić co najmniej 10 sekund.
Proste?
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Następna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości