Zlote monety bulionowe

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Zlote monety bulionowe

Postprzez vwrafi » 01 Lut 2018 15:31

Wszędzie polecają, jako inwestycja lub jako ulokowanie części kapitału, jak najtańsze srebrne monety, bez patrzenia na wartość kolekcjonerską. Jakie miałem w takim razie kupić monety, jeśli nie srebrne liście? Orły, filharmonicy, one też mają milk spot. Najwyżej się gumką zetrze.
vwrafi

Postprzez joxer » 01 Lut 2018 18:01

ogółem to złoto jest mniej problematyczne :) przede wszystkim dużo mniej miejsca zajmuje i nie utlenia się

milk spoty to znany problem :) ale je można zetrzeć gumka :) :P niby błahostka, ale cenę przy odsprzedaży zaniży
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Miejscowość: Biała Podlaska

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2018 11:29

Jak chcesz zabezpieczyć kasę w srebrze, to kupuj filharmoniki lub orły, co zostało zresztą wspomniane. Monetę do kapsla można ewentualnie dodatkowo w woreczek strunowy. Najgorsze na milk spoty narażone są liście. Nie wierzcie, że usuniecie to gumką bez zniszczeń. Jakiś czas temu z kolegą zrobiliśmy test, zamieszczony nawet tutaj na forum. Owszem plamy zniknęły, ale pojawiły się rysy. Taka moneta nie będzie warta więcej niż złom srebra. Ta z milk spot może być ciut więcej, bo temat tych plam jest znany.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez marcindworzan » 02 Lut 2018 13:56

a czy kupujac macie zalozony profil ze swoimi danymi, czy moze kupujecie jako gosc? a moze telefonicznie ustalacie dane do wysylki itd?
marcindworzan

Postprzez grzes-w-wa » 02 Lut 2018 14:56

meszuzel napisał:Jak chcesz zabezpieczyć kasę w srebrze, to kupuj filharmoniki lub orły, co zostało zresztą wspomniane. Monetę do kapsla można ewentualnie dodatkowo w woreczek strunowy. Najgorsze na milk spoty narażone są liście. Nie wierzcie, że usuniecie to gumką bez zniszczeń. Jakiś czas temu z kolegą zrobiliśmy test, zamieszczony nawet tutaj na forum. Owszem plamy zniknęły, ale pojawiły się rysy. Taka moneta nie będzie warta więcej niż złom srebra. Ta z milk spot może być ciut więcej, bo temat tych plam jest znany.

Worki próżniowe polecam.
lunar 2, 2 oz (2).jpg

marcindworzan napisał:a czy kupujac macie zalozony profil ze swoimi danymi, czy moze kupujecie jako gosc? a moze telefonicznie ustalacie dane do wysylki itd?

99% użytkowników jest zarejestrowana.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2018 16:19

Odnośnie zabezpieczania to mi się jeszcze przypomniało inne rozwiązanie które gdzieś widziałem. Koleś zamiast inwestować w worki próżniowe i urządzenie, to kupił worki do przechowywania odzieży i "próżnie" sobie robi odkurzaczem :) Twierdzi, że tak już od jakiegoś czasu to robi i wszystko jest ok. Monety w kapslach.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez vwrafi » 02 Lut 2018 16:26

A czy te kapsle są szczelne? Bo jeśli on te kapsle ładuje do worka, a kapsle są szczelne, to w nich i tak zostanie powietrze. Kapsle więc musiałyby być nieszczelne, żeby odkurzacz wyssał powietrze nie tylko z worka ale i z kapsli. Dobrze myślę?
vwrafi

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2018 16:33

Kapsle nie są szczelne.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez vwrafi » 02 Lut 2018 16:39

Dziękuję. Żona kupiła parę worków próżniowych do ubrań w Pepco, więc sobie pożyczę. A z tymi plamami, mówicie, że lepiej je zostawić, niż usuwać, tak? Koleś na filmie mówi, że jak ścieramy je gumką, to należy często usuwać ten brud, który tworzy się po zdarciu gumki. Właśnie ten brud powoduje rysy.
vwrafi

Postprzez grzes-w-wa » 02 Lut 2018 17:09

U mnie na monetach RCM nie ma żadnych plam.
Są nóweczki jak spod stempla.
P1010003.JPG
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez joxer » 02 Lut 2018 18:01

a ja ostatnio widziałem inne rozwiązanie przechowywania monet, ale do srebra, złota i monet wartościowych raczej się nie będzie nadawało :/ mianowicie monety były przechowywane zanurzone w oleju silnikowy (oczywiście nie używanym) :) ale i tak potem zostaje problem pozbycia się oleju, bez uszkodzenia monet :)

osoba to tłumaczyła, że olej jest neutralny i chroni monety przed powietrzem, rzekomo od wielu lat stosuje tą metodę :/ tylko, czy takie coś nie będzie równoważne z czyszczeniem ??

co do tej gumki to było śmiechem, żartem :) ale do wystawienia na allegro metoda wystarczająca :)
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez grzes-w-wa » 02 Lut 2018 18:05

joxer napisał: mianowicie monety były przechowywane zanurzone w oleju silnikowy (oczywiście nie używanym) :) ale i tak potem zostaje problem pozbycia się oleju, bez uszkodzenia monet :)

Najpierw olej, potem spirytus. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez meszuzel » 02 Lut 2018 19:15

Aceton techniczny odtłuści taniej, a spirytusem, to można przesmarować gardło :)
Co do czyszczenia gumką to jest mała recenzja tego jak to wygląda TUTAJ

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez grzes-w-wa » 02 Lut 2018 20:55

meszuzel napisał: a spirytusem, to można przesmarować gardło :)

Spalić gardło.
Najpierw olej, potem spirytus. :lol:
Aceton jest trujący. :shock:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez vwrafi » 02 Lut 2018 21:01

meszuzel napisał:Aceton techniczny odtłuści taniej, a spirytusem, to można przesmarować gardło :)
Co do czyszczenia gumką to jest mała recenzja tego jak to wygląda TUTAJ

Jak robiliście ten test, to czy mieliście gumkę twardą czy miękką? Na filmach mówią, żeby była jak najbardziej miękka, wtedy nie porysuje.
vwrafi

Postprzez joxer » 02 Lut 2018 21:52

jak planujesz odkładać na emeryturę to przez te 30-40 lat może się wiele rzeczy zdarzyć :) prędzej się doczekasz zawału, niż emerytury :p wystarczy popatrzeć na popularne mapki :) część zrobiła się matowa, część pokryła się patyną, część została przetopiona, a masa z nich była czyszczona :) i tak zawsze jest wiele ludzi chętnych na nie, nie zależnie od stanu, a i fałszywek wiele osób nakupiło :P

maple leaf to nie żadne monety kolekcjonerskie, więc stan zachowania nie jest aż tak ważny, troszkę ci obniży ich wartość, ale też nie jakoś bardzo drastycznie :) ustaw sobie wyszukiwanie na allegro i po prostu obserwuj licytacje

jak ci wpadnie w ręce jakaś moneta w gorszym stanie to będziesz mógł sam porobić na niej eksperymenty :P ale raczej jakiś ślad po takie operacji zostanie. tylko pytanie co komu bardziej będzie przeszkadzać
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

Postprzez vwrafi » 03 Lut 2018 11:07

Ja mam już tyle lat, że u mnie emerytura bardziej za 20-30 lat niż 30-40 :D

Czyli tak, jak dostanę te monety, to najlepiej je przetrzeć, żeby usunąć wszelkie nieczystości i nie dotykać ich palcami, tylko w rękawiczkach, tak? Jakim płynem przecierać?

Jak już będą czyste, to wtedy w kapsle i w worek próżniowy, prawda?

A te worki gdzie przechowywać? Czy promienie UV szkodzą coś srebru? Czy wysokie lub niskie temperatury szkodzą?

Ja rozumiem, że za te 30 lat i tak coś się z nimi stanie, i będę je sprzedawał nie jako monety, ale jako czyste srebro, lecz i tak wolałbym, żeby były zachowane w możliwie najlepszym stanie.

W sumie to coś czuję, że im więcej przeglądam te wszystkie monety, tym bardziej się nakręcam na kolekcjonowanie niż inwestowanie, ale za mało czasu na te rzeczy :D Już mam tyle hobby że muszę je ograniczać a nie powiększać :D
vwrafi

Postprzez grzes-w-wa » 03 Lut 2018 11:13

Nic nie czyść, nie przemywaj.
Monety dostaniesz w kapslach.
Jeśli nie chcesz aby dostały patyny trzeba pozbyć się tlenków siarki z otoczenia. Czyli ograniczyć dostęp powietrza.
Worek próżniowy wystarczy.
Na to co kupiłeś patrz jak na metal a nie jak na monety.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez meszuzel » 03 Lut 2018 13:52

vwrafi napisał:Jak robiliście ten test, to czy mieliście gumkę twardą czy miękką? Na filmach mówią, żeby była jak najbardziej miękka, wtedy nie porysuje.

Gumka był miękka, ale nie pamiętam jakiej firmy. Biała w każdym razie. Powierzchnia srebra jest bardzo delikatna i przetarcie już opuszkami palców może zarysować monetę. Gumki są do ścierania ołówka, szkoda czasu na zabawy z monetami.

vwrafi napisał:Czyli tak, jak dostanę te monety, to najlepiej je przetrzeć, żeby usunąć wszelkie nieczystości i nie dotykać ich palcami, tylko w rękawiczkach, tak? Jakim płynem przecierać?

Żadnym. Jak kupisz monety i zamierzasz je przechowywać ... w pudełku po butach to tam wrzuć i zapomnij. Jeśli chcesz w lepszych warunkach to również umieść tam i zapomnij. Nie czyść, nie przecieraj, nie płucz, bo nic to Ci nie da. Temat związany z przechowywaniem jest tak obszerny, że nie ma możliwości aby to opisać w kilku zdaniach.

vwrafi napisał:Jak już będą czyste, to wtedy w kapsle i w worek próżniowy, prawda?

Worek próżniowy to dobre rozwiązanie, stosowane przez kolegów na forum. Sposób jest dobry.

vwrafi napisał:A te worki gdzie przechowywać? Czy promienie UV szkodzą coś srebru? Czy wysokie lub niskie temperatury szkodzą?

Wszystkie meble się sprawdzą, pod warunkiem, że zapakujesz w próżniowe worki i mebel ten nie bedzie stał w kuchni, łazience, i w nasłonecznionym miejscu. Gdybyś nie pakował w worki próżniowe, to istotne jest jeszcze aby to nie były meble lakierowane i głównie z drewna żywicznego.

I najważniejsze. Jeśli kupujesz te monety jako zabezpieczenie emerytalne, to nie baw się z nimi jak z kolekcjonerskimi. Im mniej się nimi zajmiesz tym lepiej bedą wyglądać. Poczytaj o ratio, bo może się okazać, że w pewnym momencie lepiej sprzedać srebro i kupić za nie złoto.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez joxer » 03 Lut 2018 14:00

srebro jak i złoto są bardzo miękkimi metalami, więc nie przecierać, nie przedmuchiwać itp :) co do dotykania, to tutaj co kto lubi :) zresztą jak zaczniesz kupować monety z innych miejsc niż specjalistycznych sklepów (ze względu na cenę) to i tak będziesz musiał użyć takich narzędzi jak waga z suwmiarką, itp no chyba, że na wyrobisz oko i rękę :P jak już to monety możesz śmiało za rant podnosić, byle tylko by ręce były czyste, by nie zostawić żadnych tłustych osadów :)

lepsze stany pozwolą ci potem uzyskać lepsze ceny, bo potencjalny kupujący nie będzie miał się czego przyczepić :)

co do rękawiczek to lepsze rozwiązanie niż dotykanie gołą rękę, ale też ma swoje wady :) np. rękawice bawełniane mogą zostawić włókna bawełny na monecie, a niektóre rękawice gumowe są pokryte proszkiem dla lepszego uchwytu, który też może pozostać na monecie

przez te 20-30 lat to koncept może ci się w ogóle zmienić :)

ja pierwotnie byłem zainteresowany tylko złotem i srebrem bulionowym, potem koncept mi się zmienił na polskie srebrne i złote monety (mapki można tanio kupić, niektóre lustrzanki w okolicach spot), teraz jestem na etapie monet kolekcjonerskich prl-u w slabach ngc w możliwie najwyższych notach + kilka zmian konceptów :) i to tylko w ciągu roku od kąt zacząłem się tematem interesować

i dodatkowo zacząłem też zbierać obiegowe monety 1 gr - 2 zł :) groszówki ze względu, na to że są wykonane z mosiądzu, a pozostałe by na emeryturę coś zostało (przez rok to 900 zł uzbierałem, ale wszystkie drobniaki jaki mi wpadły to na emeryturę odkładałem, a 2 zł od tego roku zaczołgam) :) jak masz jakiegoś znajomego w banku to też warto się zainteresować 1-2 groszówkami we woreczkach menniczych, bo nawet bieżący rocznik można sprzedać ze zyskiem rzędu 100% lub większym od wartości nominalnej, a nawet jak się nie uda to można do banku wpłacić :P
Joxer The Mighty
Image
Awatar użytkownika
joxer

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości