Inwestycja w srebrne 20 zł

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Inwestycja w srebrne 20 zł

Postprzez marol » 26 Paź 2007 20:33

Mam takie pytanie. Ponieważ jestem początkującym to sie nie orientuje. Czy lepiej kupić 10 dwudziestozłotowych monet srebrnych takich samych czy kupić 10 różnych. Chodzi mi o dłuższą inwestycje. Ponieważ teraz zamierzam je kolekcjonować czyli by trzeba kupić różne ale czy to sie w ogóle opłaca ze sprzedażą np. za 10 lat.
marol

Postprzez Ziemniok » 26 Paź 2007 21:19

Witaj.

Inwestycja w 20 zł jest dobrym wyborem lecz:

Uściślij o jakie monety Ci chodzi dokładniej.
Musisz rozgraniczyć inwestycję i kolekcjonerstwo. Łącząc te dwie rzeczy nie zawsze oby dwie nam wyjdą dobrze.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Re: Inwestycja w srebrne 20 zł

Postprzez Select » 27 Paź 2007 16:34

marol napisał: Czy lepiej kupić 10 dwudziestozłotowych monet srebrnych takich samych czy kupić 10 różnych.

Tutaj to ciężko wyczuć, ale u mnie zależy to od pieniędzy, które jestem w stanie w danej chwili zamrozić i ryzyka, jakie mogę podjąć.
Powiedzmy mam 1000 zł a monety mogę kupić po 100, czyli 10 monet.
1-Jako inwestycje
W zależności od zaobserwowanego rynku i mojego przeczucia - kupiłbym 5 z jednego i 5 z drugiego rodzaju. W przepadku chybionej inwestycji w jedna monetę jest możliwość, ze nadrobi to druga i w ogólnym rozrachunku będzie OK.
Jednak w ciemno nie można powiedzieć zbyt wiele. Nie wiadomo o jakie monety chodzi, o ich nakłady, popularność, nagonkę i wiele innych czynników.
2-Do kolekcji
Kopiłbym każdą inną i takie, które by mi sie podobały. Takie, które tworzyłyby "zgrany team" oraz pasowały do tematyki mojej kolekcji.
Ziemniok napisał:Musisz rozgraniczyć inwestycję i kolekcjonerstwo. Łącząc te dwie rzeczy nie zawsze oby dwie nam wyjdą dobrze.

Dokładnie - mnie osobiście ciężko będzie pozbyć sie monet, które kupiłem wyłącznie dla zysku i sadze, ze po 1 sztuce pozostanie u mnie w kolekcji (a to już ma mało wspólnego z inwestycja) :wink:
Awatar użytkownika
Select

Miejscowość: Ostrowiec-Southampton

Postprzez marol » 27 Paź 2007 21:48

Aha, dzięki. Czyli jak chce zarobić to muszę kupić po kilka takich samych. I ciężko teraz wybrać czy zacząć kolekcjonować dla przyjemności czy tez kupować monety dla zysku.
marol

Postprzez Select » 28 Paź 2007 01:59

marol napisał:Czyli jak chce zarobić to musze kupić po kilka takich samych.

Tego nie napisałem - powyższy post był przykładem co zrobiłbym ja.
Kupując powiedzmy miesiąc czy dwa temu świstaka, puchacza, fokę, woreczek GN morświna czy foki, worki obiegowe 5 groszy 2006 w ilości 2 sztuk (tylko ze cena nie oscylowała w okolicach 100 zł) w tej chwili byłbyś sporo do przodu.
Tutaj jest kwestia popularności i potencjału danych monet.
Tak jak już napisałem wcześniej - w ciemno ciężko coś doradzić.

Czy zacząć kolekcjonować czy kupować dla zysku?
Trzeba trochę zainwestować, żeby było za co kupować do kolekcji :P
Awatar użytkownika
Select

Miejscowość: Ostrowiec-Southampton

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości