Inwestycja na dzisiaj

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Inwestycja na dzisiaj

Postprzez szymi91 » 02 Lis 2007 20:46

Witam,

Mam do zainwestowania 5000 zł.
W co mógłbym zainwestować na dzień dzisiejszy tak aby w niedługim okresie czasu coś na tym zyskać (oczywiście nie chodzi mi tutaj o fortunę) ? Zauważyłem, że ceny Korzeniowskiego i Arctowskiego systematycznie maleją, więc to nie jest raczej idealny wybór. Proszę polećcie mi coś :)
Awatar użytkownika
szymi91

Miejscowość: Turek

Postprzez Ziemniok » 02 Lis 2007 21:10

Witam.

Arctowski i Korzeniowski tracą - ale jest to normalne następstwo emisji, bądź jej zbliżania się. Po emisji następuje wysyp ich na allegro - i stopniowe obniżanie się ceny.

W przypadku tych monet spadki są, ale niebawem się zatrzymają, wg mnie powyżej ceny emisyjnej - i zaczną się wtedy stałe, powolne lub nie, wzrosty.

Zastanów się nad Szlakiem bursztynowym, Jelonkiem, może jakieś monety z serii Zamki i Pałace - np Zamek w Pieskowej skale. Zainteresuj się również próbami Króli i Zwierząt z PRLu. Popatrz na jakieś jedno złoto kilku letnie. Wybór masz duży :)
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez flamaster » 02 Lis 2007 23:03

A mój typ na chwilę obecną to woreczki rycerza ...

Pozdrawiam
flamaster

Miejscowość: NBP ;)

Postprzez TomekW » 03 Lis 2007 10:05

Ja oczywiście jak zawsze jestem zwolennikiem dywersyfikacji ryzyka i kupiłbym trochę złota (2000-3000zł), srebra (2000-3000zł) i dwójek. (500-1000zł).

Gn-y są najbezpieczniejszą inwstycją pod warunkiem zakupu w cenie nominalnej ewentualnie nie wiele wyższej. Jak dobrze się rozejzszysz to kupisz worki za 105-110 zł, takie za które nie dawno płacono nawet 200 zł i więcej.

W przypadku srebra też jest spory wybór.

Jeżeli chodzi o złoto to możesz kupić jedną ze starszych monet, lub 2-3 trochę młodsze. Generlanie kieruj się nakładem.

Napisałeś o spadkach tegorocznych hitów czyli Arctowskiego i Korzeniowskiego.

O ile Korzeniowski traci na cenie i być może jest to najlepsza okazja na zakup w przysłowiowym dołku. To Arctowski znów zaczyna drożej. Zaraz po emisji jego cena dochodziła momentami nawet do 250-270 następnie był powolny spadek do 180 jednak teraz zaczyna się odbijać i dochodzi znów do 210-220 co pokazuje że dołek w postaci cen na poziomie 180 było dobrym momentem na zakup.
TomekW

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Hellrider » 04 Lis 2007 19:58

Witam!
Dysponuję podobnym kapitałem do inwestycji, zależy mi na możliwie największym zysku po +/- roku.
Chciałbym poprosić bardziej doświadczonych kolegów o sugestie i ocenę wartości zakupów:

- worki Rycerz Ciężkozbrojny GN
- worki Sokół Wędrowny GN
- 20 zł Sokół Wędrowny
- 10 zł z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Przy okazji chciałbym zapytać z jakiego powodu oferowane obecnie na Allegro monety Sokoła o nominale 20 zł kosztują aż 250 zł? Byłem przekonany, że w styczniu będzie można je zakupić bez problemów i za mniejsze pieniądze.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Hellrider

Postprzez Ziemniok » 04 Lis 2007 20:24

Witam.

Najpierw odnośnie Sokoła - na tą monetę jest ogromny popyt. Jej zapasy skończyły się już we wszystkich sklepach niemalże, również w abonamentach.

Owszem - będzie można kupić go po cenie emisyjnej - lecz jedną sztukę, po kilku godzinach stania przed NBP :)

Worki rycerza to dobra inwestycja - na przykładzie pierwszej monety z serii Polska Jazda - Jeźdźca z 2006 - worek dziś chodzi po ok. 250 zł.

O sokole nie trzeba pisać - o ile dostaniesz worki i srebra po emisyjnej - to możesz być spokojny. Pekin - nic specjalnego, bo to seria sportowa, która nie jest extra popularna, jednak unikalne dodatki mogą tu pomóc. Nie znamy jeszcze wizerunku. Myślę, że też ok.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez romek-r » 04 Lis 2007 21:32

Tak, bezwzględnie "Ziemniok" ma rację,"Sokół" to pewniak, kwestia zdobycia jak największej ilości w cenie emisyjnej. "Pekin" lekko zdominowany,
ale też sobie poradzi, na fali są wszelkie udziwnienia monety.
Odnośnie "Rycerza" GN, dał bym mu się wyszaleć. Przepłacać tyle w roku emisji to ewidentna strata.
Oczywiście nie zamierzam handlować tymi monetami, a więc moje przypuszczenia nie mają nic wspólnego z reklamą.
romek-r

Postprzez szymi91 » 04 Lis 2007 22:18

No tak, tyle sie mówi, że Sokół, Arctowski, Korzeniowski, ale tak na prawdę dostać te monety w cenie emisyjnej graniczy z cudem...
Awatar użytkownika
szymi91

Postprzez Ziemniok » 05 Lis 2007 15:45

Dziś Arctowskiego tak. Jednak emisja Korzeniowskiego jest za 9 dni, a Sokoła za ponad półtora miesiąca, także spokojnie. Zawsze można iść wcześnie rano postać kilka godzin po monetkę :wink:
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez szymi91 » 05 Lis 2007 16:01

Tak, ale trzeba też mieszkać choćby w okolicy miejsca, gdzie znajduje się oddział NBP ;)
Awatar użytkownika
szymi91

Postprzez inwestor » 05 Lis 2007 20:44

Może wyda się wam, że szerzę herezje, ale na polskim rynku numizmatycznym już największe herezje się sprawdziły.

Według mnie najlepszą inwestycją będą złote monety i to niekoniecznie te z najniższymi nakładami.

Przede wszystkim jazda i królowie - moje argumenty:
- najbardziej trafna tematyka dla monet
- niskie nakłady - nawet 10 tys to i tak mało w porównaniu ze sreberkami
- takie monety jak foka 2007 kosztują 400 zl - jeżeli kogoś stać kupować zwierzaki to stać go pewnie też na złoto
- bańka nadmuchana na allegro pęknie
- na złocie nie można stracić bo jego cena systematycznie rośnie - żadne kryzysy i krachy nam nie grożą.
inwestor

Postprzez Ziemniok » 05 Lis 2007 21:14

Witam.

Nie wolno porównywać nakładów monet srebrnych i złotych, bo to zupełnie dwie inne rzeczy. Rynek zbytu jest dla nich inny, kosztują więcej, nie mają zawsze tej samej tematyki co srebro.

Co do krachu - nigdy nie wiemy kiedy może nastąpić, choć rzeczywiście nie zapowiada się aby nadszedł.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości