Korzeniowski

Tu prowadzimy dyskusje o inwestowaniu w numizmaty

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Korzeniowski

Postprzez Rusek » 05 Lis 2007 20:52

Witam, jako że jestem w tej dziedzinie początkującym chciałbym poradzić i dopytać sie bardziej doświadczonych kolegów, a mianowicie chodzi mi o monetę Korzeniowskiego, która ma wyjść 14 listopada. Czy jest szansa że dostane je stojąc pod mennicą w dniu emisji (jeżeli tak to od której godziny trzeba stać żeby ją kupić) a jeżeli nie to na przyszłość dobrze byłoby wiedzieć czy NBP prowadzi sprzedaż na zamówienie przy większych ilościach (jak tak to gdzie można sie o tym dowiedzieć) lub czy prowadzą jakieś abonamenty.
Rusek

Postprzez Ziemniok » 05 Lis 2007 21:20

Witam.

Na początek - odłączmy dwie rzeczy. Mennica Polska, to nie to samo co Narodowy Bank Polski. To zupełnie dwie różne instytucje.

Także przyjmijmy, że stoisz pod NBP :) - dostaniesz ją, ale znając życie i przebieg emisji innych ciekawych monet - będzie masakryczna kolejka, dlatego polecam przejść się pod bank koło 6 - 7 rano. NBP nie prowadzi zamówień na monety dla osób prywatnych - ani hurtowo ani detalicznie.

NBP nie prowadzi również żadnych abonamentów - tym zajmują się sklepy sprzedające monety.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Miejscowość: Katowice

Postprzez Rusek » 06 Lis 2007 11:06

Witam
Dziękuje za odpowiedź.
Czy możesz jeszcze mi powiedzieć czy stojąc pod NBP jest szansa kupienia 10 sztuk tej monety?
Rusek

Postprzez wishu » 06 Lis 2007 12:25

Na pewno będzie limit bo też tak planowałem :P Ew. w grę wchodzi kilka razy obrócenie kolejki albo wtyki w NBP :).
wishu

Postprzez bumelant » 06 Lis 2007 20:18

Komunikat NBP

data publikacji: 2007-11-06

Biuro Prasowe Narodowego Banku Polskiego informuje o przesunięciu planowanego na 14 listopada 2007 r. terminu wprowadzenia do obiegu monet upamiętniających 150. rocznicę urodzin Josepha Conrada - Konrada Korzeniowskiego.

We wtorek 13 listopada 2007 r. odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Sławomira Skrzypka oraz profesorów: Zdzisława Najdera, Henryka Samsonowicza oraz Janusza Odrowąża-Pieniążka, informująca o powodach i okolicznościach takiej decyzji.

Podczas przygotowywania emisji - zgodnie z przyjętą procedurą - projekty monet były konsultowane z ekspertem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Niezależnie od tego, mając wątpliwości co do imion pisarza, prezes Narodowego Banku Polskiego poprosił o ekspertyzę wybitnego i uznanego na świecie znawcy twórczości i biografii Josepha Conrada, prof. Zdzisława Najdera, który zasugerował umieszczenie na monetach zapisu "Konrad Korzeniowski/Joseph Conrad", podkreślając że w oficjalnej metryce występuje tylko jedno imię: Konrad, którego używała rodzina oraz sam pisarz.

Wobec powyższego, ze względu na dbałość i rzetelność przekazu historycznego, prezes NBP Sławomir Skrzypek podjął decyzję o wstrzymaniu emisji monet do czasu wprowadzenia stosownych korekt. Monety zostaną wprowadzone do obiegu jeszcze w tym roku.

Tym samym NBP zainicjuje ogólnoświatową kampanię informacyjno-propagandową mającą na celu ujednolicenie stosowanych zapisów dotyczących Josepha Conrada zgodnie z pierwotnymi źródłami historycznymi.

Konferencja prasowa odbędzie się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 11/21, we wtorek 13 listopada, o godz. 12.00 w sali im. Władysława Grabskiego.

Rarytasem teraz będą monety nie dopuszczone do emisji :lol: :lol: ....ciekawe ile ich wypłynie na rynek.
bumelant

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Maciek1204 » 06 Lis 2007 21:40

Czyli że co? Moneta może wyjść, a nie musi? Dla mnie to inwestycyjna tragedia... Takie wielkie nadzieje w tej monecie, a teraz ma być kiedy indziej.
Jak sie do tego ustosunkować, można mieć nadzieje na chociaż niewielką część emisji??
Awatar użytkownika
Maciek1204

Miejscowość: Rybarzowice

Postprzez Ziemniok » 06 Lis 2007 21:42

Nie zrozumiałeś tego przekazu :)

Emisja będzie - jednak w grudniu. Została po prostu przesunięta. Co do zmian wizerunku itp dowiemy się na konferencji prasowej.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Rusek » 06 Lis 2007 21:51

Witam dziękuje za tak liczne odpowiedzi. Ja też miałem nadzieje co do tej monetki i to przesunięcie w ogóle mi nie pasuje no nic muszę poczekać. A może wiecie czy w którymś sklepie jest jeszcze do wykupienia abonament z sokołem bo nie mogę nigdzie takiego znaleźć?
Rusek

Postprzez wishu » 06 Lis 2007 21:58

U mnie to tez tragedia ;/, bo potem nie wiem czy zdążę zdobyć fundusze na sokoła ;/. Nic trzeba czekać dzięki za info.
wishu

Postprzez Maciek1204 » 07 Lis 2007 00:10

Rusek napisał:A może wiecie czy w którymś sklepie jest jeszcze do wykupienia abonament z sokołem bo nie moge nigdzie takiego znaleźć.

Niestety nie ma już nigdzie abonamentu, który zawierałby sokoła. Z tego co sie orientuje, to abonamenty na 2008 rok zaczynają się od marca.
Awatar użytkownika
Maciek1204

Postprzez wishu » 07 Lis 2007 12:40

Ja mam pytanie z innej beczki: skoro emisja jest przełożona na grudzień to czy jest szansa ze została już wybita pewna ilość monet z błędem i że znajduje sie ona w oddziałach NBP w Polsce? Jeśli tak jest to jest szansa je zdobyc? :S
wishu

Postprzez Ziemniok » 07 Lis 2007 18:50

Oczywiście, że NIE!

Emisja została przełożona, także termin 14 listopad nie istnieje.

Pewna ilość została pewnie wybita, ale nie powinna ona ujrzeć światła dziennego, i wyjść na rynek.
Awatar użytkownika
Ziemniok

Postprzez Maciek1204 » 08 Lis 2007 12:25

Teraz pojawia się kolejna problematyczna sprawa. Termin 14 listopad był dobry, ponieważ zostawały 2 miesiące na sprzedanie towaru (jeżeli inwestycja z założenia było krótkoterminowa). Teraz, kiedy będzie na to tylko kilka tygodni przedstawi się to inaczej... Moje pytanie wobec tego: jak ukształtuje się cena Korzeniowskiego po premierze??
Czy będzie to w okolicach 80-100 zł (dla inwestora z wielkim kapitałem zysk rzędu 7-33% wydaje się być zadowalający)?
A może cena będzie dalej balansować na granicy >150 zł?
Ciężko w tej chwili się do tego ustosunkować.
Jak myślicie?
Awatar użytkownika
Maciek1204

Postprzez romek-r » 08 Lis 2007 16:52

Sprawdziłem dość dokładnie historię debiutu tej monetki na allegro, i jej powolny spadek cenowy. O ile pamiętam, najwyższa cena oscylowała w granicach 250 zł, by potem systematycznie spadać. O ile emisja odbyła by się zgodnie z planem, wtedy spadek zatrzymał by się na poziomie ok 170 zł i tylko duży napływ świeżych monet na aukcje mógł by co nie co namieszać. W obecnej sytuacji, gdy emisja będzie kilkanaście dni przed "Sokołem" nikt nie będzie zwracał uwagi na "jakąś tam" dyszkę. Cała kasa inwestorów skupi się na dwudziestce z ptaszkiem, a że od jakiegoś czasu ludzie płacą coraz więcej, przekroczono już cenę 300 zł.
Sam od kilku miesięcy gromadzę grosz do grosza, i za nic w świecie nie zaryzykował bym zakupu tej dyszki, by potem patrzeć jak "Sokół" bije rekordy na allegro, a ja siedzę z korzeniem, który ma na allegro cenę emisja + 20%- 25%.
romek-r

Wróć do Inwestycje w monety i banknoty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości