Jakie monety bulionowe najlepiej kupować?

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Uprzejmie donoszę - czyli okazje zakupowe

Postprzez moratar » 20 Gru 2016 17:38

Co to jest ten "Słomski"?
moratar

Miejscowość: warszawa

Re: Uprzejmie donoszę - czyli okazje zakupowe

Postprzez Town21 » 20 Gru 2016 17:40

Nie co a kto.

Słomski to diler metali właściciel 79Element. Jeden z najbardziej znanych w Polsce.
Town21

Re: Jakie monety bulionowe najlepiej kupować?

Postprzez Hiperion » 20 Gru 2016 23:15

Nie wiecie może jak wygląda sytuacja z milk spotami na liściach? Podobno od rocznika 2015 są dużo rzadsze
Hiperion

Postprzez tonyxxl » 21 Gru 2016 05:37

Hiperion napisał:Nie wiecie może jak wygląda sytuacja z milk spotami na liściach? Podobno od rocznika 2015 są dużo rzadsze

no na pewno rzadsze; dlatego że miały mało czasu żeby się utworzyć :)
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez el-dziubek » 21 Gru 2016 07:37

Z moich obserwacji wynika, że milk spot tak jak patyna, zależy od warunków przechowywania. Mam liście z 1988-1992 i mleka ani grama.
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 08:43

Występowanie milk spotów nie ma kompletnie związku z przechowywaniem. To proces produkcyjny jest wadliwy i mycie w jakimś detergencie, który wchodzi w ostrą reakcję ze srebrem. W tych starych to nie występuje bo najprawdopodobniej proces produkcyjny był inny.
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 08:50

el-dziubek napisał:Z moich obserwacji wynika, że milk spot tak jak patyna, zależy od warunków przechowywania. Mam liście z 1988-1992 i mleka ani grama.

Od warunków przechowywania, czy procesu technologicznego w RCM?
Ogólnie panuje przekonanie, że to użyte środki konserwujące (coś podobnego do WD-40) powodują te plamy.
-----------
@el-dziubek
Poznajesz?
P1010003.JPG
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
UWAGA: Oglądanie TVN 24 i CNN może doprowadzić do choroby psychicznej.
https://otozloto.pl/funcs.php?name=prze ... d=19726638
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez el-dziubek » 21 Gru 2016 09:21

Aż się łezka kręci, że do wora trafiły... :P Znowu mnie bierze na Kanadę, więc chyba na ptasiory trzeba będzie zapolować.

Co do konserwacji RCM, to zawsze można tę warstewkę usunąć mało inwazyjną metodą :) Będę się upierał z uporem maniaka, że przechowywanie monet kanadyjskim w suchym pomieszczeniu ze stabilną temperaturą ok. 20-22 stopnie na długo uchroni je przed zmianami.

HM62 może tu więcej w temacie milk spot napisać, bo ma większą wiedzę praktyczną ode mnie w tym temacie
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 10:10

Szczerze ja Maple Leafy mam tylko takie drugiego sortu. W sensie albo z mikrorysami albo właśnie z mlekiem. To co zauważyłem to właśnie brak tych wżerów w monetach starszych. Milk Spots występują chyba tylko w tej nowszej wersji monet kiedy to Kanadyjczycy ulepszyli je. Od którego roku wychodziły te z widocznymi paskami?

Ciężko mi się zgodzić ze stwierdzeniem, że można zapobiec milk spots przez odpowiednie przechowywanie. Tutaj ewidentnie dochodzi do ostrej reakcji twardej chemii. Zapewne proces można spowolnić ale jeśli ten środek na monecie występuje to pojawi się prędzej czy później. To nie jest patyna, to fizyczne zniszczenie powierzchni chemią.

Gwarantuję też, że sami lekkie przemycie tych monet przed niczym nie chroni co potwierdzał znajomy bo je płukał w wodzie destylowanej.

Ciężko też stwierdzić czy wypłukanie w silniejszej chemi jak płyn leuchtturm coś tu da. Bo nie wiadomo dokładnie co to za szajs a jeśli coś zaczyna wchodzić w reakcję to nie tak łatwo to zatrzymać. Tak więc występowanie lub nie tych wykwitów to raczej kwestia szczęścia (niższe stężenie detergentu) jak zapobiegawczość i warunki przechowywania.
Town21

Postprzez tonyxxl » 21 Gru 2016 10:51

Grześ, ty trzymasz srebro w próżniowych opakowaniach. Masz jakieś liście tak spakowane? obserwujesz jakieś zmiany na powierzchni? bo jeśli odcięcie powietrza które jak wiadomo składa się z całej tablicy mendelejewa w zależności od rejonu kraju, załatwia sprawę, to można powiedzieć że RCM nie polewa monet czymś co wywołuje te milk spoty. Ale z drugiej strony istnieją inne monety srebrne, które nie reagują nawet po kilkunastu latach z tym samym powietrzem.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 10:56

Tony, nie mam liści. Ich nie kupuje, bo sam mogę je sobie wystrugać w formie sztabki.
To przecież to samo, może tylko inny kształt.
--------------------
Jak kupuje srebro, to złom albo premium.
Złom na przerób na III filar.
Premium dla kaprysu.
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 11:00

tonyxxl napisał:Grześ, ty trzymasz srebro w próżniowych opakowaniach. Masz jakieś liście tak spakowane? obserwujesz jakieś zmiany na powierzchni? bo jeśli odcięcie powietrza które jak wiadomo składa się z całej tablicy mendelejewa w zależności od rejonu kraju, załatwia sprawę, to można powiedzieć że RCM nie polewa monet czymś co wywołuje te milk spoty. Ale z drugiej strony istnieją inne monety srebrne, które nie reagują nawet po kilkunastu latach z tym samym powietrzem.

Bez żartów. Milt Spot miałyby powodować zanieczyszczenia powietrza? :D To ciekawe dlaczego te białe wykwity dotyka tylko i wyłącznie wybrany bullion a innego srebra nie tyka jak np. NBP.

Samples of the Silver Maple Leaf often carry a blemish that has a milky-white appearance, called a milk spot. This happens when a cleaning detergent is left on the coin when it goes into the annealing furnace.
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 11:09

Town21....Tony pytał czy mam liście zapakowane próżniowo.
Chciał się dowiedzieć czy próżnia ma wpływ na powstawanie plam.
Wiadomo że problem dotyczy tylko wyrobów RCM.
-----------------
Co ma do tego NBP czy inny bulion?
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 11:20

Zasugerował jakoby to nie chemia a powietrze było winowajcą. Prożni tam też nie ma co najwyżej obniżone ciśnienie

a inna sprawa, że to nie dotyczy tylko wyrobów RCM bo ja mam Philharmonics z tymi plamami też. Dotyka to podobno bulion z US mint (tylko o wiele rzadziej).

Czyli winny jest tutaj proces technologiczny, który ktoś nieudolnie wprowadził na cały glob.

Wspomniałem o monetach NBP. Bo mam ich kilka kilogramów z różnych rejonów PL gdzie leżały wiele lat i jakoś śladu mleka na nich nie ma co najwyżej zwykła patyna.
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 11:38

Town21 napisał:Zasugerował jakoby to nie chemia a powietrze było winowajcą.

A powietrze w Krakowie to nie chemia?
Town21 napisał: Prożni tam też nie ma co najwyżej obniżone ciśnienie

Gdzie w przyrodzie na Ziemi występuje 100% próżnia?
Tylko nie pisz że w laboratorium. :shock:
Town21 napisał: .......że to nie dotyczy tylko wyrobów RCM bo ja mam Philharmonics z tymi plamami też. Dotyka to podobno bulion z US mint (tylko o wiele rzadziej)
Dobrze że napisałeś podobno. Najpierw sprawdź, a potem pisz.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 11:44

dyskusja z tobą to jakaś masakra. Najpierw stwierdzacz kłamstwo i wprowadzasz w błąd, że dotyka to tylko produkty RCM

Później mi zarzucasz, że ja czegoś nie sprawdziłem. Wpisz sobie w google i zobaczysz, że w US Mint ludzi to dotyka tylko w mniejszym stopniu.

A to, że powszechne jest to w Maple Leaf i Phillharmonikach to wiadomo od lat.

Twoje stwierdzenie:

Wiadomo że problem dotyczy tylko wyrobów RCM.

I tutaj należy zakończyć dyskusję z kimś kto świadomie wprowadza w błąd lub nie ma dostatecznej wiedzy. Sorry jakie ktoś może mieć gwarancje, że cokolwiek z tego co piszesz jest prawdą skoro mijasz się z prawdą w tak elementarnych kwestiach?
Town21

Postprzez tonyxxl » 21 Gru 2016 11:51

Perth, austria, anglia. Ich bulion również zachodzi mlekiem. Sprawdzone info 8)
Ja chyba sobie sprawię takie szmatki żeby odpicować nieco swój bulion z milk spot'ami. W komentarzach ludzie piszą, że prawie nie widac po tych szmatkach mikro rysek.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 12:06

Mogę dodać że w setkach porysowanych lub zrypanych winerów które miałem okazje oglądać nie widziałem mlecznych plam.
To samo dotyczy bulionu z US Mint.
----------------
Może jestem ślepy, a może chcesz znów zaimponować wiedzą. Kto to może wiedzieć?
---------------
To nie dyskusja ze mną jest masakrą.
Masakrą jesteś sam w sobie.
Jak można długo się podniecać plamami i patyną na monetach bitych w dziesiątkach milionów sztuk?
Ile wybito liści w zeszłym roku? 30-40 milionów sztuk. Nawet tego nikt nie liczy. To srebro na wagę. Kogo obchodzą jakieś plamy?
---------------
Chyba że ty je kolekcjonujesz w albumie! Przyznaj się. Opraw swoje listki w ramki. :lol:
Podsumowując: piszesz, aby pisać.
Robisz to z nudów albo z chęci popisania się wiedzą.
Temat z plamami i patyną na bulionie to zawracanie kijem Wisły.
Nie mający żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 12:14

Tony. Myśl trochę co wrzucasz za filmy.
Debil gołymi paluchami (jeszcze pewnie spoconymi) maca srebro 999, a potem płacze że mu monetki nie błyszczą. Paranoja. Napisz mu aby kupił sobie papier ścierny, a nie szmatki.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez tonyxxl » 21 Gru 2016 12:28

Różni są ludzie, różne się monety dostaje, ale przyznasz że ładnie mu te szmatki wyczyściły wszystko, Jak na zwykły bulion to myślę, że wygląda po tym zabiegu super i może iść do żyda w dużo lepszym stanie niż przed.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 12:39

Tak, zabieg wygląda ładnie.
Ale czy ma sens?
-----------------
Każdy kto ma w swoich zasobach bulion, którego sprzedać za spot nie może bo jest w tragicznym stanie niech się do mnie zgłosi.
Ja dam spot nawet za monety potraktowane młotkiem.
Włożę trochę pracy i te sreberka uratuje.
Mały kogiel-mogiel i wyjdzie:
56.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez meszuzel » 21 Gru 2016 12:52

tonyxxl napisał:Ja chyba sobie sprawię takie szmatki żeby odpicować nieco swój bulion z milk spot'ami. W komentarzach ludzie piszą, że prawie nie widac po tych szmatkach mikro rysek.

Kolego nie ma sensu usuwać tego nalotu. grzes-w-wa dobrze pisze. W przypadku kolekcjonerskich serii taki zabieg tez nie ma sensu, bo gwarantuję, że mikroryski tam będą. Takie szorowanie jakie było na tym filmie musi zniszczyć powierzchnię i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Tak więc nic nie uzyskujesz. W pierwszym przypadku masz mleko a w drugim rysy. Grymaśny kupiec nie weźmie ani jednej ani drugiej.

Jesli już kogoś to mocno razi po oczach, to poszperałbym nad rozwiązaniem chemicznym. Tylko po co ładować kasę w coś co niby ma zapewnić III filar? Co z tego przyjdzie?

Mam znajomego co ma różne bulionówki jak sie z nim bedę widział to zobaczę jak jest u niego. Jest pedantyczny w pewnym stopniu, więc jakimś tam wyznacznikiem bedzie, to czy przechowywanie ma znaczenie czy nie.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 14:05

Sens może byc dla kogoś kto będzie próbował ratowac swoje pieniądze. Mennicze bulionówki są skupowane drożej przez dilerów a takie z plamami jako złom.
To, że jest to zwykłe mechaniczne polerowanie to inna sprawa. Nie da się tego naprawić (pomijając polerkę) ale to i tak uszkodzenie mechaniczne i nikt tego nie kupi z takimi premiami jakie oferował diler.
Ostatnio edytowany przez Town21, 21 Gru 2016 14:08, edytowano w sumie 1 raz
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 14:07

Town21 napisał: Mennicze bulionówki po skrobance są skupowane drożej przez dilerów a takie z plamami jako złom.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ostatnio edytowany przez grzes-w-wa, 21 Gru 2016 14:08, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Hiperion » 21 Gru 2016 14:08

Zgadzam się z Town, dodatkowo jak sprzadajemy osobie prywatnej często zależy jej na idealnym stanie wizualnym. To że nam nie zależy na stanie monety nie oznacza że wszyscy tak myślą więc trzeba się dostosować ^^ te kilkanaście/kilkadziesiąt zł na tubie nie robi wielkiej różnicy tym bardziej jeśli trzymamy kruszec na dłuższy okres czasu
Hiperion

Postprzez Town21 » 21 Gru 2016 14:10

grzes-w-wa
nie dopisuj do cudzych wypowiedzi słów, których tam nigdy nie było
Ostatnio edytowany przez Town21 21 Gru 2016 14:27, edytowano w sumie 2 razy
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 21 Gru 2016 14:17

Daj spokój. To dla żartu. Widziałeś film?
Jak facet czyści monety z plamami na mennicze?
Zobacz, warto. Wtedy będziesz wiedział jak wygląda moneta mennicza po skrobance.
Dobra idę po fajki i jakiegoś browca.
Zanudzisz mnie do końca roku.
(tyle mam urlopu) :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości