Nowicjusz inwestuje

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez Mechanick » 05 Kwi 2013 21:43

Akcje to raczej wybór na czas prosperity i dynamicznie rozwijającej się gospodarki. W obecnej sytuacji takich perspektyw nie widzę. Poza tym to kolejny "papierowy" nabytek, ja uważam że lepiej inwestować w bardziej materialne obiekty a na spekulacje giełdowe zostawić tylko część portfela.
Akcje potrafią dać spory zysk, ale bulionowiec nastawia się raczej na zabezpieczenie swego kapitału a nie spekulację nim. Dopiero gdy światowe finanse wyjdą na prostą (o ile wyjdą) wtedy ja wyjdę z bezpiecznych aktywów.
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Tocqueville
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez yazpid » 06 Kwi 2013 02:16

KGHM po tej cenie nawet dobrze kupiłeś, ale ja bym poczekał na to co zrobią Koreańczycy bo różnie wtedy może być, choć pewnie tylko straszą. Ja osobiście mam akcje PGE (dziś przy bardzo dużym wolumenie wyciągnęli ma plus, więc jest duża szansa, że zaczął się trend wzrostowy). Co do kruszców to mam takie samo zdanie jak przedmówca, że jeśli są takie czasy jak obecnie to jednak kruszce są najlepszą lokatą wartości pieniądza.
yazpid

Postprzez barsie » 06 Kwi 2013 10:07

Wojna to akurat pozytywny sygnał zazwyczaj dla surowców, także niebałbym się tego czynnika. Spójrz jak róśnie giełda w Tokyio pomimo bezpośredniego zagrożenia KP.

Odnośnie poprzedniego postu, kiedy kupować akcje jak nie wtedy gdy jest strach i niepewność? Wtedy są zawsze premie wbudowane w ceny akcji. W momencie kiedy się wszystko wyjaśni i ułoży oraz pokażą się perspektywy długoterminowego rozwoju będzie to już wszystko w cenach.

A jeśli chodzi oceny kruszców to największym sprzymierzeńcem są drukarki banków centralnych na świecie przede wszystkim. W długim terminie kruszce rosną razem z rynkami finansowymi, a nie wbrew nim jeśli popatrzyć na długoterminowe statystyki.

Co do srebra jest to nietypowy kruszec, który ma zastosowanie w przemyśle i jest czym innym niż np. złoto, które służy właściwie do niczego innego niż leżakowanie w sztabkach lub jako biżuteria. Srebro już przeżyło jeden spadek zapotrzebowania - było stosowane w przy produkcji filmów do aparatów fotograficznych, co jeśli nadejdzie jakiś przełom technologiczny przy którym srebro będzie mniej potrzebne?
barsie

Postprzez Mechanick » 06 Kwi 2013 13:34

Odnośnie poprzedniego postu, kiedy kupować akcje jak nie wtedy gdy jest strach i niepewność?

Generalnie masz rację, ale obecnie na giełdzie jeszcze nie było zjazdu. Indeksy giełdowe dopiero co biły rekordy. Zjazd z tej bańki nadmuchanej dodrukiem pieniędzy dopiero nastąpi. Wtedy jak najbardziej warto kupić jakieś akcje za ułamek ich obecnej ceny.

Srebro już przeżyło jeden spadek zapotrzebowania - było stosowane w przy produkcji filmów do aparatów fotograficznych, co jeśli nadejdzie jakiś przełom technologiczny przy którym srebro będzie mniej potrzebne?

Od czasu upadku fotografii analogowej nastąpił duży wzrost zapotrzebowania na rynku elektroniki i ogniw solarnych. Srebro idzie w tyle gałęzi przemysłu że nie martwiłbym się o jego zastosowania. Niedawno wrzucałem link o tym że nastąpiły czasowe braki w dostawach srebra i święty Grall konsumpcji - Apple miało problemy z produkcją. Wyobrażasz sobie dzisiejszy świat bez Iphonów?
http://independenttrader.pl/artykuly/78
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Tocqueville
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez barsie » 06 Kwi 2013 15:55

Wydaje mi się że zagrożenia związane z e zmianami w zastosowania srebra w przemyśle są póki co małe. Musiałby to być przełom technologiczny. Ja dodałbym również to że srebro ma właściwości antybankteryjne i jego zastosowanie w medycynie może z czasem rosnąć.

Czynnik zastosowania w przemyśle może działać w dwie strony - rola srebra może znacznie wzrosnąć w przyszłości, a a nie spada.

Chciałem tylko ożywić dyskusję w tym temacie na forum, gdyż temat jest bardziej złożony niż powiedzenie - już tylko będzie rosnąć.

Może lepiej w takim razie od srebra kupić kopalnie srebra lub jej ułamek w postaci akcji firmy wydobywającej ten surowiec? Nie uważasz że to jest lepsza inwestycja niż sam surowiec?
barsie

Postprzez tonej » 06 Kwi 2013 18:00

Akurat zastosowanie srebra w medycynie maleje.

Pozdrawiam
tonej ;)
Everybody lies.
Awatar użytkownika
tonej

Postprzez meszuzel » 07 Kwi 2013 19:28

Tematy dotyczące problemu cypryjskiego wydzieliłem to tematu w linku poniżej. Nazwa jakaś taka mi wyszła słaba, brak weny ;). Jak coś dajcie znać zmienię.

http://www.monety.pl/viewtopic.php?t=21830
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez yazpid » 07 Kwi 2013 23:52

Ale się zrobiła ożywiona dyskusja w temacie :). Ciekawe co będzie ze srebrem w tym tygodniu (odbicie czy przełamanie linii wsparcia).
yazpid

Postprzez impactom » 08 Kwi 2013 09:19

Filharmonicy i maple po 99 zł eagle po 109zł, arka 103.
Awatar użytkownika
impactom

Miejscowość: Łódź

Postprzez barsie » 08 Kwi 2013 22:21

http://stooq.com/q/?s=xagpln&c=1y&t=c&a=lg&b=0

ku pokrzepieniu serc (dla tych którzy jeszcze nie kupowali srebra) - można dziś kupić w pln najtaniej od 3 lat. 86 zł za oz.
barsie

Postprzez impactom » 09 Kwi 2013 08:29

Filharmonicy i maple po 98 zł
Awatar użytkownika
impactom

Miejscowość: Łódź

Postprzez barsie » 09 Kwi 2013 21:59

Czy ja dobrze myślę że od tych monet bulionowych musicie vat zapłacić?
barsie

Postprzez Troy » 09 Kwi 2013 23:58

Nie, bo pochodzą z rynku wtórnego.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez barsie » 10 Kwi 2013 18:51

Czy on są zawsze droższe od uncji srebra czy mają odzwierciedlać cenę uncji srebra jako równowartość kruszcu?
barsie

Postprzez Troy » 10 Kwi 2013 20:29

Generalnie (jak w zdecydowanej większości towarów) cena powinna wynikać z podaży i popytu.
W eurokołchozie mamy jeszcze VAT, więc raczej trudno znaleźć coś poniżej giełdowej ceny.
O cenach hamerykańskich możemy tylko pomarzyć
https://www.texmetals.com/silver-coins/ ... ounds.html
http://www.gainesvillecoins.com/product ... esign.aspx

Za to w asortymencie tzw kolekcjonerskich sreberek łatwiej trafić na okazyjne ceny.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Awatar użytkownika
Troy

Postprzez barsie » 10 Kwi 2013 22:46

To fatalnie - i tak zawsze strata na podatku vat.
Teoretycznie możnaby poszukać optymalizacji podatkowej by uniknąć tego vatu przy zakupie, ale to by się opłacało przy kwotach pewnie powyżej 10 tys. zł. Albo kupować w Stanach lub przewozić ze stanów.
barsie

Postprzez barsie » 11 Kwi 2013 19:42

To jak wy chcecie na tym zarobić?
barsie

Postprzez Troy » 11 Kwi 2013 21:04

Zarobić? Ja robię to pod kątem zabezpieczenia części wolnych środków.

Awatar użytkownika
Troy

Postprzez yazpid » 15 Kwi 2013 21:22

yazpid napisał:Obecnie srebro na mocnym wsparciu, wielokrotnie testowanym, jeśli przełamią i stanie się oporem może być zjazd do ~21$. Ja chyba poczekam i zobaczę aż sytuacja się wyklaruje, bo dalsze spadki wcale nie są aż tak nieprawdopodobne, tym bardziej że na wykresie tygodniowym jest trójkąt zniżkujący. To tyle ode mnie i mojej pseudo analizy ;)

Poziom 21$ baaardzo realny w tym momencie, później wydaję mi się że nastąpi odbicie. A Wy co myślicie? Jak myślicie znacząco to wpłynie na przecenę monet ?
yazpid

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: gladiq, gladius, Pykacz oraz 8 gości