Uważaj na złoto, inwestuj w srebro!

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Uważaj na złoto, inwestuj w srebro!

Postprzez torontokuba » 29 Wrz 2010 15:37

W najnowszym kinowym hicie „Wall Street 2” Gordon Gecko przestrzega przez bańkami inwestycyjnymi. Rzeczywistość pokazuje jednak, że gracze nie boją się ryzyka i inwestują np. w przeszacowane złoto zamiast w niedowartościowane srebro.

Choć do prognoz należy podchodzić ostrożnie, to coraz częstsze głosy analityków o niedoszacowaniu srebra powinny skłaniać do myślenia. Wartość srebra w stosunku do złota jest rekordowo niska, a ceny złota wydają się już niebotycznie wysokie (1.300 $ za uncję). W Polsce cena srebra w ciągu ostatniego roku wzrosła o 32%, a w ciągu 5 lat aż o 152%. Rosnące ceny srebra i złota zawdzięczają wzrosty ostatniemu kryzysowi, niebagatelny wpływ na ceny kruszców mają doniesienia o zbliżających się kolejnych dnach kryzysu. Dodatkowo specjaliści zajmujący się srebrem donoszą, że zasoby tego kruszcu, podobnie jak rezerwy, kończą się. Choć są to informacje niepotwierdzone, mają bezpośredni wpływ na zainteresowanie srebrem. Niedoszacownie srebra względem złota i wzrostowe tendencje z ostatnich lat pokazują jednak, że może to być pewna lokata gwarantująca niezłe zyski.

Inwestycja w srebro jest dużo trudniejsza niż w złoto, choćby dlatego, że zakup np. 50 kg nie jest najłatwiejszy, trudno też byłoby zbyć taką ilość bez drastycznego dyskonta względem ceny giełdowej. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że handel srebrem, w przeciwieństwie do złota, jest opodatkowany (póki co) 22% stawką VAT. Srebro wydaje się więc ciekawą inwestycją dla mniejszych inwestorów, którzy chcą inwestować w realny metal.

http://media.netpr.pl/generic/release/1 ... j-w-srebro
Ostatnio edytowany przez torontokuba, 04 Sie 2011 21:03, edytowano w sumie 1 raz
Trzeba wyleczyć czyszczenie, z pokolenia na pokolenie. - torontokuba

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim. - George Orwell
Awatar użytkownika
torontokuba

Miejscowość: Toronto

Postprzez maciekp » 29 Wrz 2010 18:19

A mnie się wydaje, że mamy kolejnego faranka...
Co do kwestii złoto czy srebro... 1300$ robi wrażenie, ale - biorąc pod uwagę historię najnowszą - 21$ za srebro również robi wrażenie... Ogólna rada, żeby inwestować, ale nie wpadać w histerię... Korekta w końcu będzie. Opóźni się, bo mamy owczy pęd, ale w końcu wyczerpią się środki.
maciekp

Postprzez miserus » 29 Wrz 2010 21:38

Ilość złota na świecie jest jednak ograniczona a ilość srebra "nieograniczona". Na pewno srebro zdrożeje ale czy bardziej niż inflacja? I ciągle pytam o to samo. Gdzie sprzedać srebro? Dopóki nie będzie można łatwo zbyć srebra, to inwestycja jest naiwna.
miserus

Miejscowość: Warszawa

Postprzez maciekp » 29 Wrz 2010 21:42

W sumie nie jest to wielki problem - na Allegro dobre bulionówki schodzą mooocno powyżej ceny spot... Gdy sprzedaje je Niemczyk, przebitka jest niemal dwukrotna. :wink: Taka moim zdaniem jest odpowiedź na pytanie, co zrobić ze srebrem.
maciekp

Postprzez jerzyK » 29 Wrz 2010 22:17

maciekp napisał: Korekta w końcu będzie.

jak ktoś nie zdąży wsiąść do pociągu to będzie miał korektę na Ag z 30$ na 25$ :)
jerzyK

Postprzez maciekp » 29 Wrz 2010 22:41

Dobry hipotetyczny przykład. Oby tylko tyle... :)
maciekp

Postprzez marcin7 » 29 Wrz 2010 23:01

miserus napisał:Ilość złota na świecie jest jednak ograniczona a ilość srebra "nieograniczona". Na pewno srebro zdrożeje ale czy bardziej niż inflacja? I ciągle pytam o to samo. Gdzie sprzedać srebro? Dopóki nie będzie można łatwo zbyć srebra, to inwestycja jest naiwna.

Nie wiem ile jest prawdy w tym co pisze na Wikipedii, ale jeśli to okazałby się fakt i byłaby odpowiednia technologia to złotem będzie można pokrywać sobie dachy blaszane aby nie rdzewiały :wink:

Natomiast chodzi o srebro to jest go rzeczywiście mało w przyrodzie, a wykorzystanie w przemyśle ma ogromne w porównaniu do złota, które ze względu właśnie na cenę jest nieprzydatne.
Awatar użytkownika
marcin7

Miejscowość: okolice Lublina

Postprzez miserus » 30 Wrz 2010 07:52

Przykład bulionówek na Allegro mnie nie przekonuje, ponieważ jest ich chyba mniej aniżeli złotych bulionówek. Może to być tzw. rozkręcanie interesu. Proszę jednak zwrócić uwagę na sam kruszec. Nie ma gdzie go sprzedać. Nawet złoty kruszec nie jest łatwo sprzedać po godziwej cenie. O cenie giełdowej trzeba w tym momencie szybko zapomnieć, bo stres murowany. Srebra jest bardzo dużo choćby w naszych domach. Żeby na srebrze zarobić jakieś poważne pieniądze to trzeba operować setkami kilogramów. Może w tym ujęciu rozmawiajmy o inwestycji w srebro. Czy to w wypadku kruszcu czy monet bulionowych.
miserus

Postprzez miserus » 30 Wrz 2010 12:12

Dziad sobie a baba sobie kolego Joker
miserus

Postprzez Rad » 30 Wrz 2010 16:19

Za granicą rynek monet bulionowych jest olbrzymi i jeśli ktoś chce sprzedac to sprzeda trzeba tylko troche poszukać żeby znaleź najlepsza oferte.Sam nigdy nie miałem problemów ze sprzedarzą .Osobiście znam dwie osoby które posiadają po pare set uncji i nie martwia sie gdzie to sprzedadzą.
Rad

Miejscowość: Poznan

Postprzez miserus » 30 Wrz 2010 19:00

Nigdy nie szukałem miejsca zbytu srebrnych bulionówek ale na Ebay nie rzuciły mi sie w oczy. Jeżeli piszecie, że nie ma problemu ze zbyciem, to napiszcie gdzie można je zbyć. Jak napisałem Allegro mnie nie przekonuje, ponieważ jest bardzo mała oferta. Sytuacja zmieniłaby się gdyby pojawiło się wiele możliwości. Nie wydaje mi się aby to była dobra forma inwestycji dla drobnych i średnich inwestorów. Może się jednak mylę. Może za rok kantory i lombardy zamienią się w skupy złomu. Póki co bardziej opłaca się kantorom kupić z powodów czysto technicznych złotą bulionówkę aniżeli kilka kilogramów srebrnych.
miserus

Postprzez meszuzel » 30 Wrz 2010 21:29

Moje zdanie w tym co porusza miserus jest podobne, ale z małym ale.
Osobiście dużo czytam na ten temat przeglądam wykresy staram sie wyciągnąć jakieś wnioski z przeprowadzonych analiz. Ale to tylko odpowiada na pytanie czy kupować.
Co do zbycia jakoś sie nad tym nie zastanawiam bo mnie mniej to interesuje,choć powinno. ;) Inwestycja w srebro czy złoto w moim przypadku to okres 10-20lat więc przez ten czas sytuacja myślę że będzie inna.
Jeżeli ktoś na to patrzy z punktu 1-2 lata lub krócej, to mój przedmówca ma absolutną rację. Może się okazać że wszyscy będą chcieli sprzedawać, a chętnych do kupna mała garstka.

Więc wniosek jest prosty. Jak na krótki termin to zastanowić się co później.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez maciekp » 30 Wrz 2010 21:44

Jeśli chodzi o inwestycje tak długoterminowe, jak 10- czy 20-letnie, to też nie ma całkowitej pewności, jaka będzie sytuacja w momencie realizacji zysku. Być może nawet złoto w tak dużym horyzoncie "tąpnie". Jak to powiedział sam wielki Keynes - "w długim terminie wszyscy będziemy... martwi". :wink:
maciekp

Postprzez Seleukos » 01 Paź 2010 17:51

No tak w przypadku złota czy srebra, trochę trzeba poczekać, ale zyski przyjść przyjdą z czasem ;)
"Gold is the key to win the future"
Awatar użytkownika
Seleukos

Następna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości