Uważaj na złoto, inwestuj w srebro!

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Uważaj na złoto, inwestuj w srebro!

Postprzez meszuzel » 28 Gru 2016 13:16

Zapomniałem, że ten temat już nie poddaje się edycji.
Town21 nie wracasz do inwestycji w waluty.

Jeśli chcecie rozmawiać na temat walut, to bardzo proszę, ale w odrębnym wątku. Tutaj posty niezwiązane z tematem będę usuwał.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Town21 » 28 Gru 2016 13:29

@grzes

Tylko jeśli twoim jedynym celem jest zwiększanie tej górki to jest to bardzo mało efektywne. Dajmy na to srebro idzie teraz z 15$ na 30$. Ty kupujesz dalej a ja wywalam wszystko kupuje złoto, dolary albo akcje i staram się szukać łowiska gdzieś indziej. Ty narażasz się na to, że na srebrze zrobisz kolejne kółko na pusto Spadek na 16?

Srebro długoterminowo ma wyraźną linię trendową i nie wynosi ona 1$ rocznie

http://www.bankfotek.pl/image/2046142.jpeg

Fundamentalnie by wychodziło, że kupować srebro należy co kilka lat przy tej linii.

ps. Na teraz tak naprawdę nie ma sensu wyrokować na ile przyszłe przesunięcia kapitału wywindują srebro. Na teraz inwestora powinno interesować to, że coś jest tanie (dobry współczynnik Złoto/Srebro i bliskość trendowej). Duże są szanse na to, że srebro zdrożeje a jak będzie moment na sprzedaż to rynek to wyraźnie zasygnalizuje. Ja na teraz nie mam pojęcia czy to będzie 25$ 30$ czy 50$. Z czasem się dowiemy.

Wiem, że niektórzy tutaj oczekują bardzo dużych zwrotów (powtórki z zabawy braci Hunt). Dla mnie to jest wątpliwe i przyszłe zwroty realne nawet jeśli będą 40% to takiego wyniku żaden inwestor sie nie powstydzi.

Musicie brać pod uwagę, że na srebrze duża bańka była w 2011 roku a tak skrajne przewartościowania nie zdarzają się co kilka lat a raczej co kilka dekad.

ja swoje pozycje na srebro posiadam (w różnych formach). Jak wygenerują zakładany zysk to z zimną krwią się go pozbęde i wejdę w inną klasę aktywów. Wrócę do niego po kilku latach, dekadach a kto wie może juz nigdy. To jest dla mnie towar i nie utożsamiam go tak jak niektórzy tutaj z pieniądzem jakim jest złoto.

Część postu usunąłem, wyjaśniłem na PW - meszuzel
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 28 Gru 2016 14:43

To co ja napisałem jest prawie dokładnie tak jak na twoim wstawionym wykresie.
2046142.jpeg

Omijając górki i dołki masz wzrost wartości srebra średnio 1USD na rok.
To widać wyraźnie.(fundamenty wykresu)
I prawdą jest że zbierane srebro pójdzie wcześniej czy później na sprzedaż.
Na srebrze są cykle, których przespać nie można.
gold_20_year_silver (1).png

Przespanie ich dwa razy to zbrodnia. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez Town21 » 28 Gru 2016 15:10

Jeśli przymiemy okres 2003 do 2016 to idąc po tej trendowej mamy.

2003- 4,4$ za uncję
2016- 14,5$

Czyli 10$ przez 13lat daje średniorocznie 77centów . Jeśli już pisać obiektywnie.

Zupełnie inaczej wyjdą wyliczenia jeśli przyjmiemy start od początku

1970 - 1,80
2016 - 14,5.

No ale niech ci będzie można przyjąć, że kupując na wyrysowanej trendowej potencjalny zysk wynosi 77 centów rocznie. Coś około średniorocznej inflacji 5%

Tylko szczerze czy ktokolwiek z tu obecnych całą swoją srebrną inwestycję opierał na tej trendowej? Czyli kupował 2003, 2008, 2015, 2017?

Cały potencjał inwestycyjny srebra polega na tym, że srebro ma duże odchylenia względem tej trendowej. No ale jak widać prędzej czy później wraca do parteru.

Kolejne okna zakupowe mogą być za 5, 7 albo 12 lat. Szkoda mi życia :)
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 28 Gru 2016 15:26

Nie będę tu prowadził sporu na temat: czy 0,77 USD niweluje 5% inflacje.
I dane tak przedstawione odpowiedzi nie dadzą, bo owe cyfry przedstawiają dwie różne sprawy.
O wzroście nie ma co dyskutować jest, ale jest minimalny.
W tej fazie srebro ma ratować nasz kapitał, wprost proporcjonalnie jak traci nasza waluta.
Jak to się ma w innych krajach też nie ma sensu dyskutować.
Przykład: W CHF na przełomie 20-30 lat cena nie uległa zmianie i wynosi 18-19 za uncję (spot)
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 28 Gru 2016 15:37

Tylko nie można mylić tutaj skoskowego wzrostu wartości franka względem całego koszyka walut i obiektywnej wyceny srebra.

http://stooq.pl/q/?s=chf_i&c=20y&t=l&a=ln&b=0" target="_blank
Na Franku jak jest każdy widzi. Gdyby złotówka była definicja bezpieczeństwa to uncje kupowalibyśmy po 30zł.

To zupełnie inna sprawa. W Polsce nie ma ciągłości prawa ani ochrony własności. Gospodarka jest słaba podatna na ataki spekulacyjne. Dlatego wyceny w złotówce mnie nie interesują to jest czysta abstrakcja. Nie ma to związku z inflacyją a co najwyżej z siłą gospodarki i sensownej polityki gospodarczej. W Polsce to jest dno i tona mułu.

Myślicie, że ktokolwiek pracujący w ministerstwie finansów kto ma jakieś pojęcie o finansach przechowuje swoje oszczędności w złotówce? Łeb sobie dam uciąć, że ci wszyscy klakierzy wpajający jaka to dobra jest słaba złotówka dawno siedzą w dolarach albo złocie.
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 28 Gru 2016 15:47

To miałem na myśli.
ag.chf.jpg
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez moratar » 28 Gru 2016 16:19

Szkoda że silver/gold bugi nie mają takiego kapitału aby wykupić całego fizyka w srebrze. W tym tempie co obecnie to będziemy się tak bujali Bóg wie ile czasu.
Jedyna opcja to bracia Hunt jako fala ludzi niezależnych i wypłacalnych kupujących fizyk bez lewara. My jesteśmy nowymi braćmi Hunt :) tylko że na razie incjatywa oddolna słabo wychodzi. Ale jak wyjdzie to zmiana ceny nie będzie x2 czy x3 tego co jest teraz. Kopalni srebra praktycznie nie ma więc nie wykopią więcej aby zaspokoić popyt.
moratar

Postprzez Town21 » 28 Gru 2016 16:30

Wiesz, że bracia Hunt na srebrze zbankrutowali ? :D No dobra załatwili ich z zimną krwią tak naprawdę. No i bez winy nie byli bo sami chcieli ostro zmanipulować rynek.

Nie ma co liczyć na ludzi indywidualnie bo inwestorzy srebra i złota to jest margines.

Ludzie w ogromnej w wiekszości w srebro nigdy nie wierzyli. Większośc inwestorów zwróciło na nie uwagę na fali bańki. Większość pozbyła sie go na dołku za bezcen. Oni do tego już nie wrócą bo się sparzyli i to ostro.

Kopalnie srebra to jest margines. Większość pozyskuje sie jako zanieczyszczenie rudy jak w KGHMie.

"Braćmi Hunt" to mogłaby być Polska produkująca 20% srebra fizycznego globalnie w skali roku.
Wsytarczyłoby tylko, żeby Polska powiedziała, że nie sprzedamy ani grama srebra to by wpłynęło fundamentalnie dosyć mocno na rynek srebra bo braków by nie dało się zaspokoić. Tylko to tak trochę policzek w stronę hegemona. Oni by nas zbankrutowali w miesiąc gdybyśmy fiknęli.
Ostatnio edytowany przez Town21 28 Gru 2016 16:48, edytowano w sumie 2 razy
Town21

Postprzez Enso » 28 Gru 2016 16:31

Town21 napisał:Tak na razie nie widać większej siły złotego. Jednak zostały jeszcze 3 pełne sesje w których możne się dużo zmienić.

Jeśli kurs nie ruszy w kierunku 4,30-4,32 za euro i pozostanie na obecnych poziomach to nie będzie sensu kombinować.

Spokojnie jeszcze zostały 3 dni. W piątek zobaczymy i przeanalizujemy. Według mnie NBP powinno interesować przynajmnie 4,31 na koniec roku.

Dziś jest jeszcze gorzej. Dolar wali w górę. Myślę, że czekanie na spadek pod koniec roku można włożyć powoli w sferę nierealnych marzeń.
Enso

Postprzez grzes-w-wa » 28 Gru 2016 17:08

Town21 napisał:Wiesz, że bracia Hunt na srebrze zbankrutowali ? :D No dobra załatwili ich z zimną krwią tak naprawdę. No i bez winy nie byli bo sami chcieli ostro zmanipulować rynek.
Nie ma co liczyć na ludzi indywidualnie bo inwestorzy srebra i złota to jest margines.
Ludzie w ogromnej w wiekszości w srebro nigdy nie wierzyli. Większośc inwestorów zwróciło na nie uwagę na fali bańki. Większość pozbyła sie go na dołku za bezcen. Oni do tego już nie wrócą bo się sparzyli i to ostro.
Kopalnie srebra to jest margines. Większość pozyskuje sie jako zanieczyszczenie rudy jak w KGHMie.
"Braćmi Hunt" to mogłaby być Polska produkująca 20% srebra fizycznego globalnie w skali roku.
Wsytarczyłoby tylko, żeby Polska powiedziała, że nie sprzedamy ani grama srebra to by wpłynęło fundamentalnie dosyć mocno na rynek srebra bo braków by nie dało się zaspokoić. Tylko to tak trochę policzek w stronę hegemona. Oni by nas zbankrutowali w miesiąc gdybyśmy fiknęli.

Jest u nas takie małżeństwo z rozsądku, a może z głupoty i zaślepienia.
W Warszawie jest biurowiec o nazwie RONDO 1. Siedziba KGHM i.............(jakby inaczej)HSBC.
centrum_warszawy7.jpg
HSBC.jpg

Ciekawe co tak ich związało, że się po tej warszawie szlajają razem.
To już chyba trzeci biurowiec po przeprowadzkach w którym razem kręcą lody.
A może się mylę......................kto to wie. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 28 Gru 2016 19:58

Ciekawe, że dolar się umacnia:

http://stooq.pl/q/?s=dx.f" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

a metale ani drgną

XAUUSD XAU/USD 1138.68 -0.01% 18:58
XAGUSD XAG/USD 15.9600 -0.06% 18:56

Jakieś zmęczenie materiału nastąpiło?

Miedź i Platyna jakoś tak bardziej to odczuwają:

XPTUSD XPT/USD 899.390 -0.42% 18:59
HG.F COPPER FUTURE 250.00 -0.95% 18:59

Swoją droga platyna jest śmiesznie tania. Gdyby istniała jakaś tania forma inwestycyjna platyny (5% powyżej SPOT). To już bym siedział w platyni kosztem złota.

Współczynnik złoto / platynt to jest większy hicior jak złoto / srebra

http://stooq.pl/q/?s=xauxpt&c=30y&t=l&a=ln&b=0" target="_blank

Uncja 3820 na giełdzie a najtaniej na rynku za obieg 4520. 18% powyżej SPOT :shock:
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 28 Gru 2016 22:35

Town21 napisał:Uncja 3820 na giełdzie a najtaniej na rynku za obieg 4520. 18% powyżej SPOT :shock:

Ile dajesz za liścia z platyny?
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez meszuzel » 29 Gru 2016 11:17

tonyxxl napisał:meszuzel; nie denerwuj się i okaż litość, dopiero co święta były

Tu nie chodzi o denerwowanie, tylko poniekąd związane ręce. Ten temat był dzielony i łączony dziesiątki razy i coś się popsuło. Mogę tylko usuwać pojedynczo posty. Dlatego proszę o meritum, tym czytającym też będzie wygodniej.

tonyxxl napisał:obiecuję; co najmniej do końca roku już zero offtopa :twisted: :oops:

Trzymam za słowo :P

Wracamy się tematu.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Enso » 29 Gru 2016 15:17

Wracając do tematu to kolejny dzień gdzie nie zanosi się na obniżenie euro i dolara do złotówki. Dodatkowo metale poszły do góry. Chyba to koniec promocji i tanich zakupów. Ja myślę, że teraz dolar będzie gonił euro i do połowy lutego przeskoczy tę walutę.
Enso

Postprzez beap » 29 Gru 2016 15:25

czekalem czekalem a tu pech bylo 1130 a cena w gore no trudno. w styczniu bedzie jeszcze gorzej. jak sie nie spale to poczekam do wtorku.
beap

Postprzez Town21 » 29 Gru 2016 16:14

Kilka osób stawia na to, że SZCZYT siły dolara może przypaść 17 stycznia w dniu zaprzysiężenia TRUMPA wtedy też metale mogłyby znaleźć swój dołek jeśli nie chcą tego robić w nowy rok.

Dobra zmiana najwyraźniej nie ma potrzeby umacniania złotówki.

Dziś #EURPLN jest po 4,41 zł, a #USDPLN po 4,23 zł. Rok temu prognozowano, że na koniec 2016 #EUR będzie po 4,16 zł, a #USD po 3,99 zł.

To może być cena niższego PKB od założeń. No ale grunt, że 500+ jest :?
Town21

Postprzez Enso » 30 Gru 2016 01:30

Jestem ciekawy czemu w ciągu dnia srebro i złoto tak skoczyły. Piątek (ostatni w starym roku) może będzie jakaś korekta.
Enso

Postprzez Town21 » 30 Gru 2016 02:03

http://stooq.pl/q/?s=dx.f&c=3d&t=l&a=ln&b=0" target="_blank

Dolar się osłabił. Jesteśmy w takim miejscu w którym dolar powinien stracić dużo na wartości a metale pstro drożeć.

Dolar powinien pokazać swoją "ostatnią siłę". Po mału liczę, że zrobi to 17 stycznia i cały cykl metal/dolar sie odwróci.

Mało brakuje do tego parytetu na eurodolarze na złocie też trochę do dołu trendowej brakło. Nie wydaje się, żeby te ruchy były wkończone.
Town21

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 30 Gru 2016 10:05

już wrócił :) niestety to był raczej tylko chwilowy ruch, efekt wydalenia rosjan z usa?
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: onager1, rafal83 oraz 5 gości