Au, Ag - zaufani sprzedawcy

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Au, Ag - zaufani sprzedawcy

Postprzez platinum » 10 Lis 2016 16:13

Sprawa od kogo warto kupować Au i Ag niby wiele razy była poruszona, ale dyskusja w innych wątkach jest mocno nieusystematyzowana (jak to na naszym forum) i ciężko znaleść coś sensowneg. Do sedna:

Przyjmując, że:
- odkładamy na emeryture i inne złe czasy Ag i Au
- ma to być raczej bezpieczne lokowanie zaskórniaków niż inwestowanie z zyskiem, chociaż zyskiem nie pogardze, to nie on jest priorytetem.
- ważna jest płynność - możliwość bezproblemowego odsprzedania metalu, najlepiej bez finansowej straty,
- systematycznie kupujemy małe ilości (pewnie sztakbi) Ag lub Au. Powiedzym 1-2 g złota na miesiąc lub równoważność w Ag
- po roku wymieniamy to na sztabkę 1/2 Oz, po dwóch latach może nawet na 1 oz. Au

Od kogo dokonywać takich zakupów? Zakładam, że:
- najchętniej kupowałbym fizycznie, by nie płacić za przesyłki. W Warszawie jest kilka firm
- dobrze by było bym mógł w miarę tanio zamieniać sztabki Ag lub Au o niższej masie na sztabki o masie wyższej - czy to wogóle jest możliwe, czy też STRATNIE będę musiał odsprzedać lżejsze sztabki by raz jeszcze płacić marżę za sztabki o masie wyższej?
- czy kupować sztabki, które posiadają certyfikat LBMA, czy też nie przejmować się tym, i kierować jedynie jak najniższą ceną sztabki o danej gramaturze?
- czy kupować gołe sztabki czy też koniecznie w certipackach?
- czy taki wiarygodny sprzedawca odkupi mi certipacka z Au po cenie wyższej niż spot Au, tak bym nie stracił całej marży a jedynie jej część?
- czy kupując z takiej "zaufanej firmy można być spokojnym, że nie będzie to złoto nadziewane wolframem, nieprawdziwe srebro o niższej próbie, lub jeszcze jakieś inne fałszerstwo, czy też - należy weryfikować kupowany towar?
- jeżeli weryfikować, to w jaki sposób? Bo obawiam się, że mały szarak w starciu z profesjonalistą od obrotu złota, to na wykrycie fałszerstwa ma niewielkie szanse...

Na szybko w Warszawie znalazłem firmy, które prowadzą fizyczną sprzedaż złota:
- Mennice Polską <-- wybór ograniczony, spore marże, z tego co widziałem, sztabki MP nie mają certyfikatów LBMA.
- metalelokacyjne <-- mają duży wybór, również innych metali, ale czy są wiarygodni?
- Mennica Wrocławska - Goldenmark - wybór średni, ceny nie najniższe
- Mennicy Skarbowej S. A. - bardzo duży wybór sztabek Au, beznadziejny Ag - sztabki tylko 1kg.
- CoinArt - wogóle nie mają sztabek Au/Ag :(

Czy ktoś z tym firmami miał do czynienia? I miał jakies negatywne doświadczenia? ?Nie chce wdepnąć w jakiś "Ambergold" :-).

Link wymoderowano, niezgodny z regulaminem forum - meszuzel
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Re: Au, Ag - zaufani sprzedawcy

Postprzez grzes-w-wa » 10 Lis 2016 17:19

No nie!
Kolego platinum, będziesz zbierał metale na emeryturę?
To chyba wbrew twoim zasadom.
Nie lepiej liczyć na plan emerytalny w jakimś funduszu?
A jak się obkupisz i kurs złota spadnie na 800 USD, a srebra na 8 USD, to co zrobisz?
No nie wiem czy to dobry pomysł kupować metale na górce bańki. :wink:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez el-dziubek » 10 Lis 2016 17:24

Przy systematycznym kupowaniu metali na emeryturę bańka czy niebanka nie ma znaczenia.

Platinum na te chwile sklep na wiejskiej ma chyba najlepsza ofertę cenowa i odbiór osobisty masz w wawie, wiec chyba nie ma sensu szukać głębiej.
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grzes-w-wa » 10 Lis 2016 17:34

grzes-w-wa napisał:A jak się obkupisz i kurs złota spadnie na 800 USD, a srebra na 8 USD, to co zrobisz?
No nie wiem czy to dobry pomysł kupować metale na górce bańki. :wink:

el-dziubek napisał:Przy systematycznym kupowaniu metali na emeryturę bańka czy niebanka nie ma znaczenia.

Przecież to żart.
Mimo wszystko kolega platinum dołącza do grupy zatwardziałych bulionowców.
Tego się nie spodziewałem.
Ale cóż witamy kolejnego szwagra. :oops: :lol:
PS. Zbyt jest też w tym samym miejscu z najlepszymi cenami.
Jeśli chodzi o wszelkie negocjacje proponuje do rozmowy poprosić Rafała.
Kamil nie jest skory do jakichkolwiek negocjacji.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Hiperion » 10 Lis 2016 21:17

Mennica Wrocławska ma nieco wyższe ceny choć ich produkty są fabrycznie nowe. Ja osobiście robię zakupy w 79th element, jeśli chodzi o srebro jest ono w stanie menniczym choć przy moim pierwszym zakupie tuby filharmoników na wszystkich były takie pionowe mikro zarysowania i taka lekko zamglona powierzchnia która nie ustępuje nawet gumce, druga tuba przyszła jeszcze inna, mianowicie znów na rantach pojawiły się pierwsze ślady patyny ale tym razem gumka zdała egzamin :)
Hiperion

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 10 Lis 2016 21:46

grzes-w-wa napisał:Mr. Słoma z pewnością jest liderem na wrocławskim rynku.

To fakt, już od ładnych paru lat nie ma konkurencji
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Enso » 10 Lis 2016 21:50

Czemu niestety?
Enso

Postprzez grzes-w-wa » 10 Lis 2016 21:55

Enso napisał:Czemu niestety?

Jakby była konkurencja to byłoby taniej.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Enso » 10 Lis 2016 22:10

grzes-w-wa napisał:
Enso napisał:Czemu niestety?

Jakby była konkurencja to byłoby taniej.

Otwórz sklep "Żwirek u Szwagra". Klientów na start będziesz miał :P
Enso

Postprzez grzes-w-wa » 10 Lis 2016 22:20

Dobry pomysł, tylko co bym robił z pozyskaną w ten sposób celulozą?
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Bogumił » 11 Lis 2016 08:16

Przeoczyłem czy nikt nie wspomniał o goldon z Warszawy? Ceny dobre, czyżby coś z wiarygodnością?
Bogumił

Postprzez tonyxxl » 11 Lis 2016 08:34

Bogumił napisał:Przeoczyłem czy nikt nie wspomniał o goldon z Warszawy? Ceny dobre, czyżby coś z wiarygodnością?

wszystkie ceny wyższe niż u konkurencji a wysyłają jeszcze minimum 5 dni od przelania pieniędzy, sklep z wiejskiej może wysyłać natychmiast i taniej, więc jeśli mówimy o bulionie to imo szkoda czasu i pieniędzy.
Awatar użytkownika
tonyxxl

Miejscowość: Kraków

Postprzez flex » 11 Lis 2016 23:22

Bogumił napisał:Przeoczyłem czy nikt nie wspomniał o goldon z Warszawy? Ceny dobre, czyżby coś z wiarygodnością?

Nie, wiarygodny sklep, polecany zresztą na goldblogu. Kupowałem tam kilka razy i zawsze świetna obsługa i błyskawiczna przesyłka i ceny(1-2 lata temu) mieli konkurencyjne. Po 2 dniach miałem zamówienie w domu.
Tutaj może mniej znany bo ma ceny srebra wyższe niż u konkurencji.

grzes-w-wa napisał:
flex napisał:Z takim twierdzenie nie mogę się zgodzić. Większą stratę ponosisz na sprzedaży złota niż srebra.
-----------
3% od 5400 zł jest więcej niż 20% od 90 zł.

el-dziubek już Ci odpowiedział ale ja też dodam swoje ;)

Kupując 1-2 razy w roku masz uzbieraną określoną kwotę na zakup PM. I patrząc w perspektywie wielu lat, sprawdzam jaki zakup prawdopodobnie będzie bardziej opłacalny.
http://stooq.pl/q/?s=xauxag&c=20y&t=l&a=ln&b=1
Jeżeli stosunek ceny złota do srebra jest powyżej 65 kupuję srebro, jeżeli poniżej 50 kupuje złoto. To nie są sztywne reguły, zdarzają sie okazje itp Ważne są też ceny kupna i odsprzedaży.
Co mi z tego, że Au/AG wynosi 80 skoro za srebro muszę płacić 20% marży? Dlatego zwróciłem uwagę na junk silver bo ma różnice między kupnem i sprzedażą na poziomie kilku % nie 20%, czasem mnieszą niż złoto.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez platinum » 14 Lis 2016 17:49

Jedyna sensowna, bo merytoryczna odpowiedź na część moich pytań padła w poście flex-a http://monety.pl/viewtopic.php?f=16&t=29336&p=288902#p288654 i od jednej osoby na PW - za co obu jegomościom dziękuję. Wyjaśniło się co nieco ze "sklepem za rogiem", i sugestia by kupować rzadziej, lecz cięższą sztabkę przemawia do mnie, i próby zamiany np 5 sztabek 2 g na 1 szt. 10 g to zawracanie głowy.

Nadal ciekawy jestem doświadczeń w następujących sprawach:
- czy certyfikat LBMA to coś koniecznego, bardzo przydatnego czy to tylko bajer i nie warto tym się przejmować? Ktoś próbowa za granicą sprzedawać sztabkę Au zakupioną w mennicy polskiej od producenta bez LBMA?
- kupować gołe sztabki czy certipacki? Zgaduje, że gołe będą miały cenę bardziej zbliżoną do SPOT niż te w certipackach i z bajerami jak kangury, gwiazdki, nadruki laserowe itp.
- czy "zaufane firmy" są zaufane, czy warto jakoś (jak?) walidować czy sztabka zawiera tylko kupowany kruszec, właściwej próby i masy?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez grzes-w-wa » 14 Lis 2016 18:29

To nie jest żaden certyfikat.
LBMA to zrzeszenie producentów i eksporterów PM. Tych z najwyższej półki.
To określa wiarygodność.
Przynajmniej tak to jest w tej branży.
Reszta to firmy na dorobku. Inaczej nieznane w świecie.
Sztabka z mennicy polskiej to oczywiście złoto. Ale......jak Turek w Berlinie będzie miał wybór takiej z MP i takiej od producenta zrzeszonego w LBMA, to na 1500% tej z PM nie kupi.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez platinum » 14 Lis 2016 21:53

Dzięki. Fakt, to stowarzysz producentów.
LBMA = London Bullion Market Association.
Czy to prawda, że KGHM należy do LBMA?

grzes-w-wa napisał:Sztabka z mennicy polskiej to oczywiście złoto. Ale......jak Turek w Berlinie będzie miał wybór takiej z MP i takiej od producenta zrzeszonego w LBMA, to na 1500% tej z PM nie kupi.

A czy to nie będzei jeszcze bardziej banalne? Taki Niemiec/Turek albo Szwajcar kupi obie sztabki: produkowaną przez LBMA i przez nie-LBMA, ale za pierwsza zapłaci cenę bliższą SPOT a za drugą jednak trochę mniej?
Jeżeli tak, to jakiego rzędu mogą to być różnice? Ktoś może próbował takich rzeczy (sprzedaż poza Polską złota zakupionego w kraju)?

Taka Mennica Polska w wymiarze globalnym (światowym) znana pewnie nie jest. Z drugiej strony tak sobie kombinuje, że na szwindle sobie nie może pozwolić, bo to i spółka giełdowa i obsługije NBP. I wszelie wałki miałyby dla niej bardzo poważne konsekwencje.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 14 Lis 2016 22:29

Producent nie robi szwindli, tylko ewentualne cwaniaki które się pod niego próbują podszywać. Tutaj chodzi raczej o zaufanie do konkretnych producentów przy późniejszej odsprzedaży :)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez flex » 14 Lis 2016 22:33

platinum napisał:
Taka Mennica Polska w wymiarze globalnym (światowym) znana pewnie nie jest. Z drugiej strony tak sobie kombinuje, że na szwindle sobie nie może pozwolić, bo to i spółka giełdowa i obsługije NBP. I wszelie wałki miałyby dla niej bardzo poważne konsekwencje.

Pamiętaj, że żyjemy w czasach gdy banki okradają swoich klientów vide Wells Fargo czy J.P Morgan. Dodatkowo nie wiesz jaki jest nadzór nad procesem produkcji, magazynowaniem, pracownikami. Ja ufam tylko produktom, które sam mogę zweryfikować. I dlatego, mimo że sztabki są tańsze a przynajmniej te mniejsze niż 1 uncja to wolę monety bo mogę je sam szybko sprawdzić.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez grzes-w-wa » 15 Lis 2016 00:05

Jak sobie przypominam KGHM jest w strukturach LBMA w formie obserwatora.
Ale tą informację trzeba sprawdzić, czy przypadkiem status się nie zmienił.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez platinum » 15 Lis 2016 00:11

flex napisał:I dlatego, mimo że sztabki są tańsze a przynajmniej te mniejsze niż 1 uncja to wolę monety bo mogę je sam szybko sprawdzić.

Nie bardzo rozumiem - z czego wynika łatwiejsza możliwość sprawdzenia monet niż sztabek Au?
Na czym to polega?
Awatar użytkownika
platinum

Następna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości