Sprzedaż srebra na rynku wtórnym - ceny

Tu możemy dyskutować o inwestycji w złoto, srebro i metale szlachetne

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Sprzedaż srebra na rynku wtórnym - ceny

Postprzez Mechanick » 20 Lis 2016 21:44

Było sporo dyskusji na temat sprzedaży srebra na rynku wtórnym, ale zazwyczaj bez konkretnych liczb. Wrzucam więc ceny z zakończonych aukcji popularnego bulionu. Pozwala to uzyskać jakieś rozeznanie na temat cen odsprzedaży na rynku wtórnym(allegro) i stawek ponad spot dla tych monet( lub sztabek).
Założenia:
1. Nie wrzucam tu monet niskonakładowych(Proof itd), by nie przekłamywać wyników. Tak więc pomijam monety o cenach wyższych niż trzykrotność spot
2. Nie wrzucam pojedynczych monet(za dużo tego). Transakcja na minimum 3 uncje. Większość sprzedających niestety sprzedaje po jednej monecie.
3. Tylko czyste srebro.

Sortowanie po dacie sprzedaży:

Image

Sortowanie po nazwie:

Image

Próbka – 2850 uncji. Średnio 80zł za uncję. Narzut na spot średnio 30%.
To oczywiście nie są wszystkie aukcje, tylko te które zauważyłem. Jest oczywiście mnóstwo srebra sprzedanego w pojedynczych monetach, blaszkach z NBP czy junk silver. Jak ktoś interesuje się junk silver i śledzi ten rynek to może założy swój wątek i podzieli się spostrzeżeniami.
Dodałem podział na sprzedawców: F - Firma, P - Prywatny.
Jeśli jeden sprzedawca wrzuca jednego dnia wiele aukcji tych samych monet (np. po 3szt), to zespalam to zazwyczaj w jeden wpis by zajmował mniej miejsca.
Ostatnio edytowany przez Mechanick 29 Sty 2017 12:01, edytowano w sumie 16 razy
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Alexis de Tocqueville
"Prawda to prawda, nawet jeśli nikt w nią nie wierzy. Kłamstwo to kłamstwo, nawet jeśli wszyscy w nie wierzą."
Awatar użytkownika
Mechanick

Re: Sprzedaż srebra na rynku wtórnym - ceny

Postprzez grzes-w-wa » 20 Lis 2016 21:53

Brawo macho.
Człowieku włożyłeś w to tyle inwencji że aż cie podziwiam.
Jeszcze raz BRAWO.
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
UWAGA: Oglądanie TVN 24 i CNN może doprowadzić do choroby psychicznej.
https://otozloto.pl/funcs.php?name=prze ... d=19726638
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Miejscowość: warszawa

Postprzez flex » 21 Lis 2016 01:25

Mechanick, fajnie jeszcze by było wiedzieć kto sprzedawał te monety, sklep numizmatyczny czy osoba prywatna.
O ile dobrze pamiętam część orłów sprzedawał Dom_Ostoja a ostatnie 3 aukcje po 25x Liście Klonu osoba prywatna z 400 pozytywami i bez negatywów. Widać różnicę.
Nie wiem jak z resztą aukcji.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Mechanick » 21 Lis 2016 18:54

fajnie jeszcze by było wiedzieć kto sprzedawał te monety, sklep numizmatyczny czy osoba prywatna.

Dodałem podział na sprzedawców Firma i Prywatny. Ten wskaźnik przy tak małej badanej próbce nie mówi nam za wiele. Może poza tym że większość podaży w aukcjach od niskich kwot(np. od złotówki) jest generowana przez firmy. Prywatni wystawiają zazwyczaj z wysoką początkową ceną, która zniechęca i nie dochodzi do zakupu. Porównywać można by tylko aukcje z takimi samymi monetami i wystawione w tym samym czasie przez firmę i prywatnego. Na razie takich nie ma, więc wstrzymałbym się z wnioskami do momentu zebrania większej ilości transakcji.
Nie przeceniaj tego że sprzedaje firma. Z doświadczenia wiem, że przy takim towarze decydującym kryterium jest cena i jeszcze raz cena. Na Filharmonika kupujący nie potrzebuje gwarancji(raczej się nie popsuje) i nie biorą faktur vat(by wrzucić w koszty itp). A podatku PCC powyżej 1000zł większość rodaków i tak nie płaci.
Na razie trend jaki widać, to ten że kupujący w aukcjach przepłacają ponad spot prawie o połowię więcej niż przy zakupie w sklepie.
W przyszłości postaram się zaktualizować tabelkę.
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy." - Alexis de Tocqueville
"Prawda to prawda, nawet jeśli nikt w nią nie wierzy. Kłamstwo to kłamstwo, nawet jeśli wszyscy w nie wierzą."
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez flex » 21 Lis 2016 19:18

Z moich obserwacji wynika, że jeżeli sprzedawcą jest sklep numizmatyczny to osiągane ceny są lepsze przynajmniej kilka %. Ale to tak z pamięci bez zapisywania. Fajnie, że Ci się chciało i chce dalej robić takie zestawienie.
Ja spróbuję zrobić podobne dla junk silver. Niestety dzień przed Twoim wpisem wyczyściłem obserwowane z 2 miesięcy, więc trochę to potrwa.
200zł PRL, JPII, Olimpiada ewentualnie Faszyzm i 5 marek 1934-39. Coś jeszcze dorzucić?
Ciekawe będzie potem porównać wyniki.
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez : "If you work for a living why do you kill yourself working?" ;)
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Mechanick » 21 Lis 2016 19:29

flex napisał:Niestety dzień przed Twoim wpisem wyczyściłem obserwowane z 2 miesięcy

Te dane można łatwo odzyskać z zakończonych aukcji. Czasem nawet szybciej, bo klikasz sobie na filtry kwotowe itp.

Coś jeszcze dorzucić?

Nie znam się zupełnie na junk silver więc nie podpowiem. Trzymałbym się najpopularniejszych, dadzą wystarczający obraz rynku.
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez flex » 21 Lis 2016 19:36

Mechanick napisał:
flex napisał:Niestety dzień przed Twoim wpisem wyczyściłem obserwowane z 2 miesięcy

Te dane można łatwo odzyskać z zakończonych aukcji. Czasem nawet szybciej, bo klikasz sobie na filtry kwotowe itp.

A Allegro nie zlikwidowało takiej możliwości? Bo nie widzę już takiej opcji od jakiegoś czasu.
Piszesz o szukaniu we własnych obserwowanych zakończonych (te wyczyściłem) czy w ogólnej wyszukiwarce można wyszukiwać w zakończonych jak kiedyś?
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Mechanick » 21 Lis 2016 20:24

Wyjaśnione na PW
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez grabarz » 22 Lis 2016 10:03

Mozna jeszcze dodac papieza 1000 1982 i 1983 oraz Pilsudskiego 1988 :-)
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez flex » 22 Lis 2016 11:52

Przejrzałem zakończone aukcje Allegro i zebrałem dane dotyczące aukcji junk silver: 200zł PRL, JPII, Olimpiada ewentualnie Faszyzm i 5 marek 1934-39. 3 pierwsze mają identyczną wagę i próbę więc są pod 200zł XXX lat PRL.

Image

Jak widać przy 200 zł XXX PRL cena 1 uncji czystego srebra wychodzi najtaniej i wynosi 99% ceny spot(zapomniałem to dodać na arkuszu). Przy 5 markach jest to 108,5%. Prawdopodobnie wchodzi również w grę wartość numizmatyczna, ewentualnie kupujący wolą wyższą próbę srebra.
Wybierałem aukcje powyżej 200zł żeby koszty przesyłki(nie są tu ujęte) nie wpływały mocno na cenę monet.
Nie widać tu różnicy między cenami aukcji firmowych a osób prywatnych.
Zamiast "Narzut na spot" powinno być Porównanie do spot.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Town21 » 22 Lis 2016 13:45

Czyli gram srebra kosztuje według tego 2,3. Za tyle od wielu lat można było kupować 10 i 20złotowe monety NBP z próbą 925. Te kalkulacje nie mają większego sensu bo sytuacja na rynku metalu zmienia się wraz z jego ceną. Premie są wyższe gdy srebro jest tanie a niższe gdy jest drogie. XXX lat PRL niby tyle co metal ale nie było wcale tak łatwo tego sprzedac gdy metal kosztował 2zł za gram.

Na allegro wisiały aukcje z ceną kup teraz i nikt nie chciał. Teraz srebro trochę zdrożało w złotym to sie trochę rusyzło jednak jest to towar drugiej kategorii.
Town21

Postprzez flex » 22 Lis 2016 14:14

Dlatego dałem do zestawienia tylko licytacje, bez Kup Teraz.
Porównywanie ceny monet o próbie 0,925 "od wielu lat" z cenami czystego srebra już wprowadza 8% różnicy.
Doliczając przynajmniej 20% różnicy w cenie srebra wtedy i dziś sprawia, że twoje "kalkulacje nie mają większego sensu".
My nie chcemy sprzedawać gdy metal kosztuje 2zł bo przy takich cenach kupujemy.
No i jak sam przyznajesz przy wyższych cenach popyt się pojawia.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Town21 » 22 Lis 2016 14:30

Cena 2,30 za gram srebra utrzymuje się jakoś od 2014 roku a nawet w pewnym momencie spadła poniżej 2zł i można było kupić metal fizyczny w tych pieniądzach. Według mnie 2zł za gram srebra w formie fizycznej jest ok. Jednak nim wyżej tym inwestycja wydaje się gorsza. Dla mnie zakup junk silver jak XXX lat PRL za 2,30 gram to jest interes kompletnie nieopłacalny.

Kto chciał kupić w niskich pieniądzach miał dużo czasu w latach 2014-2016. Teraz rynek wydaje się wyprzedany i jest stosunkowo drogo cena do jakości. Nie ma towaru ani chętnych do sprzedaży w tych pieniądzach. Czy jest sens przepłacać i płacić po 3zł za gram za konkret? Według mnie nie. Jednak na takim Junk Silver kupowanym po 2,3 też kokosów nie będzie.
Town21

Postprzez grzes-w-wa » 22 Lis 2016 14:42

Ze swojego doświadczenia, nadmienię że, im srebro droższe tym obrót nim większy.
Największą ilość złomu pozyskiwałem jak gram czystego był po 4 zł.
Ludziom opłacało się sprzedawać stare niepotrzebne przedmioty zawierające srebro.
To był ruch w interesie! Piękne czasy. Tęsknie za nimi.
Aż musiałem zwolnić się z pracy, bo...........na pracę nie było czasu.
Liberalny rząd nie lubi posiadaczy metali, bo to ludzie wolni z własnym, prawdziwym pieniądzem.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Town21 » 22 Lis 2016 14:50

Powszechny RUN na sprzedaż był też widoczny pod koniec lat 70tych na szpilce braci Hunt. Ludzie wyprzedawali z domu co tylko mieli. Świeczniki, sztućce. Tylko pytanie co teraz ludzie mogą wyprzedawać?

ps. z tym ruszyło się to raczej zauważyć trzeba, że ruszyło się w cenach bo sprzedający podnieśli po prostu ceny a z tego co obserwuje to monety na Kup Teraz po podniesieniu ceny z 2,3 na 2,5 wiszą już nty tydzień i chętnych nie ma. Najwidoczniej rynek jest bardziej wybredny i 10x policzy zanim wyda jakieś pieniądze.

Według mnie jest słabo z kupującymi jak i sprzedającymi rynek ostro się skurczył.
Town21

Postprzez flex » 22 Lis 2016 15:35

W tych zestawieniach nie chodziło o sama ceną srebra a o sprawdzenie jak, mniej więcej, kształtują się procentowo ceny bulionu i junk silver w stosunku do ceny spot.
Co kupować i za jaką cenę każdy sam musi zdecydować. Czy kupić "2 gatunek" ale taniej i więcej czy 1 gatunek (choć raczej nie na Allegro, sądząc po cenach).
A czy srebro spadnie jeszcze, przynajmniej w złotówkach, to też sprawa dyskusyjna. Oby.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Mechanick » 22 Lis 2016 23:03

Moja tabela została zaktualizowana. Zauważone błędy proszę zgłaszać na PW.
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez Mechanick » 24 Lis 2016 19:40

Kolejna aktualizacja. Jest już prawie 1000oz. Dziękuję za donosy na aukcje które przegapiłem.
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez flex » 24 Lis 2016 21:29

Fajny pomysł z dodaniem sztabek. Czy jednak nie lepiej byłoby posortować po nazwie? Ewentualnie dodać drugi obrazek tabeli tak posortowanej? Lepiej byłoby widać opłacalność różnych monet bulionowych i sztabek. I tak widać, że sztabki i Maple Leaf na razie maja najmniejszy narzut na spot.
Awatar użytkownika
flex

Postprzez Mechanick » 25 Lis 2016 22:06

Ze sztabkami jest słabo bo są na liście towarów zakazanych Allegro. Obsługa zazwyczaj usuwa jeśli w nazwie aukcji jest słowo "sztabka". Sprzedawcy kombinują pisząc np "Ag999" itp.
Słabo też z podażą lunarów. Na ponad 1000 sprzedanych uncji jest puki co raptem jakieś 25szt( i to od jednej osoby). Poza nim nikt nie sprzedał na raz więcej niż 2 uncje w tych monetach(chyba że przeoczyłem).

Czy jednak nie lepiej byłoby posortować po nazwie? Ewentualnie dodać drugi obrazek tabeli tak posortowanej?

Mówisz i masz.
Awatar użytkownika
Mechanick

Postprzez Troy » 25 Lis 2016 23:06

Mechanick"6 napisał:
Mówisz i masz.

W takim razie proszę o "odchylenie standardowe" aby potwierdzić że dane są wiarygodne do obliczeń (opcjonalnie) i "korelację Pearsona" aby ustalić wpływ na cenę (koniecznie).
Oba parametry w formułach excela.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Imagehttp://picasion.com/
Awatar użytkownika
Troy

Miejscowość: Ruczaj

Postprzez brodacz » 26 Lis 2016 14:54

To ja jeszcze poproszę o linki do każdej z aukcji, dane teleadresowe kupujących i sprzedających oraz login i piny do ich kont internetowych. :lol:
brodacz

Postprzez grabarz » 26 Lis 2016 23:20

Troy napisał:
Mechanick"6 napisał:
Mówisz i masz.

W takim razie proszę o "odchylenie standardowe" aby potwierdzić że dane są wiarygodne do obliczeń (opcjonalnie) i "korelację Pearsona" aby ustalić wpływ na cenę (koniecznie).
Oba parametry w formułach excela.

A niby czego mialaby dotyczyc korelacja? Ceny przesylek sa rozne... kazdy wybiera zazwyczaj odpowiednia dla siebie opcje:-)
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Postprzez Troy » 27 Lis 2016 10:55

Praktycznie danych każdej kolumny (tylko literowym oznaczeniem należałoby przypisać cyfrowe), korelacja przy bazie 21 przypadków dokładnie opisuje jakie atrybuty mają wpływ na cenę.
Ironia losu, gdy UBecy, SBecy i ich potomstwo, którzy uciekli do Szwecji lub innej Kanady, mają czelność pouczać Polaków, jak mają żyć i postępować w kwestiach kulturowych, obyczajowych, gospodarczych, z uwzględnieniem czyszczenia i patynowania monet.

Awatar użytkownika
Troy

Postprzez grzes-w-wa » 27 Lis 2016 11:04

Chyba Drogi Przyjacielu troszeczkę ci się nudzi i wymyślasz takie niestworzone bzdety. :shock:
Nie dość że macho poświęcił wolny czas. Przedstawił podstawowe informacje zbiorowo, to jeszcze jakieś specjalne wymagania.
Chcesz, to zrób sobie tabelkę i nie ma przeszkód abyś spłodził coś mądrego. :shock:
To tyle, bo Twoje pomysły podniosły mi ciśnienie. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Postprzez Troy » 27 Lis 2016 11:19

Podziwiam chęć wklepywania i zebrania bazy danych. Pomocna informacja.
Natomiast wykonując kilka dodatkowych kliknięć można uzyskać dodatkowe informacje wyjaśniające zależności ewentualnie stwierdzających brak wpływu na cenę danej cechy.

Awatar użytkownika
Troy

Postprzez grzes-w-wa » 27 Lis 2016 11:21

Darek, nie przesadzaj.
Awatar użytkownika
grzes-w-wa

Następna

Wróć do Inwestycje w kruszce

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: MonikaW-wa oraz 3 gości