Nowy banknot 500 zł

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Nowy banknot 500 zł

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 21 Sty 2016 18:14

http://biznes.newsweek.pl/nbp-oglasza-b ... 574,1.html

Jak powiedział we wtorek Belka, NBP rozpoczyna prace nad tym banknotem. - Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Nie planujemy wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed rokiem 2017 - zaznaczył szef NBP.

Belka zapowiedział druk kolejnego banknotu z polskim władcą podczas konferencji poświęconej zmodernizowanemu banknotowi o nominale 200 zł, który ma otrzymać nowe zabezpieczenia.
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Re: Nowy banknot 500 zł

Postprzez stork » 21 Sty 2016 19:22

Nareszcie!!!
Brakuje jeszcze 1000 zl. I pisze to calkiem powaznie. Czasem trzeba zaplacic za cos gotowka np. 50tys i jesli w banku dadza to w 50-zlotowkach... Masakra - zwlaszcza gdy potem to wplaca sie na konto (w tym samym banku, z ktorego sie wyplacalo), liczenie i sprawdzanie trwa wieki...
stork

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 21 Sty 2016 19:25

Ale nie doczytałeś, że raczej to on nie trafi do handlu detalicznego :(
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez brodacz » 21 Sty 2016 21:22

stork napisał:Nareszcie!!!
Brakuje jeszcze 1000 zl. I pisze to calkiem powaznie. Czasem trzeba zaplacic za cos gotowka np. 50tys i jesli w banku dadza to w 50-zlotowkach... Masakra - zwlaszcza gdy potem to wplaca sie na konto (w tym samym banku, z ktorego sie wyplacalo), liczenie i sprawdzanie trwa wieki...

Gdzie takie kwoty gotówką? U Wietnamczyków w Wólce Kosowskiej?
brodacz

Postprzez stork » 21 Sty 2016 21:30

1. za niedozwolone substancje psychoaktywne
2. za pozbycie się teściowej
3. za zakup średnio legalnego środka transportu
4. broń palną z dużym zapasem amunicji
5 ....

A na poważnie to bardzo często się zdarzało biegać z takim zapasem banknotów (tam i z powrotem) z różnych powodów (niestety legalnych :))
stork

Postprzez PP05 » 22 Sty 2016 11:17

Moim zdaniem banknot 500 złotowy jest jak najbardziej potrzebny, ze względu na utratę siły nabywczej banknotów z 1995 roku.

PP05 napisał:Jest jeszcze kwestia wartości tego "grosza". W 1995 r. (...) przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosiło 560 złotych, a w 2014 wyniosło 2702 złotych. Czyli mamy prawie 5-krotny wzrost (ok. 493%), chociaż siła nabywcza dzisiejszej pensji specjalnie się nie zmieniła, a według wielu ekspertów możemy kupić za nią mniej...

Zacytowałem, to co napisałem jakiś czas temu w innym temacie.

Od momentu denominacji obecne "papierki" straciły mocno na wartości. 50 złotowe banknoty z 1995 roku obecnie można porównać do banknotów 10 zł, a rolę "dawnych" 100 zł powinno pełnić właśnie "dzisiejsze" 500 zł.

Inaczej mówiąc w 1995r przeciętne wynagrodzenie stanowiło równowartość 5 banknotów po 100 zł, a w 2014 - już 27 takich banknotów, albo także 5 szt., ale banknotów 500 złotowych.
Oczywiście upraszczam (wynagrodzenie jest wyrażone brutto, upowszechniły się płatności internetowe), ale chodzi mi o zasadę i rząd wielkości.
Dodam, że w 1982 r pojawił się banknot 5000 zł z Chopinem, był wyższy od niejednej pensji. Nie każdy mógł go otrzymać w formie wypłaty. W PRL pilnowano, aby najwyższy banknot stanowił równowartość średniej pensji.

Ale teraz większą rolę odgrywają kwestie polityczne. Na całym świecie rządy dążą do eliminacji gotówki z obrotu poprzez zastąpienia pieniądza fizycznego pieniądzem elektronicznym. Nakładane są limity płatności gotówkowych i to dość niskie. W Polsce jest jeszcze dość liberalnie, mocno promowane jest dokonywanie płatności, nawet tych najdrobniejszych, komórką i kartą.
Rządom nie tyle chodzi tu o wygodę i zmniejszenie kosztów, co przede wszystkim o kontrolę przepływu kapitału, likwidację anonimowości i przy okazji szarej strefy.
Gdyby obecny kryzys finansowy przerodził się deflację mogłyby zostać wprowadzone stopy procentowe ujemne np. -5%. Wtedy rządy mogłyby łatwo zmusić obywateli do wydawania wszystkich swoich oszczędności, celem rozruszania gospodarki.
Bo przy deflacji nie wydaje się pieniędzy, a pieniądz fizycznie wyjęty z obiegu i schowany w szufladzie będzie zyskiwał na wartości (coś co mam kupić dzisiaj kupię jutro taniej). A pieniądz elektroniczny, trzymany na koncie ujemnie oprocentowanym, będzie tracić na wartości.

A może rozważany jest scenariusz inflacyjny, gdzie przy dodruku pieniądza papierek 500 zł stanie się koniecznością?

Ale to jest temat na inną dyskusję...
PP05

Postprzez koziołekZM » 28 Sty 2016 12:03

Grzegorz_Wroclaw napisał:Ale nie doczytałeś, że raczej to on nie trafi do handlu detalicznego :(

Do handlu detalicznego nie, ale do kolekcjonerów napewno :)
koziołekZM

Postprzez ROYAL » 28 Sty 2016 16:20

PIS sobie ułatwia życie
ten 500zł banknot to tylko po to aby nie rozdrabniać się przy płaceniu na drugie dziecko :P
ROYAL

Postprzez kochamzbierac » 28 Sty 2016 17:19

Jeżeli będzie banknot 1000 złotych to pewnie z S.A. Poniatowskim ;)
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą''-Joseph Goebbels
kochamzbierac

Miejscowość: Miasto fabryk

Postprzez puntur » 28 Sty 2016 22:21

Banknot 500 zł powstaje nie dla wygody obywateli, a dla korzyści NBP. Baza monetarna M0 cały czas rośnie, a jej określony procent musi być przechowywany w skarbcach banku centralnego, które z gumy nie są. :) Wypuszczą do obiegu obecne zapasy 200 i 100 zł, a 500 będzie leżakować.
Oczywiście zobaczymy 500 zł w obiegu, ale z obecną częstotliwością 200 zł, czyli widoczną, ale niezbyt dużą.
puntur

Miejscowość: Lublin

Postprzez Mad_Tiger » 01 Lut 2016 15:04

NBP kończy już modernizację banknotów obiegowych, a jednocześnie kontynuuje prace nad banknotem o nominale 500 zł, który trafi do obiegu najwcześniej w 2017 r.

NBP prowadzi już prace nad banknotem 500 zł. Głównym celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. NBP nie planuje wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed rokiem 2017

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2016/20160201_nowy_banknot_200_zl.html

Ciekawi mnie czy ten banknot również zostanie zaprojektowany przez Pana Heidricha
39. Jan III Sobieski.jpg

W jakiej kolorystyce widzielibyście Sobieskiego??
Fiolet tak jak 500 Ojro?
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

Sponsorem awatara jest Tiger Restart: http://tigerpower.pl/instytutrestartu/#head
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez minek23 » 05 Lut 2016 17:05

Awatar użytkownika
minek23

Miejscowość: galicja

500 zł już oficjalnie

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Cze 2016 13:03

Grzegorz_Wroclaw

Re: 500 zł już oficjalnie

Postprzez PP05 » 02 Cze 2016 13:19

Zobaczymy jaki będzie wizerunek, i kolory. Obstawiam fiolet.

PS. Nie wiem po co zakładasz kolejny identyczny temat, skoro jest już temat Nowy banknot 500 zł, nota bene też założony przez Ciebie.
PP05

Postprzez meszuzel » 02 Cze 2016 13:30

Tematy połączyłem.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez szerszenallegro » 02 Cze 2016 20:24

Już widzę minę kasjerów, kiedy starsze osoby zaraz po otrzymaniu emerytury w dwóch banknotach idą po dwie bułki i kefirek do sklepu i na ladę kładą 500zł banknot :D :D Ale ja tam się cieszę z tej informacji.
Ostatnio edytowany przez szerszenallegro, 02 Cze 2016 22:08, edytowano w sumie 1 raz
Zbieram okolicznościowe monety brytyjskie
Awatar użytkownika
szerszenallegro

Postprzez Mad_Tiger » 02 Cze 2016 20:36

Sponsorem awatara jest Tiger Restart: http://tigerpower.pl/instytutrestartu/#head
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez emsi » 02 Cze 2016 22:20

szerszenallegro napisał:Już widzę minę kasjerów, kiedy starsze osoby zaraz po otrzymaniu emerytury w dwóch banknotach idą po dwie bułki i kefirek do sklepu i na ladę kładą 500zł banknot :D :D Ale ja tam się cieszę z tej informacji.

Ostatnio kupowałem 2 piwa w sklepie osiedlowym i płacąc banknotem 10 zł usłyszałem: "A nie ma Pan drobnych?" ... :shock:
emsi

Miejscowość: WLKP

Re: 500 zł już oficjalnie

Postprzez savras » 02 Cze 2016 22:23

PP05 napisał:Zobaczymy jaki będzie wizerunek, i kolory. Obstawiam fiolet.

Fioletowe jest 20 zł. Więc raczej odpada.

Obstawiam czerwony.
savras

Postprzez Mad_Tiger » 02 Cze 2016 22:57

20 jest chyba bardziej czerwona niż fioletowa ;)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez PP05 » 03 Cze 2016 08:27

Coś tam wymyślą. Patrzcie ile było nominałów w PRL, a każdy inny :) Może będzie coś a la 2 miliony?

emsi napisał:Ostatnio kupowałem 2 piwa w sklepie osiedlowym i płacąc banknotem 10 zł usłyszałem: "A nie ma Pan drobnych?" ... :shock:

Nie tak dawno w UK robiłem zakupy w dużym sieciowym sklepie z ubraniami (jak np. HM) i płaciłem 2 banknotami 50 GBP. Na nasze to nie tak dużo (ok. 280 zł), a na ich, to wręcz grosze. Wywołało to chyba niemałą sensację, bo kasjerka jak zobaczyła te banknoty to wezwała kierowniczkę, ta pooglądała je i poleciła je przyjąć.

Dowiedziałem się, że w obiegu te banknoty są rzadkością, a najwyższy powszechny nominał to 20 GBP. W UK, jak i w innych krajach, panuje niechęć do gotówki i tamtejszy rząd planuje wycofanie banknotów 50 GBP. Podobnie zresztą jak EBC, który już zapowiedział koniec emisji banknotów 500 EUR.
PP05

Postprzez szerszenallegro » 03 Cze 2016 10:53

PP05 napisał:Nie tak dawno w UK robiłem zakupy w dużym sieciowym sklepie z ubraniami (jak np. HM) i płaciłem 2 banknotami 50 GBP. Na nasze to nie tak dużo (ok. 280 zł), a na ich, to wręcz grosze. Wywołało to chyba niemałą sensację, bo kasjerka jak zobaczyła te banknoty to wezwała kierowniczkę, ta pooglądała je i poleciła je przyjąć.

Dowiedziałem się, że w obiegu te banknoty są rzadkością, a najwyższy powszechny nominał to 20 GBP. W UK, jak i w innych krajach, panuje niechęć do gotówki i tamtejszy rząd planuje wycofanie banknotów 50 GBP. Podobnie zresztą jak EBC, który już zapowiedział koniec emisji banknotów 500 EUR.

Jakiś czas temu na rynku w UK było dużo podróbek 50 GBP dlatego mają odgórne polecenie je oglądać sto tysięcy razy zanim przyjmą. Tym bardziej, że na prawdę taki banknot rzadko przechodzi przez ręce. Ludzie duże zakupy robią przez internet lub płacą kartą a zwykłe dzienne zakupy rzadko przekraczają 20-30 funtów.
Zbieram okolicznościowe monety brytyjskie
Awatar użytkownika
szerszenallegro

Postprzez skorkabezwyprawki » 03 Cze 2016 11:06

PP05 napisał:Nie tak dawno w UK robiłem zakupy w dużym sieciowym sklepie z ubraniami (jak np. HM) i płaciłem 2 banknotami 50 GBP. Na nasze to nie tak dużo (ok. 280 zł), a na ich, to wręcz grosze. Wywołało to chyba niemałą sensację, bo kasjerka jak zobaczyła te banknoty to wezwała kierowniczkę, ta pooglądała je i poleciła je przyjąć.

Podobnie jest w stanach, wielu Polaków robi błąd zabierając ze sobą setki.Potrafią nawet w dużych hotelach odmówić przyjęcia banknotu 100usd. W kantorze ci tego nie powiedzą. Jedno z miejsc, gdzie wezmą setkę w każdej sytuacji to Las Vegas ;-). To jedynie miejsce w USA które znam, gdzie można wypłacać banknoty 100usd z bankomatu. Normalnie ATM wypluwa poplamione 10 i 20.
skorkabezwyprawki

Postprzez PP05 » 03 Cze 2016 11:23

szerszenallegro napisał:Jakiś czas temu na rynku w UK było dużo podróbek 50 GBP dlatego mają odgórne polecenie je oglądać sto tysięcy razy zanim przyjmą. Tym bardziej, że na prawdę taki banknot rzadko przechodzi przez ręce. Ludzie duże zakupy robią przez internet lub płacą kartą a zwykłe dzienne zakupy rzadko przekraczają 20-30 funtów.

Oglądałem banknoty 50 GBP, są dobrze zabezpieczone. Zresztą podrabianie dużych nominałów jest ryzykowne. Dlatego fałszuje się niskie, bo mają słabsze zabezpieczenia, a przede wszystkim mało kto je dokładnie ogląda. U nas też podróbek jest dużo, ale przeważnie 20 i 50 zł. Rozmawiałem kiedyś z kasjerką z dużego supermarketu, mówiła że podróbki często trafiają się i są to właśnie te nominały.

Dlatego straszenie podróbkami to taka "fałszywa flaga". Większość krajów robi wszystko, aby po prostu zniechęcić ludzi do używania gotówki. Z jednej strony jest propaganda (mają się bać, bo podróbki, bo okradną, bo niewygodne), z drugiej wprowadza się systemowe rozwiązania i ograniczenia, w tym zmniejszenie podaży dużych nominałów.
Jakiś czas temu już o tym pisałem, w tym temacie, parę postów wyżej.

Coś z brytyjskiego podwórka:
Wielka Brytania przeprowadza pierwsze testy bezgotówkowego społeczeństwa.
Zakazać gotówki i zmusić wszystkich do posiadania konta bankowego pod rządową kontrolą.

Nasz obecny rząd też wpisał w strategię eliminację gotówki, a teraz właśnie podpisano ograniczenie jej używania w obrocie gospodarczym, zmniejszając limit z 15 tys euro do 15 tys złotych.

Kilka innych newsów "ze świata":
najnowszy:
Na tajnym spotkaniu bankierów w Nowym Jorku zaprezentowano nowy system cyfrowej gotówki.
trochę starszy:
W Kalifornii rząd zakazał używania gotówki.
Rząd federalny nakazuje bankom by informowały policje o klientach wypłacających powyżej 5000 dolarów.
PP05

Postprzez PP05 » 03 Cze 2016 11:33

skorkabezwyprawki napisał:Podobnie jest w stanach, wielu Polaków robi błąd zabierając ze sobą setki.Potrafią nawet w dużych hotelach odmówić przyjęcia banknotu 100usd. W kantorze ci tego nie powiedzą. ... Normalnie ATM wypluwa poplamione 10 i 20.

Niech ktoś spróbuje zapłacić banknotem 500 Euro, np. w Paryżu. Ja próbowałem. Taksówkarz nie mógł wydać reszty, poprosiłem hotel (duży hotel), aby rozmienił. Nie miał. Finalnie hotel zapłacił za taksówkę, mi to doliczył do rachunku. Płacąc za nocleg, wyżywienie i tę taksówkę przyjął ode mnie te 500 Euro... Znajomi Francuzi mówili, że nigdy na oczy nie widzieli takiego banknotu... i nawet nie wiedzieli o jego istnieniu....
PP05

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 03 Cze 2016 12:07

PP05 napisał:
skorkabezwyprawki napisał:Podobnie jest w stanach, wielu Polaków robi błąd zabierając ze sobą setki.Potrafią nawet w dużych hotelach odmówić przyjęcia banknotu 100usd. W kantorze ci tego nie powiedzą. ... Normalnie ATM wypluwa poplamione 10 i 20.

Niech ktoś spróbuje zapłacić banknotem 500 Euro, np. w Paryżu. Ja próbowałem. Taksówkarz nie mógł wydać reszty, poprosiłem hotel (duży hotel), aby rozmienił. Nie miał. Finalnie hotel zapłacił za taksówkę, mi to doliczył do rachunku. Płacąc za nocleg, wyżywienie i tę taksówkę przyjął ode mnie te 500 Euro... Znajomi Francuzi mówili, że nigdy na oczy nie widzieli takiego banknotu... i nawet nie wiedzieli o jego istnieniu....

w Italii nie ma kłopotu z 500€ ;) ale bacznie się mu (i płacącemu przy okazji) przyglądają, raz nawet mój dowód oglądali :|
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Goralka » 03 Cze 2016 13:11

kochamzbierac napisał:Jeżeli będzie banknot 1000 złotych to pewnie z S.A. Poniatowskim ;)

Byle nie z Poniatowskim, człowiekiem który zdradził nasz kraj... To by było żałosne troche
Goralka

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość