Nowy banknot 500 zł

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Nowy banknot 500 zł

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 24 Kwi 2017 21:39

Na mój chlopski rozum :lol: Jaki ma sens 500 zł w bankomacie, jeśli większość ludzi ma limity dzienne na wypłatę gotówki liczone w pojedynczych tysiącach złotych, a do tego przy kradzieży gotówki z bankomatu straty byłyby wielokrotnie wieksze niż obecnie. Do tego w szczelinie najcześciej mieści się 40 banknotów czyli 20.000 pięcsetkami - ile jest takich transakcji w ciagu roku :roll:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 24 Kwi 2017 21:45

Dobra kilka faktów:

1. Są bankomaty które mają nawet 4 kasety na banknoty.
2. Żaden bank ani operator bankomatów w Polsce nie wyraził chęci umieszczenia 500 zł w bankomatach.
3. Bankomaty/wpłatomaty Raiffeisen (te w oddziałach) pozwalają wpłacić 500 zł.
4. Bankomaty/wpłatomaty PKO nie przyjmują banknotu 500 zł.

Ten banknot był wprowadzony w innym celu niż zagoszczenie w powszechnym obiegu od dnia emisji ... możemy nim płacić ale żeby go dostać trzeba chcieć :) więc żaden bank nie da nam go bez specjalnej dyspozycji wypłaty :) w bankomatach również ich nie znajdziemy :) a o reszcie wydanej w kasie sklepowej to możecie pomarzyć :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 21:52

Racja, ale na "tu i teraz". Rzeczywistość się zmienia. Możliwość (prawna - bo nic tego nie ogranicza) stosowania 500 zł jest, również w bankomatach. Reszta to kwestia potrzeb i chęci operatorów bankomatów.
Jeżeli są bankomaty z których regularnie wypłacane są wysokie kwoty to zastąpienie 50 czy 200 zł taką 500 zl oznacza realne oszczędności dla właściciela bankomatu i pewnie prędzej czy później z tego skorzysta, ale być może to za kilka lat. Ktoś podawał przykład z 200 zł - do tej pory rzadko spotyka się je w bankomatach.

Oszczędności: rzadsza konieczność uzupełnienia "sejfu", łatwiejsza logistyka.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 24 Kwi 2017 22:07

platinum napisał: Możliwość (prawna - bo nic tego nie ogranicza) stosowania 500 zł jest, również w bankomatach.

Masz również możliwość prawną płacenia monetami 1 gr i nic tego nie ogranicza ... proponuję trochę rozwagi i niewpadania z skrajności w skrajność ...

Płacenie rachunków po 100 zł w monetach 1 gr jest nieporęczne ... tak samo kupowanie bochenku chleba banknotem 500 zł ...

Proponuję abyś spróbował wpłacić 100 zł w monetach 1 do 10 gr (wymieszanych) na swoje konto :) masz to na 100% zapewnione w umowie o prowadzenie rachunku :)

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 22:17

Mad_Tiger napisał: jest nieporęczne

No własnie, a w pewnych sytuacjach stosowanie 500 zł bankotów jest poręczne, również w bankomatach. Co próbujesz udowodnić? Że nigdy w bankomatach nie będzie 500 zł? Bo przykład z 1 gr jest dosyć abrurdalny, szczególnie w dziale/wątku poświeconym bankotom :P.

Ja twierdzę, że nic nie stoi na przeszkodzie, i się 500 zł pojawią w bankomatach, bo to kwestia pragmatyki.
Oczywiście nie bedzie to szybko bo:
- musi się to opłacać
- trzeba dostosować sprzęt do bankotów.

Być może są jeszcze kwestie zwiazane z zabezpieczeniem bankomatów i limitem kwot jaki wolno do niego zapakować przy ustalonej klasie zabezpieczenia.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 24 Kwi 2017 22:25

Co próbujesz udowodnić? Że nigdy w bankomatach nie będzie 500 zł?

To, że aktualnie nie jest potrzebny ... ja piszę o aktualnej sytuacji a nie o przyszłości ... w przyszłości to może nawet i 500 tysięcy pojawić się w bankomatach ...

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 24 Kwi 2017 22:57

Owszem, jest potrzebny. W mniejszym stopniu teraz, ale potrzeba będzie narastać.
Podałem Ci konkretny przykład - wypłacenie 4000 zł (na tyle pozwalają bankomaty).
Wypłacanie przy pomocy 40-80 bankotów jest poważną niedogodnościa (delikatnie ujmując).
(Nowego) bankotu nie wprowadza się z myślą o "tu i teraz" ani "aktualnie" tylko z wizją kilkudziesięciu lat.
Najpierw brniesz w absurdy z groszami, teraz z 500 tys. Absurd :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 24 Kwi 2017 23:23

platinum napisał:Najpierw brniesz w absurdy z groszami, teraz z 500 tys. Absurd :-).

Natomiast Twoje wpisy są wyrocznią ...

Kto wypłaca 4k z bankomatu i jak często?

Średnia krajowa jest na poziomie około 4,5k zł ale ponad 2/3 polaków zarabia poniżej :)
Promowane są wszelkiej maści płatności wirtualne - karty, styki, bliki, pryki ...
Młodzi odchodzą od gotówki bo uważają ją za nieporęczną ...

Ale oczywiście osoba wypłacająca 500 zł z bankomatu dostanie to w jednym banknocie bo oszczędność i będzie latać od sklepu do sklepu i nie będą mieli mu jak wydać :)

Jeżeli byłoby to takie udogodnienie dla banków i oszczędność to w dniu emisji miałbyś już te banknoty w bankomacie ... a o przyszłości to możesz zadzwonić i porozmawiać z wróżbitą Maciejem ... ja nie neguję, że kiedyś się tam znajdą ale nie w najbliższej perspektywie (na chwilę obecną nie widzę szans aby znalazły się tam do końca tego roku a nawet i do połowy przyszłego).

Płaciłeś już tym banknotem?
Bo ja tak.

wypłacenie 4000 zł (na tyle pozwalają bankomaty).
Wypłacanie przy pomocy 40-80 bankotów jest poważną niedogodnościa (delikatnie ujmując).

Proponuję wypłacać od razu w banknocie 1000CHF (około 4k zł w jednym papierku :) a do tego jakim długim - najdłuższy banknot europejski)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 25 Kwi 2017 00:40

Mad_Tiger napisał:Kto wypłaca 4k z bankomatu i jak często?

- z pewnych względów takie wypłaty są dopuszczalne
- nie znam wartości liczbowych, ale z jakiś powodów Euronet w ciągu ostatnich lat podniósł limit z 3K do 4K. Nie sądzę, by to robili z nudów.
- w banku ludzie również wypłacają grubszą gotówkę. Może argument w stylu są rekordziści ktorzy sprawdzają jaki maks da się wypłacić z bankomatu w ciągu nocy (podobno 50-60 K udawało się :-) jest słaby, bo to rzadkie sytuacje, to jestnak skoro coś można robić w oddziale, to czemu nie w maszynce? Maszynki są tańsze niż ludzka praca ...

To są "rutynowe" sytuacje, i większości wydaje się, że tak zawsze jest. A zdarzają się historie różne. Np kryzys grecki. Kolega akurat tam byl i w 2015 r. opowiadał mi jak to wyglądal "run" na banki, by wypłacić kasę, i na bankomaty. Ludzie starali się wypłacić ile się tylko da.... I żadną średnią krajową nikt się nie przejmował. I stali w kolejkach dniami.

Opłacalność: banki podobno płacą od każdej transakcji w bankomacie. Czym mniej tych transakcji, tym dla banku lepiej (bo generalnie bankomaty to koszt).
Przykład - od połowy roku Alior wprowadza opłaty za wypłatę z bankomatu < 100 zł. Będzie to kosztować jedyne 5 zł.
Dlatego bardziej opłaca się "wyrzucić" z kaset 10 czy 20 zł i dorzucić 500. Tyle teorii. Zobaczymy jak będzie w praktyce.

Jeżeli byłoby to takie udogodnienie dla banków i oszczędność to w dniu emisji miałbyś już te banknoty w bankomacie

Przeczytaj uwaznie proszę co wcześniej napisałem: potrzebny jest czas + to się musi opłacać. Dostosowanie techniczne, testy, decyzje - to zajmuje czas. Przed wejściem banknotów w życie nie było powodu rzucać sił i środków tylko po to by być gotowym w chwili T.
Skoro od dawna (od kiedy? nie mam pojęcia) w bankomatach były 200 zł, to nie widzę powodów by 500 zł była traktowana odmiennie. Banknot jak każdy inny.

Płaciłeś już tym banknotem? Bo ja tak.

ta, i co z tego wynika?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez savras » 25 Kwi 2017 10:22

Jak wynika z najnowszych danych NBP, na koniec pierwszego kwartału w obiegu znajdowało się 1 371 048 sztuk banknotu o nominale 500 zł. To jedynie 0,07% wszystkich banknotów.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Banknot ... 12787.html" target="_blank
savras

Postprzez medyk1 » 25 Kwi 2017 11:52

Jak się z Platinum nie zgadzam wcale tak tu ma 100% racji!
Ja wypłacam 4K z bankomatu średnio 2 razy w tygodniu czasem 8K jednorazowo i jak już kiedyś pisałem musze to robić na 2 razy w bankomacie SGB natomiast PKO pozwala jeśli są 200 w środku na wypłatę jednorazowo 8K!

Średnia krajowa jest na poziomie około 4,5k zł ale ponad 2/3 polaków zarabia poniżej :)
Promowane są wszelkiej maści płatności wirtualne - karty, styki, bliki, pryki ...
Młodzi odchodzą od gotówki bo uważają ją za nieporęczną ...

Ale 1/3 zarabia tyle, że w burdelu zostawia 10 średnich krajów - a tam idą tylko z gotówką :lol:
Każdy wolny człowiek ( niestety z biegiem czasu ich co raz mniej ) unika wszelkiej inwigilacji elektronicznej :evil:
Młodzi sami nie odchodzą - wmawia im gang rotchildów i sorosów, że tak jest lepiej a tu chodzi o wzrost kosztów produkcji banknotów (zabezpieczenia kosztują) i bilonu ( jak kupują surowce to sami na siebie kręcą bat i uzmysławiają społeczeństwu, że papier bez podstaw surowcowych jest bezwartościowy)

a niby jakich :?: co za herezje wypisujesz - każdy może iść i wypłacić tyle ile ma limitu dziennego na karcie ja mam 10K i tyle wypłacałem nie raz nie dwa, a do ograniczeń chcą doprowadzić właściciele banków i politycy, ale o tym zamieściłem link w innym temacie, którego wcale nie zrozumiałeś :wink:
Jedynym ograniczeniem wypłaty jest człowieku twój limit na karcie i to czy ktoś przed tobą nie ogołocił już bankomatu z połowy zawartości.
Czytając te twoje ostatnie wypociny utwierdzam się w przekonaniu takim jak część uzytkowników, że piszesz coś co Ci się uroiło w głowie wogóle nie sprawdzając rzeczywistości :!:
W matrixie wybrałeś nie ten kolor tabletki :D
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez medyk1 » 25 Kwi 2017 12:02

Wyciąg z karty
Załączniki
20170425_115920.jpg
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez platinum » 25 Kwi 2017 17:43

medyk1 napisał:

To napisałem ja, Jarząbek, chodziło mi oto, że skoro bankomaty pozwalają wypłacać 4K to znaczy, że jest na to potrzeba. Oczywiście, że bankomat powinien wypłacić Ci do kwoty limitu (dziennego, miesięcznego, ilości operacji), o ile ma tyle bankotów i ma to sens. Bo nie byłbyś zadowolony gdybyś dostał 3K w ... 10 lub 20 zł :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez medyk1 » 26 Kwi 2017 14:46

No nadal piszesz nie mając pojęcia o czym!
Bankomat największą liczbę banknotów "wyplutych" jednorazowo ma ustawioną na 40 szt. i jak pisałem dodatkowym ograniczeniem może być kwota! 4K jest standardem ( 100*40), jeśli są w maszynie 200 i nima limitu to masz 8K - 200*40, a przy 10 czy 20 masz odpowiedni 400 i 800 zyla i to wypłacający decyduje czy chce coś takiego wypłacić! Bo wpisując kwotę 4K jeśli bankomat nie dysponuje 100 i 200 to wyświetla komunikat "maksymalna możliwa kwota do wypłaty to 2000. Czy zaakceptować" co oznacza 40 szt * 50 zł - dalej nigdy nie brnąłem, ale logika sama nasuwa kolejne podpowiedzi bankomatu - a co ja bym wtedy zrobił pojechał do innego i tam wypłacił w grubszej walucie :wink:
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez platinum » 26 Kwi 2017 16:34

medyk1 napisał:Bankomat największą liczbę banknotów "wyplutych" jednorazowo ma ustawioną na 40 szt.

Tak? Każdy ma taki sam limit i na tyle ustawiony? No popatrz, a ja myślałem, że to kwestia oprogramowania. Nie dosyć, że masz różnych producentów urządzeń, to nawet produkt tej samej firmy może mieć różny soft. Decydujący również o sposobie wypłacania danej kwoty (czy tylko te same banknoty, czy różne).

Z pytaniem czy kontynuować i wypłacać niższą kwotę to też jest różnie, bo to też program danej maszynki. Jeszcze kilka lat temu były bankomaty bez takich komunikatów. Było to na max uciążliwe, bo trzeba było eksperymentalnie sprawdzać ile można wycisnąć gotówki z danego bankomatu.
Nie wiem jak jest obecnie (czy wszystkie to mają) bo dawno nie wypłacałem powyżej 1K. Jedyne doświadczenie praktyczne mam z Euronetami, zupełnienie nie mam pojęcia jak to wygląda w bankomatach innych sieci, a tym bardziej w bankomatach konkretnych banków.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Kwi 2017 16:49

"bankomat największą liczbę banknotów... ma ustawioną na 40 szt." co po przeczytaniu, ze zrozumieniem oznacza, ze 40 banknotów, to jest maksimum dla bankomatów :roll: , Z większą ilością się faktycznie nie spotkałem (za to często spotykam bankomaty, że tym maksimum jest 20 szt.)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez medyk1 » 26 Kwi 2017 17:34

"bankomat największą liczbę banknotów... ma ustawioną na 40 szt." co po przeczytaniu, ze zrozumieniem oznacza

ale tu nie ma co rozumieć -wystarczy przeczytać całość:
Bankomat największą liczbę banknotów "wyplutych" jednorazowo ma ustawioną na 40 szt

a zdanie to nie wyklucza twojego stwierdzenia:
za to często spotykam bankomaty, że tym maksimum jest 20 szt.

bo największa nie oznacza, że nie ma mniejszych :wink:
Lecz gdybym użył słowa maksymalną miast największą byłoby to bardziej zrozumiałe :wink:
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 26 Kwi 2017 17:49

Ja to wiem, temu koledze z przodu tłumaczę ;) bo to zwykle ja czytam "bez zrozumienia" :lol:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 08:22

Medyku, zadałem konkretne pytanie: na jakiej podstawie bankomat (w ogólności, dowolny w tym kraju, a nie ten pod twoim domem :P) twierdzisz, że z bankomatu może wyjść maksymalnie 40 bankomatów w jednej transakcji?
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez medyk1 » 27 Kwi 2017 08:35

Medyku, zadałem konkretne pytanie: na jakiej podstawie bankomat (w ogólności, dowolny w tym kraju, a nie ten pod twoim domem :P)

bo to już napisałem dawno temu :!: :!: :!:
Ja wypłacam 4K z bankomatu średnio 2 razy w tygodniu czasem 8K jednorazowo i jak już kiedyś pisałem muszę to robić na 2 razy w bankomacie SGB natomiast PKO pozwala jeśli są 200 w środku na wypłatę jednorazowo 8K!

A SGB kolego to sieć setek bankomatów na terenie całego kraju, ale myślałem, że jako obywatel Planet Earth takie rzeczy wiesz :shock:
Grzegorz miał rację - coś z tobą jest nie tak - wyglądasz na lekko opóźnionego :twisted:
"..Czy jest tu jakiś doktor.." :?:
Awatar użytkownika
medyk1

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości