Nowy banknot 500 zł

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Nowy banknot 500 zł

Postprzez meszuzel » 27 Kwi 2017 15:01

Dajcie spokój z doktorkami, nie potrzeba. Proponuje też powrócić do meritum, bankomaty zostawmy na odrębny watek.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Konkurs z nagrodami - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 15:59

medyk1 napisał:bo to już napisałem dawno temu :!: :!: :!:
Ja wypłacam 4K z bankomatu średnio 2 razy w tygodniu czasem 8K jednorazowo i jak już kiedyś pisałem muszę to robić na 2 razy w bankomacie SGB

Nadal nie kumasz - czy udajesz? :-) Z każdego bankomatu wypłacałeś? Czy z bankomatu każdej sieci? Sam twierdzisz, że nie.
To że miałeś 2 dwóch sieciach limit 40 szt. to jeszcze nie dowód. Bardziej interesują mnie czy są globalne ustalenia banków/ operatorów w tym zakresie.
Czy skoro 2 lata temu wypłacić mogłem z Euronetu max 3K uprawnia mnie do twierdzenia, że taki jest obecnie limit i w każdym bankomacie? Raczej nie.

Wystarczy pogooglować, by znaleść przypadki ludzi którzy dostali większą ilość banknotów, niż wymieniona przez Ciebie ...

Zrobił się off-topic. Wracając do meritum. Zakładając limit na poziomie minimum 40 bankotów i dorzuceniu 500 zł do bankomatów oznaczałoby to możliwość wypłaty 20 K w jednym ruchu. Miłe, pewnie rzadko przydatne i zaspokoiło by to większość potrzeb ludzi w wypłacaniu gotówki.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez medyk1 » 27 Kwi 2017 16:53

Zakładając limit na poziomie minimum 40 bankotów i dorzuceniu 500 zł do bankomatów oznaczałoby to możliwość wypłaty 20 K w jednym ruchu. Miłe, pewnie rzadko przydatne i zaspokoiło by to większość potrzeb ludzi w wypłacaniu gotówki.

a skąd ty niby wiesz czy to byłoby mało przydatne i czy zaspokoiłoby potrzeby wszystkich ludzi :shock: :lol: :evil:
https://www.youtube.com/watch?v=9Q6M6WSboAA
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Miejscowość: PYRLANDIA

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 17:04

czepiasz się: mało przydatne na tle wszystkich transakcji bankomatowych (co nie znaczy, że nie jest to warte uwagi). Większość, bo nie wszystkie - bo pewnie zawsze ktoś się znajdzie kto musi wypłacić 40K. Z własnego doświadczenia - nigdy nie miałeś dylematów czy pewną kwotę jest sens wypłacać z bankomatu (skoro trzeba kilka razy) - i czy nie lepiej pójść do oddziału banku?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 27 Kwi 2017 17:11

platinum napisał:Większość, bo nie wszystkie - bo pewnie zawsze ktoś się znajdzie kto musi wypłacić 40K

Za to Ty oczywiście masz jak zawsze całkowitą rację, dlatego dla tego "kogoś" powinni uszczęśliwić wszystkich 500 zł banknotami w bankomatach :lol: :roll:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez medyk1 » 27 Kwi 2017 17:49

Z własnego doświadczenia - nigdy nie miałeś dylematów czy pewną kwotę jest sens wypłacać z bankomatu (skoro trzeba kilka razy) - i czy nie lepiej pójść do oddziału banku?

google nie gryzie a na głupotę pomaga :!:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Z-duza- ... 53572.html

Czy tobie się czasem sufit na głowę nie spadł :?: Zawsze wypłacam w bankomacie i jedyny dylemat to mam czy podnosić limit na karcie bo czekanie 2 czy 3 dni za odbiorem w okienku to raczej dla ludzi w twoim podeszłym zgryźliwym wieku :!:
kłamać zdarza się rządom, bankierom, a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę - Rees Mogg
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez platinum » 27 Kwi 2017 18:42

medyk1 napisał:bo czekanie 2 czy 3 dni za odbiorem w okienku to raczej dla ludzi w twoim podeszłym zgryźliwym wieku :!:

Jak ktoś ma konto w głupim banku, albo bank człowieka nie szanuje to czeka 2-3 dni :P. Nie wiem w jakim świecie żyjesz by sobie na coś takiego pozwolić. I googlem tu nie teoretyzuj, tylko sprawdź w praktyce.

Nie pytałem sie co robisz, tylko czy nie miałeś dylematów (przemyśleń z tym związanych). Jak widać nie, co w sumie nie powinno mnie dziwić, bo do refleksji trzeba dojrzeć :>. Przy dużych kwotach i niskich nominałach (np 50 zł) problem jest taki, że nie bardzo jest miejsce i czas liczenia czy bankomat "nie pomylił" się. Mnie się nigdy nie pomylił, ale kilka razy się zaciął. Interesująco to wygląda na wykazie transakcji na koncie (np via Ineternet). Można zawału dostać.
I tutaj 500 zł bardzo by się przydały. Bez tego, dla pewnych kwot wypłata w banku wg mnie, ma przewagę.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez medyk1 » 27 Kwi 2017 19:18

Jak ktoś ma konto w głupim banku, albo bank człowieka nie szanuje to czeka 2-3 dni :P

tu masz tabelkę boś ciele i sam nie znalazł:
http://www.comperia.pl/chcesz-wyplacic- ... aport.html
Błenos ares senior Platinum - idźcie spać my nie powiemy nikomu :lol:
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez meszuzel » 28 Kwi 2017 15:20

Temat ogarnę, ale dziś już nie dam rady, więc ... :)
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Konkurs z nagrodami - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez mbajorek » 08 Sie 2017 23:52

Ma ktoś już nowy banknot 500 zł z podpisem A. Glapińskiego?
Od której serii się zaczyna - AE czy AF?
Zapewne zmiana ma związek z wprowadzeniem warstwy ochronnej.
Awatar użytkownika
mbajorek

Postprzez medyk1 » 09 Sie 2017 07:07

Ma ktoś już nowy banknot 500 zł z podpisem A. Glapińskiego?
Od której serii się zaczyna - AE czy AF?
Zapewne zmiana ma związek z wprowadzeniem warstwy ochronnej

a można wiedzieć gdzie zaczerpnąłeś informacji, że jest nowy podpis?
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez medyk1 » 09 Sie 2017 07:48

Dziękuję za info.
Co do samych banknotów z nowym podpisem to na stronie kbp wszędzie jako wzory nadal podawane są banknoty z podpisem Belki :shock:
Awatar użytkownika
medyk1

Postprzez pedro » 09 Sie 2017 08:21

Co do stron NBP, to nie są one zbyt pilnie aktualizowane.
Np. nie udało mi się tam znaleźć informacji o emisji 10 i 20 zł z datą 15 września 2016, ani nic o wprowadzeniu tam warstwy ochronnej.
No ale może źle szukałem...
Mój zbiór na uCoin: https://pl.ucoin.net/uid57626
Awatar użytkownika
pedro

Miejscowość: Wrocław/Długołęka

Postprzez PP05 » 09 Sie 2017 13:36

mbajorek napisał:... Od której serii się zaczyna - AE czy AF? ...

Nie spotkałem jeszcze serii AE na banknotach emisji 2015, i jeśli jej rzeczywiście jeszcze nie ma, to seria AE jest prawdopodobna.
Ale tak naprawdę wszystko zależy z jakim numerem zakończono tę emisję. Gdyby zostało coś z serii AD, albo rozpoczęto druk z AE, to też może pojawić się numeracja przejściowa.
Oby jednak nie, bo odłożenie każdej ciekawej serii i rocznika na tym nominale to wydatek spory :) A może o to właśnie chodzi, aby zamrozić trochę kasy w klaserach kolekcjonerów???
PP05

Postprzez savras » 09 Sie 2017 15:40

W zarządzeniu stoi, że nakład do 50 mln. Czyli ostatnia seria to AF, bo, jak już kiedyś pisałem, jest dużo luk w numeracji (prawdopodobnie) ze względu na błędy procesu wytwarzania i restrykcyjną kontrolę jakości. I taka też pewnie będzie seria początkowa tych z nowym podpisem sądząc po kontynuacji numeracji 10 i 20 zł.

Niespełna miesiąc temu było podsumowanie liczby banknotów w obiegu i dla 500-ek było ledwie 3.4 miliona sztuk. Więc nie spodziewałbym się szybko ani AF, ani nowego podpisu.

Rzeczony artykuł: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Gotowki-w-obiegu-wciaz-przybywa-Ponad-3-mln-nowych-piecsetek-7532702.html
savras

Postprzez PP05 » 09 Sie 2017 17:40

savras napisał:W zarządzeniu stoi, że nakład do 50 mln. Czyli ostatnia seria to AF, bo, jak już kiedyś pisałem, jest dużo luk w numeracji (prawdopodobnie) ze względu na błędy procesu wytwarzania i restrykcyjną kontrolę jakości.

Nakład DO 50 milionów. Zgoda. Tylko czy tyle wyprodukowano? Nie wiadomo. W każdym razie serii AE nikt jeszcze nie widział (a jeśli widział, to niech się odezwie :) ). Oni mogli nawet serii AD nie skończyć.
Przypuszczasz, że jest dużo luk w numeracji. Moim zdaniem, skoro NBP zrezygnował z serii zastępczych, zdecydowanie bardziej restrykcyjna kontrola odbywa się przed numerowaniem arkuszy, dlatego właśnie, aby luk w numeracji było jak najmniej. Czyli błędów może być mniej niż poprzednio. Ale też mogę się mylić :)
Policzyłem pobieżnie, że w przypadku banknotów 200 zł 1994 (PWPW) liczba błędów wynosiła około 10%, a w przypadku 100zł - około 8%. Gdyby ten wskaźnik zastosować do banknotu 500 zł, byłoby to około 4-5 mln sztuk przy całym nakładzie 50 milionów sztuk. Z tym, że nikt z nas nie wie na razie jaki jest nakład pierwszej emisji. Może być mniejszy bo zaraz po emisji podjęto decyzję o druku nowej wersji AD 2017.

savras napisał:Niespełna miesiąc temu było podsumowanie liczby banknotów w obiegu i dla 500-ek było ledwie 3.4 miliona sztuk. Więc nie spodziewałbym się szybko ani AF, ani nowego podpisu.

Piszesz "ledwie", a ja mówię, że to bardzo dużo. Dlatego, że one do obiegu w ogóle miały nie trafić, z wyjątkiem niewielkiej puli dla chętnych i kolekcjonerów. Całość miała stanowić rezerwę strategiczną NBP zdeponowaną w skarbcu. Osobiście spodziewałem, że do obiegu pójdzie bardzo mała część, tylko ta, którą wrzucą do kas NBP. Obstawiałem max. 50 tys... A tu proszę - 3,4 mln... O ile oczywiście te dane są prawdziwe.
PP05

Postprzez PP05 » 06 Paź 2017 07:18

W TV wyświetlana jest reklama NBP i najnowszego banknotu 500 zł z tegorocznej już emisji (2017).
Numer serii banknotu to AG 5904901.
Mogłoby to sugerować, że "starą" 500-kę wydrukowano w maksymalnym zapowiadanym nakładzie (50 mln sztuk).
PP05

Postprzez brodacz » 06 Paź 2017 16:13

50M to bardzo dużo, zważywszy, że większość z nich będzie zawsze w stanach unc bo jeżdżą tylko między bankami. Dla pospólstwa są wprawdzie mocno reglamentowane, ale ile osób stać na zbieranie takich papierków? Jak pokazuje historia, na tym nie da się zarobić. (Chyba, że mocno specyficzne serie)
brodacz

Postprzez platinum » 06 Paź 2017 16:57

brodacz napisał:50M to bardzo dużo, zważywszy, że większość z nich będzie zawsze w stanach unc bo jeżdżą tylko między bankami. Dla pospólstwa są wprawdzie mocno reglamentowane, ale ile osób stać na zbieranie takich papierków? Jak pokazuje historia, na tym nie da się zarobić. (Chyba, że mocno specyficzne serie)

ile osób było stać (przy ówczesnych pensjach) by wymienić sobie gotówkę na banknot 2 miliony złotych (starych) z Paderewskim? ;-).
I jakie to miało później konsekwencje :-)
Awatar użytkownika
platinum

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości