klaresy na banknoty

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

klaresy na banknoty

Postprzez grabarz » 05 Sie 2016 23:42

Jakie używacie? Chodzi mi o używane w okresie powyżej 10 lat.

Jak od około 7 trzymam wszystko w leutchurm optima i jest ok, ale mam ostatnio ochotę poukładać wreszcie PRL.
Jako, że jest tam sporo wartościowych pozycji, to szkoda byłoby zniszczyć walory przez trzymanie ich w lipnych klaserach.
Póki co PRL leży w papierowych kopertach. Problem w tym, że pooglądać tego nie ma jak...

Ostatnio wpadły mi w oko skórzane klasery ww. firmy, ale nigdy nie trzymałem banknotów w klaserach z etui. Czy macie w tej materii jakieś doświadczenia?
Nie ukrywam, że w czasie roku szkolnego nie mam kiedy oglądać kolekcji, więc nie chcę ryzykować uszkodzenia banknotów.

Nowe banknoty trzymałem w klaserach filatelistycznych. Były to jednak banknoty tanie... Klasery te powodują ślady w miejscu zakończenia folii i w tym jest problem...
Awatar użytkownika
grabarz

Miejscowość: Zielona Góra / Zbąszyń

Re: klaresy na banknoty

Postprzez meszuzel » 06 Sie 2016 10:15

Banknotów nie mam zbyt wiele, ale za to różnorakie i wszystko w klaserach optima. Myślę, że nie masz się co zastanawiać, bo jak sam piszesz po 7 latach żadnych zmian, więc po co szukać innego rozwiązania czasem niepewnego, skoro dotychczasowe sprawdza sie dobrze.
PRL mam w tej książeczce NBP, ale mam też duble w klaserze. Na chwilę obecną obydwa rozwiązania dobre.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez grabarz » 06 Sie 2016 10:42

Wiem że rozwiązanie póki co się sprawdza, ale od jakiegoś czasu choruje na te klasery skórzane z etui...
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez wordlord » 06 Sie 2016 21:41

Nie kojarzę sytemu Leuchtturma wykonanego ze prawdziwej skóry, wszystkie które znam są z materiału skóropodobnego lub skóry ekologicznej co jest praktycznie tym samych z prawdziwą skóra ma tyle co nic. Podrzuć linka do tych albumów lub wyszukajtutaj być może wypuścili coś co przegapiłem lub z drugiej strony może wybrany przez Ciebie zestaw nie zawiera skóry i część dylematów się rozwiąże :)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez Mad_Tiger » 06 Sie 2016 21:44

strona 21 w katalogu z linku :P 4 kolory do wyboru
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

Sponsorem awatara jest Tiger Restart: http://tigerpower.pl/instytutrestartu/#head
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez grabarz » 06 Sie 2016 22:39

Tylko ta cena...

Na allegro użytkownik pamasl sprzedaje właśnie takie tylko że za 121 zł. Skąd taka różnica?
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez el-dziubek » 06 Sie 2016 22:42

Zniżki dystrybutorskie :) Normalna sprawa. W linku masz ceny katalogowe :) Im lepszy dystrybutor dla firmy, tym lepszą cenę dostaje i tym lepsza cena potem dla klientów :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez grabarz » 06 Sie 2016 23:04

Ale zniżki aż takie? W sumie to chyba zamówię sobie sztukę na początek. W tej cenie to jeszcze nie ma tragedii, a na półce ładnie będzie to wyglądało. Do notgeldów mam zwykłe okładki i jest ok, ale PRL lepiej będzie wyglądał w skórze. Tym bardziej, że PRL to praktycznie same stany pierwsze...
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez el-dziubek » 06 Sie 2016 23:08

grabarz napisał:Ale zniżki aż takie?

W mojej branży zniżki na poziomie 50-75% to nic nowego, więc pewnie i tutaj się takie kwiatki znajdzie :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez wordlord » 07 Sie 2016 00:33

Mad_Tiger napisał:strona 21 w katalogu z linku :P 4 kolory do wyboru

Zdecydowanie muszę zainwestować okulary :roll:
grabarz napisał:Tylko ta cena...

grabarz napisał:W sumie to chyba zamówię sobie sztukę na początek.

Jak już kupisz koniecznie daj znać jakie pierwsze wrażenie robi ten skórzana oprawa.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez mathome » 07 Sie 2016 13:04

Mad_Tiger napisał:strona 21 w katalogu z linku :P 4 kolory do wyboru

Klaser ze skóry naturalnej, ale futerał niestety ze skóry ekologicznej.

Wysokiej jakości klaser ze skóry naturalnej (Classic-Design) do przechowywania monet, znaczków, banknotów, kart pocztowych oraz wielu innych. Pojemność: do 60 obwolut OPTIMA lub 15 obwolut na monety OPTIMA. Solidny zamek 4-píerścíeníowy typu D. Dostępne kolory: czarny, czerwony, jasnobrązowy, ciemnobrązowy. W komplecie pasujący futerał (skóra ekologiczna). Wymiar zewnętrzny: 255 x 290 z 70 mm. Szeroki wybór pasujących obwolut OPTIMA. Pasujące obwoluty znajdą Państwo na stronie 19 + 20.
Mój blog o banknotach polskich i zagranicznych

http://banknot.blog.pl/

Image
Awatar użytkownika
mathome

Postprzez wordlord » 08 Sie 2016 22:15

No to ciekawa sprawa, szczególnie jeśli rozważać zgranie ze sobą obu elementów. Co prawda gdy albumy stoją na półce to futerały są schowane i nie rzucają się w oczy, dzięki czemu nie muszą wyglądać identycznie, nie mniej jednak płacąc tyle pieniędzy wolałbym nie dostawać okładki która by wyglądała jak zdjęta z innego kompletu.
Jestem ciekaw jak to wygląd na żywo i jeśli różnica miedzy futerałem i albumem jest niezauważalna gołym okiem to umniejsza to walory estetyczne skórzanej oprawy, a jedynym plusem pozostaje zapewne milsza w dotyku struktura okładki.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez DeeaM » 09 Sie 2016 08:51

Zastanawiałem się swego czasu szczerze mówiąc na tymi optimami grande ze skóry naturalnej, ale cena prawie 2 razy wyższa od eko skóry i że wcześniej już zacząłem od klasycznego optima grande to przy tych albumach pozostałem.
Do tego karty optima grande 1C, 2C, 3C, 4C i prawie wszystkie swoje banknoty mam już przełożone do albumu optima.
Na półce zaczyna się to ładnie komponować - na razie mam wprawdzie tylko 4 albumy - jeden na banknoty i turbówki (czarny), dwa na monety (niebieskie) i jeden na zdjęcia (bordowy z kartami 2/2).
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez mariuszz » 09 Sie 2016 09:33

Ja swoje banknoty również trzymam w kartach Optima. Niektóre już 5 lat. Zauważyłem że przy niektórych po wyciagnieciu banknotu widać "zmętnienie" folii i zarys kształtu banknotu. Zastanawiam sie czy to kwestia folii czy banknotu, czy to jest reakcja chemiczna miedzy nimi czy kwestia drobinek kurzu? Czy wy obserwujecie podobne zjawisko?
mariuszz

Miejscowość: Poznań

Postprzez DeeaM » 09 Sie 2016 10:12

U siebie tego nie zauważyłem, ale może mam zbyt krótko banknoty w kartach optima (jakieś 3 lata).
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez grabarz » 09 Sie 2016 13:18

Zauważyłem coś podobnego ale tylko przy starych banknotach. PRL i nowe produkty nbp nie wykazują podobnego efektu...
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez Gorthagin » 29 Wrz 2016 18:27

Również stosuję karty Optima i mam pytanie z nimi związane.

Niektóre banknoty, w szczególności afrykańskie, falują - znaczy się widać, że nie są już idealnie proste. Czy związane jest to z wilgocią? Cze takie banknoty nie będą już klasyfikowane jako UNC?
Gorthagin

Miejscowość: Olsztyn

Postprzez Mad_Tiger » 30 Wrz 2016 15:43

Głównym problemem falowania banknotów jest wilgoć ale efekt ten potęguje również w niektórych banknotach nitka zabezpieczająca w szczególności jeżeli jest taka przechodząca jak na nowych 200 zł:
Image
Ja w szafce z monetami i banknotami profilaktycznie trzymam pochłaniacz wilgoci który reguluje wilgotność powietrza.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

Sponsorem awatara jest Tiger Restart: http://tigerpower.pl/instytutrestartu/#head
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez pkas » 01 Paź 2016 10:49

Falowanie papieru czasami wynika z techniki druku, np. jest dość typowe przy wklęsłodruku "na mokro".
Image
Awatar użytkownika
pkas

Postprzez grabarz » 01 Paź 2016 12:07

wordlord napisał:
Jak już kupisz koniecznie daj znać jakie pierwsze wrażenie robi ten skórzana oprawa.

Wcześniej nie miałem czasu napisać. Ogólne wrażenie super. Jak tylko trochę kasy wpadnie to kupuję następny. Póki co trochę banknotów wpadło. Fajna sprawa. Klaser solidnie wykonany. I co ważne ma mocne klamry, a na tym szczególnie mi zależało. Zobaczymy jak to z czasem zda egzamin :)
Załączniki
tmp_11857-IMG_20161001_120536621865280.jpg
tmp_11857-IMG_20161001_1206272093413333.jpg
Awatar użytkownika
grabarz

Postprzez platinum » 14 Lis 2016 12:07

grabarz napisał:Tylko ta cena...
Na allegro użytkownik pamasl sprzedaje właśnie takie tylko że za 121 zł. Skąd taka różnica?

el-dziubek napisał:Zniżki dystrybutorskie :) Normalna sprawa. W linku masz ceny katalogowe :) Im lepszy dystrybutor dla firmy, tym lepszą cenę dostaje i tym lepsza cena potem dla klientów :)

Posty sprzed wielu miesięcy, a dopiero teraz je skojarzyłem. Sprawa nie jest taka prosta. Czasami im gorszy "dystrybutor" tym cena lepsza.
Miałem zaufanego sprzedawcę Leuchtturma, który nie był najdroższy, ani najtańszy. Uchylił mi rąbka tajemnicy.
Niektórzy sprzedawcy mają taniej, bo dostają towar albo od Leuchtturma, albo od producentów robiących dla Lechtturma (raczej to drugie, ale nie pamiętam teraz, wszak wszystko co się da przenosi się do Chin), który jest towarem drugiej kategorii. Nie przeszedł kontroli jakości i Leuchtturm nie chciał tego sprzedawać oficjalnym kanałami, a towar trzeba było jakoś upłynnić...

U Pamsela skusiłem się kiedyś na zakupu, właśnie ze względu na niskie ceny. Kupowałem na pewno karty do klaserów. I nie byłem zadowolony. Karty miały jakieś nadgniecenia, pojedyncze były krzywo przycięte i miałe ostre brzegi.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 2 gości