Obecność falsyfikatów na serwisach aukcyjnych

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Obecność falsyfikatów na serwisach aukcyjnych

Postprzez AnonymousMouse » 30 Paź 2016 21:32

Interesuje mnie kwestia pojawiania się na aukcjach fałszywych banknotów. W serwisach można natknąć się niewątpliwie na fałszywe monety jak sprawa wygląda z banknotami? Może ktoś zbierający banknoty z całego świata mógłby się podzielić swoim doświadczeniem? Domyślam się iż nowsze, lepiej zabezpieczone banknoty pojawiają się raczej rzadko, natomiast te sprzed kilkudziesięciu lat są bardziej narażone na fałszowanie.
Drugą kwestią, która mnie interesuje to czy istnieje jakaś strona z omówieniem zabezpieczeń danych banknotów czy trzeba danych szukać w internecie?
AnonymousMouse

Re: Obecność falsyfikatów na serwisach aukcyjnych

Postprzez meszuzel » 01 Lis 2016 12:37

Fałszerstwa banknotów na które natknąłem się ja można podzielić na dwie grupy.
- kopie, gdzie na pierwszy rzut oka widać, że kolorystyka nie odpowiada temu jak faktycznie wygląda banknot. Tandeta i tyle.
- fałszerstwa zrobione bardzo dobrze, gdzie nie byłbym w stanie łatwo odpowiedzieć, z czym mamy do czynienia.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez wrzechu » 01 Lis 2016 19:08

trzecia grupa do fałszerstwa z epoki które często są dużo bardziej wartościowe niż oryginały
wrzechu

Postprzez AnonymousMouse » 01 Lis 2016 21:44

Banknotów z jakiego okresu dotyczą najczęściej fałszerstwa? Zdarzają się w ogóle fałszerstwa banknotów powiedzmy emitowanych po 1980-1990 roku? Czy takie fałszywki stoją na wysokim poziomie czy można je bez problemu rozpoznać?
AnonymousMouse

Postprzez meszuzel » 02 Lis 2016 10:38

Poza współczesnymi czyli tymi aktualnie w obiegu nie słyszałem o falsach z PRL.
Wątpliwości można mieć jedynie do 200 tyś, bo ten banknot nie miał zabezpieczeń i w tamtym okresie go na potęgę fałszowano przypuszczam, że również obecnie.

Łatwiej mówić o konkretach. Jeśli chcesz "upolować" jakiś banknot czy całą kolekcje to daj fotkę i pomożemy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez AnonymousMouse » 02 Lis 2016 15:17

Pytanie zadaje ogolnie. Sporo na forum jest informacji o falszywych monetach z produkowanych przez chinczykow czy rosjan. Monet nie zbieram i nie interesuje sie nimi. Zaczalem jednak zbierac banknoty z calego swiata. Interesuje mnie czy taka sytuacja dotyczy rowniez banknotow. Na jakie banknoty z jakiego okresu uwazac etc.
AnonymousMouse

Postprzez pkas » 02 Lis 2016 18:18

Falsyfikaty występują zawsze tam, gdzie można dobrze zarobić. Banknoty nie będą wyjątkiem. Ale jeżeli zbierasz "popularesy", to raczej nie ma powodów do obaw - takich raczej nikt nie podrabia. Natomiast unikaty, zwłaszcza w podejrzanie dobrych stanach, to bardzo często fałszerstwa. Uważaj również na aukcje z niewyraźnymi zdjęciami lub gdy sprzedawca robi problemy np. z przesłaniem dodatkowych zdjęć pod światło. Podstawa to zdrowy rozsądek, literatura/wiedza oraz (szczególnie w przypadku zakupów internetowych, gdy nie możesz banknotu dotknąć) renoma sprzedawcy. Uznany sklep/sprzedawca, jeżeli dba o swoją renomę, nie wciśnie Ci lewizny i nie powinien robić problemów ze zwrotem.
Ostatnio edytowany przez pkas, 02 Lis 2016 21:59, edytowano w sumie 1 raz
Image
Awatar użytkownika
pkas

Miejscowość: Warszawa

Postprzez savras » 02 Lis 2016 20:55

Właśnie przeglądałem allegro i wyskoczyły mi oferty takiego sprzedawcy:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=44397811

Co prawda nie potrafi ocenić ich ceny a na eksperta go nie stać, ale na każdym holderze jakże znamienitej firmy grandingowej jest przylepiona nalepka z ceną.
savras

Postprzez pkas » 02 Lis 2016 21:48

Garażowy grading ;) ale przynaniej dział "Kopie i falsyfikaty".
Image
Awatar użytkownika
pkas

Postprzez AnonymousMouse » 04 Lis 2016 13:40

Na ile "profesjonalne" moga byc takie falsyfikaty? Falszowane sa znaki wodne, elementy swiecace w UV etc? Dostepne sa jakies strony, literatura opisujaca zabezpieczenia banknotow z szeroko pojetego swiata?
AnonymousMouse

Postprzez AnonymousMouse » 07 Lis 2016 22:21

Nikt? Nic?
AnonymousMouse

Postprzez Mad_Tiger » 07 Lis 2016 23:05

Możesz się dokładniej określić o co Ci chodzi?

AnonymousMouse napisał:Banknotów z jakiego okresu dotyczą najczęściej fałszerstwa? Zdarzają się w ogóle fałszerstwa banknotów powiedzmy emitowanych po 1980-1990 roku? Czy takie fałszywki stoją na wysokim poziomie czy można je bez problemu rozpoznać?

Falsyfikatów z reguły są dwa rodzaje:
1- na szkodę emitenta - fałszuje się banknot aby nim płacić w sklepie
2- na szkodę kolekcjonera - aby kolekcjonera oszukać ...

Ad 1- Tutaj mamy podział na:
a- banknoty aktualnie znajdujące się w obiegu za których posiadanie grozi więzienie więc takich na aukcjach raczej nie spotkasz ...
b- banknoty, które wyszły już z obiegu ale były wytworzone w epoce a teraz są "ciekawostką"

Teraz przykłady na banknotach po 1990 roku:
- aktualne 100 zł z 1994 r. jeżeli go podrobisz i spróbujesz puścić w obieg sklep itp. = więzienie ... jeżeli podrabiasz go aby zbić fortunę na kolekcjonerach którzy zapłacą sporo za serię AA = więzienie ...
- falsyfikat 1 mln zł z 1991 (http://archiwum.gndm.pl/a,0849-FALSYFIKAT-z-epoki-1-mln-zl-1991-st3+,rid,240070.html) nie jest już banknotem obiegowym ale został wytworzony jak jeszcze był użytkowany czyli fals z epoki = ciekawostka
- ten sam banknot, tylko, że kopia współczesna (http://allegro.pl/k26-banknot-y-kopie-500tys-2mln-prl-1993-czerwone-i6020846709.html) jeżeli będziesz próbował sprzedawać jako oryginał będzie jedynie oszustwem bo już nie jest środkiem płatniczym ...

Są jeszcze fałszerstwa ZWZ, przedruki GG, specjalnie postarzane repliki z GW...

Więc określ się co chcesz wiedzieć bo temat jest szeroki jak w monetach ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez PP05 » 08 Lis 2016 11:26

savras napisał:Właśnie przeglądałem allegro i wyskoczyły mi oferty takiego sprzedawcy:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=44397811

Co prawda nie potrafi ocenić ich ceny a na eksperta go nie stać, ale na każdym holderze jakże znamienitej firmy grandingowej jest przylepiona nalepka z ceną.

pkas napisał:Garażowy grading ;) ale przynaniej dział "Kopie i falsyfikaty".

Jakoś nie ufam, gdy świeżo upieczony sprzedawca używa w opisach sloganu "nie wiem/nie znam się/nie wiem ile to jest warte, dostałem/znalazłem, nie zbieram/nie interesuję się". Wyczuwam szwindel.

Zresztą dzisiaj naprawdę nie trzeba być ekspertem, aby samemu zorientować się w cenie waloru. Wystarczy wpisać/przepisać kilka słów kluczowych do wyszukiwarki (np. "1961 malaya and british borneo 10 dollars") i mamy mnóstwo ofert. Za 200 USD, 320, czy nawet 450 USD.

Taki sprzedawca może liczy, że znajdzie się ktoś mało zorientowany i chciwy, kto uwierzy w bajki sprzedawcy licząc na interes życia i .... kupi fals za dobrą cenę.
A tak w ogóle, to wiele przedmiotów sprzedawanych w kategorii "kopie" nie ma w opisie słowa "falsyfikat, kopia czy reprodukcja". Może sprzedawcy liczą, że kupujący tego nie zauważy? I zakładają, że samo umieszczenie przedmiotu we "właściwej" kategorii rozwiązuje kwestie odpowiedzialności?

PS. Tutaj "banknot" ww. sprzedawcy poszedł za jedyne 12 złotych.
PP05

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość