300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - 2017

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - 2017

Postprzez wrzechu » 18 Lut 2017 09:24

W planie emisyjnym na 2017 znajduje się nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł - 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pierwotnie nakład miał wynosić 40.000, a sam banknot miał się pojawić we wrześniu.

Z aktualizacji planu wynika że zwiększono nakład i lekko zmieniono termin emisji:

nakład: 55.000 sztuk
data emisji: 21 sierpnia 2017
cena: 60 zł

Jest to drugi z rzędu banknot o tematyce religijnej. Oczywiście może to być związane z obecną sytuacją polityczną lub sukcesem banknotu zeszłorocznego (1050 rocznica chrztu Polski) - poniekąd przez ŚDM.
Uważam że przesadzili trochę z wielkością nakładu choć mogę się mylić. Może się okazać że spora część nakładu trafi do instytucji kościelnych, parafii, itp. Jeżeli tak się nie stanie to będziemy mieli kolejny banknot zalegający latami w NBP.

Image
Ostatnio edytowany przez wrzechu, 08 Sie 2017 07:49, edytowano w sumie 1 raz
wrzechu

Re: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - 2

Postprzez el-dziubek » 18 Lut 2017 10:20

Tematyka jak cały plan emisyjny mocno polityczna :) Prwne grupy postarają się, żeby początkowo banknot zniknął z rynku :)
el-dziubek

Miejscowość: Wrocław

Postprzez meszuzel » 18 Lut 2017 13:55

Jestem pewien, że nie bedzie zalegał w NBP. Ci co zbierają to kupią pomimo, że podtekst polityczny i kolejny banknoty związany z religią. Ale jest spore grono osób, które będzie zainteresowane posiadaniem tego banknotu pod warunkiem, że cena nie bedzie wywalona w kosmos.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez Mad_Tiger » 18 Lut 2017 14:28

Ja kupię ale raczej nie ze względu na cenę czy wizerunek ale dlatego, że na banknotach kolekcjonerskich umieszczają coraz ciekawsze zabezpieczenia jak na banknotach testowych.

Ogólnie coraz bardziej zaczynam się interesować banknotach z całego świata ;)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez PP05 » 19 Lut 2017 02:21

wrzechu napisał:Jest to drugi z rzędu banknot o tematyce religijnej.(...)

A papież? Trzeci! I w dodatku co trzeci :)
PP05

Postprzez wrzechu » 19 Lut 2017 09:23

PP05 napisał:
wrzechu napisał:Jest to drugi z rzędu banknot o tematyce religijnej.(...)

A papież? Trzeci! I w dodatku co trzeci :)

Jana Pawła traktuje bardziej jako osobowość na banknocie. Jan Paweł, Skłodowska, Chopin, Piłsudski, Długosz, itp.
wrzechu

Postprzez piotero » 19 Lut 2017 22:22

Tak czytam i ręce mi opadają...
Banknoty o tematyce religijnej!?
Wy tak na serio czy żartujecie ?
Czy te banknoty mają jakieś cechy ewangelizacyjne ? Zawierają fragmenty katechizmu czy Biblii ? Ludzie zrozumcie w końcu, że Polska i Chrześcijaństwo przenikają się od ponad 1000 lat, Chrześcijaństwo miało wpływ na formowanie się Państwa Polskiego i później społeczeństwa czy narodu. Mam wrażenie, że to przejaw jakieś bezmyślności czy politycznej poprawności, bo jak ktoś celebruje 1050-lecie Chrztu Polski czy umieszcza człowieka, który miał potężny wpływ na historię XX wieku i upadek systemu komunistycznego ( chodzi oczywiście o Św. Jana Pawła II ) to mamy "banknoty o tematyce religijnej". Jakaś aberracja ?
A czy w Stanach mamy kolejnego prezydenta "religijnego", bo znowu 20-go stycznia 2017 r. składał przysięgę na Pismo Święte ? Po prostu skandal, u nas oświeceni postępowcy napisaliby, że to pogwałcenie świeckości Państwa, ale widać taki mamy klimat ....
piotero

Postprzez Enso » 19 Lut 2017 22:54

Ostatnio spotkałem się z taką ciekawą teorią, że było tak, że tę religię którą mamy wcisnęli nam i innym Żydzi (wszędzie też mamy tam przecież Żydów). Podobno bardzo sprytnie nam ją podłożyli, to bardzo sprytne stworzenia. Religia która w większości mówi o cierpieniu, pokucie, nie wywyższaniu się, skromności, itd. Zamiast o radości, poczuciu szczęścia, sile, itd. No ale Żydzi nie chcieliby żebyśmy byli szczęśliwi tylko żebyśmy żyli skromnie i pokutowali oraz pracowali na swoich Panów, itd.
Enso

Postprzez najtsabes » 19 Lut 2017 23:16

Enso napisał:Ostatnio spotkałem się z taką ciekawą teorią, że było tak, że tę religię którą mamy wcisnęli nam i innym Żydzi (wszędzie też mamy tam przecież Żydów). Podobno bardzo sprytnie nam ją podłożyli, to bardzo sprytne stworzenia. Religia która w większości mówi o cierpieniu, pokucie, nie wywyższaniu się, skromności, itd. Zamiast o radości, poczuciu szczęścia, sile, itd. No ale Żydzi nie chcieliby żebyśmy byli szczęśliwi tylko żebyśmy żyli skromnie i pokutowali oraz pracowali na swoich Panów, itd.

:roll: :shock: :lol:
Lem się jednak nie mylił ...
najtsabes

Postprzez Enso » 19 Lut 2017 23:27

Możesz się śmiać i dalej uczestniczyć w tym, każdy ma wolną wolę.
Enso

Postprzez mmz » 20 Lut 2017 01:03

Enso napisał:Ostatnio spotkałem się z taką ciekawą teorią, że było tak, że tę religię którą mamy wcisnęli nam i innym Żydzi (wszędzie też mamy tam przecież Żydów). Podobno bardzo sprytnie nam ją podłożyli, to bardzo sprytne stworzenia. Religia która w większości mówi o cierpieniu, pokucie, nie wywyższaniu się, skromności, itd. Zamiast o radości, poczuciu szczęścia, sile, itd. No ale Żydzi nie chcieliby żebyśmy byli szczęśliwi tylko żebyśmy żyli skromnie i pokutowali oraz pracowali na swoich Panów, itd.

Bardziej na radochę z tego co masz to pasuje jakaś religia Indii, bo tam są kasty i karma. Jak się godzisz na to, że jesteś w kaście śmieciarzy czy kaście prostytutek to masz szansę na lepsze następne życie, a jak się buntujesz, to będziesz robakiem lub ryjówką.

Co do tematów sacrum, to ten banknot jest religijny i kropka. Traktuję go jak swoisty testament. Kiedy zaleją nas hordy islamskie, to ten banknot i inne podobne (Papież, Chrzest) będą tym czym monety powstańcze 1831 podczas zaborów.
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez Enso » 20 Lut 2017 01:13

mmz napisał:

Bardziej na radochę z tego co masz to pasuje jakaś religia Indii, bo tam są kasty i karma. Jak się godzisz na to, że jesteś w kaście śmieciarzy czy kaście prostytutek to masz szansę na lepsze następne życie, a jak się buntujesz, to będziesz robakiem lub ryjówką.
\

A po co w ogóle jakakolwiek religia?
Enso

Postprzez mmz » 20 Lut 2017 01:36

nie wszyscy mają IQ na wystarczającym poziomie do samodzielnej egzystencji i aby nie zrobili sobie lub innym kuku to jest religia
TPZN nr 101
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanensis, A.D. 1577
Awatar użytkownika
mmz

Postprzez Enso » 20 Lut 2017 01:47

mmz napisał:nie wszyscy mają IQ na wystarczającym poziomie do samodzielnej egzystencji i aby nie zrobili sobie lub innym kuku to jest religia

W porządku. Trafnie ujęte. Tak samo są socjalne, emerytury i inne sprawy. Pozdrawiam.
Enso

Postprzez wrzechu » 20 Lut 2017 18:08

piotero napisał:Tak czytam i ręce mi opadają...
Banknoty o tematyce religijnej!?
Wy tak na serio czy żartujecie ?
Czy te banknoty mają jakieś cechy ewangelizacyjne ? Zawierają fragmenty katechizmu czy Biblii ? Ludzie zrozumcie w końcu, że Polska i Chrześcijaństwo przenikają się od ponad 1000 lat, Chrześcijaństwo miało wpływ na formowanie się Państwa Polskiego i później społeczeństwa czy narodu. Mam wrażenie, że to przejaw jakieś bezmyślności czy politycznej poprawności, bo jak ktoś celebruje 1050-lecie Chrztu Polski czy umieszcza człowieka, który miał potężny wpływ na historię XX wieku i upadek systemu komunistycznego ( chodzi oczywiście o Św. Jana Pawła II ) to mamy "banknoty o tematyce religijnej". Jakaś aberracja ?
A czy w Stanach mamy kolejnego prezydenta "religijnego", bo znowu 20-go stycznia 2017 r. składał przysięgę na Pismo Święte ? Po prostu skandal, u nas oświeceni postępowcy napisaliby, że to pogwałcenie świeckości Państwa, ale widać taki mamy klimat ....

czy ktoś coś złego powiedział? dokonałem jedynie podziału tematycznego. Inne przykłady takiego podziału.

Tematyka religijna:
2017 - 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
2016 - 1050. rocznica Chrztu Polski

Tematyka dotycząca ważnych postaci z historii Polski
2015 - 600. rocznica urodzin Jana Długosza
2014 - 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich. Piłsudski
2011 - 100. rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii
2010 - 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina
2009 - 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego
2008 - 90. rocznica odzyskania niepodległości. Piłsudski
2006 - Jan Paweł II

Tematyka dotycząca walki o niepodległość
2014 - 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich. Piłsudski
2008 - 90. rocznica odzyskania niepodległości. Piłsudski

Tematyka dotycząca postaci związanych z kulturą
2015 - 600. rocznica urodzin Jana Długosza
2010 - 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina
2009 - 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

Można jeszcze zrobić kilka takich podziałów i nie widzę nic złego w takim kategoryzowaniu. Dla mnie wydarzenia tj. Chrzest Polski i 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej są związane z tematyką religijną i nie wiem czym tu się ekscytować.
wrzechu

Postprzez mariuszz » 20 Lut 2017 22:53

Dokładnie. Po co się tak ekscytować. Mnie osobiście ta tematyka nie odpowiada. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał banknot. Czy będzie przedstawiał tylko obraz czy może będzie jakaś postać? Do tej pory na polskich banknotach obiegowych po 1974 i kolekcjonerskich umieszczane były postacie (z wyjątkiem 200 000).
mariuszz

Miejscowość: Poznań

Postprzez lary79 » 21 Lut 2017 00:22

Hmm
Przepraszam Panowie ale temat tutaj poruszany a raczej niektóre wypowiedzi nie związane z numizmatyką mogą trochę ranić uczucia np. katolików w tym moje

Czy któryś z Was potrafi bez zająkniecia powiedzieć całe Ojcze Nasz?

Czas opuścić to forum a szkoda
lary79

Postprzez julk1 » 21 Lut 2017 00:35

Jak kilku kolegów odbiega od tematu, to też cos podobnego napiszę. Są naukowcy, którzy uważają, że ziemia jest płaska i przykryta kopułą. I pisze to zupełnie poważnie, co nie znaczy iż w to wierzę. Podać linki?
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez wordlord » 21 Lut 2017 00:35

Rozumiem, że temat banknotu sprawia że ciężko odciąć się od formuły "...co tu robimy dokąd zmierzamy...", ale proszę spróbujcie odnosić się bardziej do samego banknotu nie zaś do prawdziwości wiary, siły umysłu ateisty itp...ok?
Bo jak nie to wyciągnę bicz boży ;)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Miejscowość: Łódź

Postprzez julk1 » 21 Lut 2017 01:03

Zabronić dyskusji na temat religii i polityki, z wyjątkiem Hyde Park i będzie spokój na forum :P
Awatar użytkownika
julk1

Następna

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości