Banknoty obiegowe świata

Wszelkie dyskusje na temat banknotów polskich i zagranicznych.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Banknoty obiegowe świata

Postprzez banknoty123 » 06 Sie 2017 18:40

Witam wszystkich,

właśnie rozpoczynam kolekcjonowanie banknotów. Na początku chciałbym uzbierać po jednym banknocie z każdego kraju świata. Warunkiem jest to, by dany banknot był aktualnie w obiegu. Nie chciałbym sytuacji, gdy po zakupie dowiaduję się, że banknot o danym nominale został jednak wycofany z obiegu rok temu. Stąd moje pytanie. Znacie może jakąś aktualizowaną na bieżąco stronę internetową, gdzie znajdę, jakie nominały są aktualnie w obiegu w poszczególnych państwach świata? Katalogi typu http://banknote.ws/" target="_blank podają jedynie daty emisji banknotów, podobnie jest w "Standard Catalog of World Paper Money". Aktualnie posiłkuję się informacjami z angielskiej Wikipedii, jednak nie wiem, czy można im do końca ufać. ;)
banknoty123

Re: Banknoty obiegowe świata

Postprzez savras » 06 Sie 2017 19:18

Od biedy możesz wejść na strony banków centralnych. Powinna być dostępna wersja angielska i podstrona z banknotami/monetami.
savras

Postprzez banknoty123 » 06 Sie 2017 22:35

Pytanie, na ile strony banków mają aktualne informacje. Przykładowo, strona Banku Mongolii podaje, że najniższym nominałem w obiegu jest 1 tugrik. W innych miejscach znalazłem informacje, że 10.
banknoty123

Postprzez najtsabes » 06 Sie 2017 22:50

Może warto przemyśleć kształt kolekcji. Sytuacja w przypadku banknotów jest niezwykle dynamiczna. Niemal codziennie na banknot.blog.pl widać, że zmiany są bardzo częste. Może ograniczyć zbiór do terytorium, stopnia rzadkości. Zbieranie wszystkiego po jednym z obiegu, przyznam szczerze, że nie kumam celu, ale w sumie każdy decyduje sam.
najtsabes

Postprzez julk1 » 07 Sie 2017 00:32

banknoty123 napisał:Witam wszystkich,

właśnie rozpoczynam kolekcjonowanie banknotów. Na początku chciałbym uzbierać po jednym banknocie z każdego kraju świata. Warunkiem jest to, by dany banknot był aktualnie w obiegu. Nie chciałbym sytuacji, gdy po zakupie dowiaduję się, że banknot o danym nominale został jednak wycofany z obiegu rok temu.

A jaki czasokres przewidujesz na uzbieranie wszystkich banknotów? Może się bowiem tak zdarzyć, że uzbierasz banknoty z pewnych państw, odhaczysz, że je masz, a potem okaże się, iż wyszły z obiegu. I co wówczas? Będziesz musiał cały czas sprawdzać czy dany banknot, który zamierzasz kupić lub który już nawet kupiłeś, jest nadal w obiegu. A to będzie trudne, gdyż z tego co się orientuje na świecie jest przeszło 200 państw.
Awatar użytkownika
julk1

Postprzez savras » 07 Sie 2017 11:06

banknoty123 napisał:Pytanie, na ile strony banków mają aktualne informacje. Przykładowo, strona Banku Mongolii podaje, że najniższym nominałem w obiegu jest 1 tugrik. W innych miejscach znalazłem informacje, że 10.

Myślę, że jeśli komuś wierzyć to bankowi a nie jakiejś tam stronie.

http://banknotenews.com/files/ec41a6731b34e3697b879760c73924f2-3991.php

Tak poza tym to w przypadku egzotyki radzę zbierać niskie nominały. W końcu nie wiadomo który kraj bedzie nową Wenezuelą.
savras

Postprzez banknoty123 » 07 Sie 2017 13:55

Informację o 10 T zaczerpnąłem m.in. z http://banknot.blog.pl/2016/12/06/azja- ... h-zlotych/ Widzę, że na podanej przez Ciebie stronie nic nie piszą o wycofaniu 1T z obiegu, a taką informację podali chociażby przy wspomnianej właśnie Wenezueli i 100 B. Będę chyba zatem posiłkował się tą stroną + bankami.

Co do wcześniejszych wpisów, chciałbym uzbierać całą kolekcję w rok, może uda się szybciej. Zdaję sobie sprawę, że do tego czasu część z tych banknotów może już nie być w obiegu. Staram się minimalizować to ryzyko i jeśli jest okazja, nie kupuję najniższych nominałów. Byłoby miło, gdyby jak największa część z tych +- 200 banknotów była nadal w obiegu za rok, dwa, czy trzy (dlatego zależy mi, by w momencie zakupu banknot był w obiegu), jednak nie zamierzam potem cały czas aktualizować kolekcji. Raz, że samo sprawdzanie wszystkich państw na bieżąco zajmowałoby mi mnóstwo czasu, a dwa, po zamknięciu tej kolekcji, chciałbym założyć sobie inny cel, np. polimery. W międzyczasie będę zbierał banknoty PRL, te z albumu wydanego przez NBP. ;)
banknoty123

Wróć do Ogólne dyskusje o banknotach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości