World Money Fair 2017-2019 Berlin

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: World Money Fair 2017-2019 Berlin

Postprzez mk123 » 01 Lut 2019 15:10

to odlew?
mk123

Postprzez Mad_Tiger » 01 Lut 2019 15:13

Grzegorz_Wroclaw napisał:to przyjedź ;)

6590E038-DFC1-4EFB-B1E2-954FFA8ADF89.jpeg

Dzięki za fotkę :)

Niestety ale siedzę w pracy :(
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mad_Tiger » 01 Lut 2019 15:14

mk123 napisał:to odlew?

Fals :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 01 Lut 2019 15:33

ale kulki z nbp mają i wystawiają w gablocie :twisted:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 02 Lut 2019 22:49

To jeszcźe jedna ciekawostka z Perth Mint nakład 1 szt. cena poniżej

3FB8F2A1-803C-4A9D-9A8F-716C07B9DF57.jpeg

no i cena :wink:

E1E56305-D630-4895-8CBC-0C8BD14B53E6.jpeg

pozostałe dane dla zainteresowanych zakupem

https://www.perthmint.com/discovery.aspx
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 03 Lut 2019 22:27

wracając do wątku zapowiedzi, to zaczęła się nowa seria swiss mint, raczej miało kto zbiera ich monety, ale ja zacząłem ;)

Seria zwierzęta szwajcarskich lasów, pierwsza z serii z 2019 sarny

EAF51394-2DA0-4647-A8C3-7C04CDF0010B.jpeg

kolejną będzie prawdopodobnie lis 8)
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 03 Lut 2019 23:24

To może czas na parę słów ode mnie... :)

Jak już niektórzy wiedzą zaczęło się od fotki z budki na ptaki. Żeby było ciekawie, tym razem ja nie kierowałem. Śmialiśmy się, że zdjęcia to tradycja i chyba wykrakaliśmy - 3 wyjazd, 3 strzał...

Teraz o samych targach. Zacznijmy od części wystawowej.
Trzeci rok byliśmy i trzeci rok praktycznie ten sam układ wystawców. Pewnie i 10 lat temu było tak samo. I dobrze, bo wiadomo kto gdzie stoi :)
Gościem honorowym w tym roku byli Austriacy i tutaj pierwszy zawód i to duży. Stoisko jak co roku, ale monet do oglądania prawie nie było. Do tego serie niekompletne. Żadnych atrakcji na stoisku - dno. Ale jeden pozytyw jest. Jak zobaczyłem Leopolda na żywo, to odechciało mi się tego rocznicowego bulionu

IMG_9173.JPG

Bardzo rozczarowało stoisko Perth Mint, zresztą jak i w zeszłym roku. Poza tym złotym baaardzo drogim eksponatem ze zdjęć Grzesia nie było nic ciekawego. Świnia w wersji proof i HR i koka na WMF malowana do kupienia za 50EUR. Oprócz tego 2 kilowy kangur i tyle...
IMG_9155.JPG

IMG_9156.JPG

W innych mennicach nic ciekawego.

Najciekawsze monetki (w mojej opinii) można było obejrzeć w RPA, fajne zwierzaki
IMG_9117.JPG

IMG_9115.JPG

Tak na dobrą sprawę nic więcej na zdjęciach ciekawego nie ma.

Bardzo słabo w tym roku wypadła Mennica Polska i bardzo bym chciał, żeby ktoś to przeczytał z tej firmy. Może nawet napiszę do nich maila, bo miałem wielki niesmak. Wyroby jak to MP, same wynalazki, nic ciekawego. Z monetami to wiele wspólnego nie miało, ale taki profil firmy. Jeżeli chodzi o zaawansowanie, to światowy top, ale... Podszedłem i oglądam. Firma wysłała młodą ekipę, ok. 30-tki na karku u wszystkich, dość atrakcyjni ludzie... dopóki się nie odezwali. Co drugie słowo, to bluzganie. Zbytnio nie interesowali się ludźmi, tylko sobie prowadzili luźne rozmówki między sobą z tymi przecinkami. Ok, Berlin, Niemcy nie kumają, ale do jasnej anielki Polacy stanowili bardzo duże grono gości i byli wśród nich ludzie, na widok których szef Mennicy Gdańskiej, Pan Rosanowski, prawie się posikał, żeby choć chwilkę z nimi pogadać. Jaki PR zrobiła polska ekipa Mennicy Polskiej przed takim gościem? Marny.... Tyle w temacie
Kolega Mad_tiger zagadywał o meduzę. Zagadałem i ja. Jak już się towarzystwo kapnęło, że ktoś rozumie o czym gadałem, to raczyli mi sprzedać newsa, że meduza nie jest odlewana. Nie chcieli zdradzić szczegółów, ale to jakiś stempel 3D, jak przy kulach lub drukarka 3D. Pewnie jak zrobią tego więcej to będzie filmik ogólnodostępny.

Zostawmy MP i pójdźmy do innej polskiej firmy, choć trochę zaszytej u Niemców - Germania Mint. Jak już wiadomo z działu inwestycyjnego nowy gracz na rynku. Wywarli na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Uprzejmi, rozmowni i co najważniejsze nie zlewali nas, chociaż nie byliśmy przecież potencjalnym dystrybutorem, lecz bardziej "męczygruchą" ;) Produkty ciekawe, pomysł fajny, jakość ok. Trzymam kciuki za nich, bo i monetki mnie ujęły i będę je zbierał. Kilka zdjęć w dziale inwestycyjnym, więc nie będę się powtarzał.

Pierwszy raz pojawiła się US Mint. Malutki kącik, dwie gablotki, ale fakt, że przyjechali, świadczy o powadze targów

Część handlowa.
Dużo mniej śmieci niż w zeszłym roku. Śmieci, czyli złomu. Chyba Niemcy powoli wychodzą z tego. Dominował bulion znany nam wszystkim w złocie i srebrze, monety okolicznościowe 2 euro, troszkę historycznej numizmatyki i trochę banknotów. Praktycznie wybić sobie można z głowy skup i sprzedaż monet kolekcjonerskich (wszelkie proofy, HR itp). Handlarze nie są tym kompletnie zainteresowani. Nikt nie wie, co to swan proof czy Stock Horse 5 oz. Definitywnie wbiłem sobie do łba, że jak to kupię, to już nie sprzedam nawet po cenie zakupu. Więc koledzy, jeżeli nie chcecie zbierać tych motywów - nie kupujcie.
Pohandlować można trochę bulionem, ale jest też haczyk. Jak kupiliście blisko spot, to idzie zrobić dobry deal. Droższy bulion, jak swan, emu, starsze lunary itp. ciężko jest sprzedać w dobrej cenie. Za kookaburrę 2 oz chcieli dać 35EUR (niewiele więcej od spot), złoto skupują 4-5% poniżej spot. Jak u nas się rynek nie rozwinie mocniej, to ciężko będzie zarobić na bulionie premium i sprzedać na raz rolkę z dobrym zyskiem... Mam nadzieję, że się bujnie mimo wszystko nasze podwórko.
Za to zakupy można zrobić bulionowe. Dość spory wybór, ale mankamentem jest brak bulionu z Kanady, tak więc zbyt dużo kasy nie wydałem :) Spokojnie uzupełnić idzie Lunary I i II, kookaburry, słonie i całą resztę bulionowych braków.

Kebab smaczny z baraniny, piwko zacne, hotel w przystępnej cenie. Z pewnością nie jest to ostatni wyjazd na WMF :)
el-dziubek

Poprzednia

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości