Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości w Łodzi

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Postprzez meszuzel » 11 Lut 2013 11:26

Pierwszego dnia trudno się negocjuje, ale za to jest więcej wystawców i więcej monet. Drugiego dnia chętniej opuszczają cenę (ale ni są to jakieś gigantyczne różnice)
Ja jestem pierwszego i polecam wybrać się pierwszego dnia.

Kilka lat temu był znajomy w drugi dzień i wrócił z niczym. A od 2 lat jeździmy razem pierwszego dnia wystawy i zawsze coś ciekawego upolujemy.
Sokrates "Wiem, że nic nie wiem"

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Miejscowość: Piotrków Tryb.

Postprzez KBartczak » 11 Lut 2013 12:33

A mógłbyś powiedzieć jakie z reguły tam monety można znaleźć?
Osoby, które się tam pojawiają to głównie "znalazłem na strychu", czy raczej np. kolekcjonerzy, którzy pozbywają sie jakiejś tam części kolekcji?
Daleko w sumie nie mam, zobaczyć zawsze można. ;)

pozdrawiam
KBartczak

Miejscowość: Łódź

Postprzez meszuzel » 11 Lut 2013 13:38

Trudno mi dziś ocenić ilu jest wystawców. Bo sprzedawane jest tam wiele rożnych przedmiotów. Ale monety bez wątpienia stanowią co najmniej połowę.
Są tam kolekcjonerzy sklepy. Nie spotkałem się nigdy z kimś kto znalazł coś na strychu dziadka i próbuje sprzedać. Nie wykluczone ze jakiś się trafi. Ale to jakiś 1% może nawet nie.

Trzymając się monet to można znaleźć wszystkie (mam na myśli krajowe) i stare (historyczne) i nowe (współczesne) i zagraniczne i buble mennicy polskiej. Jest tego dużo. bardzo popularne dwójki występują na wielu stanowiskach.

Oczywiście sprzedawców z monetami historycznymi jest mniej. trudno mi dziś też powiedzieć bo nigdy nie przywiązywałem szczególnej uwagi. Chętnie przyglądałem się tym monetom ale trudno określić ilość stanowisk.

Jeżeli zbierasz monety IIRP i dalej na 100% znajdziesz coś ciekawego.
Poza monetami są akcesoria. Jak jesteś z Łodzi warto sie wybrać. Ja grzeje z Piotrkowa Tryb. ;)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 08 Mar 2013 17:15

Przypominam, że giełda staroci już w ten weekend: http://www.mosir.lodz.pl/index.php?opti ... Itemid=251

Niestety dalej nie wiem czy uda mis ie na niej pojawić. Jeśli tak to będzie to raczej spontaniczny wypad i z nastawieniem na niedzielę.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin
<b style='color: #ff0000'>Site Admin</b>

Postprzez meszuzel » 08 Mar 2013 17:31

A ja jeśli pogoda tylko nie będzie gorsza to jutro jestem,.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez DeeaM » 08 Mar 2013 17:36

Dzisiaj w Łodzi pogoda kiepska, mocno wieje i sypie śnieg (już go całkiem sporo jest) i ma sypać do rana.
Akurat się popsuła pogoda na giełdę :P ale chyba i tak się jutro wybiorę.

Kolejne pytanie z serii pewnie głupich: warto wziąć ze sobą coś na wymianę (mam trochę banknotów zdublowanych) czy raczej nastawić się tylko na kupno za gotówkę?
Z plecakiem można wchodzić czy lepiej nie ryzykować, że ktoś mi coś z plecaka podwędzi? :lol:
Awatar użytkownika
DeeaM

Miejscowość: Łódź/Cz-wa

Postprzez meszuzel » 08 Mar 2013 20:32

Oj mam nadzieję, że w jakiś cudowny sposób w nocy przyjdzie wiosna :lol:
bo jak będzie taka kicha to może być że w ogóle nie pojadę.

Ale co do Twoich pytań.
Na wymianę możesz coś zabrać, pewnie nie każdy, ale część jest otwarta na wymianę. Przynajmniej mi w kilku miejscach proponowali jak sie chciałem mocno targować.
Ja jestem za każdym razem z małym plecakiem. Jakiś katalog czy sakwę z forsą jest gdzie schować ;) poza tym, miejsce w które wrzucam zakupione fanty.

W takich miejscach pewnie jak wszędzie są różni ludzie i trzeba pilnować swojego. Nigdy nie miałem przypadku bym coś o koś podejrzewał.
Ale uważam, że szansa niewielka. W większości są tam kolekcjonerzy szukający okazji. ;)

Na jesień był taki przypadek, że jakiś facet oparł się o jedno ze stoisk i częściowo je przewrócił. A na stoisku było ....z 200 może 300 monet, w większości to były goldy poukładane w stosy.
Ochoczo wszyscy ruszyli pomóc w zbieraniu ;) no bo jak że by inaczej forsa leżała niemal na ulicy ;).
Podszedłem do tego stoiska za jakieś 20 min. i pytam czy sie zgadza ilość monet czy jednak ktoś coś przechwycił. Pani nie była w stanie ze stuprocentową pewnością potwierdzić, ale była przekonana że raczej jest wszystko.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez DeeaM » 09 Mar 2013 16:37

Wróciłem z giełdy, jako że byłą to moja pierwsza tego typu impreza tak naprawdę to jestem mile zaskoczony różnorodnością i ilością stoisk.
W zasadzie gdybym miał w portfelu kilkaset tys. zł to miałbym je na co wydać :lol: ale że o takich kwotach mogę pomarzyć to przynajmniej mogłem pooglądać na żywo banknoty i monety, których prędko nie kupię :lol:

Chodziłem ponad godzinę, ludzi w sumie dużo nie było. Może to przez pogodę.

Image

Image

Uzupełniłem kolekcję o Nowotko '83, banknot 100 zł 1919r z Tadeuszem Kościuszko (stan solidne III) i pół marki polskiej 1920 (stan idealny).
Przy okazji kupiłem karty optima na banknoty i chyba podjąłem decyzję o zmianie albumów na Grande Gigant - nie widziałem ich na żywo wcześniej a ze zdjęć na allegro nie da się odczuć, że to tak gigantyczne i świetnie się prezentujące albumy.

Ale to kiedyś, bo musiałbym kupić 3-4 albumy plus sporą ilość kart do nich, a obecne albumy z kartami sprzedać.
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez wordlord » 10 Mar 2013 19:53

DeeaM Cóż to zmiana? kiedyś zachwalałeś albumy formatu B5, a teraz sam się przesiadasz na większe?

Ja na giełdzie bylem dziś od godziny 13 do 15.30 (troszkę się zasiedziałem) :oops:
Moim zdaniem bardzo udana giełda, dużo wystawców, choć mało znajomych. Głównym celem zakupów były akcesoria, ale okazało się, że mam zbyt duże wymagania i okładkę i karty jakie chciałem sprzedawcy mogą mi co najwyżej sprowadzić, ale pobrałem kontakty, więc będę miał się z kim targować :P
Mimo braku odpowiedniego przygotowania i pomimo ogromnego przetrzebienia zapasów wystawców z ciekawszych monet udało mi się jednak wyłuskać kilka okazji i uzupełnić zbiór o brakujące sztuki do kolekcji.
Kilka monet 10 i 20 złotych z lat 80 w tym destrukt w I stanie zachowania.
XXX lat PRL - w I stanie za allegrowa cenę.
5 groszy z 1923 roku, stan II+ za dosłownie kilkanaście złoty, choć przyznam, że długo się zastanawiałem, bo jest pokryte czekoladową patyną.
I jeszcze dwa fałszerstwa na szkodę emitenta.

Choć poczyniłem skromne zakupy to jestem z nich niezmiernie ucieszony, gdyż były to pozycję, których od dawna szukałem w zadowalającym mnie stanie zachowania i jakoś upolować za przyzwoity pieniądz nigdy nie mogłem.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez DeeaM » 10 Mar 2013 20:11

wordlord napisał:DeeaM Cóż to zmiana? kiedyś zachwalałeś albumy formatu B5, a teraz sam się przesiadasz na większe?

Moje albumy B5 są poręczne, ale ten grande gigant prezentuje się bardzo okazale. Miałbym tylko problem z trzymaniem go na półce - za bardzo zwracałby na siebie uwagę :lol:

Przeraża mnie lekko tylko koszt takiej zmiany, ale myśląc przyszłościowo to chyba byłoby dobre rozwiązanie. Już teraz tych albumów B5 mam 5 sztuk (2 na PRL, IIRP i różne starsze, 2 na obecne obiegówki - jedne w holderach i drugi zestaw luzem tylko w foliach), do tego zwykły segregator z kartami na różne obiegówki zagraniczne i 3 małe albumy takie zwykłe także na obiegówki zagraniczne.
Z czasem tych albumów będzie pewnie więcej, coraz więcej i zacznie robić się problem z miejscem na nie.

Cała moja obecna kolekcja zmieściłaby się spokojnie w 2 albumach grande gigant: jeden na polskie monety i stare/cenniejsze zagraniczne a drugi na wszystkie pozostałe.
Pasowałoby także banknoty w kolejnym grande gigancie trzymać...
Czyli koszt: 3 albumy plus 200-250 kart, które są po 2,50 zł i jeszcze przekładki by się przydały. Razem lekko 700 zł, a to już spory wydatek.

Muszę tą sprawę jeszcze przemyśleć.
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez meszuzel » 11 Mar 2013 11:34

Widzę że zadowoleni z giełdy. ;)

W tym roku byłem punkt 10 do 12 z minutami oczywiście w sobotę. W tym czasie było całkiem sporo osób. Co zresztą widać na tych nędznych fotkach, z komórki więc cudów nie ma.
Ja kupilem dwóch Papieży 82r i 83r w stanach idealnych. Sam byłem zaskoczony że takich można znaleźć. Do tego 200zł Olimpiada i kilka miedzionikli z PRL.
Palety, holdery, niestety quadrumy muszę kupić na allegro. Były co prawda, ale nie w ilościach które mnie interesowały, więc nie było sensu tego rozbijać.

Image

Image

Image

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 11 Mar 2013 16:59

Faktycznie sporo ludu. ja już postanowiłem, ze na następną giełdę wybieram się w sobotę o 10 rano, to chyba jedyny sposób by udało się uzupełnić braki w PRL-kach, bo co pardwa na giełdzie tych monet było na kilogramy, ale te, które potrzebowałem dawno miały już swoich właścicieli.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez karolina6666 » 11 Mar 2013 22:11

wie ktoś może kiedy bedzie giełda znowu
bede wdzięczny
karolina6666

Postprzez DeeaM » 11 Mar 2013 22:19

Prawdopodobnie w listopadzie.
Awatar użytkownika
DeeaM

Postprzez marcinos » 11 Mar 2013 22:37

Następna giełda prawdopodobnie 9-10 listopad.
Mam pytanie do osób, które tam były. Czy jest duzy wybór stoisk z monetami IIRP najlepiej bezobiegowych? Pytam ponieważ chciałbym tam sie wybrać w listopadzie:)
Image
marcinos

Miejscowość: Augustów

Postprzez meszuzel » 12 Mar 2013 10:23

Z roku na rok ta giełda jest coraz lepsza i polecam ją każdemu kto ma w miarę blisko. Wpływ na ostateczną cenę i najważniejsze widzicie co kupujecie.

Jeśli chodzi o IIRP jest dużo tych monet, ale ile ich jest w stanach menniczych trudno powiedzieć. Musisz sie wybrać i sprawdzić samemu.

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 13 Mar 2013 17:49

marcinos napisał:Mam pytanie do osób, które tam były. Czy jest duzy wybór stoisk z monetami IIRP najlepiej bezobiegowych? Pytam ponieważ chciałbym tam sie wybrać w listopadzie:)

Jest spory wybór monet II RP. Niestety jeśli liczysz na upolowanie monet w stanie menniczym to albo musisz przyjść jak najwcześniej w sobotę, albo uzbroić portfel w spory zapasa gotówki, by kupić to co zostało.
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

Postprzez marcinos » 15 Mar 2013 15:40

Dzięki za odpowiedzi :)
Postaram się wybrac w listopadzie na tą giełdę. Może uda mi się cos fajnego "upolować" ;)
Image
marcinos

Miejscowość: Augustów

Postprzez meszuzel » 23 Wrz 2013 10:41

Czas zacząć myśleć o giełdzie.
http://www.mosir.lodz.pl/index.php?opti ... Itemid=251

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
meszuzel
Moderator

Postprzez wordlord » 23 Wrz 2013 19:07

Myśleć jak myśleć, kasę zbierać :)
Zbieram, więc jestem.
Awatar użytkownika
wordlord
Site Admin

PoprzedniaNastępna

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość