Aukcja 9 ANPN

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Re: Aukcja 9 ANPN

Postprzez laki6666 » 10 Kwi 2016 16:05

witam
mogę poprosic o ocene czy oryginał bo cos tu nie gra podaje linki
https://aukcjamonet.pl/pageauction/15/3878/product
to raczej fals

https://aukcjamonet.pl/pageauction/15/3912/product
i druga całkeim inna i nie tylko chodzi o szyjke ale też ogon i literke h
laki6666

Postprzez medieval » 10 Kwi 2016 23:43

A co oznacza Tooled ? Przykład https://aukcjamonet.pl/pageauction/15/0/product Lot: 176
,,Najlepsze doświadczenie bierze się z własnych błędów'' -Agnieszka Radwańska
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez Dritto » 11 Kwi 2016 00:48

"Tooled" oznacza mechaniczną reperację pola monety. Odnosi się to zarówno do mechanicznego wyrównywania powierzchni monety, aby usunąć zadrapania, rysy, korozję lub inne uszkodzenia, jak również do przywracania różnych ubytków poprzez użycie metod grawerskich lub jakiegoś ostrego narzędzia, np. noża. Mieścić się tutaj może np. użycie wiertarki stomatologicznej do usunięcia narostów korozyjnych na powierzchni monety, zawalcowanie śladów uprzedniego ściernego czyszczenia monety, jak i użycie dłuta lub rysika do odtworzenia na monecie wytartych i niewidocznych detali.

Więcej na stronie www.ngccoin.com/coin-grading/details-grading/
Dritto

Postprzez ralf09 » 12 Kwi 2016 22:55

Ciekawą sprawą jest rozbieżność w cenach.
Na ten przykład ANMN wycenia identycznie zachowaną monetę od 50 000 zł, a WCN daje cenę szacunkową na 25 000 zł (linki poniżej).
https://aukcjamonet.pl/pageauction/15/4562/product"
http://wcn.pl/auctions/65/55"

Kolejna rozbieżność:
https://aukcjamonet.pl/pageauction/15/4194/product
http://wcn.pl/auctions/65/26
Masz rozum? - Mam
Czemuż więc go nie używasz...?
Marek Aureliusz
ralf09

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 13 Kwi 2016 16:10

Rozbiezność tylko 50000 co to jest... A tak na poważnie to współczuje osobie która kupi tego za 100 000 ponieważ pomyśli kurde fajna moneta, profesjonaliści oszacowali nie ma co się zastanawiać.....
Uszy1201(Stary-Sklep)

Postprzez ralf09 » 13 Kwi 2016 20:55

Tyle lat doświadczenia, archiwum aukcyjne napompowane grubymi cenami, zaufanie... Dlaczego by nie wierzyć???
Masz rozum? - Mam
Marek Aureliusz
ralf09

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 14 Kwi 2016 11:20

O ile cenę 2 talara u ANPN rozumiem o tyle na WCN zupełnie nie....
Uszy1201(Stary-Sklep)

Postprzez Dritto » 14 Kwi 2016 20:49

Cena szacunkowa, wywoławcza, czy startowa nie ma większego znaczenia. Służy albo do wywołania zainteresowania, jeżeli jest niska; albo to podkreślenia profesjonalizmu, jeżeli jest ekspercka. Nikt chyba nie ma złudzeń, że na takich aukcjach nabędzie monetę poniżej ceny akceptowanej przez wystawiającego lub dom aukcyjny.

Zasada jest jedna: niezależnie jaka jest cena wywoławcza, startowa lub szacunkowa należy licytować tylko tyle ile moneta jest aktualnie warta dla kupującego.
Dritto

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 14 Kwi 2016 22:11

A co jeśli ktoś zostanie,,namówiony'' tego pod uwagę nie wziołeś:)
Uszy1201(Stary-Sklep)

Postprzez Dritto » 15 Kwi 2016 10:43

„Namówiony”, to znaczy zachęcony do wzięcia udziału w licytacji i nabycia jakiejś monety. Czyli przekonywany - w pierwszym przypadku, jaka to świetna okazja, bo cena taka niska; a w drugim, że to świetny zakup, bo to wartościowa moneta o wysokiej cenie i jej zakupu na pewno się nie pożałuje. Jedną z form takiego namawiania są właśnie podawane w katalogach ceny. Nie widzę w tej formie namawiania niczego szczególnego.

Natomiast na tej aukcji mamy znacznie gorszy przypadek „namawiania”.
Chodzi o zachęcanie do kupowania monet w slabach z wysokimi notami np. MS65 i podawanie oraz podkreślanie, że to maksymalna nota uzyskana przez tylko jedną monetę z całej ich populacji.

Wszystko w porządku, jeśli dotyczy to monet rzeczywiście rzadkich, ale na tej aukcji często dotyczy to monet popularnych i licznie występujących. Jeżeli takiemu „namawianemu” nie wytłumaczy się, że ta rzadkość nie dotyczy samej monety w podanym stanie zachowania, a tylko jej występowania w slabie z taką notą, podczas gdy na rynku są dostępne setki takich monet, tylko że nie poddanych jeszcze gradingowi - to nie jest to w porządku. Slab z taką monetą może aktualnie uzyskać wysoką cenę, ale jeżeli kolejne dziesiątki takich monet zostanie oddanych do certyfikacji i uzyska taką samą, albo i wyższą notę, to co będzie się działo z jej ceną?
Dritto

Postprzez ala19831 » 15 Kwi 2016 11:51

Dritto napisał: Slab z taką monetą może aktualnie uzyskać wysoką cenę, ale jeżeli kolejne dziesiątki takich monet zostanie oddanych do certyfikacji i uzyska taką samą, albo i wyższą notę, to co będzie się działo z jej ceną?

Tym chyba powinien się martwic ten co ją kupił. Oczywiście jeśli ją kupił jako inwestycja, a nie z pasji do monet.
Mój zbiór na ucoin
Awatar użytkownika
ala19831

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 15 Kwi 2016 12:43

Dritto napisał:„Namówiony”, to znaczy zachęcony do wzięcia udziału w licytacji i nabycia jakiejś monety. Czyli przekonywany - w pierwszym przypadku, jaka to świetna okazja, bo cena taka niska; a w drugim, że to świetny zakup, bo to wartościowa moneta o wysokiej cenie i jej zakupu na pewno się nie pożałuje. Jedną z form takiego namawiania są właśnie podawane w katalogach ceny. Nie widzę w tej formie namawiania niczego szczególnego.

Natomiast na tej aukcji mamy znacznie gorszy przypadek „namawiania”.
Chodzi o zachęcanie do kupowania monet w slabach z wysokimi notami np. MS65 i podawanie oraz podkreślanie, że to maksymalna nota uzyskana przez tylko jedną monetę z całej ich populacji.

Wszystko w porządku, jeśli dotyczy to monet rzeczywiście rzadkich, ale na tej aukcji często dotyczy to monet popularnych i licznie występujących. Jeżeli takiemu „namawianemu” nie wytłumaczy się, że ta rzadkość nie dotyczy samej monety w podanym stanie zachowania, a tylko jej występowania w slabie z taką notą, podczas gdy na rynku są dostępne setki takich monet, tylko że nie poddanych jeszcze gradingowi - to nie jest to w porządku. Slab z taką monetą może aktualnie uzyskać wysoką cenę, ale jeżeli kolejne dziesiątki takich monet zostanie oddanych do certyfikacji i uzyska taką samą, albo i wyższą notę, to co będzie się działo z jej ceną?

Zgadza się to są dwa typy namawiania jednak żadnego z nich nie miałem na myśli i nie tyczy się to najbliższej aukcji ANPN.....

Ja mówię o namawianiu które zobrazuje poniższa historyjka.
Sprzedający (X) z bagażem doświadczeń i 30 letnim stażem, mający renomę na rynku, zna się z osobą która zbiera (Y) monety inwestując w nie duże pieniądze. Pan Y myśli, ze Pan X to jego najlepszy doradca który się zna najlepiej na monetach i można mu zaufać w 100% bo przecież zna się z nim kilkadziesiąt lat, dlatego też sam wiedzy jako takiej numizmatycznej nie posiada ponieważ wychodzi z założenia ,,po co mam się uczyć o monetach, śledzić notowania, jak mam przyjaciela X który wszystko wie i wolę mu dać zarobić 5% pal to nawet 10% ale będę wiedział ze kupiłem dobry towar, może ciut drożej bo muszę zapłacić Panu X ale i tak się opłaca''.

Ta historyjka pokazuje rodzaj namawiania o którym ja mówię. I wierzcie lub nie ale są tacy ludzie na świecie bez wiedzy o monetach z wielkimi kolekcjami.
Dalszą część historii można sobie dopisać.
Pan Y przychodzi na aukcje do Pana X i kupuje monetę za 200 000 albo za 300 000 - bo Pan X mu powiedział ze to dobra moneta i warto tyle zapłacić. Pan Y kupuje monetę za 300 000 zł - jest w wyśmienitym nastroju bo kupił super rzadką monetę w okazyjnej cenie.... nie szkodzi że kilka miesięcy wczesniej taka sama się sprzedała za 130 000 zł - pan Y o tym nie wie bo jedyna baza wiedzy jaką posiada to pan X, poza tym Pan Y ma już tyle lat że nie umie obsługiwać komputera więc cieszy się jak dziecko z super zakupu za 300 000 zł....

Mijają lata Pan Y umiera .. ze starości.... syna pana Y idzie do Pana X który był młodszy od Pana Y i mówi ze tato przed śmiercią powiedział ze tylko Pan zapłaci mi dobrze za monety dlatego przychodzę do Pana z nimi. Pan y (syn Pan Y) wyciąga monetę za którą Y zapłacił 300 000 zł i mówi niech Pan X odemnie ją kupi. Pan X ogląda i mówi hmmmm nawet fajna ta moneta nie ma problemu znaliśmy się z twoim ojcem jak dwa łyse konie dobra odkupię ją. Pan X Płaci Panu y za monetę 50 000 zł, Pan y jest zadowolony bo sprzedał kawałek metalu za 50 000 a Pan X także jest zadowolony bo odkupił monetę wartą 130 000 zł... i tak to wygląda ot taka opowiastka... dla kumatych....
Uszy1201(Stary-Sklep)

Postprzez Dritto » 15 Kwi 2016 14:38

"Namówiony" do kupna monety w slabie i kupujący ją z pasji do monet też ma się czym martwić, jeżeli okaże się, że takich samych monet pojawi się później multum w slabach z takimi samymi notami gradingowymi. Mógłby przecież za identyczną kwotę kupić inne monety albo trochę poczekać i mieć taką samą monetę znacznie taniej, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na inne cele.

A co do powyższej opowiastki. No cóż, przecież przy zbieraniu monet - czy to w celach pasji numizmatycznej, czy w celach inwestycyjnych - każdy powinien być świadomy, że nie ma gwarancji, że kiedy przyjdzie czas sprzedaży monet, to on sam lub jego spadkobiercy odzyskają wyłożone na nie pieniądze. Wszystko zależy od cykli na rynku numizmatycznym. Podobnie jest zresztą z innymi dobrami kolekcjonerskimi, a także z wszystkimi inwestycjami.
Dritto

Postprzez medieval » 15 Kwi 2016 18:53

,,Najpierw nauka - potem kupowanie monet.'' Popieram w 100%
Ostatnio edytowany przez medieval, 15 Kwi 2016 21:55, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez ralf09 » 15 Kwi 2016 19:14

Dymanie ludzi - nic więcej.
Dobrze Synek, że napisałeś "...dla kumatych.."
Niech kumatym da to do myślenia, a reszta baranów niech daje się robić w konia. Najpierw nauka - potem kupowanie monet.
Masz rozum? - Mam
Marek Aureliusz
ralf09

Postprzez medieval » 15 Kwi 2016 19:18

Dritto napisał:„Namówiony”,(...)
(...) gdy na rynku są dostępne setki takich monet, tylko że nie poddanych jeszcze gradingowi - to nie jest to w porządku. Slab z taką monetą może aktualnie uzyskać wysoką cenę, ale jeżeli kolejne dziesiątki takich monet zostanie oddanych do certyfikacji i uzyska taką samą, albo i wyższą notę, to co będzie się działo z jej ceną?

Chcialbym porównać dwie monety z maksymalnymi notami . Pierwsza http://allegro.pl/6483-powst-listopadow ... 90978.html" target="_blank a druga z ta samą notą tylko ,że w patynie druga http://aukcjamonet.pl/pageauction/15/3850/product" target="_blank Lot: 186 MAX . Ja generalnie wybrałbym tę pierwsza chociaż za cenę jaką uzyskała miałbym trzy inne najładniejsze z ostatnich aukcji WCn-u a) http://wcn.pl/archive/61_0626?q=+Listop ... C5%82+1831" target="_blank b) http://wcn.pl/archive/60_0588?q=+Listop ... 831&page=2" target="_blank oraz c) http://wcn.pl/archive/59_0512?q=+Listop ... 831&page=2" target="_blank pewnie w notach były by AU58 - MS 63 ale trzy sztuki -magia słowa MAX ? .Co o tym sądzicie i która dla Was ładniejsza z tych MS 66?
Awatar użytkownika
medieval

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 15 Kwi 2016 21:47

Ja osobiście nie widzę nic złego w tym żeby kupować monety w wysokich notach i nie uważam tego jako namawianie. Każdy ma swój rozum. Ja osobiście będę licytowal wiele pozycji nawet tych w najwyższych notach.
Uszy1201(Stary-Sklep)

Postprzez Dritto » 15 Kwi 2016 22:29

Ależ także uważam, że należy kupować monety w jak najwyższych stanach zachowania - i dodatkowo o jak najlepszej prezencji.

Tylko że przed licytacją dobrze byłoby zapoznać się z raportami populacji nadanych not gradingowych firm NGC i PCGS:
www.ngccoin.com/census/world/poland/ www.pcgs.com/pop/default.aspx?t=10
i porównać je z nakładami dla monet współczesnych lub ze stopniem rzadkości dla monet dawnych.

Po czym należałoby chyba skorzystać z własnego rozumu...

A za nie fair uważam tego typu zachwalanie, jak to cytowane za ANMN przy okazji reklamowania katalogu tej aukcji:
"Grading umożliwia bezpieczny, nie obarczony ryzykiem, zakup numizmatów osobom o nawet niewielkim doświadczeniu numizmatycznym. Często okazuje się, że nawet pospolita moneta staje się rarytasem po uzyskaniu bardzo wysokiej noty gradingowej."
Dritto

Postprzez Anax » 15 Kwi 2016 23:01

Dritto napisał:
A za nie fair uważam tego typu zachwalanie, jak to cytowane za ANMN przy okazji reklamowania katalogu tej aukcji:
"Grading umożliwia bezpieczny, nie obarczony ryzykiem, zakup numizmatów osobom o nawet niewielkim doświadczeniu numizmatycznym. Często okazuje się, że nawet pospolita moneta staje się rarytasem po uzyskaniu bardzo wysokiej noty gradingowej."

Dlatego ja uważam, że wsadzanie monet do trumien jest znakomitym interesem dla firm gradujących i dużych handlarzy. To oczywiście tylko moja opinia i proszę nie ciągnąć tematu w tę stronę. Osobiście jeżeli zdarzy mi się kupić monetę w trumnie to niezależnie od tego, kto ją ogradował, zaraz wyciągam ją z plastiku. A ceny na aukcji ANPN w wielu przypadkach są bardzo wysokie.
Image
http://www.numibyd.pl
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Anax

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 16 Kwi 2016 09:41

Pozycja 315.... przeszłą grading czy nie bo już zgłupiałem. Z opisu wynika że przeszła ze slabu chyba nie...
Uszy1201(Stary-Sklep)

PoprzedniaNastępna

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość