33 aukcja Polskiego Towarzysta Numizmatycznego

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

33 aukcja Polskiego Towarzysta Numizmatycznego

Postprzez Piotr_K84 » 30 Lis 2016 14:19

Już niebawem, bo 10 grudnia 2016 roku odbędzie się kolejna - 33 aukcja PTN.

http://ptn.pl/2016/11/22/33-aukcje-pols ... atycznego/

Część przedmiotów wystawiana na aukcji została już zaprezentowany na facebookowym profilu PTNu.
Piotr_K84

Re: 33 aukcja Polskiego Towarzysta Numizmatycznego

Postprzez Mad_Tiger » 30 Lis 2016 15:25

Piotr_K84 napisał:Już niebawem,

Pierwotnie planowana na 16 kwietnia ;)

Część przedmiotów wystawiana na aukcji została już zaprezentowany na facebookowym profilu PTNu.

Szkoda, że nadal niema dostępnego katalogu online ...

Miała też być jakaś zmiana w regulaminie aukcji ale jakoś PTN słabo sprawuje się w informowaniu ...

Na ich forum też posucha

Link do fb, gdzie zaprezentowano 23 walory dostępne na aukcji :)
https://www.facebook.com/pg/PolskieTowarzystwoNumizmatyczne/photos/?ref=page_internal
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Jazon » 30 Lis 2016 17:07

Czy bedzie mozna licytowac online? albo chociaz skladac limity przed rozpoczeciem aukcji?
Jazon

Postprzez Mad_Tiger » 30 Lis 2016 17:34

Jazon napisał:Czy bedzie mozna licytowac online? albo chociaz skladac limity przed rozpoczeciem aukcji?

Zacytują odpowiedź na podobne pytanie z forum TPZN-u:
TomekP 18 Listopad 2016, 11:04:52
2) jest taki zamiar, obecnie są prowadzone testy systemu związane M.in. z przepustowością naszego internetu, gdy tylko będziemy o tym wiedzieć na 100% to podamy informację

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9807.0/msg,73761.html

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Mad_Tiger » 03 Gru 2016 22:37

Ukazał się katalog :|
https://drive.google.com/file/d/0B8jA0abkOpbGYjBSZk5EQk9pT1k/view

Ceny lustrzanek NBP przesadzone :) część z nich można na all kupić bez problemu w cenie wywoławczej :) a tutaj jeszcze trzeba katalog kupić i 12% doliczyć :P

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Jazon » 04 Gru 2016 00:55

Lepiej pozno niz wcale :)
Jest pare monet co by mnie interesowalo, ale zdjecia sa za male, trzeba by bylo wierzyc ocena stanu, a z tym roznie bywa. Pewnie nie bedzie licytacji online, wiec i tak nic nie wydam :)
fajne jest to tableau z monetami z II RP ciekawe czy ktos kupi i bedzie odklejal :D
Jazon

Postprzez platinum » 05 Gru 2016 11:42

Jazon napisał:trzeba by bylo wierzyc ocena stanu, a z tym roznie bywa.

Czy to uwaga ogólna, czy też masz złe doświadzenia z aukcji PTN? Pytam bo nigdy nie brałem w nich udziału.

Mad_Tiger napisał:Ceny lustrzanek NBP przesadzone :) część z nich można na all kupić bez problemu w cenie wywoławczej :) a tutaj jeszcze trzeba katalog kupić i 12% doliczyć :P

no ale jaki "prestiż" - kupić coś na aukcji PTN. Z urzędu zostaje się wtedy rasowym kolekcjonerem :P. Rozumiem konieczność rejestracji, może nawet wpłacenie warium czy innego zabezpieczenia, ale konieczność zakupu katalogu to przegięcie. Szkoda lasu. Przykładowo - interesuje mnie 1 moneta, za śmieszne pieniądze w cenie okołoallegrowej. I mam wydawać 30 zł na papier który potem rzuce w kąt albo nawet wyrzuce? Gdy to samo mam w PDF. Na prawdę szkoda tych drzew.

Czy ktoś będzie 10 na aukcji i zamierza licytować? Chętnie bym poprosił by licytował dla mnie. Oczywiście kasę wykładam.
Ostatnio edytowany przez platinum, 05 Gru 2016 16:36, edytowano w sumie 1 raz
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Jazon » 05 Gru 2016 15:00

Raczej ogolna uwaga, bo nie kupowalem jeszcze w PTN. Chociaz mimo tych slabych zdjec to wydaje mi sie ze niektore monety z II RP to ich ocena stanu jest troche zawyzona.
Jazon

Postprzez Mad_Tiger » 08 Gru 2016 12:25

platinum napisał:Czy ktoś będzie 10 na aukcji i zamierza licytować? Chętnie bym poprosił by licytował dla mnie. Oczywiście kasę wykładam.

Udostępnili dziś aukcje online: http://ptn.pl/aukcja33/

Trochę to wszystko wychodzi chaotycznie :)

Na stronie PTN-u też trudno znaleźć odnośnik ...
ptn1.jpg

Klikając "aukcje" => "aukcje online" => "numizmatyka online" jest błędnym odnośnikiem

Należy kliknąć plakat 33 aukcji i na dole wpisu jest odnośnik prawidłowy

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 08 Gru 2016 21:09

Mad_Tiger napisał:Trochę to wszystko wychodzi chaotycznie :)

Trochę? W czymś takim - nowym niesprawdzonym, niedorobionym systemie strach się rejestrować...

http://ptn.pl/aukcja33/produkt/69-polgrosz-litewski-b-d-wilno/
Półgrosz litewski?!? Jak komuś się dla monet mieszają obrazki i denara Krzywoustego (walka z Lwem) nazywa półgroszem litewskim to oczym my mowimy? Na poważną aukcję (internetową?) to nie wygląda :-).

KOMPROMITACJA
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Vader » 08 Gru 2016 23:19

Cóż, sukcesu nie wróżę.
Image
Awatar użytkownika
Vader

Postprzez platinum » 10 Gru 2016 14:04

Vader napisał:Cóż, sukcesu nie wróżę.

i wykrakałeś - możliwość licytacji online skończyła się bardzo szybko. To była jedna wielka porażka - na sali wyświetlana była moneta - pozycja X, a prowadzący licytację licytował monetę o numerze X+2 :-).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez brodacz » 10 Gru 2016 15:02

Jaki poważny dom aukcyjny wystawiałby tak plugawe walory jak obecne lustrzanki? Śmierdzi amatorką.
brodacz

Postprzez Mad_Tiger » 10 Gru 2016 22:49

brodacz napisał:Śmierdzi amatorką.

Planowałem zobaczyć jak to się odbywa (licytacja w necie) ale wypadło mi coś ważnego ... ale jak widać dużo nie straciłem :P

PTN próbuje dużo zrobić ostatnimi czasy.
W jednych oddziałach dzieje się lepiej w innych gorzej ...

PTN Łódź z filmami na yt -> duży plus
PTN Wrocław również yt jak i fb -> ogromny plus

Forum PTN, które świeci pustkami jest poniekąd na plus ale z drugiej strony mając tyle oddziałów, tylu członków, tyle profili na fb to jednak nie umieją go rozreklamować nawet wśród "swoich"

Aukcja internetowa też jest na plus ale wykonanie jak wszyscy widzą a czasu mieli wystarczająco (walory były przyjmowane do końca września) a nawet za dużo bo aukcja była przekładana ...

Jaki poważny dom aukcyjny wystawiałby tak plugawe walory jak obecne lustrzanki?

Najbardziej jestem właśnie ciekaw ich cen końcowych :?:

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Dritto » 10 Gru 2016 23:38

Uważam, że teraz jest to porażka PTN. Byłem zarejestrowany do licytacji online. No i klapa na całego!
Szybko się zorientowałem, że mają problemy z synchronizacją licytacji na sali z licytacja online. To jest wina prowadzącego licytację, bo powinien tak ją prowadzić, aby uwzględniać przebicia z internetu - nawet jeżeli były problemy z połączeniem internetowym, to powinien wydłużyć czas oczekiwania na przebicia z internetu. A tak, to stracili wystawiający, bo poszczególne pozycje sprzedały się po niższych cenach niż te z uwzględnieniem licytujących online.
Kiedy zorientowałem się, że będą problemy z licytowaniem, to ustawiłem limity na niektóre pozycje, ale nie wiem do teraz, czy moje oferty zostały uwzględnione.
Myślę też, że chyba niepoważne ze strony PTN było umieszczanie w aukcji tylu lustrzanek III RP. Te popularne monety można przecież sprzedać w sklepie internetowym, a nie zajmować nimi miejsce w katalogu aukcyjnym i na samej aukcji.
Próbę licytacji online podjętą przez PTN uważam za krok w dobrym kierunku i mam nadzieję, że następnym razem się poprawią.
Dritto

Postprzez GNDM » 11 Gru 2016 02:00

"A tak, to stracili wystawiający, bo poszczególne pozycje sprzedały się po niższych cenach niż te z uwzględnieniem licytujących online."
Na tej aukcji mało co sprzedawało się po niższych cenach :)
To była zdecydowanie rekordowa aukcji PTN jesli chodzi o zainteresowanie oraz o stosunek cen wynikowych w odniesieniu do aktualnych wycen rynkowych :)
Odnosząc się do okresu około 15 lat, w ciągu których uczestniczyłem w aukcjach PTN ta moim zdaniem była najlepsza. Praktycznie wszystko co kupowaliśmy było zakupione na górnej granicy limitów, albo i powyżej nich, a wielu rzeczy mimo wydawało się wysokich limitów po prostu nie kupiliśmy.
Kilka genialnych pozycji przyciągnęło rzeszę zainteresowanych, powodując się, że w rezultacie bito się zacięcie o wszystko.

Ja pomijając limity typowo handlowe firmowe, jechałem na PTN za zamiarem zakupienia trzech monet, do których zdecydowanie zabiło mi serce.

1. Szeląg 1750 - genialny egzemplarz ! Moneta z zachowaną w dużej mierze czerwienią, ale przede wszystkim wybita świeżym stemplem; w rezultacie lustro z efektem lustrzanki, coś niesamowitego, gdyż zazwyczaj jeśli już się trafi takiego szeląga nawet w czerwieni to powierzchnia jest satynowa, a nie za takim lustrem. Historycznie piękne szelągi można było szacować na poziomie 3-4 tys. zł, ten był wyjątkowy także zdawałem sobie sprawę że trzeba będzie zapłacić za niego więcej ... liczyłem że limit na poziomie 5-6tys daje szansę zakupu. Nawet nie podniosłem ręki ... poszedł za chyba 6.5tys

2. 1/2 szóstaka Augusta III ... wyśmienita sztuka; startowała za 400zł; chciałem go kupić; liczyłem że skończy się w przedziale 6-8tys; byłem gotowy licytować do 10tys, w ostatnim akcie desperacji krzyknąłem 10.100, ale poległem i nawet nie byłem drugi :(

3. 2 zł 1936 Piłsudski ... wyśmienity; miał tylko jedną małą ryskę, ale poza tym niesamowicie świeży; pod względem świeżości najładniejszy jakiego widziałem; na tej aukcji byłem drugi, ale moneta za 6.4tys poszła do kogoś innego

Każdej z w/w trzech pozycji żałuje że nie kupiłem i gdybym miał drugą szansę licytowałbym wyżej :) To co pozyskaliśmy do firmy nie cieszy aż tak, gdyż brak tych numerów 1

Pozdrawiam - Damian
P.S.
Piękne też były 3 grosze 1794, ale też miały wysokie zejście.
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez Dritto » 11 Gru 2016 07:33

To, że cała aukcja PTN zakończyła się sukcesem nie zmienia tego, że sukces ten byłby jeszcze większy, gdyby licytacja online się udała.
A tak, to tylko pozostaje żałować, że nie udało się włączyć w licytację. Nie wiem, ilu było licytujących online, ale bez wątpienia choć cześć aukcji by wygrali i wyniki byłyby jeszcze lepsze. Widać to chociażby po aukcjach stacjonarnych WCN, gdzie licytujący przez internet wygrywają wiele aukcji.
Pomimo nieudanej próby włączenia do aukcji licytacji online "na żywo" oceniam to za bardzo dobry krok ze strony organizatorów aukcji PTN. Pewnie zbyt późno się za to zabrali i dlatego im nie wyszło. Chyba można już po tych ich doświadczeniach liczyć na to, że postarają się, aby na kolejnej aukcji PTN licytacja online działała bez zarzutu.
Dritto

Postprzez GNDM » 11 Gru 2016 11:25

Teoretycznie ma Pan racje, a praktycznie to być może właśnie błędny i niedociągnięcie PTN-u przyczyniły sie do sukcesu :)

1. Były duże nieścisłości w ocenach stanu zachowaniu, w IIRP monety opisane jako st.2- były monetami menniczymi nadającymi sie na MS'a i odwrotnie, niektóre opisane jako 1-, były 3+ (np. trojak krakowski)
2. Ktoś kto wcześniej przyjechał obejrzeć odkrył ze zdumieniem że np. 2 zł Piłsudski opisane jako st.2- dostanie MS62, łudził się że nikt więcej tego nie zauważy więc tym bardziej nastawiał się na licytację
3. Chyba nikt nie traktował dopiero co pisanego programu do licytacji poważnie, łącznie z samymi organizatorami
4. Wielu liczyło na okazyjne zakupy więc gremialnie przybyło na licytacje, a jak już przyjechali to chcieli kupić cokolwiek :)

Podstawą sukcesu każdej aukcji jest rozbudzenie emocji.
Można to zrobić "tradycyjnie" prezentując pięknie towar, reklamując go, przekonując o zaletach i wyjątkowości i dawać doskonałe, szeroko dostępne narzędzia do jego zakupu.
Można też rozbudzić emocje inaczej - niewykluczone że bardziej - oferując dobry towar bez żadnej reklamy i wcale nie ułatwiając możliwości jego zakupu :)

W czas sprzed internetowych licytacji żartowałem, że mając dobry towar aukcje można by zrobić o 12-tej w nocy, na polanie w lesie, a i tak sukces będzie ogromny :)
Damian
Awatar użytkownika
GNDM

Postprzez platinum » 11 Gru 2016 11:44

Dritto napisał:Szybko się zorientowałem, że mają problemy z synchronizacją licytacji na sali z licytacja online. To jest wina prowadzącego licytację, bo powinien tak ją prowadzić, aby uwzględniać przebicia z internetu - nawet jeżeli były problemy z połączeniem internetowym, to powinien wydłużyć czas oczekiwania na przebicia z internetu.

Prowadzący narzucił tempo i nie chciał czekać na Internet by całość skończyć o przyzwoitej godzinie, nawet w pewnym momencie żartował, że ludzie (licytujący na miejscu) są szybsi od Internetu. Pewnie całościowo problemy wynikały z braku doświadczenia organizatorów. Jak zobaczyłem kabelki skrętkowe rozciągnięte na parkiecie od pomieszczenia w którym był komputer (serwer aukcyjny?) do sali w której była licytacja i laptopy to już wiedziałem, że z profesjonalizmem to niewiele ma wspólnego. Siedząc na sali miałem problem z załadowaniem strony aukcji.

Co do monet - niewiele było średniowiesza polskiego, ale wśród tego było kilka pięknych rzeczy (chodzi o stany). I o ile cena wywoławcza była sensowna, o tyle cena końcowa jak dla mnie była kosmiczna.
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Uszy1201(Stary-Sklep) » 11 Gru 2016 12:00

Damian chyba po raz pierwszy nie podzielę Twojej opinii.
I nie dla tego, że kupiłem tylko jedną pozycję.....

1. Jak można uznać za sukces aukcję na której podczas wyświetlania na sali pozycji były widoczne limity składane przez osoby przez internet.... Czyli np. licytacja jest od 200 zł a na rzutniku widzę jak byk limit internetowy 500 zł ..... fakt, Ciebie jeszcze wtedy nie było więc mogłeś tego nie widzieć... ale spytaj o to Marcina to na pewno potwierdzi.... Oczywiście pomijam fakt, że przesunięcie pomiędzy tym co było widać a tym co było licytowane wprowadzało olbrzymi chaos nie tylko w internecie ale i na sali... zresztą na prośbę licytujących na sali chyba został wyłączony obraz na pewien czas bo nie było wiadomo co się dzieje.....

2. Stany zachowania nie były adekwatne do tego co było w towarze i w mojej opinii były zawyżone.... to, że ktoś liczy na MSa nie oznacza, że monety były w super stanach.... co raz częściej wszyscy liczą na to, że wycieruch dostanie super ms i da się zarobić.... nie nie da się na pewno tak długo.... szczególnie takie okazje widuję w PCGS... w NGC już dawno się z tym nie spotkałem.....
cz

3. No i chyba najważniejsza kwestia. 90% kupujących to byli pośrednicy..... podkreślam kupujących .... kolekcjonerów było sporo ale bardziej w roli obserwujących. Co to oznacza? Dla mnie oznacza to mniej więcej tyle, że brakuje towaru do handlu pośrednikom i stąd astronomiczne wręcz ceny na niektóre pozycje przepłacone wielokrotnie..... Damian wspomniałeś o szelągu - Zgadzam się genialny ale za 6500? przecież ms65 da się kupić za 4? może mniej....
Jeśli pośrednicy monetami załadowali się w dużej ilości pozycje po prostu przepłacone to pozostaje czekać tylko na wysyp tych monet na znanych portalach aukcyjnych i szukanie jelenia w astronomicznych cenach.
Tak podsumował bym ja tą aukcję, każdy ma prawo do własnej opinii.

ps. A najlepsza sytułacja spotkała mnie na koniec aukcji gdy ktoś zapytał się mnie ile monet kupiłem - odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że jedną usłyszałem odpowiedź. To chyba portfel był za cienki.... mało myśląc odpowiedziałem... portfel za cienki nie był tylko głowa pełna.... i chyba to był strzał w dziesiątkę.....
Uszy1201(Stary-Sklep)

Następna

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości