Dni Otwarte NBP 2017

Tutaj podajemy informacje o wszelkich wydarzeniach związanych z numizmatyką.

Moderatorzy: meszuzel, wordlord

Dni Otwarte NBP 2017

Postprzez Mad_Tiger » 01 Maj 2017 23:30

NBP jak zwykle zapomniał o Warszawie ;)

Harmonogram Dni Otwartych w Oddziałach Okręgowych NBP w 2017 r.

Kiedy Gdzie
24-28 kwietnia, 3 maja Rzeszów
8-14 maja Gdańsk
22-28 maja Zielona Góra
1-7 czerwca Kraków
11-17 września Kielce
25 września - 1 października Białystok
9-15 października Łódź

Image
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie serdecznie zaprasza na Dni Otwarte NBP, które odbędą się – w ramach Święta Paniagi – 3 maja 2017 r. w godz. 12.00-18.00.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy atrakcyjny program:
sztaba złota (12,5 kg!),
pokój zagadek,
wystawa zabytkowych maszyn liczących wraz z pokazami,
stanowisko Centrum Pieniądza NBP oraz warsztaty dla najmłodszych,
pokazy liczenia bilonu i rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych,
szkolenie Straży Bankowej,
oraz wiele innych!

Miejsce: Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie, ul. 3 Maja 12
Wstęp wolny.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."

ImageMój zbiór monet na ucoinImage
ImageSprzedam trochę monet i banknotówImage

W sprawie reklamy w awatarze proszę o kontakt na PW :)
Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Miejscowość: Warszawa

Re: Dni Otwarte NBP 2017

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 01 Maj 2017 23:33

Wrocławia tez nie ma :( a w Warszawie jest Centrum Pieniądza, dni otwartych nie potrzeba :twisted:
Grzegorz_Wroclaw

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Mad_Tiger » 01 Maj 2017 23:35

Grzegorz_Wroclaw napisał:Wrocławia tez nie ma :(

Wrocław był w zeszłym roku :)
A Warszawa w 2014 ... (Wrocław również)

Maksymalny rozmiar; szerokość: 80 pikseli, wysokość: 80 pikseli, waga pliku: 50.00 KiB + 2 linijki tekstu w podpisie.
Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez platinum » 08 Maj 2017 23:38

Grzegorz_Wroclaw napisał:Wrocławia tez nie ma :( a w Warszawie jest Centrum Pieniądza, dni otwartych nie potrzeba :twisted:

Wrocław nie ma za karę za Twoje winy - za bardzo psioczysz na NBP :P.
A Warszawa już dawno nie miała. Z drugiej strony jak czytam kolejny raz o atrakcjach w stylu (fejkowa) sztaba 12.5 kg Au, to może dobrze, że nie mamy dni otwartych :-), bo ile można odgrzewać ten sam kotlet?
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Miejscowość: Planet Earth

Postprzez Mad_Tiger » 09 Maj 2017 01:32

Fejkowa? A po czym tak wnioskujesz?

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 09 Maj 2017 06:33

po sobie :lol: pewnie wolframowa pozłacana jest :lol: We Wrocławiu zamiast dni otwartych będzie wystawa monet z serii America the Beatuiful :lol:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 09 Maj 2017 08:00

Mad_Tiger napisał:Fejkowa? A po czym tak wnioskujesz?

Po tym jak NBP strzeże takiego "złota". To jest ponad 2.2 mln zł, a takiej wartości należaloby lepiej pilnować, ale skoro to jest atrapa - to się nie opłaca by cały dzień przy niej stał np ochroniarz z bronią. Te kilka lat temu w Warszawie "pilnował" tego starszy człowiek, na pytanie czy to prawdziwe złoto tylko się uśmiechnął.
"Największym cyrkiem jest to, że osoba która nawet nie powąchała tej monety udziela się w tym temacie pouczają innych." (Tomi85).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Mad_Tiger » 09 Maj 2017 08:29

Z chęcią bym się z Tobą założył ze to autentyk ale i tak cię nieprzekonam ...

Aktualnie warta jest poniżej 2 melona - 400 oz x aktualny kurs

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 09 Maj 2017 09:02

Mad_Tiger napisał:Z chęcią bym się z Tobą założył ze to autentyk ale i tak cię nieprzekonam ...

chociaż spróbuj :wink:

@platinium ta sztabą w centrum Skrzypka i monety złote w gablocie to tez fejk?
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 09 Maj 2017 09:07

A w paryskim Luwrze wisi podrobiona Mona Lisa, żeby przypadkiem ktoś nie wsadził do kieszeni oryginału...
el-dziubek

Postprzez Alex » 09 Maj 2017 13:59

Kiedy byłem w Centrum Skrzypka to faktycznie stał tam tylko starszy człowiek, ale sztabka była w przeźroczystym pudełku uniemożliwiającym jej wyjęcie. Dwa lata temu na dniach otwartych w Gdańsku sztabka leżała normalnie na stoliku, można było ją wziąć i odejść na trochę, jednak tuż obok stał uzbrojony ochroniarz.
Mój zbiór na uCoin :-)
Awatar użytkownika
Alex

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez platinum » 09 Maj 2017 19:55

Grzegorz_Wroclaw napisał:
Mad_Tiger napisał:Z chęcią bym się z Tobą założył ze to autentyk ale i tak cię nieprzekonam ...

chociaż spróbuj :wink:

@platinium ta sztabą w centrum Skrzypka i monety złote w gablocie to tez fejk?

Przeczytaj co napisałem: pisałem o tej która była na dniach otwartch pare lat temu, sztabka, którą każdy, na korytarzach NBP mógł wziąć w ręce. Tej w centrum Skrzypka nie widziałem, i nie wypowiadam się. Pisalem tylko o tym gadżecie dostępnym fizycznie dla każdego.

Gablotę zabezpieczysz. Jak coś leży na blacie i każdy może pomacać - to już nie taka prosta sprawa.
Złote monety na dniach otwartych, w tym złote 12 uncjówki z Papieżem (efektowne, przepiękne monety) były jak najbardziej autentyczne. Też były w gablocie (i to chyba pod alarmem).
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez platinum » 09 Maj 2017 20:02

Mad_Tiger napisał:Aktualnie warta jest poniżej 2 melona - 400 oz x aktualny kurs

Tu to racja. Tydzień mnie nie było, i nie zauważylem, ze zloto tak potaniało. Przyliczyłem do wyliczeń 180 zł/g. Nie pamiętam po ile było złoto 3 lata temu.

I jeszcze co do realności/wirtualności sztabki 400 t oz: Skoro złodziej z muzeum ukradł monetę 100 kg, to o ile większe jest ryzyko dla 12.4 kg :-)

http://www.dw.com/pl/berlin-z%C5%82odzieje-ukradli-monet%C4%99-ze-szczerego-z%C5%82ota-o-wadze-100-kg/a-38144416
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 09 Maj 2017 20:17

Nie wydaje mi się, żeby ta sztabka zostawała w NBP na noc na tym demonstracyjnym stoliku. Pamiętaj, że to są dni otwarte w banku i oprócz strażnika bankowego którego widziałeś, są w nim na pewno inne środki które zapewniają bezpieczeństwo. We Wrocławiu na dniach otwartych sztabki pilnował gość ze straży bankowej, przy wyjściu z banku było dwóch kolejnych :) Oprócz tego jednego strażnika masz jeszcze jakieś merytoryczne powody, żeby uznać że ta sztabka to fejk?
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez Mad_Tiger » 09 Maj 2017 20:42

platinum napisał:Tej w centrum Skrzypka nie widziałem, i nie wypowiadam się. Pisalem tylko o tym gadżecie dostępnym fizycznie dla każdego.

Jesteś z Wawy więc polecam się przejść :) ona również jest gadżetem dostępnym dla każdego :)

pisałem o tej która była na dniach otwartch pare lat temu, sztabka, którą każdy, na korytarzach NBP mógł wziąć w ręce.

Zapewniam Cię, że te sztabki które są dostępne na DO są autentiko.

Pamiętaj, że to są dni otwarte w banku i oprócz strażnika bankowego którego widziałeś, są w nim na pewno inne środki które zapewniają bezpieczeństwo.

Dokładnie :)

Awatar użytkownika
Mad_Tiger

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 09 Maj 2017 21:28

Jak w NBP tak niebezpiecznie jest, to chyba już żadnej wystawy nie będę tam robił :oops:
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez el-dziubek » 09 Maj 2017 21:31

Zrób, to ja sobie przytulę kilka ATB, jak będę oglądał :mrgreen:
el-dziubek

Postprzez platinum » 09 Maj 2017 21:39

Grzegorz_Wroclaw napisał: Oprócz tego jednego strażnika masz jeszcze jakieś merytoryczne powody, żeby uznać że ta sztabka to fejk?

2014 i 2013 - tak jak pisałem: przy sztabce nie było strażnika tylko "zwykły" pracownik banku - starszy "dziadek".

Na pytanie dziadka czy sztabka jest prawdziwa odpowiedzią byl uśmiech.
W Warszawie w dni otwarte wejścia do banku były dwa (to kompleks budynków). Przy tym głownym stali straznicy a to tylnie było mniej pilnowane. Tu nie jest tylko kwestia tego, że ktoś dziadkowi mógłby dać w głowę i z tym uciec, ale przy takich imprezach trzeba przewidzieć sytuacje nietypowe, mieć wyobraznie, np:
1) nagle wybucha panika, pożar, ktoś rzuca świeca dymna, ludzie w popłochu uciekają i się tratują (a tłok był). Co wtedy ze sztabką? Takie zamieszanie jest idealnym momentem by się zagubiła
2) ktoś przy pojedynczym pracowniku banku słabnie, mdleje. Normalnie taki przedstawiciel organizatora "eventu" jest szczególnie zobowiązany udzielić pierwszej pomocy. Czujesz dylematy tego biednego jednego pracownika który ma albo pilnować tych ~ 2 mln zł, czy ratować czyjeś zdrowie/życie?
3) Procedury bezpieczeństwa
4) Ustawa o ochronie osób i mienia - musiałbym temat podrążyć - jest regulacja mówiąca o tym jak należy chronić wartości materialne w zależności od ich wartości. 2 mln to już konkretna kasa i konkretne zobowiązania. Taka sztaba złota to są około 4 jednostki obliczeniowe (miernik wartości używany przy stosowaniu tej ustawy). 1 jednostka obliczeniowa to ... 120 średnie pensje. Czyli na dzisiaj około pół miliona.
A to oznacza, że np transport takiej jednej "nędznej" sztaby wymaga bankowozu typu C w pojemniku klasy D. Musi być co najmniej jeden konwojent takiej wartości (czyli min. 3 osoby - bo konwojent nie może nosić kasy/wartości, a kierowca musi być osobny :-).

Oczywiście pokaz w banku to nie transport poza bankiem, ale skoro transportować to muszą 3 osoby (kierowca, osoba transportująca, konwojent) na zewnątrz, to czy wewnątrz banku 1 osoba by wystarczyła? Ja wątpię.
5) Kwestia wizerunkowa: fajnie by było pokazać "gawiedzi" 12.4 kg sztabke złota. Tyle, że gawiedź nie ma szans (my też :) rozróżnić oryginału od fejku. A gdyby taka sztabka zginełą? To by była kompromitacja dla NBP. To bym mogło zachwiać wiarygodnością i mieć dla państwa przykre skutki. Czy ktoś by ryzykował takim skandalem? I w imię czego? Dla ludzi nie ma znaczenia czy to prawdziwe złoto czy ołów pozłacany.

Wbrew pozorom - bezpieczeństwo (również wartości materialnych) to poważna dziedzina i powinna być przemyślana, to nie jest takie proste jak nam laikom się wydaje.

A Ty masz jakies argumenty, że sztabka była prawdziwa, oprócz tego co nie do końca jednoznacznie mówiło NBP ? :-). Ja się nie upieram, chciałem tylko przekazać, że przestałem mieć przekonanie co do prawdziwości tego "złota". To jest po prostu efekciarstwo. Fajnie, że to pokazali, ale za drugim razem to jest już nudne.

Co do centrum pieniądza to macei racje - wybieram się tam jak sójka za morze. Ile na to trzeba poświecić czasu by bez pośpiechy na spokojnie wszystko zobaczyć? Czy 1 krotna wizyta wogóle pozwala ogarnąć całość?
Ostatnio edytowany przez platinum, 09 Maj 2017 21:44, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
platinum

Postprzez Grzegorz_Wroclaw » 09 Maj 2017 21:43

Ok. załóżmy na chwilę, że kupuje Twoją argumentacje. Jest tylko jedno "ale" sądzisz, ze NBP dostał od producenta zgodę na wykonanie wiernej kopii sztabki (łącznie ze znakami producenta?)

PS. W Warszawie na DO nie byłem, więc w tym temacie się nie wypowiem, może faktycznie w ramach promocji dostaliście kawałek blachy z wolframem wewnątrz dla niepoznaki :lol: Wiem co było we Wrocławiu, i było to potwierdzone przez pracowników NBP.
Grzegorz_Wroclaw

Postprzez platinum » 09 Maj 2017 21:56

Grzegorz_Wroclaw napisał:Ok. załóżmy na chwilę, że kupuje Twoją argumentacje. Jest tylko jedno "ale" sądzisz, ze NBP dostał od producenta zgodę na wykonanie wiernej kopii sztabki (łącznie ze znakami producenta?)

Dobre pytanie. W sumie to tylko logo/nazwa producenta. Bo kształ sztaby chyba nie jest zastrzeżony? To w końcu jest swojego rodzaju standard. Nie pamiętam jakie tam było oznaczenie. Coś było, ale nie kojarze by to były znane loga/nazwy firmy. Coś mi się kołacze, że były napisy cyrylicą, ale to było zbyt dawno temu.
Z drugiej strony - to nie jedyna potrzeba by mieć imitacje sztaby. Filmy, marketing, reklama.
Dla szpanu - sam bym chętnie kupił/posiadał taką fałszywą sztabkę (o ile nie byłaby droga). Ciekawe czy jest na aliexpress :-).

Kontrargument. W sztabie jest (prawie) czyste złoto (znaczy 99.99%). Przeciez od tego macania to się rysuje, wyciera, zużywa. Traci na wartości?
Oczywiście tego nie robiłem, ale z tego co słyszałem to jest zupełnie inna rozmowa (i inne pieniądze) sprzedać sztabkę złota (małą rzecz jasna) zapakowaną, a inną taką "używaną". Nie widze racjonalności w tym by NBP pokazał prawdziwą sztabkę, bo nie ma z tego korzyści, a na "falsie" niemal nic nie traci :-).

BTW na YT można znaleźć wypowiedź szefa ochrony NBP (byłego) o sposobie (oczywiście tylko ogólne rzeczy) ochrony rezerw złota NBP :-). Robi wrażenie. Nic w pojedynkę. Do wielu rzeczy - typu dostęp do skarbca angażuje się jednocześnie 3 osoby ... Wymagania bezpieczeństwa dla zwykłego śmiertelnika kosmiczne.
Awatar użytkownika
platinum

Następna

Wróć do Giełdy, targi, wystawy, spotkania, aukcje stacjonarne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości